Zvedat, či nechat uspat?

1. 03. 2017 05:00

Obrázky: 4

Autor: Barbora Křtěnská Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 16967 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Dorazila nám velmi zajímavá reakce na dotaz v naší poradně ohledně koníka, který se nemůže zvednout: Množící se případy starších koníků, které zradilo tělo a nemohou se bez cizí pomoci postavit na nohy, mne přiměly napsat tento článek. Nechci nikomu radit, co s takovým koněm, ale ráda se s majiteli takových koníků podělím o své bohaté zkušenosti.

 fgMí koně mě sami naučili, jak s nimi zacházet. Když vynechám občasné zalehávače (zvedací problémy starších koní většinou začínají zalehnutím, kdy se kůň pak vyčerpá dalšími pokusy vstát, a i když už je třeba od stěny odkopán, nemá sílu sám se postavit), máme dva „úplné zvedače", kteří se svého času při každém ulehnutí museli zvedat. Zde musím zdůraznit, že všichni naši koně důchodového věku jsou ve výborné kondici, netrpí žádnými bolestivostmi, pohybují se bez problémů, někteří dokonce stále chodí pod sedlo. Takže jsme nikdy v souvislosti s jejich zvedáním neuvažovali o utracení. Jak „zalehávači", tak „zvedači" mě naučili to nejdůležitější - nechat je hlavně bydlet venku. Nebylo to samozřejmě ze dne na den, chvíli to trvalo, než jsem jim porozuměla.

Nechat starého koně, který 25 a více let bydlí celý život v boxe, najednou bydlet venku, je náročný proces, ale, a to zdůrazňuji - je náročný pouze pro majitele takových koní, nikoli pro koníky samotné. Proto i my, než jsme se k tomu odhodlali, jsme prošli fázemi různých zvedacích zařízení v boxech, zvedání bagrem ve výběhu a podobnými radostmi. Momentální stav u nás je takový, že se obejdeme bez obojího. 28letá Walča se „zázračně" zvedá sama, i když si lehá 2x denně, a 30letý Concord se zvedne za pomoci dvou lidí. A teď naše cesta - od prvního zvednutí (samozřejmě za asistence hasičů), k naší samostatnosti:-)

Od prvního zvednutí

mgOba koníci se poprvé sami definitivně nezvedli samozřejmě v zimě, takže bylo nemyslitelné je nechat bydlet venku, když byli zvyklí chodit na noc do boxu. Klisně Walče se zvedání za asistence veterinářů a hasičů stalo v jiné stáji, k nám byla vzápětí převezena s tím, že si umíme s takovým koníkem poradit a jsme ochotni ho přijmout na ustájení. Měli jsme už zkušenosti s Concordem. Svařili jsme pod stropem v boxech konstrukci, na ni zakoupili „kočku" (řetězový kladkostroj), dále dva dvoumetrové popruhy na zvedání břemen a důležitou věc - rozporku na uchycení předního a zadního popruhu - tak, aby stačilo zvedat jednou kočkou, ne jako to dělá Koňská záchranka - předek a zadek zvlášť. Ideálnější je, když vzadu použijete dva popruhy kolem zadních nohou, ale když hrajete o čas, potřebujete koně zvednout ve dvou lidech za 10 minut a nenarušit harmonogram každodenních povinností proto, že jste „zvedače" neutratili, bohatě to postačí. Jeden pak kočkou zvedá, druhý zvedá a udržuje hlavu rovně dopředu a směruje tělo koně, nejlépe samozřejmě diagonálně v boxe. My máme boxy obrovské, oba jsme byli dostatečně daleko od koně, který když se začne sám zvedat předčasně, může ublížit sobě i vám. Naši se naštěstí rychle naučili zůstat v klidu, dokud nebyli dostatečně vysoko a nedostali pokyn, aby zabrali a na nohy se postavili.

Nicméně to celé není záležitost pro slabé povahy. Myšlenku na pořízení rychlejšího elektrického navijáku nedoporučuji z bezpečnostních důvodů.

Na jaře, když zůstali koně venku, začalo zvedání bagrem. To je oproti zvedání pomalou kočkou brnkačka, kůň je za minutu na nohách. Ale ne každý vlastní bagr a ne každý s ním umí natolik, aby zvířeti neublížil. Postačí tedy i traktor s čelním nakladačem, ale nejsem si jistá, zda to mohu doporučit - kůň je při zvedání blízko stroji a ne vždy v klidu spolupracuje. Pak hrozí druhotný úraz koně, řidiče a zničení stroje. Naštěstí znám jen z vyprávění historku, jak koník skočil do kabiny. Concord například, jakmile se ocitne ve vzduchu, už „cválá" pryč a chvíli trvalo, než se naučil zůstat v klidu a nechat se odepnout z popruhů. Tím nám samozřejmě dával odpověď na otázku morální - zvedat, či nezvedat a nechat uspat takového koně? Concord dává jednoznačnou odpověď, že zvedat chce, protože je víc než životaschopný.

bedWalča se po čase, kdy zůstala bydlet venku, začala zvedat sama. Její problém je, že měla kdysi úraz kolene, a konečně se naučila si lehat pouze na zdravou stranu, kde jí zadní noha nezradí. Její stav se ale zjevně zlepšil, protože v dobách zvedání se nezvedla ani z jedné strany. Důležité ale je, že se zvedne na první pokus. Venku není prostorově omezená boxem, neuklouzne jí to tak jako jakákoli a čímkoli nastlaná podlaha ve stáji, a především není ztuhlá předchozím celonočním stáním v boxu. Omezení pohybu pro taková zvířata je, troufám si říct, faktor velmi krátící koníkům jejich existenci a velmi zhoršující nemoci pohybového aparátu.

Oba koně už mají samozřejmě těžké artrózy a jiná onemocnění, ve svém věku takřka nemají zuby, takže celkový management těchto koní je téma na samostatný článek. Zde jen uvedu, že náš management zahrnuje zhruba toto: vychytanou výživu, co nejlepší psychickou pohodu, homeopatii a přírodní léčitelství, fyzioterapii, akupunkturu a úpravu kopyt. Také je potřeba zdůraznit, že nechat koně bydlet venku samozřejmě neznamená zanechat ho jen tak ve výběhu. Musíte jim zajistit odpovídající podmínky. A připravit se i na alternativu, že koním chystáte např. zimní výběh co nejblíž svému bydlení tak, abyste mohli „zvedače" co nejčastěji monitorovat, a oni se pak začnou sami zvedat na letní pastvině, tak je tam samozřejmě necháte i na zimu :-)

Upozorňuji, že právě monitoring těchto koní je kolikrát náročnější než zvedání samotné. Concord se díky tomuto managementu dostal do stavu, kdy mu na zvednutí stačí pomoc dvou lidí. On sám se nepřetočí na hrudník. Takže ho za kohoutek přetočíme na hrudník, využijeme mírného svahu na pastvině, kde právě zůstal bydlet, narovnáme mu přední nohy před tělo, což sám nedokáže, a pak mu pouze poskytneme oporu v ramenou a zvedne se sám. Musí ale ten, kdo mu oporu poskytuje, opravdu vydržet a oporu mu opravdu poskytnout - opět nic pro slabá těla ani slabé povahy. Z důvodů dokrmování, a jelikož je Concord psychicky svázán s jiným takřka bezzubým 28letým plnokrevníkem, který pro změnu potřebuje občas ležet v boxe, chodí teď v zimě oba na chvíli do boxu, na noc jsou ve veliké stodole. Ve stodole si Concord lehl dvakrát, zvedání tam pokaždé bylo náročnější než venku, proto už to nikdy neopakoval a zásadně si lehá venku.

Takže znovu opakuji - nemusíte své koně učit zůstávat venku - dovolte jim, aby vás oni sami naučili je venku nechat.

mfrtNa závěr si dovolím malou odbočku a trošku poodkryji to, co považuji za důvod zázraku, proč se našim důchodcům (máme sedm koní starších 25 let, nejstaršímu bude 34) neuvěřitelně zlepšily pohybové problémy (i ty zvedací), zmizely nálevky, zmizely problémy způsobené artrózou, špánkem, uvolněnými kolenními vazy, zkostnatělými chrupavkami a další potíže, způsobené lidským neodborným zacházením s bytostí jménem kůň. Píchnu do vosího hnízda a naznačím, proč 25letý Concord nemohl ráno vyjít z boxu a dojít na pastvinu, a ve 30 letech chodí pod sedlo a nejvíc dovádí s hříbátkem, které se vedle něj letos na pastvině narodilo... naučili jsme se hodně o kopytech, respektive - naši důchodci nás naučili hodně o jejich kopytech. Naštěstí se k nám dostaly informace o tom, že kopyto neslouží pouze k pohybu koně, ale jak důležitý orgán, ovlivňující takřka všechny procesy nutné pro komfortní život koně, to je.

Naši důchodci nám pak ukázali v praxi, jak to funguje, a jejich „znovuzrození", kdy v letech blížících se třicítce vypadají lépe než když v patnácti končili sportovní kariéry, nám přineslo ujištění, že jsme na správné cestě. Dnes je strouhám já. Samozřejmě jsem nezačala jednoho dne jen tak strouhat, měli jsme úžasné učitele a odborný dohled. Naši práci jsme konzultovali i s francouzským špičkovým kovářem Nicolasem Guilliotem, sportovní koně strouháme dle aktuálních RTG. Ano, čtete správně, porušuji zákony této země a týrám své koně. Ovšem jejich klinický obraz v době, kdy byla jejich kopyta v péči těch, kteří mají oprávnění o ně pečovat, byl žalostný. Krom takové maličkosti, že se nemohli ani zvednout.

Připojené obrázky

Připojené články

24.01. 2017 05:00 Z veterinární poradny

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. pipilota

  Gratuluji, ALE

  07:18 - 01. 03. 2017

  Upřímě gratuluji. Tomu říkám zvládnout koně celostně.
  Chodím do stáje kde si majitelka nechala na dožití tažnou páru. Je to boxové ustájení s výběhem (léto 12/12, zima jen4/20). Chápu tedy problematiku vstávání...
  Mohu potvrdit, že je to o pohybu. Kobyla co už nemohla na jaře samostatně vstávat a měla už i proleženinu se výrazně zlepšila v letním režimu (12/12). ALE když pak před vánoci zase nemohla vstávat a byla celá bolavá.... tak šla na věčnost. Bohužel v 26, ale bylo jasné, že ji čekají už jen bolesti. (Ta druhá z pára ještě je a bude mít 31let.)
  To říkám hlavně proto, že nemá každý možnosti parádního ustájení 24/7. Hlavně ten monitoring je na lidi (finance) náročný. A než utrpení, to je rychlý konec lepší.
  Bohužel se nyní rozmáhá trend "darovat" starého nemocného koně. Takového si většinou vezme Neználek a je z toho jen utrpení... Proto to ALE. I ten přístup se musí nějak celkově naplánovat.

 • 2. Kerrika

  "kazdy nema moznost paradneho ustajnenia"

  11:44 - 01. 03. 2017

  Reaguje na 1.

  To mi pride nedostatocny argument.. Nevidim problem dat kona do ustajnenia cez pol republiky ak to je to, co jemu bude vyhovovat...

 • 3. kerri

  Pozor na návody

  12:57 - 01. 03. 2017

  Zajímavý článek, ale pozor na "zaručené" návody, jak na to. Ta ptroblematika technologie zvedání je mnohem mnohem obsáhlejší a nese sebou opravdu fatální rizika jak pro koně samotné, tak především pro ty okolo. Z neznalosti věci se může stát opravdu tragická událost. Jistě, i na to pisatelka upozorňuje, ale mnoho lidí si, bohužel, z "návodových" článků vezme jen něco, co ho zajímá a nedomyslí případné následky. Naše technologie jsou rúzné a konstrukce na transport je řešena dvěma úvazovými místy proto, že pokud je postižená jedna končetina více se podpoří právě ta část koně.(na zvedání ve výběhu nebo i v boxe, pokud se podaří, budeme pořizovat speciální trojnožku, řetězový kladkostroj máme samozřejmě taky ve výbavě a váhu umíme sestavit z komponentů lehké mobilní podložky) Konstrukce nebyla vymyšlena prioritně na zvedání ve výběhu, ale na transport v přívěsu. Na zvednutí se dá samozřejmě taky využít.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com