Když v senáži číhá smrt

29. 1. 2020 Michaela Burdová Autor fotek: www.vet.upenn.eda, www.microwiki.keynon.edu

Výživná, chutná, neprašná – benefity pečlivě vyrobené senáže využívají mnozí chovatelé koní. Druhou stranou mince vydatného krmiva je riziko, že udeří neviditelný zabiják skrývající se v útrobách balíku. Sice se jedná o ojedinělé případy, ale bohužel většinou končí tragicky. Nedávno si otrava botulotoxinem vyžádala životy pěti koní na Táborsku. Zdrojem otravy byla pravděpodobně senáž.

Botulismus

Botulismus je život ohrožující otrava jedem botulotoxin, který produkují bakterie clostridium botulinum. Tahle gram-pozitivní tyčinka se dělí jen za anaerobních podmínek, a jak se bakterie dělí a postupně hynou, uvolňuje se z nich při teplotě kolem 30 °C prudký jed. Přezdívku „klobásový“ si v minulosti získal kvůli častým otravám z klobás a konzervovaného masa. Existuje 7 typů cl. botuli označených A,B…G, u koní se nejčastěji vyskytují první 3.

Botulotoxin

Jedná se o neurotoxický jed. Vedle tetatoxinu jde vůbec o nejsilnější jed na světě. Žaludeční kyseliny jej neohrozí, na to má svou ochranu. Velmi rychle se v tenkém střevě vstřebá do krve a cílí krví a lymfou na nervosvalové ploténky, kde zablokuje uvolnění acetylcholinu do synaptické štěrbiny. Tím zamezí přenosu vzruchu mezi neurony a svalovými vlákny. Sval nedostane pokyn ke kontrakci a uvolnění. Zvíře je postupně symetricky paralyzované od hlavy dolů. Když paralýza dojde k bránici, udusí se.

Zdroje botulotoxinu

Koně botulotoxin pozřou v krmivu, častým zdrojem je právě senáž, ale i velké balíky sena. Další možností je, že  pozřou spory, které se pak ve střevě aktivují (u hříbat – shaking foal syndrom), třetí možnost otravy vzácně vznikne u hlubokých ran. Otrava botulotoxinem z krmiva nemusí být nutně jen záležitost senáže, ale i běžných velkých balíků sena, kde mohou být namotány např. rozkládající se části (částečky) hlodavců nebo hlína. Když uhynou a tělo už nemá kyslík, spory ve střevech se aktivují. Stejně tak může být kontaminovaná voda, ve které jsou rozkládající se těla zvířat, to se týká i pastvin po povodních, kam se tyto zdroje naplaví. Nedávno uhynula telata v USA na botulismus a zdrojem byl nános bahna v korytě na vodu. Dobře se těmto clostridiím daří i pod hutnou vrstvou nasekané trávy ze sekačky. Pozor také na výkaly ptáků – v Arizoně v roce 1998 uhynulo na botulismus 12 koní a jedna mula. Zdrojem byla půda a výkaly havranů na blízkém pohřebišti koní. Botulotoxin je podle vědců také pravděpodobným původcem grass sickness

Příznaky otravy

Kdyby koně mohli popsat, jak se cítí, nejspíš by se shodli s některými z lidí, kteří botulismus přežili. „Motal jsem se, viděl jsem rozmazaně, nedokázal jsem jít rovně… nešlo se nadechnout a pak jsem se nemohl hýbat,“ popisuje student Brent Ocker ze Seattlu, který přežil, „byl jsem doslova v pasti svého vlastního těla. Slyšel jsem, ale neviděl jsem a nemohl se pohnout. Byl jsem opravdu vyděšený.“

Koně jsou navzdory své velikosti na botulotoxin nejcitlivějším druhem z domácích zvířat. Botulotoxin je odolný vůči žaludeční kyselině a rychle se vstřebá z tenkého střeva do krve. Někdy se už po několika hodinách, obvykle po několika dnech objeví příznaky, které se zhoršují s tím, jak víc a víc jed blokuje spojení nervů a svalů. Nejdřív se intoxikace projeví zhoršeným polykáním, dysfágií. Koním padá krmivo z huby, když pijí, tak sice mohou dostat vodu až k hltanu, ale nedokážou ji spolknout, a tak jim vytéká někdy nosem. Horní i dolní pysk je ochablý a nehybný, může jim viset z huby jazyk, nedokážou ho zatáhnout zpátky. Hříbata zase mají potíže se sáním mléka, které se jim tak dostává do průdušek místo do jícnu. Dysfágii rychle následuje celková slabost, třes, stojí všema čtyřma nohama co nejblíže u sebe pod tělem. V mírných případech se mohou koně projevovat jen o něco méně aktivněji a pár dní nechtějí žrát. V těžších případech ulehnou na dlouhou dobu, a pokud vstanou, tak to vydrží jen pár minut. Jestliže nedojde k eutanazii, koně nakonec umírají udušením, protože toxin paralyzuje bránici, takže nemohou dýchat.  

Závažnost otravy závisí na tom, kolik toxinu bylo v dávce krmení. Někteří koně  přežijí nebo nemají příznaky díky tomu, že obsah toxinu není rovnoměrně rozložen v celém balíku. Při masivní intoxikaci kůň může uhynout do 24 hodin. „Viděl jsem koně, kteří stáli a měli mírné záškuby svalů, načež byli druhý den ráno mrtví,“ říká Dr. Lutz. S. Goehring z Univerzity v Coloradu, „pokud kůň absorbuje  jen minimální množství toxinu, trvá to až 14 dní, než se objeví první příznaky.“

Botulismus je u nás ojedinělý, jeho zákeřnost je ale v tom, že může udeřit nečekaně, aniž by chovatel pochybil. Botulotoxin totiž nemusíte ani vidět ani cítit, jak říká Tonda Hrdina ze známé a úspěšné vytrvalostní stáje v Borotíně. Černého Petra botulismu si vytáhl před měsícem a přišel během osmi dnů o 5 koní. Senáž do té doby krmil koním bez problémů deset let.

Z jakého důvodu jsi ji začal krmit?

Z důvodu dobré konzervace píce ke konci sezony - září, říjen, a pro velmi dobrou atraktivitu, chutnost, dietetičnost a výživnost krmiva.

Měl jsi už někdy s jejím krmením potíže? 

Nikdy, vždy jsem asistoval při výrobě a ještě jsme neměli "špatný" balík.

Obával ses možných rizik, konzultoval jsi toto krmivo s někým, kdo v tom má zkušenosti?

Vzhledem k zemědělskému vzdělání jsem věděl o běžných rizicích senáže - plísně, máselné kvašení, kyselosti, vše co se ale dá rozpoznat senzoricky a je zjevné, že krmivo není krmitelné. Krmení senáží byl pozvolný trend, a koním velmi chutná, zkušenosti jsem nabíral postupně od chovatelů a literatury. I mé prvotní zkrmování senáže bylo pozvolné od pár balíků přes zimní období až po krmení 1/2 seno/senáž od listopadu do března.

Myslíš si, že je kolem senáže dost informací pro majitele koní?

Myslím, že senáž je dobré krmivo pro koně a že není na krmení senáží co pokazit, tedy pokud se bavíme o krmivu v patřičné kvalitě a množství.

Za jak dlouho po požití se u koní projevily první příznaky, jaké a jak probíhala první pomoc?

Pokud budu brát, že mohli pozřít danou kontaminovanou část po otevření balíku, který krmím 5 dní, tak v rozmezí 4 - 6 dnů. Přestali nebo nemohli žrát, žmolkovali krmivo, stáli mimo stádo, dřeli pysky o zem. První pomoc spočívala koním, kteří nežrali, v nalití nosojícnovou sondou směsi aktivního uhlí s parafínovým olejem a vodou a těm, co žrali, preventivně směsí aktivního uhlí s parafínovým olejem v krmivu, které dobře přijímali.

Věděl jsi hned, že se jedná o botulismus?

Celkem jasně jsme cca do hodiny vyhodnotili situaci a to také proto, že téměř okamžitě byla přítomna veterinářka, a také jsem věděl o případu, který se stal kamarádce před 4 lety právě ze senáže.

Jak dlouho od požití senáže po úmrtí prvního koně? O jaké koně se jednalo – věk, plemeno?

Těžko přesně určit první kontakt s toxinem, ale od počátku zkrmování balíku 1. kůň uhynul 7. den a poslední 15. den. Byli to mladí koně, 3- a 4letí hřebci a valach, OR 1/1, SHAG., ČT TRAK x OR1/1, WPB x OR1/1, A1/1 x ACHAL. Ve stádě zůstali zdrávi dva 4letí hřebci a jeden 23letý valach.

Jak vypadala senáž v onom 7. balíku - jak jsem pochopila, nebylo na ní nic nápadného - a ani při bližším následném zkoumání na ní nebylo nic, co by nasvědčovalo tomu, že je závadná? Našli jste v tom balíku nějaký viditelný zdroj infikace?

Bohužel jsme na onom balíku během 5 dní zkrmování nic nenašli, standardní kvalita bez zápachu a známek závadnosti. Balík celý postupně ručně nakládám do vozíku a rozvážím všem 20 koním, takže ani větší mršinu, která by mohla být zdrojem, jsem nenašel. Řekl bych, že ani myška by neproklouzla, ale samozřejmě ta by mohla být zdrojem, nebo třeba zemina. Ani posléze ze zbylé senáže nebylo patrné zkažení.

Je něco, co bys poradil těm, kteří chtějí krmit senáž nebo už ji krmí?

To je těžké radit, když botulotoxin není vidět ani cítit, vždy jsem senáž preferoval, stejně jako koně samotní. Snad jen - a teď už koním jen seno!

Nezbývá, než do Borotína popřát hodně sil a poděkovat za sdílení této děsivé zkušenosti. 

Jak poznáme botulismus a co dělat? 

Čím rychleji se zasáhne, tím lépe, někdy však není zcela jasné, zda nejde o koliku nebo o ucpání jícnu. Občas to může vypadat na ucpání jícnu, protože kůň nemůže polykat, má svěšenou hlavu. Nebo na koliku – kůň si lehá a nežere. Co svědčí pro botulismus, je ochablý a nehybný ocas, kůň se neotáčí k břichu jako při kolice. Má rozšířené zornice, to je podstatný příznak, a praktickým klinickým testem je test na tonus jazyka, protože je to první místo, odkud mizí. Když jazyk jemně vytáhneme zdravému koni a dáme na stranu, jakmile ho pustíme, tak ho zatáhne zpátky. V případě intoxikace to trvá 2-3x déle ho dostat zpátky, pokud vůbec. Dále jsou to rozšířené zornice, svalový třes, slabost, paralýza, problém vstát. Jestliže si všimnete těchto příznaků, volejte akutně veterináře. Laboratorní vyšetření na botulismus trvá déle, než by kůň bez pomoci mohl přežít, proto je nutné ihned zahájit podpůrnou léčbu. Diagnózu veterinář může stanovit výhradně na základě klinických příznaků. Jak také mohou vypadat příznaky botulismu, najdete na videu, které napoví víc než fotografie - např. ZDE.

Než přijde veterinář

Pokud máte podezření na botulismus, tak ještě než přijede vet, dostaňte z dosahu koní podezřelé krmivo – a nejen od postižených koní. Pokud žerou ze stejného zdroje, jsou všichni také ohrožení. Koně udržte v klidu, než přijde vet, nestresujte je a neunavujte svaly voděním, nenuťte je vstát, pokud chtějí ležet. 

V Borotíně ošetřovala koně s botulismem MVDr. Anna Pilíková:

V jakém stavu byli koně po Vašem příjezdu?

V Borotíně u jednoho koně už šlo o ulehnutí, zatímco ostatní měli jen mírné příznaky. Po 24 hodinách se však jejich stav zhoršil.

V čem spočívá léčba?

Jednak jde o to, dostat z těla pokud možno co nejvíc toxinu (koně jsou nejcitlivější na typ B) prostřednictvím živočišného uhlí a parafinového oleje. Další úkony v podstatě souvisí s tím, abychom koni poskytli to, čeho sám není schopen – doplnit tekutiny a výživu, podpořit peristaltiku, zabránit zánětu hrozícímu po vdechnutí potravy do plic kvůli neschopnosti polykat. Tedy infuze, kašičky do žaludku. Střeva však ani po podání medikace na podporu peristaltiky nereagovala, potrava se vracela zpátky, protože ji střeva nebyla schopná posunout dál.

Co poradit majitelům koní?

Pokud zjistíte, že kůň hůř žere, špatně polyká, kašle u toho, podívejte se mu na zornice. Zásadním prvním příznakem jsou výrazně rozšířené zornice, které se nestáhnou, když do nich posvítíte, a zvláště, pokud toto zjistíte u více koní, je vysoce pravděpodobné, že jde o otravu botulotoxinem. Důležité pak je zajistit koni klidné místo, dobře nastlaný box, kde je světlo a klid. Dát mu deku.

Jak je to v ČR s antidotem a vakcínou?

Antidotum v České republice není pro koně dostupné. Humánní antidota existují na lékařský předpis, ale cílí na jiné sérotypy než ty, které mají koně. Vakcína používaná v USA není u nás autorizovaná a dostupná, o legalizaci jejího event. dovozu se jedná. V případě botulismu lze jen aplikovat podpůrnou léčbu a doufat, že kůň pozřel jen malé množství. Pokud ulehne, je víceméně jasné, že to nezvládne. Na klinice mají koně větší šanci, včetně použití plicního ventilátoru, ovšem náklady jsou enormně vysoké.

 

Z vyjádření MVDr. Pilíkové víme, že u nás není ani vakcína ani protijed. Pokud bychom ho přece jen měli, musí být podán co nejrychleji. Antidotum naváže molekuly toxinu kolujícího v krvi, ale neodstraní ty, které už vytvořily vazbu. Pokud nepodáte protijed co nejrychleji, počet vyřazených neuromuskulárních spojení už může být příliš velký. Protijed  je luxusní záležitost, v USA stojí minimálně 2500-3000 dolarů na léčbu jednoho koně. Vyrábí se pro všechny sérotypy. V oblastech, kde se botulismus vyskytuje častěji, se v USA doporučuje, aby měli veterináři protijed po ruce. Je vhodné ho preventivně podat všem koním ve stáji, i když nemají příznaky. 

Relativně dobrá zpráva je, že obrna způsobená botulismem je plně reverzibilní – poškozená spojení budou nahrazena novými, a časem se obnoví i svalová funkce – ovšem za velmi nepravděpodobného předpokladu, že kůň po dobu až 3 měsíců vydrží naživu s podpůrnou léčbou, což je velmi komplikované a možné pouze na klinice.

Retrospektivní studie z Univerzity v Pensylvánii u 92 koní přijatých na kliniku během 24 let prokázala, že větší šanci na přežití mají koně, kteří vydrží na nohou – přežilo 67 %, zatímco koně, kteří už stát nedokázali, přežili jen v 18 %. Také z výzkumu vyplynulo, že komplikace – koliky nebo dekubity, neměly vliv na přežití.

Dá se botulismu předejít?

Zcela nelze – viz případ na Táborsku, kde měli se senáží léta dobré zkušenosti, a přesto došlo k otravě.

Prevencí je pečlivá technologie výroby senáže, riskantní je:

  • Pokud se senážuje už sušší tráva, v sušině 25-30 %, fermentace je nedostatečná a pH je vyšší, což umožňuje růst nežádoucích plísní a bakterií včetně obávané clostridie botuli.
  • Jestliže pH neklesne pod 5 do 3-5 dnů od sbalení - vzniká vhodné prostředí pro růst a proliferaci bakterie clostridium botulinum. Fermentaci vyšší podíl sušiny zpomaluje a klostridie mají čas se množit a produkovat toxin, proto je třeba snížit pH pod 4,8. Jakmile je balením zamezen přístup vzduchu (pH je pak cca 6), rostliny využijí zbývající kyslík k částečné fermentaci a pH klesá. Nižší pH pak zamezuje růstu plísní a bakterií a prostředí zůstává stabilní a bezpečné. 
  • Je nedbale zabalená (nutné 5-6 vrstev)
  • Když je strniště nízké (kontaminace hlínou, strniště by mělo být 10 cm)
  • Pozor - infikaci nepoznáte po čichu ani barvou, jedovatá senáž může být příjemně voňavá pro vás i pro koně

I velké balíky sena mohou být zdrojem – pozor na cestičky po hlodavcích.

  • Čisté žlaby, koryta, napajedla; čistota beden – nádob na krmení (čisté dno - pokud tam stále zůstávají zbytky krmiva, které se časem slisuje, může to být živná půda pro cl. b.)
  • Zabránit řádným skladováním krmiv kontaktu s hlodavci
  • Dbát na to, aby na krmení nemohli kálet ptáci

Vakcinace (USA) po pre-vakcinaci (3 dávky) se vakcinuje 1x do roka. Majitelé koní v rizikových oblastech vakcinují, pokud krmí senáž.

Obezřetnost na místě

Klobásový jed (latinsky botulus = klobása) je v moderní době hlavní složkou kosmetických přípravků, jako je Botox (botulotoxin A), který dokáže smyslně i nesmyslně vyplnit úzké rty a vyhladit vrásky u žen toužících po kráse. Dokáže i léčit, pomoci při spasmech u dětské obrny či odstranit šilhavost. Odvrácenou stranou krásy a léčby je smrt, která spotřebuje extrémně malé množství tohoto jedu, a není divu, že botulotoxin patří do kategorie A biologických zbraní. Když nemá clostridium b. vhodné podmínky k životu, vytvoří spory, které čekají na lepší časy. Jsou kolem nás a my se musíme jen snažit nevytvořit jim podmínky, aby se neprobudili, a doufat, že nás tato pohroma nepostihne.

 

Zdroje:

Podobné články

Kdo z nás by neznal jásavě žluté pampelišky, které na pár jarních týdnů doslova zaplaví naše pastviny, louky a zahrady. Pampeliška lékařská ale není…

Když se vás zeptá nekoňák, co to je lonžování, pravděpodobně mu odpovíte něco ve smyslu, že kůň na opačném konci lonže běhá kolem vás dokola.…