Splněný sen aneb dámské sedlo

29. 6. 2002 Karolína Fränkelová Autor fotek: Pavla Fabianová

Před necelým rokem jsem na equichanneláckou inzerci poslala inzerát, že bych ráda vyzkoušela jízdu v dámském sedle. Ozvala se mi Marta Chorobíková, která má asi největší přehled o ds z celé republiky. Dala mi kontakt na Lenku Vojtíškovou z Tábora, která v ds jezdí už dlouho a je možné si u ní tento styl jízdy vyzkoušet. Uplynulo pár měsíců a já měla cestu do Tábora. Vyrazila jsem tam s mou spolužačkou Pavlou, která ráda a dobře fotografuje.

S Lenkou jsem se setkala na nádraží a vyjely jsme do statku. Lenka nás provedla stájí, seznámila nás s koňským osazenstvem a ukázala své fotografie. Pak došlo na ten nej nej okamžik.

Lenka nasedlala svou holštýnskou klisnu Ledu, která je ve svých 18ti letech naprostým profesionálem. Mimochodem, na svůj věk vůbec nevypadá. Bohužel celý den pršelo a tak jsme velmi ocenily krytou jízdárnu. Cestou do ní nám Lenka popsala základy jízdy v dámském sedle od nasednutí až po cval. Vyhoupla se do sedla, názorně ukázala, jak se nastavuje třmen, aby nebyl ani dlouhý ani krátký a pohodlně se sedělo. Potom následovala názorná ukázka v kroku, klusu i cvalu, s podrobným popisem, kdy a kde působí váha, holeň na levé a bičík na pravé straně koně. A pak… můj vytoužený okamžik, posadila jsem se poprvé do dámského sedla!

Musím říct, že pár minut to bylo velice nezvyklé a chvíli jsem nevěděla kam s rukama. Lenka mi vše vysvětlila a za chvíli jsem si vyzkoušela zastavit, změnit směr, velký a malý kruh i na pravou ruku, klus a na konec i trochu cval. Byl to naprosto skvělý zážitek.

Každé dívce, slečně či paní, která by si chtěla jízdu v dámském sedle vyzkoušet, doporučuji navštívit Lenku a její kobylku Ledu v Táboře.

Podobné články

Občanské sdružení Dámy v sedle si vás dovoluje pozvat na XI. Mistrovství České republiky v jízdě v dámském sedle, které se bude konat ve dnech 5. - 6…

I přesto, že se dne 10. srpna 2013 sešlo ve Slatiňanech více společenských akcí - přednáška Ing. Lenky Gotthardové ve Švýcárně a Dámský den - byla…