Výstava Starokladrubský kůň – historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem

1. 4. 2023 Tisková informace Autor fotek: Archiv NHK Zdroj: Muzeum zemědělské techniky Čáslav URL zdroje: www.nzm.cz

Muzeum zemědělské techniky – Čáslav připravilo výstavu Starokladrubský kůň – historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem, která bude probíhat od 1. 4. 2023 až do 31. 10. 2023.

Výstava vás provede historií známého národního hřebčína, domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Spolu s koňmi pomyslně nahlédněte i do krajiny, ve které se už půl tisíciletí tito koně chovají a která je od roku 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Koně se zde chovají a cvičí více jak 440 let. Hřebčín je zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Ten byl jako jediné plemeno vyšlechtěn pro ceremoniální účely císařského dvora. Mohutný kůň s charakteristickým klabonosem byl zapřahán do kočárů králů, císařů a nejvyšších církevních hodnostářů. Majestátní bělouši a vraníci, kterých je dnes na světě pouhých 1800, jsou chováni především v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem, kterému už v roce 1579 udělil císař Rudolf II., velký znalec a milovník koní, statut císařského dvorního hřebčína. Společně s chovem koní se tak začala psát i historie jedinečné krajiny v jeho okolí.

Výstava představuje výjimečnost Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Věnuje se nejen samotnému plemenu starokladrubského koně, ale také historii hřebčína a zdejší komponované krajině, která byla právě pro potřeby hřebčína po celá staletí utvářena. Stala se tak unikátní a dokonale vyváženou kuturní krajinou složenou z luk, pastvin, starobylých alejí, lesů, slepých ramen Labe a historických hospodářských budov hřebčína.

Pod názvem Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem byla 10. července 2019 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a je ve společném zájmu všech národů světa chráněna podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Výbor pro světové dědictví ji na svém 43. zasedání v Baku zapsal do Seznamu světového dědictví jako mimořádně dokonalý a jedinečný příklad krajiny sloužící po několik staletí výhradně pro chov a výcvik koní určených pro službu panovnickému rodu a soustavně přetvářené podle jasného estetického krajinářského záměru.

Bližší informace o expozicích a výstavách Muzea zemědělské techniky v Čáslavi naleznete zde.

Podobné články

Pražská ZOO a Správa přísně chráněné oblasti Nömrög v Mongolsku podepsaly dohodu o reintrodukci koní Převalského (v Mongolsku známých jako "tachi")…

Řádný termín pro odevzdání žádosti o oprávnění k plemenitbě na rok 2025 byl 30. srpen. Stále je ale možné o oprávnění k plemenitbě požádat.