Odešel otec slezského norika

8. 3. 2016 EQCH redakce

S lítostí oznamujeme, že pan Jan Petrtýl zemřel v pátek 4. března 2016. Vzpomeňme na významného hipologa podílejícího se na záchraně slezského norika nekrologem syna Ing. Ivana Petrtýla a vzdejme čest jeho památce.

Pan Petrtýl toho v životě mnoho dokázal. Nezapomenutelný byl však především jako člověk, osobnost a velice vtipný až sarkastický společník renesančního rozhledu. Přesto, že jsem ho znal "pouhých 15 let", dovoluji se s vámi podělit o jednu příhodu. Před cca 8 lety jsme na Klokočov přijeli se skupinou britských kočích, kteří se u nás chtěli dozvědět něco o chovu a především využití chladnokrevníků. Požádal jsem tedy při exkurzi p. Petrtýla o krátký proslov. Jeho první slova zněla přibližně v tomto smyslu: "Tak doufám, že se vy kluci anglický omluvíte za ten Mnichov...". Předpokládám, že každý, kdo jej znal, má nějakou podobnou historku a bude na něj dlouho a rád vzpomínat. Čest jeho památce.

B. Políček

Jan Petrtýl

Ohlédnutí za Janem Petrtýlem

Klokočov, chladnokrevný hřebčín a Jan Petrtýl. To jsou tři pojmy, které více než padesát let patřily neodmyslitelně k sobě.

Ač původem východočech (narodil se ve Lhotě Zelenecké u Libáně na okrese Jičín), dětství prožil v Rudné u Prahy. Střední zemědělskou školu studoval v Táboře, kde mu osud přivedl do cesty dalšího budoucího výborného hipologa a celoživotního přítele Quido Neuberga z Nemyšle. Spolu také studovali v Olomouci a oba už napořád zůstali na Moravě.

V roce 1953 nastoupil základní vojenskou službu a jako jeden z posledních ročníků měl to štěstí, že sloužil u jízdních jednotek pohraniční stráže pod velením takových kapacit, jako byl pplk. Myslík. Zde navázal další celoživotní přátelství s Harry Petrlíkem, který po ukončení vojny také odešel do Vítkova a dlouhá léta trénoval v podnikové dostihové stáji v Odrách.

Celý svůj život pracoval jako zootechnik na Státním statku ve Vítkově. Od počátku byl u konsolidace teplokrevného chovu v Klokočově, který za svou relativně krátkou dobu vyprodukoval množství kvalitních koní. V roce 1961 došlo k závažnému rozhodnutí a byly podniknuty kroky k záchraně slezského norika. Nebýt tohoto rozhodnutí a chovatelského úsilí mého táty, chov slezského norika by bezpochyby zaniknul.

Jedním z hipologů, kteří výrazně ovlivnili jeho chovatelskou práci, byl MVDr. Prokop Večeřa. Vštěpoval mu trpělivost a varoval ho před častými změnami plemeníků bez důkladného prověření potomstva. Strávili spolu spoustu času a bylo to jedno z těch vzácných souznění, kdy jeden chce předávat životní zkušenosti a druhý chce naslouchat.

Koně z Klokočova byli vždy zárukou kvality a oceněním jeho vynikající chovatelské práce bylo přiznání statutu šlechtitelského chovu v roce 1989.

S aktivní prací skončil v roce 1991, ale ještě dlouho poté byl členem rady plemenné knihy slezského norika. Byl doyenem chladnokrevné chovatelské veřejnosti a léta byl znám pod přezdívkou, kterou mu přidělil právě jeho přítel a spolužák Quido Neuberg - Starý šedivý vlk.

Životní pouť vynikajícího chovatele a nezapomenutelného člověka Honzy Petrtýla se uzavřela v pátek 4. 3. 2016 a poslední rozloučení s ním proběhne v sobotu 12. 3. 2016 ve 13,00 hodin v obřadní síni ve Vítkově.

Připomeňte si pana Jana Petrtýla a hřebčín Klokočov i v pořadu České televize Náš venkov.

Podobné články

Po loňské úspěšné premiéře zve Svaz chovatelů a přátel norika, z.s. ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky ČR, s.p. na 2. ročník výstavy norických…

Svaz chovatelů českomoravského belgického koně ve spolupráci s JK Hipo Jihlava pořádá Den chladnokrevných koní.