Upcyklace u koní – ošklivost, nebo nápaditost?

20. 07. 2021 06:00

Obrázky: 18

Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Foto: archív autorky, Pixabay Rubrika: Péče o koně a Ustájení Počet přečtení: 661 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Upcyklace. Možná slyšíte toto podivné slůvko poprvé. Nebo jste ho již sice zaslechli, ale netušíte tak úplně, co si pod ním představit. Oč tedy jde? A u koní?? O čem že to bude dnešní článek? Věřte nevěřte, bude o kouzlení. O kouzlení s odpadem a nepotřebnými věcmi, kterých máme všichni okolo sebe v našich domovech, až to hezké není…

Většina z nás se snaží chovat ohleduplně k životnímu prostředí. Snad každý již poctivě třídí odpad, určitě nikdo nepohazuje obaly a kelímky po krajině (že?!), neodpouští bezúčelně vodu z kohoutku do kanálu, nemluvě o pálení senážních fólií na hromadě v rohu pastviny… – prostě a jasně doba pokročila. A tak jsme již ekologicky uvědomělí i v jiných oblastech: jistě bezhlavě nenakupujeme stále nové a nové oblečení, nepřeberné páry obuvi se nám zbytečně nehromadí v obřím botníku, kosmetiky nemáme na kila a hloupůstky na „zkrášlení“ domácnosti nenosíme domů z každé návštěvy obchodního centra. Většina podřizuje nákupy financím, ale jsou i „blázni“, kteří si dopřát klidně mohou, ale nedělají to – razí cestu spotřebitelské střídmosti z principu ekologického. Aby ulehčili životnímu prostředí.

 ← Upcyklace zhodnocuje věci, které dosloužily původnímu účelu.

Jak tito lidé uvažují? Běhá jim hlavou něco ve stylu: „Sice stojím před krásným povlečením s neodolatelným potiskem koní za tak akční cenu, že akčnější už být nemůže, ale nechám si zajít chuť, i když mi doma ze starých povlaků zbývají cáry. Poctivě je sešiju k sobě a zachráním tak planetu!“ – tak nějak? :) Lidé vyznávající upcyklaci se snaží o zprovoznění nefunkčních a vysloužilých věcí, které by jinak vyhodili, případně by se jim na ně prášilo v koutě. Takže si spíš řeknou: staré povlečení je na cáry, jak se ty cáry ještě dají využít? Rozstříhám je na hadry na podlahy! Ano, snaží se omezit kolotoč vyhazování a nakupování s vizí, že spotřebitelskou úsporností umenší svoji ekologickou stopu.

Něco jako: je opravdu nutné vyhodit starý smeták a jít si koupit nový? Pokud ano, neposlouží ten starý nejprve jinde, než s ním poběžím do kontejneru? Jistěže poslouží! Ošoupanou násadu, která už dře do rukou, přidělím vysokému fíkusu, který si už vskutku zaslouží podpěru – za masou listí nevzhledná tyč nebude vidět, zato bude skvěle sloužit. A smeták samotný udělá službu ještě u koní coby drbadlo!

Upcyklace je přeměna odpadu a nevyužívaných předmětů v nové potřebné věci, pro které máme uplatnění. Dá se říct, že výslednému produktu dodáme benefity, které postrádal. Zvýšíme jeho kvalitu.

Opakem upcyklace je downcyklace, která kvalitu produktu snižuje.

Využitím materiálů, které již byly jednou vyrobeny (a dokonce je máme dávno doma) pomáháme snížit produkci nových surovin, čímž ulevujeme planetě: posíláme do světa méně odpadu a ubíráme tak ze spotřeby energií a z produkce škodlivých emisí, čímž pomáháme udržet vodu i ovzduší o nějakou tu kapku čistší. Likvidace nahromaděného odpadu je jedním z největších témat tzv. čisté planety.

Pojďme si jako příklad upcyklace v praxi vzít fiktivní rodinu koňáků Novákových:

Adam je domácí kutil a nemá problém popadnout kladivo, pilu, kbelík s barvou a štětec. Markéta zase ráda šíje a nadšeně zahradničí. A tak nemají kruhovku z Texas panelů, ale z palet, zbylých ze stavby domu a osázených kolem dokola okrasnými keři stálezelených dřišťálů (ty ocení ptáci – jak úrodu plodů, tak trnité bezpečí pro stavbu hnízd). Skoky na jízdárně jsou u Nováků převážně ze starých ojetých pneumatik a z vyřazených barelů a kanystrů. Podsedlovky si Markéta nejraději sama ušije ze zbytků látek (a tak má jeden zajímavý originál vedle druhého), čabraky si umí uháčkovat z vypáraného nemoderního svetru a na deku proti hmyzu nemá problém přešít starou záclonu.

→ Izolátory z pet lahví? I ochrana zámku? Vymyslet se dá ledacos, ne vše je ale esteticky hodnotné, pozor na to!

Adam zase, když doslouží pneumatiky na autě, z nich udělá krmelce na seno do výběhů. Nebo oporu kbelíkům na krmení, aby je koně tak snadno nevysypali. A protože přiveze i pneumatiky od kamarádů, může jich pár nechat Markétě na květináče ke koním: všichni víme, že mezi kopyty normální květníky nepřežijí. A bez obruby by koně květinové lemy výběhů ušlapali.

Takovýto přerod pneumatik ve skok či v květináč, prázdné PET láhve v ochranu visacího zámku proti zatečení, otlučené stařičké vany v napajedlo a starého rozbitého kola (bicyklu) v lavičku bychom mohli směle nazvat upcyklací – tedy přeměnou odpadu ve využívaný předmět. Někdo by si takovéto hokus pokusy nepustil do načančaného ranče, jiný je pyšný právě na nápady, kterými zužitkoval věci určené k vyhození.

 

Váháte nad estetickou stránkou věci? Příznivci upcyklace vzkazují, že estetika na frak dostat nemusí – když přijde na věc, rezavou vanu schováte do dřevěného obložení.

 

← Přerod bicyklu v lavičku.

 

 

 

 

Stojan z použitých podkov na jezdecké boty a nadbytečné kbelíky od minerálek a krmných doplňků chytře využité v sedlovně – upcyklace jako vyšitá!

 

 

 

 

 

 

 

← Barely na sedla s úložným prostorem.

→ Barely od olejů udělají službu třeba na jízdárně. Dají se upotřebit naležato i nastojato, vedle sebe i nad sebou.

 

 

 

 

 

← Krmelec na seno z klece od 1000litrové nádoby na vodu. Pečlivě vytuněný tak, aby se žádný kůň nezranil.

→ Nádoba na záchyt dešťovky s prasklinou na dně – vyhodit? Kdepak! U koní se ještě využije…

 

 

← Zlomené hrábě také ještě poslouží – přimontované na zeď v přístřešku na nářadí.

 

S trochou kreativity lze totiž upcyklovat úplně všechno! Tak se zamyslete a tvořte. Nevyhazujte hned vše, co dosloužilo původnímu účelu, co se poškodilo. Stačí být kreativní a dokonce i kolem koní, kde upcyklace zatím příliš nefrčí, lze spoustu starých věcí nápaditě využít. Jen chtít! Aby se o koňácích neříkalo, že myslí jen na koně a k ničemu jinému nejsou – takovou pomluvu musíme zbořit, že, přátelé koňáci?

 

Příště se mrkneme na swapování, které má také za úkol neplýtvat a být šetrné pro planetu.

 

Další články k tématu:

Připojené články

02.10. 2018 07:00 Domácí vychytávky u koní
19.11. 2018 05:00 Krmelce a koně venku
23.04. 2019 06:00 Solné lizy ve venkovních chovech + vychytávky umístění
01.10. 2019 06:00 Domácí vychytávky u koní II
31.08. 2020 06:00 Domácí vychytávky u koní III

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com