Výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství

3. 8. 2022 Tisková informace Zdroj: Národní zemědělské muzeum URL zdroje: www.nzm.cz

Výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství připomíná 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela a ukáže pokrok v genetice, šlechtitelství a plemenářství v průběhu staletí s důrazem na české země. V Národním zemědělském muzeu se výstava bude koná od 22. července 2022 do 31. prosince 2023.

Proč se lidstvo od nepaměti věnuje šlechtění a plemenářství? Důvody mohou být různorodé od zajištění bohaté úrody přes odolnost rostlin a živočichů až po estetické hledisko. Na výstavě Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství vám představujeme zajímavosti z historie i současnosti zemědělského šlechtění. 

Na výstavě přiblížíme Mendelovy objevy v oblastech úzce spjatých se zemědělstvím, včetně vědeckých omylů. Časová osa představí podstatné informace, které se udály na poli šlechtitelství od domestikace až po genové inženýrství. Výstava podává zajímavé informace neotřelou formou i vizuálně atraktivně ztvárněné a zároveň připomíná, že i sebelepší úmysly mohou být zneužity.

V rámci časové osy vystupuje 16 hlavních témat, která kromě podrobnějších informací obsahují audiovizuální prvky, interaktivní předměty i autentické sbírkové exponáty z fondu NZM.

Dozvíte se například i to, odkud se šířily jednotlivé druhy rostlin a živočichů, seznámíte se s největšími českými objevy v oblasti šlechtění a plemenářství, které nás proslavily ve světě – sladovnický ječmen, cukrová řepa, přeštické prase, lnářský modrák, malínský křen a další. Dozvíte se, jaké jablko se dostalo až do kosmu, a které plemeno psa považujeme za národní poklad.

Dominantou je kostra plnokrevníka Gradiva, který stál na začátku řady dalších velmi úspěšných dostihových koní. Gradivo patřil k nejúspěšnějším dostihovým koním své doby a k nejvíce využívaným plemeníkem v historii československého chovu koní.

Ve světě nás proslavil i ječmen Haná Pedigree Emanuela Proskowetze mladšího (1849–1944), který od roku 1875 na Hané v Kvasicích z krajové odrůdy získané od rolníka z Holešova postupně vyšlechtil velmi kvalitní odrůdu ječmene Haná Pedigree. Ta dala základ dalším odrůdám sladovnického ječmene nejen u nás, ale i ve světě.

Celosvětovým šlechtitelským úspěchem bylo také vyšlechtění odrůdy ječmene jarního Diamant Josefem Boumou (1921–2002) v Branišovicích u Brna. Od kamaráda zubaře si vypůjčil vyřazený zubní rentgen a ozařoval jím semínka, čímž u nich vyvolal změny genetické informace neboli mutace. Pak hodnotil následné výsevy. Po pár letech získal mutantní krátkostébelnou odrůdu, která nejen nepoléhá, ale také dává vyšší výnos.

Součástí výstavy je i edukační program a přednáškový cyklus.

Výstavu doprovází i panelová výstava Mendel – komiks ze života Gregora Johanna Mendela výtvarnice Venduly Chalánkové a Jána Obyšovského, kterou zapůjčila Hvězdárna a planetárium Brno.

Záštitu nad výstavou Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství poskytli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Výstava probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury.  

Podobné články

Již jen dva týdny máte možnost navštívit výstavu fotografií Heleny Görnerové o koních ukrytých v lesích s názvem Koně a jejich lidé v zeleném šeru…

Již 20. a 21. srpna proběhne v chuchelském areálu výstava plnokrevných arabských koní. Toto plemeno je označováno za nejkrásnější na světě, proto se…