WEG 2018: drezúra

19. 09. 2018 06:00, Aktualizováno 20. 09. 2018 14:47

Obrázky: 8

Autor: Eva Holubcová Foto: © feiphotos.org, archiv sporthorsedatabase Rubrika: Světové jezdecké hry Počet přečtení: 2703 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Už od 11. září probíhají ve městě Tryon v Severní Karolíně v USA již osmé světové jezdecké hry. I Česká republika na nich má své zastoupení, a to dokonce ve čtyřech disciplínách. Dnes shrneme výsledky WEG v drezúře stručně, ale zajímavě a trochu jinak, i když bez Čechů.

Světové jezdecké hry v Tryonu se odehrávají za dramatických kulis hurikánu Florence, který zasáhl i Severní Karolínu, kde se pořádají. Prezident Trump tam vyhlásil v mnoha okresech stav přírodní katastrofy. První odhady škod se pohybují mezi 10 až 60 miliardami dolarů. Nejvíce na WEG byla zasažena disciplína ve vytrvalosti, kde souhrou nepříznivých okolností skončilo 53 koní kvůli metabolickým problémům po závodu na klinice, jeden byl utracen kvůli selhání ledvin a soutěž jako taková byla úplně zrušena. Události, zvláště chaos na startu, budou mít ještě nepříjemné dohry.

Drezúra

Drezúry se to dotklo zejména ve zrušení Freestyle soutěže, která měla proběhnout v neděli 16. 9., ale kvůli extrémnímu počasí byl zrušen celý víkend a soutěže přesunuty na pondělí. Drezúrní koně však již měli v rozvrhu odlety domů a navíc nebylo kde kür odjezdit. Logisticky to nebylo možné zvládnout, rozhodlo se tedy o zrušení. Pro kvalifikaci na olympiádu jsou platné výsledky ze čtvrtka.

Celkové výsledky týmového šampionátu proběhlého ve dnech 12. 9. a 13. 9. jsou následující:

Zlatý tým: Německo

 • Bella Rose (Belissimo M x Cacir) s Isabell Werth – 82.9 %
 • Cosmo (Van Gogh x Frühling) s Sönke Rothenberger – 81.444 %
 • TSF Dalera BB (Easy Game x Handryk) s Jessicou von Bredow-Werndl – 76.677 %
 • Sammy Davis Jr (San Remo x Wenckstern) s Dorothee Schneider – 75.062 %

Bella Rose se vítězně vrátila po dlouhé léčbě. Byly to právě předchozí WEG 2014, které klisně vystavily stopku poté, co zvítězila v soutěži družstev. Tady ji žádné zdravotní potíže již nezastavily a vyhrála i individuální soutěž, do které tehdy před 4 lety již nenastoupila. Jak se ukázalo, trpělivost růže přináší, zvláště u takto talentovaných zvířat. Otcem Belly Rose je Belissimo z linie Bolero, syna plnokrevného Black Sky, a z báby po plnokrevném Lucius. Matka Cedra je po angloarabovi Cacir, který byl licentován pro vestfálskou a rýnskou PK a hlavně je polobratrem legendárního Inschallah. Bella Rose má v sobě 48,63 % plnokrevné krve.

Stříbro: USA

 • Verdades (Florett As x Goya) s Laurou Graves – 81.537 %
 • Goerklintgaards Dublet (Diamond Hit x Ferro) s Kasey Perry-Glass – 76.739 %
 • Salvino (Sandro Hit x Donnerhall) s Adrienne Lyle – 74.860 %
 • Suppenkasper (Spielberg x Krack C) se Steffenem Petersem - 73.494 %

Suppenkasper byl loni prodán do USA manželem jeho stálé jezdkyně Helen Lichtenbergerové a koupil si ho dlouholetý japonský sponzor Akiko Yamazaki pro jezdce Steffena Peterse. Suppenkasper patřil mezi nejtalentovanější německé koně a jeho cena jistě nebyla nízká. Je po otci Spielberg z linie Sacramento Song xx (patřící k plnokrevné linii Prince Rose) a jeho bába byla po plnokrevném Roncalli z linie Dark Ronald. Matka Suppenkaspera Upanoeska je pak z kombinace linií Ladykiller xx s Furioso xx. Suppenkasper má 37,11 % plnokrevné krve.

Bronz: Velká Británie

 • Mount St John Freestyle (Fidermark x Donnerhall ) se Charlotte Dujardin – 77.764 %
 • Hawtins Delicato (Diamond Hit x Regazzoni) s Carlem Hesterem – 77.283 %
 • Super Nova II (De Niro x Weltmeyer) se Spencerem Wiltonem – 74.581 %
 • Dono di Maggio (Dimaggio x Santander H) s Emile Faurie – 72.795 %

U koně Hawtins Delicato je zajímavé, jak je jeho původ podobně vystaven jako jiného koně Degas (De Niro), který reprezentoval Kanadu. Tedy kombinace linie Donnerhall s klisnou po Regazzoni  a bábou po hřebci World Cup I. a jeho synovi Weltmeyer, přičemž se jedná o odlišné rodiny.  

Jednou z největších hvězd WEG ale byla mladá devítiletá Mount St John Freestyle, které doma přezdívají „paní Valegro“ a pořád má podle své jezdkyně své momenty, kdy se jeví „zeleně“. Roste z ní však veliká hvězda a s ohledem na to, že nejstarší účastník WEG v drezúře byl dvacetiletý, ji může čekat ještě několik WEG soutěží. Mount St John Freestyle je prochována na Furioso xx 5x6 a otcem 4. matky je plnokrevný Sudan (kros linií Landgraf x Dark Ronald x Dark Ronald), který působil řadu let v Celle. Freestyle v sobě má 30,47 % krve plnokrevníka.

V pátek se ještě konala individuální Grand Prix soutěž, kterou s přehledem vyhrála Bella Rose s Isabell Werth za 86.246 %, za ní byl druhý Verdades s 81.717 % a třetí pak Mount St John Freestyle s 81.489 %.

Plnokrevný podotek

Jedním ze startujících byl Chardonnay (Comic Hilltop FRH), který reprezentoval Ekvádor a který má v sobě 65,04 % krve plnokrevníka. Jeho matka je A 1/1 po otci Northern Baron (vnuk Northern Dancer z matky z linie Grey Sovereign – syn Nasrullah – a tuto linii bílých hřebců jsme představovali např. u Harlowa) a z matky po Frontage, vnuku Nasrullah. Chardonnay je tak na svérazného, ale naprosto geniálního Nasrullaha prochován 5x6. Otec Chardonnaye Comic sám dosáhl Grand Prix v drezúře a má klasický sportovní rodokmen s nezbytnými plnokrevníky v pozadí, které tu prezentuje Rantzau, Ladykiller, Pluchino a Maigraf.

Dalším vysokoprocentním startujícím byl 19letý Bukowski (Briar), který je z 62,70 % plnokrevné krve. Tento znamenitý kůň bohužel nikdy nebyl za Dánsko vybrán jako reprezentant na šampionátech a byl později prodán korejskému jezdci Dong Seon Kimovi jako olympijská naděje. Jeho plnokrevná matka Sunjist je také prochována na Nasrullaha a to 4x4.

Závěrem

ČR nebyla v drezúře zastoupena, ale v paradrezúře nás bude prezentovat Anastasja Vištalová s klisnou Dominique a moc pěkný rozhovor s ní si můžete přečíst zde. Sledovat ji můžete od 18. září do soboty 22. a samozřejmě jí fandit.

Upozorňujeme ještě na web o letošních WEG v češtině http://weg.cjf.cz/wp/

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com