Jaké by mělo být mé dámské sedlo?

13. 8. 2010 Marta Chorobikova Autor fotek: archiv autorky

Mnoho žen a dívek upoutá kouzlo jízdy v dámském sedle natolik, že se rozhodnou pro jeho pořízení. Mnoho z nich se poté bezhlavě vrhne do realizace svého snu, aniž by si nastudovaly alespoň základní informace k dámským sedlům a z nevědomosti koupí sice levné, leč pro jízdu nepoužitelné dámské sedlo. Jak se takové situaci vyvarovat?

Následuje samozřejmě zbytečné zklamání, rozčarování se s následným pokusem prodat mnohdy neprodejné sedlo ještě násobí.

V internetové inzerci se pak množí zejména levná sedla značky PFFIF a další modely původem z Indie, které vyhovují minimálnímu množství koní, a sedla z produkce různých uměleckých sedlářů, kteří za peníze ušijí vše, co zákazník žádá, aniž by věděli, co vlastně šijí.

Dámské sedlo PFFIF

Dámské sedlo PFFIF - běžně k získání u většiny prodejců jezdeckého vybavení.

Sedlo sedí pouze na velice mohutné koně a je vhodné jako ozdoba do sedlovny. Po zkušenostech jej nedoporučuji z důvodu konstrukčních vad a nekvalitního materiálu, z něhož je vyrobeno.

Zakázkově šité dámské sedlo

Zakázkově šité dámské sedlo

Obsahem tohoto článku je pokus o definici optimálního dámského sedla. Doufám, že toto „dámské" minimum alespoň trochu pomůže některým začínajícím dámám při koupi jejich prvního dámského sedla. Vzhledem k různorodosti dámských sedel se zaměřím v tomto článku na popis „optimálního" dámského sedla. Pro mnohé to bude do začátku srozumitelnější, než popis všech „záludností", se kterými se zájemce o dámské sedlo může potkat.

Ideální postup při koupi dámského sedla

Ideálním postupem pro začínající jezdkyni je domluvit si se zkušenou jezdkyní možnost vyzkoušení si jízdy v dámském sedle. Vysvětlí vám základy jízdy a hlavně jak se do dámského sedla správně usadit. Přímo na místě je možné se zeptat na různé nejasnosti. Pro začínající jezdkyně jsou k dispozici také různé semináře a kurzy, které pořádají sdružení jezdkyň. Těch je v ČR hned několik a podobné akce jsou mnohdy zdarma, proto se investice do jízdenky a případného ubytování povětšinou bohatě vyplatí. Pro začátečnice jde o dobrou možnost zkusit si jízdu bokem v různých sedlech a zjistit, jaký typ sedla jim vyhovuje.

Na seminářích je možné vidět také další vybavení dámy - kostýmy a doplňky, které mohou začátečnicím také řádně zamotat hlavu, protože ne každý střih a materiál je pro ušití jezdecké sukně vhodný. Semináře povětšinou vedou zkušené jezdkyně nebo trenérky z ČR i zahraničí. K dispozici jsou na internetu také specializovaná dámská fora, kde vám dámy rády poradí.

Dáma z Godollo - elegance a tradice

Jaký typ sedla si vybrat?

Dámská sedla obdobně jako klasická či jakákoliv jiná sedla lze rozdělit do různých skupin dle typu.

Základní skupinu tvoří dámská anglická sedla, která lze dále rozdělit na honební (skoková) a sedla drezurní a všestranná. U posledních dvou typů je odlišnost malá, avšak přeci jen se od sebe liší posazením spodního opěrného rohu, který lze umístit do dvou pozic - pro drezuru a skok. Od honebních sedel se poslední dva typy liší menší robustností a tvarem opěrných rohů, které nejsou široké. Sedla drezurního typu byla používána především po projížďky v příměstských parcích a na jízdárenskou práci.

Další skupinu dámských sedel tvoří sedla v různých krajových modifikacích, jako jsou například španělská dámská sedla, peruánská dámská sedla, mexická dámská sedla, westernová dámská sedla atd. Všechna tato sedla vznikla coby reakce na potřeby doby v rámci postupující kolonizace, vlivu víry a módy z mužských pracovních sedel.

Dámská sedla je možné také rozdělit na „použitelná" a „sbírková" dámská sedla. Do skupiny sbírkových sedel lze zařadit všechna dámská sedla, která byla vyrobena před rokem 1850 - tj. před obdobím vynalezení skokové hlavy. Tato dámská sedla lze označit jako nevhodná či nebezpečná pro koně i dámu pro jejich konstrukční nedostatky. Do této skupiny lze také zařadit sedla, která jsou neobnovitelně poškozená. U těchto sedel je třeba zvážit, zda je nechat za nemalou částku restaurovat, nebo zda rovnou nepořídit sedlo nové. Ve většině případů je vhodnější historický kousek nabídnout sběratelům a za získaný obnos získat sedlo nové, které má vyhovující parametry.

V případě, že se rozhodnete k pořízení dámského sedla pro aktivní ježdění a nevážou vás k sedlům citová sběratelská pouta či nepatříte k příznivcům lokálních stylů, je vhodné zaměřit se na klasická anglická dámská sedla. Tento typ sedla v případě, že nekoupíte zrovna „černého petra" jsou navíc dobře prodejná a vy máte jistotu, že vaše staré sedlo prodáte v krátkém čase s minimální ztrátou.

Mexické dámské sedlo

Mexické dámské sedlo

 

Peruánské dámské sedlo

Peruánské dámské sedlo

Španělské dámské sedlo

Španělské dámské sedlo

Uzavřená nebo otevřená přední rozsocha u dámského sedla?

U dámských sedel je možné se setkat u starších typů s uzavřenou rozsochou, která tato sedla řadí k tzv. kozlíkovým sedlům. U novějších typů sedel bývá rozsocha otevřená tak, jak ji známe u sportovních sedel (výkroj pro kohoutek). Dámská sedla moderního typu s otevřenou rozsochou sednou většině koní. Tento typ sedel má povětšinou rovné, nebo mírně po stranách tvarované posedlí, což sebou nese citlivější roznesení váhy jezdkyně na hřbetě koně i při doskoku a možnost jemnějších pomůcek sedem.

U sedel s uzavřenou rozsochou jezdkyně sedí ve směru jízdy mírně do kopce, což je pro některé jezdkyně pohodlnější. U těchto sedel nedochází k optimálnímu roznesení váhy jezdkyně na hřbetu koně. Z tohoto důvodu lze označit tento typ dámských sedel jako méně vhodný pro parkurové skákání, avšak v případě, že se chcete věnovat drezuře, kostýmovému ježdění či předvádění a různým vystoupením, lze tento typ sedla označit jako k tomuto účelu vhodný. Důležité však je, aby sedlo sedělo koni i jezdkyni. Přednost dávejte sedlům s otevřenou přední rozsochou.

Dámské honební sedlo

Toto dámské honební sedlo má hladké, mírně tvarované rovné posedlí. Rohy sedla jsou podšité obrácenou kůží. Přední rozsocha je otevřená tak, jak ji známe u klasických sportovních sedel.

trojrohé dámské sedlo

Dámské sedlo přechodového typu. Na levé straně je kompletní skoková hlava, na pravé straně je "třetí" roh sedla, ze kterého je veden balanční řemen. Sedlo má uzavřenou - přemostěnou - přední rozsochu a jeho posedlí není rovné. Tento model v případě, že sedne koni, lze používat, avšak není vhodný pro sportovní ježdění.

Sedla bez skokové hlavy prosím nechte sběratelům.

Jaké posedlí by mělo mít mé sedlo?

Při pohledu shora by posedlí mělo mít tvar kopírující dámské pozadí po dosednutí do sedla. Z tohoto důvodu není posedlí u dámského sedla symetrické, tak jak je tomu u klasických sedel. Asymetričnosti je u dámských sedel dosaženo důmyslným systémem polstrování pod kůží posedlí, díky čemuž je zajištěn pohodlný a bezpečný sed jezdkyně a správné roznesení váhy na hřbetu koně.

V minulosti se dámská sedla šila na míru jezdkyním i koním. Z tohoto důvodu je třeba najít nejen sedlo, které sedne koni, ale zároveň i vám. Hledání takového sedla je otázkou štěstí a v případě, že máte „konfekční" postavu, je pravděpodobnost, že naleznete vhodné sedlo, poměrně veliká.

Malé sedlo je pro jezdkyni nepříjemné zhruba jako malá bota, z toho důvodu je lepší dát přednost sedlu většímu. Optimální je k vaší postavě takové posedlí, kdy po dosednutí za vaším pozadím zůstanou 2-3 volné centimetry. Po bocích by dáma neměla přes sedlo moc „přetékat".

Dámská sedla moderního typu mají posedlí z obrácené kůže, která zabraňuje klouzání. Jezdkyně je po celou dobu pevně usazena v sedle. Většina sedel má ovšem posedlí z hladké kůže, což může v případě nevhodného výběru materiálu sukně nepříjemně klouzat. V případě, že k tomuto posedlí použijete anglickou zástěru a pod ní rajtky s koženým sedem, máte po problému.

Honební dámské sedlo

Dámské hodnební sedlo s mírně tvarovaným, rovným posedlím.

Honební dámské sedlo

Posedlí sedla díky obrácené kůži neklouže.

Jaké opěrné rohy by mělo mít mé sedlo?

Dámské sedlo moderního typu má dva rohy umístěné těsně vedle sebe.

Horní roh je fixační a je součástí kostry sedla. Druhý roh je opěrný a je našroubován ve speciálním kování na sedlové kostře. Tento roh je možné snadno demontovat. Tomuto opěrnému rohu se také říká skoková hlava. V případě, že sedlo nekupujete jako sbírkové, kupujte pouze sedla, která mají fixační i opěrný roh umístěný pod sebou.

Rohy sedla bývají potaženy převážně hladkou kůží, avšak u modernějších typů dámských sedel je možné se setkat s rohy podšitými z vnitřní strany hrubou kůží, která brání nežádoucímu klouzání jezdkyně.

U starších typů sedel je možné vidět 3 rohy, nebo je třetí roh v podobě malého „výrůstku" na pravé straně sedla. Tyto rohy jsou pozůstatkem z období pozvolného přechodu k modernímu typu dámského sedla. Poté, kdy třetí roh ztratil svou původní funkci, stal se zbytečným (až nebezpečným, protože v případě pádu jezdkyně mnohdy zůstávala zaklíněna mezi rohy sedla).

Fixační i opěrný roh byl u starších sedel pasován na míru dámě. Teprve u modernějších typů sedel je možné se setkat s jistou „konfekčností" fixačního rohu a možností výběru z různých velikostí opěrných rohů. V případě, že rohy tvarováním neodpovídají vaší postavě, je jízda v sedle nepříjemná, protože rohy sedla vedou vaše nohy do pro vás nepříjemné pozice. Z tohoto důvodu je dobré si ponejprve jízdu v dámském sedle zkusit.

Honební dámské sedlo

Široké rohy tohoto honebního dámského sedla jsou podšité obrácenou kůží a tvarované na míru štíhlejší jezdkyni.

Dámské sedlo

U tohoto konfenkčně stavěného sedla spíše drezurního typu jsou rohy opět podšité obrácenou kůží.

Rohy dámského sedla

Různě tvarované opěrné rohy dámských sedel.

Jaký balanční řemen by mělo mít mé sedlo?

Balanční řemen slouží k fixaci dámských sedel na hřbetě koně a zabraňuje klouzání sedla na levou stranu. Míra klouzání sedla je závislá na typu sedla a jeho délce vůči zádům koně. Mírné podjíždění sedla pod pozadím jezdkyně je zejména citelné v klusu a cvalu. I v případě, že vašemu koni sedlo sedí a neklouže, je vhodné balanční řemen používat.

Balanční řemen bývá ukotven přímo do kostry sedla nebo do kroužku kování na kostře sedla. Jako optimálnější se jeví ukotvení balančního řemene do kroužku sedla, protože se snáze nalezne optimální sklon. V případě, že je balanční řemen ukotven do kostry, musí být usazen ve sklonu po směru jízdy, nikoliv obráceně, jak je tomu u sedel vyrobených převážně v Indiii.

Balanční řemen je povětšinou veden ze strany sedla, kde jezdkyně nemá nohy, a podbíhá pod břichem koně. Je ukotven na speciální řemen, který je vyveden pod bočnicí na druhé straně sedla. Balanční řemen může být také ukotven do podbřišníku.

Pro pohodlí koně i jezdkyně je vhodnější použít první variantu, kdy je druhá část balančního řemene ukotvena do sedla. V případě, že získáte sedlo s podbřišníkem, který má úpon pro balanční řemen, je možné podbřišník nahradit běžným podbřišníkem a balanční řemen upnout do sedla. Kotvení balančního řemene do podbřišníku s oblibou používaly cirkusové a profesionální jezdkyně. Většina jezdkyň, používajících tento typ ukotvení balančního řemene, sedlala dámským sedlem pouze jediného koně, pro kterého bylo řemení dělané na míru. Základem úspěšného použití je vždy sedlat do správného místa.

Univerzální dámské sedlo

U tohoto všestranného typu dámského sedla je balanční řemen ukotven do kroužku. Díky tomu je jeho sklon vůči koni v ideální pozici.

Dámské sedlo

Dámské sedlo s uzavřenou přední rozsochou. Balanční řemen je veden do speciálního podbřišníku. Na tomto sedle je také vidět bezpečnostní třmen k dámským sedlům.

... a jaký třmenový zámek?

Třmenový zámek u většiny sedel v ČR je řešen tak, jak jej známe u klasických sedel - na hrazdičku. K tomuto typu zámku se používá bezpečnostní třmen, který se v případě pádu jezdkyně pod její vahou rozevře. Jde o speciální bezpečnostní třmen, používaný k dámským sedlům.

U moderních typů dámských sedel převážně původem z Anglie se můžeme setkat s velkým množstvím důmyslných systémů, které se při pádu jezdkyně rozevřou. Tyto patentní zámky se skládají ze dvou kusů, z nichž je jeden pevně ukotven na sedle a druhý nese třmenový řemen. V případě, že kupujete sedlo s patentním zámkem, je dobré se prodejce ptát na protikus, nesoucí třmenový řemen. V případě, že si dovezete sedlo s patentním zámkem bez protikusu, je třeba se připravit na badatelskou práci při hledání technické dokumentace k vašemu zámku pro zadání jeho výroby. Demontáž patentního zámku z kostry sedla sebou nese riziko poškození kostry a ne vždy je tato operace úspěšná.

K patentním zámkům se používá bezpečnostní třmen, nebo klasický menší třmen s širším můstkem.

patentní zámek

Ukázka kování pantentního zámku k dámským sedlům.

Podobné články

Občanské sdružení Dámy v sedle si vás dovoluje pozvat na XI. Mistrovství České republiky v jízdě v dámském sedle, které se bude konat ve dnech 5. - 6…

I přesto, že se dne 10. srpna 2013 sešlo ve Slatiňanech více společenských akcí - přednáška Ing. Lenky Gotthardové ve Švýcárně a Dámský den - byla…