Jana Ondřejová: Každý shetland má svou vlastní osobnost, ale rozhodně ne špatný charakter

23. 6. 2024 Redakce Equichannel Autor fotek: Archiv Jany Ondřejové
Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží 2023 v Kroměříži - 1. místo v kategorii pony, celkové 3.místo a nejlepší český výsledek
Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží 2023 v Kroměříži - 1. místo v kategorii pony, celkové 3.místo a nejlepší český výsledek

Jana Ondřejová je s chovem shetland pony v České republice pevně provázána. Je dlouholetou úspěšnou chovatelkou, aktivní posuzovatelkou s potřebnou zkušeností i členkou RPK Svazu chovatelů shetlandských pony. Aktivně se se svými shetlandy věnuje i vozatajství a tradiční zápřeži. Kde se vzala její láska k tomuto plemeni? Jací jsou shetland pony? A může být shetland spokojeným partnerem i dospělým vozatajům?

Jano, je u vás chov koní rodinnou tradicí?

Narodila jsem se v rodině, která se zvířaty neměla vůbec nic společného a svým způsobem jsem byla černá ovce rodiny, co domů tahala zatoulaná a nemocná zvířata. Koně se mi líbili vždy, ale bez podpory rodiny jsem si k nim musela najít cestu trošičku později. Zhruba ve 12 letech jsem na kole s kamarádkou objevila místní jezdecký klub a domluvila si tam docházku. Samozřejmě bez podpisu rodičů jsem nesměla oficiálně jezdit. Takže jako pomocná síla ve stáji jsem si prošla vším co koně potřebují a na jezdecké lekce jsem si musela vydělat po brigádách.

Jste dlouholetou chovatelkou plemene shetland pony. Proč padla volba právě na toto plemeno?

První poníky v typu shetland pony jsem potkala právě ve zmíněném jezdeckém klubu, kde bylo asi šestihlavé stádečko. Jezdili jsme na nich, zapřahali se, vozili se na nich na akcích děti. Prvním osudovým poníkem byla Zuzanka na Tauferově střední veterinární škole v Kroměříži. Na ní jsme každou středu vozili děti ze zvláštní školy s kombinovanými vadami. Tam jsem se také začala zajímat o hiporehabilitaci. Když jsem se o něco později vdala do rodiny, kde se chovali chladnokrevníci, ani ve snu by mě nenapadlo, že během několika let vystřídají tyto obry shetlandi. Důvodem byla má dcera. Neustále se motala koním pod nohama a tak se jí koupil první poník Cindy v. d. Rietshoeve. Ta nás svou milou povahou přesvědčila, že jeden shetland je málo. Ze dvora začali mizet chladnokrevníci a časem se tam už hemžilo stádečko shetlandů. S příchodem bílé klisny Unity Domino, z chovu Bc. Petry Šarochové, bylo rozhodnuto. Unity vynikala skvělým charakterem a naprostou univerzálností. Byla spolehlivou chůvou pro obě mé děti a po nich i desítkám dalších. K tomu všemu je zakladatelkou mého vlastního chovu. Všechna hříbata narozená v mé stáji nesou prefix jejího jména.

vystava-366.jpg

        Zakladatelka chovu - klisna Unity Domino. First Ridden Hlučín a Zuzanka Daňková

Kolik máte aktuálně pony?

Momentálně mám tři chovné klisny, valacha a plemenného hřebce. K nim je ale třeba připočítat poníky Aslan paní ing. Mileny Novákové, která je má u mě ustájené. Jsou to dvě klisny, hříbě a plemenný hřebec. Celkem tedy devět kusů.

Jaký je jejich management?

Poníky chovám celoročně venku na pastvině s přístřeškem. Pouze za velmi nepříznivého počasí jdou do boxů. Poníky pasu v Klášterní zahradě v Zašové. Náročný terén zahrady poníci krásně spásají od května do prosince. Díky vzrostlým stromům mají spoustu přírodních zákoutí, která je chrání proti větru nebo dešti. Na pastvině mají neomezený přístup k senu, minerálnímu lizu a samozřejmě čisté vodě. Mimo pastevní sezonu mají k dispozici zpevněný výběh s přístřeškem. V zimě dostávají všichni neomezené množství sena a příkrm granulí. V letní sezoně přikrmuji pouze březí a kojící klisny s hříbaty. Zvláštní kategorií jsou hřebec s valachem, které využívám pravidelně k zápřežím. Ti do příkrmu ještě dostávají, dle aktuální zátěže, i různé výživové doplňky.

FB_IMG_1687115765802.jpg

Jací jsou shetlandi? Je jejich špatný charakter mýtus nebo realita?

Jsou úžasní! Každý má svou vlastní osobnost, ale rozhodně ne špatný charakter. Špatný charakter je důsledkem špatného chování ze strany člověka a nepochopení. Shetland si strašně dlouho pamatuje každou křivdu na jeho welfare. Pokud chceme takovému poníkovi vysvětlit, že se to nebude opakovat, trvá to většinou měsíce. Spokojený shetlandský poník je kamarád do nepohody. Nejlepší chůva dětí i parťák pro dospělého, který s vámi půjde do všeho co vymyslíte. Stačí se podívat na pony soutěže...v trailech je na všemožných překážkách vodí děti už od tří let.

vystava-237.jpg

Věnujete se i tradiční zápřeži. V loňském roce jste na III. ročníku Mezinárodní soutěže tradičních zápřeží v Kroměříži získala v kategorii pony nádherné první místo. Co vás k tomuto typu soutěží přivedlo a co se vám na něm líbí?

Prvotní impuls přišel od manželů Pavlíčkových z Kunovic, kteří mě v zapřahání podporovali. Velmi mě lákala myšlenka projet se svými poníky Podzámeckou zahradou ke které mám velmi blízký vztah od studií. Před soutěží jsem byla na přednášce ing. Milana Nováka, kde jsem se dozvěděla základní informace. Ale přihlásila jsem se, aniž bych pořádně tušila do čeho jdu. :) Tak se stalo, že se valašští shetlandíčci zapřažení v modetní wagonetě octli na mezinárodní soutěži mezi dokonalými spřeženími zahraničních hostů. Historický Mylord z roku 1900 přišel až o dva roky později. Soutěž nás nadchla dokonalou organizací, která zdaleka není jen o koních. Prolíná se zde spousta kulturních akcí, je zde důraz na historii, potkávají se tu různé národy a to vše v příjemné atmosféře a v nádherném prostředí Kroměřížského zámku a zahrady.

DSC07850.jpg

Co je tedy potřeba, pokud bychom se tradičním zápřežím chtěli věnovat?

V řadě prvé to chce chuť a elán do přípravy. Nezbytná je dobrá kondice koní, protože za víkend nachodí i 50 km. Nezbytné jsou samozřejmě kvalitní a dokonale čisté postroje a ideálně starší kočár vhodného stylu. Kočár může být i nově vyrobený, ale měl by vzhledově odpovídat kočárům historickým. Tedy ne maratonky a wagonety na gumových kolech. Ty jsou zapovězeny. Celá zápřež by měla odpovídat stylu a typu zápřeže a to včetně kočáru a úboru posádky. Vše můžete sledovat na webu: Společnost přátel klasických zápřeží ČR. Zde najdete informace, kontakty i aktuality...

Často je slyšet, že shetland pony si v zápřeži s hmotností dospělého člověka poradí jen s obtížemi. Může nebo nemůže být shetland spokojeným partnerem dospělým vozatajům?

Tak vždy by měl převládat zdravý rozum. Není shetland jako shetland a v rámci plemene jsou velké rozdíly v kohoutkové výšce, hmotnosti i síle kostry…Ale ano. Může být spokojeným partnerem i dospělým vozatajům. Shetland je nejsilnější plemeno koně v přepočtu na tažnou sílu na kg hmotnosti těla. Má nižší těžiště, velmi silné končetiny a tah je pro něj vhodnou aktivitou. Mám spoustu dospělých přátel, kteří mají shetlandského poníka pro sebe. Náramně si to všichni užíváme! Minishetland s KVH okolo 80 cm vás nevytáhne do prudkého kopce, ale rád vás rychle proveze vozatajským parkurem nebo Drivingem. Pony s KVH 95 cm vám bude v mírném terénu parťákem na dlouhé výlety a ty s hraniční výškou, při dobrém tréninku a výživě, můžete občas použít i ke stahování kulatiny. : )

Osobně jezdím ve valašských kopcích v jednospřeží i s párou. Roviny u nás prakticky nejsou. Do jednospřeží volím raději lehčí sulku, pro páru pak wagonetu, která váží 147 kg. Historický Mylord je ještě o něco těžší. Zapřahám poníky o hmotnosti 250kg a KVH 106 cm.

FB_IMG_1716602106040.jpg

        Plemenný hřebec Sunrise of Kadov, vozatajský parkur Kolesa NPS 

Co shetland pony potřebuje? Stačí voda a seno a nebo je přece jen trochu složitější?

Toto je velmi složitá otázka. Samozřejmě základem krmné dávky je seno. Všichni chceme dopřát svým poníkům to nejlepší, těžší je říct, jak to udělat. Každá pastvina má jiné druhové složení. Někde můžete pást nepřetržitě. Třeba na horských loukách, kde je více bylinek než samotné trávy. To je můj případ. Jinde máte strach pustit poníka na pastvu na hodinu, aby se neschvátil. Myslím, že je potřeba vždy řešit konkrétní zvíře u konkrétního majitele v jeho aktuálních možnostech. Nelze odpovědět tak, aby to fungovalo všem. Já přednostně pasu 24/7 a příkrmy dávám dle aktuální zátěže. Shetland pony nikdy nebude šťastný v boxe. Je to nativní plemeno, které potřebuje žít ve stádě a venku.

IMG-20220910-WA0010.jpg

        Unity Universe - nejlepší klisna českého chovu, nejlépe hodnocená klisna centrálního svodu (8,6 bodu) a výstavně nejúspěšnější tříletá klisna roku 2023

Pokud se o shetlandy zajímáme, kde hledat informace, kam se vydat na zkušenou?

První informace určitě hledat na webu Svazu chovatelů shetland pony. Tam najdete vše potřebné. Na zkušenou doporučuji kontaktovat některého z dlouholetých chovatelů, kteří rádi začínajícímu chovateli poradí. Dobrou zkušeností může být vyjet na výstavu, kterých je napříč republikou pořádáno velké množství.

Co vám koně dali a vzali?

Moje životní koňocesta nebyla vždy úplně jednoduchá a není ani teď. S poníky jsme zažili období, kdy jsem nevěděla co bude dál. Sáhli jsme si na samé existenční dno. V těžkém období moc rychle pochopíte kdo je opravdový přítel a kdo si na něj jen hrál. Díky koním ale najdete sílu bojovat, o které jste ani netušili, že ji máte. Když padám únavou ze vší práce kolem, ptám se, jestli by mi nebylo lépe bez nich. Nebylo...A tím je vyřešeno a zítra pokračuji dál...

Podobné články
Chacco-Blue (Chambertin x Contender)

Každoroční žebříček nejlepších plemeníků vydávaný WBFSH již zná své vítěze. Jedná se o prestižní ocenění, které je založeno na součtu bodů potomků.…

Pražská ZOO a Správa přísně chráněné oblasti Nömrög v Mongolsku podepsaly dohodu o reintrodukci koní Převalského (v Mongolsku známých jako "tachi")…