Veterinární poradna MVDr. Švehlové: Dušnost u koní

10. 4. 2013 EquiTV

Během chladné zimy má spousta lidí tendenci zavírat své miláčky do tepla, protože samotným lidem to dělá dobře. Často se tak stává, že koně pobývají hodně času v prostorách stájí. Na tom by nemuselo být teoreticky nic špatně, kdyby ty stáje netrpěly špatným větráním v důsledku dobrého zateplení, a kdyby neměly velice špatné stájové klima. A právě tomuto tématu se budeme věnovat v dalším dílu veterinární poradny MVDr. Dominiky Švehlové.

Podzim, zima a jaro jsou období, kdy se u mnoha koní zhoršuje dýchání a projevuje se tzv. dušnost - tzn. onemocnění dýchacích cest, které není infekčního původu, ale které má příčinu ve valné většině ze špatného vzduchu, který koně musí dýchat.

Koně jsou zvířata, která byla stvořena k životu na otevřeném prostranství. Nemají žádné nory či jiný uzavřený prostor, kam by se schovávali. Jsou to zvířata, která jsou neustále v pohybu a musí mít tak velmi výkonné plíce. Bohužel, co je vysoce výkonné, to bývá často velmi citlivé a poruchové, a proto ve chvíli, kdy koně dýchají tzv. koncentrovaný vzduch, dochází k potížím.

EquiTVVeterinární poradnu MVDr. Dominiky Švehlové najdete na webu internetové televize o koních a lidech EquiTV.

Koncentrovaný vzduch je vzduch, který obsahuje vysoký obsah prachu a je příliš vlhký, např. proto, že koně v uzavřeném prostoru dýchají a s každým výdechem se zbavují poměrně vysokého množství vodních par. Prach ve stáji je naprosto všudypřítomný, ze sena, ze slámy, z koňského prostředí a ve chvíli, kdy se smíchá prach s vodními parami, vzniká velmi nepříjemné prostředí, v němž začnou bujet plísně, začnou se tam množit patogeny, viry, bakterie a veškeré organismy, které mohou způsobovat dráždění dýchacích cest.

Tzv. organický prach, což jsou např. kromě patogenů i šupinky z koňských těl, zbytky z roztočů, moči, trusu, nebo dokonce hlodavců, je velmi silné dráždidlo. A pokud se spojí s tzv. dráždivými plyny, což je v případě koní např. čpavek, jehož je hodně obsaženo v koňské moči, tak skutečně dochází k dráždění dýchacích cest.

Koně, kteří jsou vystavováni tomuto dráždění, tak mohou zareagovat tak, že se jim zanítí drobné dýchací cesty. V prvních stádiích se jedná pouze o zánětlivé onemocnění dýchacích cest, a to se projevuje tím, že jsou více prokrvené a vytváří více hlenu. Následkem toho jsou zúžené, kůň hůř dýchá, dráždí ho to ke kašli a hlen může vytékat z nosu ven.

Může se stát, že opakované záněty způsobí, že se kůň alergizuje a dojde k obstrukci dýchacích cest, k jejich zúžení, a krom toho, že jsou oteklé a obsahují hodně hlenu, tak dochází k takovým drobným stahům. K těm dochází ve chvílích, kdy kůň vdechne alergen, přičemž jako alergeny se uvádějí plísně, které se nacházejí v seně, ve slámě atd.

Jak takové situace řešit, to se již dozvíte v samotném videu...

EquiTV

Podobné články

Tentokrát se s Jezdeckým magazínem podíváme do Olomouce na podzimní Grand Prix Jana Kutěje. Navštívíme pražskou Gabrielku, kde se 8. října jelo…

Poslední záříjový magazín nás zavede do Olomouce, kde se od 22. do 25. září konalo finále Českého skokového poháru. Podíváme se také do Heřmanova…