Třetí setkání slezského norika je již minulostí

2. 2. 2012 Jindřiška Svobodová Autor fotek: Archiv CRCHSN Hradčany, o.s.

V pořadí třetí neformální a informační setkání chovatelů chladnokrevných koní v sobotu 28. ledna 2012 hostilo řečníky a návštěvníky v Krňovicích, jak je již tradicí.

Výběr prostředí skanzenu s jeho replikou zájezdního hostince se sálem a hospodářským zázemím, kde se mimo jiná zvířata nachází také dva slezští norici, je šťastnou volbou pro účast rodičů s dětmi na setkání. Tato sociální skupina je obrazem toho, kterým směrem se slezský norik ubírá – moderní rodinný farmářský kůň.

Extrapatnáctka podruhéDopoledne proběhla valná hromada pořádajícího občanského sdružení Centrum rozvoje chovu slezského norika Hradčany, které mimo jiné body k řešení (např. další spolupráci na diplomové práci ve vztahu k hiporehabilitaci) přijímalo nové členy. Je potěšitelné, že nejenom členská základna roste, ale i návštěvnost setkání pro chovatelskou veřejnost. Podle průzkumu je důvod prostý - budoucnost řeší chovatelé se vší vážností a nasávají odborné informace, aby měli prospěch ze své činnosti a odolali ekonomickému zhroucení chovů.

Nejvýznamnějším bodem programu byla velmi obsáhlá a vypovídající přednáška sedlářky Daniely Netíkové z Horní Rozsičky s obrazovou projekcí sedlářských výrobků na tažné koně, ale i na koně pod jezdce. Výklad objasňoval rozdíly mezi typy chomoutů a jejich užitím, byl o poprsních postrojích, o netradičních částech výstroje, ohlávkách na begany, o speciálních (např. gotických) uzdečkách, o typech zápřeží, o materiálech, o kvalitě a hlavně o sedlech na begany. Ta jsou často diskutovaná na internetu, protože nepatří do běžné výbavy obchodů, a také jsou často nevhodně volená na koně. Přednáška přinesla jednoduché rady, jak se vybavit a jak ušetřit finance.

Do videoprojekce setkání patřil film „Pracovní využití slezského norika“ z roku 2005 z české produkce. Pro nováčky v chovu poskytoval virtuální vstup do života s chladnokrevníkem. Další film z belgické produkce profesního sdružení „Výbor evropských tažných koní“ se volným překladem jmenuje „Užitečné funkce tažných koní v 21. století“ z roku 2011. Tento film obdrželo Centrum SN darem od pořadatele loňských mezinárodních závodů v Belgii ve Framontu, kterých se účastnil český reprezentant s párovou zápřeží. V jednospřežných soutěžích byli účastníky otec a syn Francisty ze Slovenska. Oba spřízněné týmy zastupovaly východoevropany. Francisty byli v záznamu filmu i v loňských závodech. Film je velmi dynamicky zpracován a je z něho cítit přijetí beganů belgickou společností na několika úrovních přínosů. Krátké videozáznamy pořízené do dokumentace Centra SN z netradiční soutěže v párovkách následovaly již jen jako vtipné zakončení diskuze a celého setkání. Záznamy zachycovaly zahraniční účastníky z BE, SRN, FR a CZE i s hlasovými povely v ovladatelnosti a v uvolněné atmosféře vytvořil aplaus diváků závěr setkání – všem protagonistům videozáznamů.

Setkání bylo velmi inspirativní pro všechny zúčastněné a jistě jim dodá entuziazmus do další chovatelské sezony. Centrum SN pokračuje v únoru v aktivitách pro chovatele praktickým výcvikovým seminářem.

Podobné články

V minulém článku jsme si na chladnokrevná plemena koní posvítili z hlediska jejich temperamentu a dnes si bod po bodu probereme i další slasti a…

Šlechtitelský program a Řád plemenné knihy pro norické koně byl počátkem listopadu oficiálně poslán ke schválení na MZe ČR. Před jeho odesláním…