Zazimování koní

12. 10. 2023 Nancy S. Loving Autor fotek: Gabriela Rotová, Shutterstock.com Zdroj: The Horse

Jak připravit svého koně na zimu, aby i během tohoto ročního období prospíval a byl v kondici na nadcházející jezdeckou sezónu? Podívejme se, co pro to můžeme udělat.…

Ochrana a podpora dýchacího systému

Koně se vyvinuli jako stepní zvířata, takže jsou dobře vybavení pro boj s chladem, větrem a sněhem. Majitelé koní je ale rádi chrání před živly a často budují složité ustájení, aby je udrželi v závětří a teple.

K tomu říká Ph.D. Eileen Fabian Wheeler, profesorka na fakultě Agricultural Engineering pennsylvánské státní univerzity následující: „Když koně tehdy fungovali jako automobilová doprava dnes, tak po celodenní práci na poli, převážení lidí nebo tahání povozů byli na noc ustájeni ve stáji. Dnes je situace opačná. Mnoho lidí chce mít koně ve stáji 23 hodin s 1 hodinou práce za den. Vypadá to, že lidé ztratili podvědomí, proč stáje vznikly.“ Jednou z nevýhod nonstop ustájení v zimě je špatné větrání. „Uzavřená stáj v sobě akumuluje znečištěný vzduch z amoniaku, endotoxiny z hnoje, prach a plíseň ze sena a podestýlky, což napadá dýchací systém koní.“

A veterinář Wesley G. Elford ze Randolphu, Wisconsin, k tomu dodává: „Pokud chcete koně držet ve stáji přes zimu, mějte na paměti, že inhalace amoniaku může poškodit epiteliální výstelku dýchacích cest a přispět k rozvoji nemocí jako je syndrom koňského astmatu EAS (equine asthma syndrome).“

Napřed zjistěte, jestli hladina amoniaku není ve vaší stáji příliš vysoká, a poté učiňte kroky ke zlepšení kvality vzduchu. Ph.D. Wheeler doporučuje, abyste se nadechli, jakmile vkročíte do stáje: „Ideálně byste měli cítit lehkou vůni sena a koní, než krčit nos nad odérem amoniaku.“ A dodává: „Pokud cítíte moč, tak je hladina amoniaku příliš vysoko. Zatímco je žádoucí držet level amoniaku pod 10 ppm, lidský nos je schopný ucítit amoniak až nad úrovní 20 ppm.“

Dále zdůraznil důležitost hodnocení kvality vzduchu ve výšce, kde koně obvykle dýchají. Znečištěný vzduch bývá nejvíc na úrovni chodidel, a to obzvláště ve stáji. „Není neobvyklé, že stájová ulička má mnohem lepší kvalitu vzduchu, než je v boxech.“

Možná inklinujete k tomu, abyste na sebe sami navlékli pět vrstev oblečení a dobře utěsnili stáje pro udržení tepla, ale Ph.D. Wheeler upozorňuje, že „i přes nejhorší zimní dny je suchý, čerstvý vzduch žádoucí a komfortní pro koně, zatímco teplo koní v uzavřené stáji zvyšuje vlhkost a způsobuje, že stáj je vlhká, zatuchlá a pocitově chladnější.“

Veterinář Wesley G. Elford chápe, že je za nepříznivého počasí nesnadné udržet stáje otevřené v situaci, „kdy zatímco potřebujeme čerstvý vzduch k úspěšnému vyvětrání škodlivin, zároveň musíme ochránit napáječky a potrubí před zamrznutím. To ale řeší ohřívání napáječek a zakrytí potrubí.“  

Kvalita stájového vzduchu je zlepšena díky celoročnímu větrání skrze malé štěrbiny nebo otvorů podél obvodu budovy, které umožňují výměnu vzduchu. Otevřené dveře a okna dále zlepšují cirkulaci vzduchu pro zlepšení zdraví dýchacích cest.

Běžný provoz ve stájích a zametání víří prach, takže v zimním období doporučuje Ph.D. Wheeler používat na podlahu vysoce kvalitní vazelinový olej (ne motorový olej) pro zachycení prachu, ne vodu. „Kropení podlahy vodou zvyšuje pravděpodobnost, že zamrzne na hrudky, což je nebezpečné a také to zvyšuje vlhkost v budově, to ovlivňuje konstrukci budovy kvůli rezavění kovů a hnití dřeva.“

Dalším způsobem, jak snížit množství prachu ve vzduchu, je skladovat seno a podestýlku odděleně, tím se snižuje prašnost v prostředí, zvláště v čase krmení. A také to eliminuje nebezpečí požáru. K tomu dodává Ph.D. Wheeler, že: „po čas kydání je dobré koně nechat venku, aby se snížila expozice rozvířenými částicemi plísní, prachu a endotoxinů“.

Ohrožení dýchacích cest také uvolňuje cestu patogenům, imunizace proti respiračním virům (jako např. proti chřipce, rhinopneumonitis, hříběcí) pomáhá předcházet infekcím horních dýchacích cest u koní. Veterináři doporučují přeočkovávat na podzim i na jaře. Spolupracujte se svým veterinářem, abyste zajistili, že kůň bude aktuálně naočkován, to společně s čistými, dobře větranými stájemi pomůže předcházet nemocem dýchacích cest.

Venkovní přístřešek

Nonstop venku v paddocku nebo ve výběhu je nejdravější cesta pro koně, včetně zimy. „Nejlepší ustájení pro koně v zimě není ustájení, ale nanejvýš větrolam,“ říká veterinář Wesley G. Elford a Ph.D. Wheeler ho – co se týče přístřešků – doplňuje: „Měl by poskytovat suché místo a zázemí před silou větru, obklopen umělým povrchem, který odvádí vodu a snadno se čistí. Zprostředkovává bezpečné prostředí, kde pobývat je pro koně svobodnou volbou nad pasením se.“

Ph.D. Wheeler zdůrazňuje: „Před zimou zkontrolujte, zda přístřešek je v dobrém stavu, s funkční střechou, hřebíky bezpečně zatlučenými ve dřevě, nečouhají ven. V ideálním případě by váš přístřešek měl nabízet ochranu před živly aspoň z jedné strany, s pevnou stranou otočenou proti převládajícímu zimnímu větru. Třístranná konstrukce otočená na jih umožňuje proschnutí. Design přístřešku funguje nejlépe, když je aspoň osm stop (cca 244 cm) vysoký a se šířkou ne méně než 10 stop (cca 305 cm), aby dva koně kolem sebe mohli projít. Zvažte, kde umístit podpůrné sloupce, pro koně je obtížné přecházet z jasného světla do příšeří, aby se o ně nepraštili.“

Dekovat či nedekovat?

Pokud váš kůň nepotřebuje být ostříhaný pro ježdění, většina veterinářů doporučuje nechat koním jejich přirozenou srst, která jim zhoustne na zimu. Pro koně, kteří jsou na zimu osrstění, nejsou obvykle potřeba deky, říká veterinář Elford a dodává, že: „Koně mají přirozenou schopnost odolávat chladu a větru jen s větrolamem a kromě toho deky mají tendenci stlačovat chlupy, takže ovlivňují jejich schopnosti izolace.“ Samozřejmě, že „závodící koně potřebují ostříhat a dekovat kvůli tomu, aby mohli pracovat bez přílišného zpocení se a aby snadněji uschli“.

Pokud dekujete koně, ujistěte se, že deky jsou čisté a v pořádku, než přijde zima. Zvažte koně ostříhat jen částečně, na místech, kde se nejvíce potí, a jinde nechat dlouhou srst.

Pouštění do výběhu

Pouštět koně do výběhu je celkově dobré pro jejich zdraví, ale v zimě to není vždy bezpečné. Veterinář Elford upozorňuje, že je nebezpečné pouštět koně, když je zem zmrzlá do vyjetých kolejí od kopyt nebo pneumatik a podobně. „Viděl jsem fraktury kopytní kosti, které byly způsobeny přesně tímhle. Dále tu jsou kaluže zmrzlé vody, které zvyšují riziko fraktur kostí a pánve.“ Pro prevenci těchto úrazů je mít bezpečné, suché místo s minimem rozbitých/mokrých míst, která by zamrzla. Případně mějte k dispozici nějaký štěrk, písek, kterým zasypete taková zledovatělá místa.

Ježdění v zimě a kopyta

Abyste udrželi koně v částečné kondici a fit pro nadcházející náročnější přípravu na jaře, pracujte s ním lehce i přes zimu. Kromě udržení kondice z toho prosperuje muskuloskeletální systém koně i jeho mentální zdraví. A veterinář Elford upozorňuje na to, že „pohyb je důležitý i pro udržení střevní motility koně.“ Výběhování a/nebo k tomu konstantní lehké ježdění zprostředkují nezbytný pohyb koně.

Při přípravě vašeho koně na zimu doporučuje veterinář Elford sundat podkovy, samozřejmě pokud kůň nepracuje těžce: „Jestliže jezdíte pravidelně i ven, a cítíte, že podkovy potřebujete, tak kovejte s „vyhazováky“, které minimalizují riziko sněhových nášlapek.“

V chladném počasí si nechejte čas pro zahřátí před prací a zklidnění po práci. Veterinář Elford k tomu říká, že „krokování je efektivní pro zahřátí, ale obtížnější je koně vykrokovat po práci, protože jakmile zpocený kůň přestane pracovat, rychle chladne. Zpocený kůň odvádí vnitřní teplo pryč skrze usychání, ale zároveň je citlivější na studený vzduch. Kůň po práci může být hned přikryt dekou, ale dále pokračujte v krokování, abyste udrželi krevní oběh ve svalech. To pomáhá vyhnout se svalovým křečím, zatímco se postupně kůň zchlazuje. Až uschne, deka může být sundána, pokud kůň nebyl ostříhán“.

I když můžete mít pocit, že studený vzduch vašim dýchacím cestám během tréninku nedělá dobře, veterinář Elford upozorňuje, že se nikdy nesetkal ve své praxi s koněm, který by měl problém s dýchacími cestami kvůli práci v chladném počasí. Koně mají dlouhé dýchací cesty, takže se vzduch cestou ohřeje. Osušení vlhkých nozder a dalších míst po jízdě však pomáhá snížit mírné riziko omrzlin po návratu koně do výběhu.

Zažívání

Pití je zvláště důležité v zimě pro hydrataci a vyhnutí se kolice. Veterinář Elford zdůrazňuje: „Pití můžete podpořit poskytnutím teplé vody prostřednictvím vyhřívané napáječky/kbelíky nebo nádrže s ohřívači. Systémy ohřevu vody by měly být uzemněny, aby koně neodmítali pít kvůli napětí a používejte PVC kryty přes elektrické dráty, aby si kůň při kontaktu s elektrikou neublížil.“

Před zimou se ujistěte, že máte dost sena, abyste se vyhnuli nedostatku během zimy například kvůli předcházejícímu suchu. Podle veterináře Elforda nepotřebují koně navýšit jádro. „Říkali nám, že koně potřebují více kalorií, aby se udrželi v teple, ale nejlepší cestou k navýšení kalorií je nabídnout mnohem více sena, ne jádra, protože fermentace sena ve střevě vytváří vnitřní teplo. Píce také nezvyšuje množství sacharidů v zadní části zažívacího ústrojí, které mohou způsobit laminitidu.“

Také doporučuje kontrolu tělesné kondice koně pomocí zhodnocení zad, kohoutku koně a žeber a podle toho upravit krmnou dávku. Ujistěte se, že váš kůň má tělesnou kondici 5 či 6 z 9 a že má přiměřenou tukovou vrstvu na žebrech, než aby vstupoval do zimních měsíců hubený.

K tomu patří i dobrá péče o zuby koně, díky čemuž je maximalizováno využití krmné dávky. Veterinář Elford konstatuje: „Zuby by měly být kontrolovány aspoň jednou ročně, zvláště u koní středního a staršího věku, většina koní potřebuje zubaře jednou nebo dvakrát ročně.“ Kontrola před zimou a vyřešení jakýchkoliv problémů se zuby včas dají vašemu koni tu nejlepší šanci využití krmných dávek přes zimu.

K péči o zdraví koní patří také odčervování, přičemž přes zimu veterináři na severní polokouli doporučují snížit frekvenci. Vždy se o odčervovacím plánu poraďte s veterinářem na základě testů počtu vajíček v trusu.

Shrnutí

Obecně platí, že koním se nejlépe vede, když se mohou volně pohybovat a dýchat čerstvý vzduch bez ohledu na roční období. Pohyb pomáhá udržet koně v kondici a zdravé. Dodržování několika výše zmíněných jednoduchých zásad umožní vašemu koni bezpečně přečkat zimu.

Článek autorky vyšel na webu The Horse.com.

Podobné články

Kdo z nás by neznal jásavě žluté pampelišky, které na pár jarních týdnů doslova zaplaví naše pastviny, louky a zahrady. Pampeliška lékařská ale není…

Když se vás zeptá nekoňák, co to je lonžování, pravděpodobně mu odpovíte něco ve smyslu, že kůň na opačném konci lonže běhá kolem vás dokola.…