Výkonnostní zkoušky chladnokrevných hřebců v Tlumačově
Ukončení 60denního testu hřebců proběhlo v Tlumačově ve dnech 21. – 22. 11. 2010. V neděli bylo celkem 11 adeptů na nové plemeníky popsáno a zváženo, v pondělí po celý deštivý den probíhaly vlastní výkonnostní zkoušky.
Výkonnostní zkoušky chladnokrevných koní jsou koncipovány tak, aby byly v co největší míře potvrzovány užitkové vlastnosti, pro které jsou tato plemena odjakživa chována. Prověřují především ochotu k tahu, vytrvalost ve výkonu a důležitou součástí je mechanika pohybu, protože i chladnokrevníkovi "to musí ubývat". Hřebci jsou prověřováni v průběhu šedesátidenního testu, během kterého vedoucí výcviku stanoví známky za temperament, charakter (ve stáji, v zápřeži, při kování), za konstituci, krmitelnost, pracovní ochotu a učenlivost. Vrcholem testu jsou pak výkonnostní zkoušky, složené celkem ze čtyř disciplín, které na sebe plynule navazují.
Distanční jízda v páru v zápřeži
Je předepsána osmikilometrová trať, 4 kilometry hřebci absolvují krokem, z toho 2 kilometry v členitém, kopcovitém terénu a 4 km klusem. Celkový čas je stanoven na 70 minut, jednotliví členové komise hodnotí každého hřebce individuálně, s přihlédnutím k chování a výkonu v celé distanční jízdě.
Zkouška ovladatelnosti v páru ve vozatajském parkuru
Zde jednotlivé komise posuzují poslušnost, ohebnost a reakce na pomůcky kočího. Každý kůň je opět ohodnocen samostatně jednou známkou.
Zkouška mechaniky pohybu v jednospřeží
Koně absolvují v jednospřeží předepsanou drezurní úlohu. Zde komisaři posuzují pravidelnost, čistotu, prostornost, pružnost, akci a kadenci chodů v kroku a klusu. Udělují se známky za krok a klus, výsledná známka je pak průměr.
Zkouška v tahu v jednospřeží v kládě
Hřebec táhne kládu o objemu 0,5 m3 a hmotnosti 300 - 350 kg, minimální délky 3m, na předepsané trase. Dle pokynů komise musí 3x zastavit a jedenkrát přepřáhnout bez cizí pomoci. Komisaři v tomto případě hodnotí ochotu k tahu, ovladatelnost, chování, poslušnost a reakce na povely.
Více přesných informací, včetně přepočtových koeficientů jednotlivých disciplín, naleznete v Řádech plemenných knih:
Řád plemenné knihy slezského norika
Řád plemenné knihy norického koně
Řád plemenné knihy českomoravského belgického koně
Nový systém hodnocení a tichý souboj chovatelských svazů
Díky probíhajícím změnám v organizaci chovu českých chladnokrevných plemen byla v letošním roce komise rozdělena na posuzovatele českomoravských belgických koní ze Svazu chovatelů ČMB ve složení Miroslav Košťál, Antonín Konečný, Ing. Josef Holčapek, Jiří Daněk, Jan Malát a posuzovatele koní norických a slezskonorických nominovaných Svazem chovatelů N, SN a ČMB - Ing. Josef Cerman, Ing. Ivan Petrtýl, Tomáš Janda, Jiří Zasadil a Petr Novák.
Chladnokrevná plemena, ač byla vyšlechtěna k podobným účelům, by měla být posuzována samostatně. K obdobným šlechtitelským cílům by tak chovatelské svazy směřovaly různými cestami. Nicméně problémy s tímto systémem spojené a snaha o navýšení bodového hodnocení, aby vítězem byl hřebec plemene toho, či jiného svazu, poukazují na nedostatky, které je nutné odstranit. Konkurence mezi chovatelskými svazy je nutná a žádaná, ale vše by mělo probíhat v určitých mezích a úkolem posuzovatelů je být především objektivní. Chov chladnokrevných koní a jeho kvalita by neměly být přehlušeny snahou jednotlivých svazů o svou vlastní obhajobu.
Všichni hřebci podmínky testu a výkonnostních zkoušek splnili
Na prvním místě se s celkovým hodnocením 9,01 bodu umístil hřebec ČMB 61/326 Santys (o: 2882 Sagír, m: 61/810 Masumka, majitel: Zemský hřebčinec Tlumačov, s. p.). Dosáhl nejlepších výsledků ve většině částí výkonnostních zkoušek, v ovladatelnosti a distanční jízdě byl ohodnocen dokonce 9,8 body.
Druhé místo obsadil také příslušník plemene ČMB 55/575 Amazon (o: 2852 Aznavour, m: 55/239 Melisa, majitel Zemský hřebčinec Tlumačov, s. p.) s výslednou známkou 8,53 bodu.
Slezský norik 67/677 Neros (o: 2868 Nacho Salazar-ZV, m: 67/863 Boneta, majitel: Blizňák Jan, Valašské Meziříčí) obsadil třetí místo. V loňském roce nebyl do testu přijat, jelikož nesplňoval minimální kohoutkovou výšku. V letošním roce i přes roční odklad byly jeho tělesné rozměry na hranici. Kromě atraktivní barvy hnědě skvrnitého bělouše nemá tento hřebec tolik předností, díky kterým by bylo nutné jej přes špatné růstové charakteristiky do testu znovu zařazovat.
Celkem tři hřebci byli v letošním testu o rok starší. U hřebce ČMB Sagara (o: 2768 Sany, m: 59/682 Baruša) a norického hřebce Falstra (o: 484 Faust I- 4, m: 35/432 Lada) byl věkový rozdíl oproti ostatním hřebcům znatelný. Oba působili výrazně vyspělejším dojmem a zařazení do testu lze považovat za dobré rozhodnutí.
Výborně připravení koně a zklamání pro diváky
Závěrem je nutné celý tým Zemského hřebčince pochválit za vynikající přípravu všech koní. Žádný z hřebců neměl nejmenší problém se splněním všech podmínek náročných výkonnostních zkoušek. V letošním roce byla jejich ochota testována beze zbytku zejména při distanční jízdě díky špatnému terénu, který byl kvůli vytrvalému dešti prosáklý vodou.
Z pohledu diváka však vlastní organizace byla mírně řečeno nedokonalá. Chybělo číselné označení hřebců, v podstatě do závěrečného hodnocení nebylo možné zjistit, který hřebec je který. Komise se v průběhu celého dne ani jednou nevyjádřila k tomu co hodnotí, hlasatel, který by vše uvedl na pravou míru a diváky uvedl do obrazu, velmi scházel. A nakonec po dlouhém čekání na výsledky byli hřebci pouze předvedeni v opačném výsledném pořadí, bez hodnocení a odůvodnění. Pro diváka byly tedy zkoušky velmi nepřehledné, nebyla možnost porovnání, vlastního ohodnocení a nakonec i ujasnění osobního pohledu dle výroku komise. V poslední době je bohužel čím dál méně výraznější snaha o zapojení odborné chovatelské veřejnosti do dění při výstavách, soutěžích i výkonnostních zkouškách. Základem dobrého chovu všech plemen koní jsou odpovědní, informovaní a odborně vzdělaní chovatelé. Možnosti, jak chovatele vzdělávat, jsou právě během těchto akcí a je nasnadě, že by je chovatelské svazy měly mnohem více ke komunikaci s chovateli využívat.
Výsledky
Galerie
Den slezského norika
Asociace svazů chovatelů koní České republiky a Hřebčín Františkův dvůr – Klokočov zvou všechny chovatele a příznivce chladnokrevných plemen koní na…
Náchodský svaz chovatelů koní z.s. a Chov koní Dvorka zve na Přehlídku teplokrevných a chladnokrevných plemenných koní, která se koná 10. srpna 2024…