Závěrečný dostihový mítink byl velkým dnem Jana Faltejska

24. 10. 2021 Tisková informace Autor fotek: Archiv Equichannel

Ve velkém stylu se s pardubickou sezonou rozloučil především žokej Jan Faltejsek. Do Závěrečného dostihového dne vlétl jako uragán, když zvítězil v pěti ze sedmi překážkových dostihů a poprvé od dubna roku 2012 se vrátil i do rovinového provozu.

Závěrečný dostihový den, který byl loučením s letošní pardubickou sezonou, nabídl program o osmi položkách. Ve výsledkových protokolech téměř u všech dostihů dominuje jméno pětinásobného vítěze Velké pardubické Jana Faltejska. Svou šňůru vítězství zahájil hned v úvodním dostihu přes proutěné překážky, když v sedle čtyřletého Molly Power s přehledem porazil své soupeře v Ceně za podpory PREMIN na 3400 metrů. Následovalo vítězství v dostihu tříletých proutěnkářů Cena společnosti Tipsport, kdy s French Chardonnay bojovali o vítězství s Platinou. Čistého hattricku Jan Faltejsek dosáhl v krosu IV. kategorie na 4300 metrů – Cena společnosti Falcon security, s.r.o., a to v sedle Leo Fantastico, který patřil do okruhu favoritů.

Do šňůry Faltejskových vítězství v Ceně správce dráhy Pardubického závodiště vstoupil žokej Jan Kratochvíl, který zvítězil v sedle La Beauté. Hned v následujícím handicapu, v Ceně Talenta – vítěze 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou si ale Faltejsek vzal slovo zpět a k vítěznému konci dovedl šestiletého Korfu a svou nadvládu potvrdil i v hlavním dostihu dne. V dvojkové Ceně města Pardubic na 4200 metrů lehce zvítězil v sedle pětiletého Night Moon. Ten ve své kariéře startoval v devíti překážkových dostizích, v sedmi z nich zvítězil. „Night Moon je šikovný koník, má se ale ještě pořád co učit. Je to inteligentní kůň, půjde mu to dobře,“ popisoval koně krátce po doběhu Jan Faltejsek. Komentář k pěti vlastním vítězstvím v jeden den ale hledal těžko. „Nevím, jestli jsem už někdy vyhrál pětkrát. Možná čtyřikrát, nevím. Ale to není vůbec důležité. Důležité je, že jsem měl dnes šest dobrých koní a že jsem se všemi mohl být spokojený.“ Tím šestým překážkovým koněm byl Cape Witcher, se kterým Jan Faltejsek dokončil Cenu správce Pardubického závodiště na třetím místě.

Posledním překážkovým dostihem sezony 2021 byl Pohár BICZ holding 2021 na 3400 metrů, v něm zvítězil Ararat vedený Adamem Čmielem.

Úplnou tečku za pardubickou sezonu udělal rovinový dostih pro tříleté a starší koně na 3200 metrů. V Ceně Dostihového spolku se neplánovaně opět objevil Jan Faltejsek, který na poslední chvíli zaskakoval za dalšího vítěze Velké pardubické, Jana Kratochvíla. Podle statistik se Faltejsek rovinového dostihu účastnil naposledy 9. dubna 2012. Podle svých slov tento start bral jako zpestření dne. S čtyřletým Averisem doběhli sedmí. V tomto dostihu zvítězila am. Kateřina Fialová v sedle Dancing Indian.

Díky pěti vítězstvím Jana Faltejska se třikrát radovala trenérka Pavlína Baštová a dvakrát trenér Pavel Tůma, hattricku dosáhla stáj Dr. Charvát.

Žokej Jan Faltejsek se díky svému závěrečnému trháku stal také vítězem šampionátu překážkových jezdců Pardubického závodiště „BICZ Jockey Cup 2021“. V pardubické sezoně zvítězil celkem devětkrát. Do závěrečného dne vedoucí žokej Jaroslav Myška zvítězil sedmkrát a skončil tak na druhém místě před Janem Odložilem a Josefem Bartošem.

Zástupci sázkové společnosti Tipsport a Jockey Clubu České republiky oznámili prodloužení exkluzivního partnerství na dostihové sezony 2024 a 2025.

Dostihy jezdí jedenáctou sezonu, přičemž prvních osm let absolvovala vždy jen pár startů za rok. Poté, co však před třemi lety nastoupila k trenéru…