WEG 2018: všestrannost

21. 09. 2018 10:00, Aktualizováno 23. 09. 2018 21:08

Obrázky: 10

Autor: Eva Holubcová Foto: © feiphotos.org, archiv sporthorsedatabase Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 1388 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Všestrannost na Světových jezdeckých hrách byla dosti napínavá. Drezúrní část probíhala ve dnech 13. a 14. září, v této části vedlo jak jinak než Německo. Skokovou část poznamenalo počasí a kros zamíchal pořadím… Jak to dopadlo?

Nejlepším koněm na WEG byl po krosové zkoušce oldenburský teplokrevník SAP Hale Bob (Helikon xx) se slavnou Ingrid Klimke, který dokončil velmi náročný kros bez chyb a v daném čase. Ovšem výkony ostatních v německém týmu způsobily, že se Němci propadli a byli nakonec až pátí. Druhý byl Allstar B s Britkou Rosalind Canter a třetí irští Horseware Stellor Rebound se Sarah Ennis.

Nedělní skoková soutěž se musela odložit na pondělí kvůli vytrvalému dešti a nepříznivým podmínkám, které způsoboval zuřící hurikán Florence. Hale Bob pak v pondělí v parkúrové části této královské disciplíny byl třetí. Soutěž vyhrála jezdkyně Rosalind Canter s koněm Allstar B a druzí byli Ir Padraig McCarthy s Mr. Chunky.

Celkovými vítězi se stali Britové.

SAP Hale Bob si jako nejlepší kůň na WEG zaslouží bližší představení. Je zrozen pod značkou oldenburské PK, ale je ze 71,88 % plnokrevník. Jeho otec Helikon xx je z kdysi velice slavné a dominantní linie Blandford, která pak posléze po nástupu Nearca bojovala o přežití, a byla vytlačena na pozici linie mateřských otců. Aktivní zůstala pak jenom v Německu, a v posledních 20 letech se zdálo, že prožívá své „zmrtvýchvstání“ v rámci Evropy, když celosvětově zazářili tři synové Monsuna: Manduro, Shirocco a Novellist. Novellist byl bohužel prodán do Japonska, ale Manduro a Shirocco zůstali v evropském chovu. Šance Mandura na další prodloužení linie vypadají nadějně (má výborné syny Vazirabada a Ultra, a tím určitě nekončí), Shirocco se stal populární v National Hunt chovu, zejména díky překážkové superstar Annie Power, ale pro rovinový chov je to tak trochu polibek smrti ... Linie je samozřejmě zdrojem klasicity, vždy produkovala vynikající koně na 2400 m a od tohoto projevu po celou dobu své existence neuhnula.

Helikon byl špičkový závodní kůň a byl prvním vítězem Gr.1. pro svého otce Königsstuhl. Působil v plnokrevném chovu (vtipné je, že jeho nejlepší potomek byl Apricot, z rodiny našeho plemeníka Anno) a posléze přešel do teplokrevného chovu, ale bohužel předčasně uhynul ... I tak zplodil dva špičkové militaristy, Hale Bob a Seacookie TSF (z trakénské matky), koně Williama Fox Pitta. Matka Hale Bob jménem Goldige je z hannoverské rodiny, ale po otci Noble Champion, kterého zplodil plnokrevný Noble Roi.

A jaké je to jezdit koně jako Hale Bob? Užijte si jízdu pohledem jeho skvělé jezdkyně Ingrid Klimke v Cáchách 2017.

Zlatý tým: Velká Británie

 • Allstar B (Ephebe for Ever x Ekstein) s Rosalind Canter
 • Quarrycrest Echo (Clover Echo x Cavalier Royale) s Piggy French
 • Toledo de Kerser (Diamant de Semilly x Papillon Rouge) s Tomem McEwenem
 • nezapočteno Arctic Soul (Luso x Roi Danzig) s Gemmou Tattersall

Zlatý Allstar B je KWPN valach s 53,32 % plnokrevné krve, kterou tam vnáší jeho otec Ephebe for Ever, hrdý zástupce Selle Francais z linie Orange Peel xx a z matky po plnokrevném Night and Day a z báby po plnokrevném Furioso. Matka Allstara B Narenca B je po otci z linie Nearco (skrze Lucky Boy) a z matky po synu Ladykiller xx. Prabába Allstara B Cubertha je zase po Joost, z linie Cottage Son xx a z matky po Anblick xx, linie Landgraf. Zkrátka kam šlápneš, tam plnokrevník.

„Alby“ je připravován v rodinném prostředí farmy rodičů Rosalind, v hrabství Lincolnshire, kam se Rosalind vrátila v roce 2011, poté co si ve svém původním působišti uvědomila, že jezdit někam hodinu, aby mohla koně připravovat v terénu, je nesmysl, když doma má k dispozici vhodné podmínky. Byla tam tedy vybudována z grantu EU odpovídající jízdárna, využity terénní vodní a suché příkopy a kopcovitý terén. Rosalind má úzké vztahy se svojí rodinou, těší se z dětí svých sester a dodává, že jí vztah s jejím současným přítelem pomohl nastolit v životě rovnováhu mezi prací, rodinou a koníčky. 

Stříbrný tým: Irsko

 • Mr Chunky (Jumbo x Sergeant Drummer) s Padraig McCarthy
 • Horseware Stellor Rebound (VDL Ricochet) se Sarah Ennis
 • Horseware Ardagh Highlight (Puissance x Kings Servant) se Samem Watsonem
 • nezapočteno Rioghan Rua (Jack of Diamonds x Flagmount King) s Cathal Daniels

Tým byl složen ze zástupců ISH a britského sportovního koně, takže všichni v sobě nesou vliv A 1/1 krve. Poutavé je to zvláště u ryzky Rioghan Rua, jejíž otec je z linie založené Poet xx a bába je po Sky Boy. Sky Boy je z linie The Boss, která se v plnokrevném chovu považuje víceméně za vymřelou a také je vnukem Abernanta (linie Hyperion), jehož potomstvo se velmi kladně prosadilo ve sportu a chovu.

Bronzový tým: Francie

 • Qing du Briot Ene HH ( Eolien II x Etalon Or) s Thibautem Vallettem
 • Opium de Verrieres (Ultra de Rouhet x Fragile) s Maximee Livio
 • Tresor Mail (Jaguar Mail x Iowa) se Sidney Dufresne
 • nezapočteno Pivoine des Touches (Nykias x Elf d'Or) s Donatien Schauly

Tým Francie byl vskutku národní, koně byli všichni Selle Francais, takže samozřejmě s vlivem A 1/1. Opium de Verrieres je třeba po angloarabovi a z plnokrevné prabáby Morade, jejíž otec Rigolo je z linie Blandford. Tresor Mail je po slavném Jaguar Mail, synu plnokrevného Hand In Glove, který patří do plnokrevné síně slávy ve sportu. Hand In Glove běhal dostihy, poté soutěžil na vysoké úrovni ve skocích (160 cm) a v drezúře (Prix St Georges). Bába Nighty Fontaine je po Dark Tiger, po němž u nás běhal a poté působil v chovu All Tiger a v teplokrevném chovu po něm působil Čardáš. Svět je malý.

Plnokrevné doušky

Přímo na WEG ve všestrannosti startovalo několik plnokrevníků. Prvním z nich byl Arctic Soul, důvěrně přezdívaný „Spike“, součást zlatého britského týmu na WEG, který je po světoběžníku Luso (běhal v Itálii, Německu, Anglii, Hong Kongu ... a všude vyhrál), později se proslavil jako otec sportovních koní. Matka je po Roi Danzig (syn veleúspěšného Danzig) a bába po General Assembly (jeden z nejlepších synů kultovního Secretariata). Arctic Soul běhal dostihy, ale popravdě řečeno – mizerně. Poté byl vyřazen a při přechodu do sportu si vedl a vede naprosto skvěle. On a jeho jezdkyně Gemma Tattersall dostali cenu Retraining of Racehorses' (RoR) (oficiální britská charita pro redrezúru ex-dostihových koní) a díky svým výkonům mohl startovat i na OH v Riu, ale byl zraněn a Tattersalls do Ria brala klisnu Quicklook V.

Za USA startovali dva plnokrevníci, první z nich byl ex-dostihový Donner, kterého jsme dost podrobně představovali v článku Všestrannost na WEG 2014 z plnokrevného úhlu, a druhým v týmu pak bílý Tight Lines alias Phish. Jeho otec Turgeon pochází z linie bílých hřebců Grey Sovereign, kterou jsme na EQCH představovali u hřebce Harlow, a matka je po Tel Quel z linie Blandford. Tel Quel bude pro nás nejznámější jako otec matky vítězky Velké pardubické – malé bílé Sixteen. Tight Lines se narodil a byl odchován ve Francii, kde také absolvoval svých pět startů. Kratičká kariéra v dostihovém provozu byla ukončena v roce 2011 na slavném závodišti Auteil. Phishe přivezli k Willovi Colemanovi v roce 2014 a už v září společně startovali na první soutěži ve všestrannosti. O tři sezóny později již reprezentoval USA na WEG v Tryonu.

Brazílii zase prezentoval Glenfly po Presenting (z linie Blandford) z matky po otci z linie Djebel. Glenfly absolvoval na Ostrovech 9 startů a stejně jako výše zmínění, byl prachšpatným dostihovým koněm, jedním z tisíců. Jezdí ho Marcelo Tosi, který si ho koupil v roce 2012 z dostihového tréninku.

Heraldik, náš nejlepší československý odchovanec, působící v zahraničním chovu, byl otcem Hiltona P (Švýcarsko) a mateřským otcem u ACSI Harry Belafonte a Henri Z (oba startovali za Nizozemí) a Chipmunk FRH (startoval za Německo).

Závěrem

V této disciplíně nás bohužel Češi nereprezentovali, ale jen z pouhých výsledků lze vyčíst spoustu dosahů do českého prostředí. V příštím článku z WEG přijdou na řadu skoky, jejichž finále bude 23. září.

Připojené obrázky

Připojené články

19.09. 2018 06:00 WEG 2018: drezúra

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com