Základní podmínky pro přesun zvířat/koní v období platnosti Nouzového stavu

24. 3. 2020 EQCH redakce Autor fotek: Gabriela Rotová

Ve spolupráci s MV ČR, SVS ČR A SZÚ ČR se podařilo získat výkladové stanovisko k základním podmínkám pro přesun zvířat/koní v období platnosti Nouzového stavu.

Za předpokladu, že jsou splněny všechny běžné legislativní podmínky a standardní veterinární požadavky, přesun zvířat jako takový zakázán není.

Současná situace „pouze“ zakazuje/omezuje pohyb osob dle Usnesení vlády ČR č.215 (pokud jste podmínky Nouzového stavu zapomněli, naleznete je zde.)

Z výše uvedeného vyplývá, že:

  • majitel může svého koně přepravit pouze v akutním případě, kdy by měl být ohrožen život, zdraví nebo bezpečnost zvířete. Koně musí přepravovat majitel sám, vlastním přepravním prostředkem na základě potvrzení terénního veterináře (nebo veterinární kliniky) o nezbytnosti přesunu.
  • v jiných méně naléhavých případech, kdy si koně nemůže převézt majitel sám, je nutné využít služeb certifikovaných přepravců, kteří jediní mají pravomoc přepravit zvíře na základě „výkonu podnikatelské činnosti“. Nejde ale o nic nového, toto platí i mimo NS.

Kdo je certifikovaný přepravce a čím by se vám měl prokázat?

Během nakládání a přepravy samotné je bezpodmínečně nutné maximálně omezit vzájemný kontakt osob a současně dodržovat zásady osobní i kolektivní bezpečnosti.

Za určitých specifických podmínek lze uskutečnit i přepravu koně do zahraničí, nebo ze zahraničí do ČR. Tuto přepravu může zajistit pouze firma s certifikátem pro mezinárodní nákladní dopravu a na základě oficiální objednávky. Přeprava je vždy (!) provedena v systému TRACES. Při přepravě (hospodářských) zvířat je v současné situaci nutné počítat se zdržením zejména na hraničních přechodech (vnitřní hranice EU) v důsledku pohraničních kontrol osob.

Jiné varianty přepravy jsou za současného stavu zakázány. V současné situaci není rozhodující, co je a není zakázáno, ale to, jak jsme zodpovědní vůči vlastní osobě a jak moc si ceníme vlastního zdraví a bezpečnosti a pohody našich zvířat. Zde zejména platí nejprimitivnější zákony zdravého rozumu!

Důvody, proč přepravu nechat na certifikovaném profesionálovi, nebo ji odložit:

  • drtivá většina přesunů není akutních a dají se přeplánovat na vhodnější termín
  • většina veřejných stájí je "uzavřena", majitelé si z pochopitelných důvodů nepřejí zbytečný pohyb v areálu
  • na základě masivního porušování podmínek NS Ministr vnitra nařizuje častější a přísnější kontroly. Aktuálně je znám první případ ze 16. března, kdy ve Východočeském kraji kontrolní orgány zakázaly jízdu přepravovaným koním. Byl povolán certifikovaný přepravce, ten koně přeložil a navrátil zpět do stáje.
  • V případě, že by během cesty došlo k jakémukoliv incidentu, bude se na místě, nebo i zpětně zjišťovat, proč byly porušeny podmínky NS. Výše sankcí je dostatečně známá i z médií.

Zdroj: Pavel Čechovský

 

V současné době jsou mnohde vztahy mezi majiteli stájí a majiteli koní napjaté, což vede k neuváženému jednání a konfliktům. Je mimořádně důležité, aby ustajovatelé a majitelé koní našli shodu!

Obecná doporučení pro majitele koní, kteří mají přístup do stájí v období platnosti Nouzového stavu:

  • Dodržujte všechna hygienická opatření nejen doma, ale i v areálu stájí. Noste roušky, noste rukavice, používejte desinfekční prostředky, minimalizujte dobu pobytu ve stájích.
  • Chraňte zdraví těch, kdo zajišťují každodenní péči o vaše koně. Dbejte na jejich doporučení a dodržujte platná nařízení. Mějte pro případné zákazy dostatek pochopení. Porozumění a trpělivost jsou lepší než vztek a hněv.
  • Pomáhejte si navzájem. Pokud máte do stájí přístup, pokuste se domluvit se stájovými kolegy a nabídněte pomoc tak, abyste případně nemuseli do stáje každý den všichni. Vystřídejte se, telefonicky konzultujte, buďte vstřícní.
  • Nebojte se poděkovat za vše a všem. Obecně upřímně neděkujeme tak často, jak bychom měli. V časech jako jsou tyto ale může mít slovo děkuji ještě větší váhu než kdykoli dříve. Přestože existují problémy a ne vše je perfektní, musíme být ohleduplní, tolerantní. Udržet dobré vztahy ve stáji by měla být naše priorita.

Doporučení pro majitele stájí v období platnosti Nouzového stavu:

  • Komunikujte s majiteli koní a pravidelně je informujte. Mějte pro ně dostatek pochopení. Pokud mají majitelé zakázaný přístup do stájí, pokuste se poskytnout dostatečné množství aktuálních informací. Můžete kupříkladu založit FB skupinu, kam budete sdílet fotografie a informace. Je to pár minut práce navíc, které ale mají přidanou hodnotu - majitelé koní touží vědět, co se děje. Pochopte, prosím, i jejich postoje a obavy!
  • Přestože může být zajištění provozu ve stáji komplikované, pokuste se plnit požadavky, o které majitelé koní žádají, jsou-li tyto relevantní. Důvěra má v této situaci mimořádný význam, a proto bychom ji měli rozvíjet a nikoli zneužívat. V případě nedorozumění či neshod se pokuste najít kompromis snesitelný pro obě strany. Zachovejte klid a rozvahu, i pokud druhá strana není dobře naladěna! :)
  • Pokud provoz stáje zůstává zachován, stanovte jasná pravidla a pomozte majitelům koní přijmout změny a usnadněte jim jejich dodržování. Domluvit se lze na mnoha věcech, důležitá je kvalitní komunikace.

Mějte prosím na paměti, že tato krize ještě není blízko svého konce. Dost možná nás bude sužovat ještě celé dlouhé týdny. Je to zkouška úrovně naší společnosti a našich vzájemných vztahů. Měli bychom tedy spolupracovat a mít dostatek vzájemného porozumění. Neměli bychom se tvrdohlavě držet jen svých názorů a postojů, svého pohledu na věc a neměli bychom se zabývat všemi těmi mnohdy nepravdivými či děsivými informacemi, které k nám míří pod tlakem ze sociálních sítí. Držme pospolu, přestože v současné době musíme důsledně dodržovat rozestupy! :)

Podobné články

Kdo z nás by neznal jásavě žluté pampelišky, které na pár jarních týdnů doslova zaplaví naše pastviny, louky a zahrady. Pampeliška lékařská ale není…

Když se vás zeptá nekoňák, co to je lonžování, pravděpodobně mu odpovíte něco ve smyslu, že kůň na opačném konci lonže běhá kolem vás dokola.…