Chladnokrevní Koně v akci 2015
Ve dnech 5. a 6. září přinesla pardubická výstava (letos s mottem „Dítě a kůň“) kromě nejrůznějších akcí pro děti, od ukázek voltiže, zapřahání, péče o koně, přes hiporehabilitaci a soutěže v kreslení koní, také tradiční „chladné“ disciplíny.
Chovatelské přehlídky
Sobotní dopoledne bylo tradičně ve znamení chovatelské přehlídky 3letých klisen všech tří chladnokrevných plemen - předvedeny byly nejlepší klisny plemen českomoravský belgik, slezský norik a norik.
Letošní rok byly všechny kolekce velmi vyrovnané a diváci mohli vidět moc pěkné koně. Všechny klisny posuzoval tříčlenný sbor posuzovatelů - Josef Anderle, Mojmír Kubíček a Tomáš Janda.
V kategorii ČMB bylo předvedeno 11 klisen.
V kategorii Slezský norik se předvedlo 10 klisen.
A ve třetí kategorii, Norik, se nám představilo 5 klisen.
Sobota pokračovala orbou
I na letošní výstavě Koně v akci byla, kromě chovatelských přehlídek, ukázána i většina možností využití chladnokrevných koní - ať už k práci v lese, těžkém tahu, ale i v orbě. A vyvrcholením byl v neděli, bohužel opět až na konci výstavy, dostih chladnokrevníků "O pohár ředitele Závodiště Pardubice".
K průběhu orby se jistě vrátí ve svém článku i Honza Navrátil, který tuto disciplínu na akci už dlouhá léta připravuje a dává dohromady - díky mu za to! Přesto si dovolím jen pro úplnost připsat k textu kolegyň alespoň výsledky sobotní (5. 9.) soutěže v orbě:
V kategorii klasických pluhů obsadil první místo mnohonásobný mistr republiky Oskar Sněhota ze Žarošic s Nilem a Jasánkem, na druhém místě se umístila naděje našeho oráčského sportu s klisnami Nagana a Linka - David Janoš z Kravař, třetí příčku obsadil účastník z jihočeských Nedvědic s koňmi Pabar a Masbon - František Frait.
V kategorii pluhů otočných obsadil první příčku nestor oráčského sportu Ladislav Vydra ze Studence-Rovnačova s klisnami Besy a Bety, na druhém místě se s koňmi Leon a Leidy umístil Jiří Bajer z Kopřivnice.
Protože se letos zúčastnil i benjamínek našeho sportu - patnáctiletý Miloslav Lankaš k klisnami Lysa a Kačita - rozhodl na místě sbor rozhodčích tuto soutěžní trojici klasifikovat jako samostatnou kategorii, byť orali s otočným pluhem - proto se umístili v kategorii JUNIOR na prvním místě.
Je krásné, že o sport mají zájem soutěžící nestoři i junioři, to slibuje, že se se soutěžní orbou s koňmi budeme, doufám, potkávat v dalších letech.
...a pak končila těžkým tahem
V těžkém tahu, který měl velkou diváckou kulisu, nastoupilo celkem třináct koní. Prvních pět kol do hmotnosti 1 400 kg se tahalo oběma směry.
S počáteční hmotností saní 700 kg neměl problém žádný kůň, stejně tak s následnými 900 kilogramy.
1 100 kg byla konečná váha pro klisnu Lejdy a Jiřího Bajera a Petra Procházku a norického plemenného hřebce White Tigra. Dále se váha zvyšovala po 100 kg. Další kolo, 1 200 kg, zvládli všichni koně přetáhnout bez menšího zaváhání za 20 m vzdálenou cílovou čáru. Na 1 300 kg ukončil soutěž kůň Petra Procházky, Narex, a také Neklan s Františkem Chromým. Dalších 100 kg navíc nevyřadilo další koně, ale na váze 1 500 kg skončilo soutěž již více koní, a to Samanta s Jiřím Knapovským, Inspektor s Janem Janovským, Egon s Františkem Beranem a Bary s Michalem Farským, kteří saně dotáhli na 11 m.
Váhu 1 600 kg nastoupilo zbývajících 5 koní a zde dotáhla saně na vzdálenost 13,35 m poslední soutěžící klisna Rozárka s Alešem Lichnovským, která dostala do soutěže divokou kartu, díky tomu, že odstoupil jeden soutěžící, a vybojovala si krásné páté místo.
A následující kolo bylo poslední. Plemenný hřebec Sagem s Milanem Blizňákem potáhl saně o pár cm od startovní čáry, Jasánek s Oskarem Sněhotou dotáhli saně na 1,6 metru, Ori s Romanem Chromým si vybojovali druhé místo s dotaženou vzdáleností 10,06 metru a vítězem absolutního těžkého tahu se stal Jurášek a Dušan Turčan, kteří saně dotáhli přes celou dráhu, a v dalším kole již neměli důvod startovat.
Hodnocen byl i přepočet na váhu koně, tah relativní.
1. Sagem, Milan Blizňák
2. Jurášek, Dušan Turčan
3. Jasánek, Oskar Sněhota
4. Ori, Roman Chromý
5. Rozárka, Aleš Lichnovský
6. Bary, Michal Farský
7. Narex, Petr Procházka
8. Samanta, Jiří Knapovský
9. Egon, František Beran
10. Neklan, František Chromý
11. Inspektor, Jan Janovský
12. White Tiger, Petr Procházka
13. Lejdy, Jiří Bajer
Diváci měli možnost viděli korektní chování soutěžících a soutěž, kde nebyly zbytečné časové prodlevy a bylo se pořád na co dívat. Soutěž komentoval Ivan Petrtýl a tříčlenná komise pracovala ve složení Mojmír Kubíček, Radko Novotný a Martin Novotný.
Neděli otevřela ovladatelnost s kládou
Uskutečnilo se také Mistrovství České republiky v ovladatelnosti s kládou v jednospřeží. Soutěž proběhla od 9 hodin ráno na dráze u lesíka. Trať byla postavena dopředu a stavitelem trati byl Tomáš Janda, který zodpovídal za udržování trati ve stejném stavu pro všechny závodníky. Hlavními rozhodčími se pro tuto soutěž stali Petra Šanturovová a Ivan Petrtýl, komentoval Josef Našinec.
Na start se postavilo 15 soutěžících, kteří se mistrovství účastnili na základě toho, jak se v průběhu roku umisťovali v jednotlivých kvalifikacích ve svých oblastech. Z každé oblasti pak postupovali na mistrovství dva nejlepší. Ovladatelnost s kládou se jela dvoukolově. V prvním kole jelo 15 závodníků celou trať a v kole druhém sedm nejlepších, kteří druhé kolo začínali s čistým štítem, jelikož se body nijak nesčítaly. Druhé kolo bylo zkráceno na 4 překážky a byl snížen časový limit. Postavená trať nebyla příliš dlouhá, o to však záludnější na technické překážky. Pro závodníky byla přítěží také zdejší borovicová kláda, která je křivě rostlá, a proto se s ní hůř provádí technické překážky jako třeba skládka nebo shazování kužele.
V prvním kole se soutěžící museli vypořádat se sedmi překážkami. Trať obsahovala klasické průjezdy, točný bod, váhu, při které musela kláda zůstat vyvážená po celou dobu přepřahání klády, dále skládku spojenou se začelením, kde tolerance při začelení byla +/- 10 centimetrů. Další překážkou byl podsmyk, při kterém kůň musel horní kládu přeskočit a neshodit. Pokud horní kláda spadla, bylo soutěžní dvojici uděleno 5 trestných bodů. V závěru trati poté bylo couvání na 2 kužele a závěrečný průjezd. Pro tuto trať byl stanovený časový limit 7 minut. Po překročení 10 minut byl daný soutěžící vyloučen.
V prvním kole se nejvíce dařilo Petru Procházkovi s valachem Narexem. Ti získali pouze 5 trestných bodů za překročení času. Druhé místo obsadil Dušan Turčan se Saimonem s 15 trestnými body. 15 trestných bodů na trati v prvním kole získal také Jiří Knapovský se Samantou-K, kterého za Dušana Turčana posunul pomalejší čas.
Do druhého kola dále postoupili Aleš Soukup s klisnou Sylvou, Jan Janovský s polským chladnokrevníkem Brokem, Jaroslav Marvan s Míšou a Roman Červený s Dudlíkem. V druhém kole byl stanoven časový limit 5 minut a trať byla zkrácena na 4 překážky, a to na dva průjezdy, váhu a skládku se začelením. V tomto rozhodujícím kole jelo 5 soutěžících bez trestných bodů, a proto byl důležitý také čas.
Rádi bychom tímto poděkovali Lesům České republiky za finanční podporu. Poděkování patří také staviteli tratě Tomáši Jandovi a rozhodčím, kteří spravedlivě vedli tuto soutěž.
A vyvrcholila Dostihem chladnokrevníků - o pohár ředitele Závodiště Pardubice
Je velká škoda, že tuto disciplínu sleduje velmi málo diváků a i se o ní málo píše. Je to dáno hlavně tím, že se jede až po skončení celodenního nedělního programu kolem 17. hodiny, kdy už je drtivá většina soutěžících z ostatních disciplin i diváků na cestě k domovu.
Galerie
Den slezského norika
Asociace svazů chovatelů koní České republiky a Hřebčín Františkův dvůr – Klokočov zvou všechny chovatele a příznivce chladnokrevných plemen koní na…
Náchodský svaz chovatelů koní z.s. a Chov koní Dvorka zve na Přehlídku teplokrevných a chladnokrevných plemenných koní, která se koná 10. srpna 2024…