5 let na Seznamu světového dědictví UNESCO

10. 7. 2024 Tisková informace Autor fotek: Jiří Podrazil Zdroj: NHK

Dnes je tomu přesně 5 let od doby, kdy byla Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsána na Seznam památek světového dědictví.

10. července 2019 o tom rozhodl Výbor pro světové dědictví na svém zasedání v Baku v Ázerbájdžánu. V Pardubickém kraji je to po litomyšlském zámku druhá hmotná památka zařazená na Seznam památek světového dědictví. Jedinečnost krajiny spočívá v syntéze dvou kategorií krajiny: na jedné straně je to krajina, která se dodnes kontinuálně organicky vyvíjí a stále plní hlavní funkci, ale je to též krajina záměrně navržená a vytvořená člověkem a jedinečný příklad vysoce specializovaného okrášleného statku tzv. ferme ornée – určeného pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní.

Víte, že můžete poznat Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem blíže prostřednictvím naučné stezky? Ta Vás provede domovem starokladrubských koní – krajinou luk, pastvin, starobylých alejí, lesů, slepých ramen Labe, zavodňovacích struh, historických budov a parkových krajinných prvků. Naučný okruh měří přibližně pět kilometrů. Více informací naleznete na webových stránkách.

Podobné články
Chlapec na pony, 1840

Kerry bog pony, jehož původním domovem jsou rašeliniště hrabství Kerry v jihozápadním Irsku, je jedním z nejvzácnějších plemen koní světa a je malým…

ZH Písek pořádá za podpory Asociace svazů chovatelů koní České republiky a Jihočeského svazu chovatelů koní z.s. tradiční přehlídku chladnokrevných…