WBFSH hodnocení plemeníků 2020: skoky a všestrannost

20. 12. 2020 The Horse Magazine Autor fotek: © archiv Horse Magazine

Rok uplynul a je tu nový žebříček WBFSH 2020, ve kterém plemenná kniha KWPN ovládla všechny tři disciplíny. Máme pro vás analýzu z pera Gemmy Alexander a Christophera Hectora; dnes se podíváme na dvě disciplíny ze tří, drezúra bude příště.

Skokoví plemeníci

Stejně jako loni zůstali na prvním a druhém místě Chacco-Blue (Chambertin x Contender) a Diamant de Sémilly (Le Tot de Sémilly). Toulon (Heartbreak x Jokinal de Bornival) si o jedno místo polepšil a je třetí, zatímco Mylord Carthago (Carthago x Jalisco B) skočil z loňského desátého místa na čtvrté. Legendární Casall (Caretino x Lavall I) je pátý, zatímco Berlin (Cassini x Caretino) z loňského devátého místa se posunul na šesté, odkud vytlačil Kashmir van’t Schuttershof (Nabab de Rêve x Tenor Manciais) na sedmé místo, Cardento (Capitol x Lord) zůstal na osmém, Nabab de Rêve (Quidam de Revel x Artichaut) devátý, zatímco Diarado (Diamant de Sémilly x  Corrado I) si značně polepšil z 20. na letošní desáté místo.

Výsledky nejsou překvapivé, jediné nové jméno je Diarado, který je výsledkem kombinace dvou velice známých tváří ve WBFSH hodnocení.

Mnohem zajímavější je žebříček plemeníků mezi 11. až 20. místem, kde najdeme dvě nová jména, která si zaslouží zmínku: Zirocco Blue (Mr Blue x Voltaire), který se z loňského 30. místa dostal na 16. pozici, a Eldorado van de Zeshoek (Clinton x Toulon), který si prudce polepšil a z 58. místa se dostal na 17. Pokud si vzpomenete na článek z roku 2019, Eldorado byl náš výběr pro budoucího superplemeníka a zdá se, že jsme to předpověděli správně.

Řada velkých plemeníků si naopak v žebříčku pohoršila: Kannan (Voltaire x Nimmerdor) z 16. na 21., For Pleasure (Furioso II x Grannus) z 15. na 24., Tangelo van de Zuuthoeve (Narcos II x Laudanum xx) z 13. na 28. a Cicero Z van Paemel (Carthago x Randel Z) z 18. na 29.

Řeč skokových statistik

Diamant de Sémilly má zdaleka nejvíce hříbat s 4 554, následován Cardentem (2 886) a Casallem (2532).

Průměrné procento krve v top 10 skokových plemenících je 50,5 %, což je navýšení oproti loňsku (49,7 %). Nejvíce krve má Nabab de Rêve 60,6 %, následovaný Cardentem (57,4 %) a Mylordem Carthago (54,9 %). Nejméně krve pak má Toulon, a to 40,6 %.

Z hlediska výkonnosti potomstva je na tom nejlépe Kashmir van Shuttershof s 34,1 % potomky startujícími na úrovni 140 cm a výše a 8,1 % potomků soutěží na 160cm úrovni! Dále je tento poměr v potomstvu následující: Chacco-Blue (38,6 % / 7,9 %), Toulon (26,6 % / 5,3 %), Berlin (25,8 % / 4,6 %) a Cardento (18,4 % / 4,1 %).

Letos jsme naše skokové statistiky ještě vylepšili o nový model, pečlivost ve skákání u potomků jednotlivých plemeníků. Přehled byl vypracován na základě výsledků nejlepších 10 potomků každého z top plemeníků, kteří skákali soutěže 150 cm a výše a hodnotili jsme pouze první kolo dané soutěže. Upozorňujeme, že to samozřejmě není vůbec dokonalé, jen to hezky rozšiřuje hodnocení plemeníků.

Z našich top 10 plemeníků dle WBFSH je Mylord Carthago ten, jehož potomstvo je nejopatrnější (hodnocení 43,2 %). Dalšími jsou Casall (43,1 %), Toulon (39,3 %), Kashmir (38,7 %) a Diamant de Semilly (36,7 %).

Všestrannost

KWPN ovládla statistiky i ve všestrannosti, ale je to disciplína, která letos zřejmě snad nejvíce utrpěla koronavirem. Letos se konala pouze jediná pětihvězdičková událost, a to v Pau.

Minulý rok musel nasbírat Fisherchipmunk FRH (Contendro I x Heraldik xx) 301 bodů, aby se dostal do čela žebříčku, zatímco letošnímu koni číslo jedna Donu Quidamovi (Quidam x Amethist) na to stačilo nyní 134 bodů. A to byl v Pau na 20. místě. Opravdu, pouze jediný kůň se vyskytuje v top desítce koní ve všestrannosti a zároveň má relevantní výsledek z Pau. Vítěz z Pau holštýnský kůň London (Landos x Quinar) je v žebříčku WBFSH až 11. a tak jediným takovým koněm je Selle Francais Toledo de Kerser (Diamant de Sémilly x Papillon Rouge), který byl v Pau pátý a v žebříčku WBFSH je sedmý.

Přesto je třeba říci, že jsme ušli dalekou cestu od dob, kdy kůň do všestrannosti byl ten, který nebyl dost dobrý na to být špičkový v drezúře nebo skocích. Všeobecně platilo, že není třeba chovat koně do všestrannosti. To už neplatí. Tento rok je plemeníkem číslo jedna trakénský hřebec Grafenstolz (Polarion x Camelot), který sám byl světovým šampiónem šestiletých koní ve všestrannosti a umístil se třikrát ve ** a *** hvězdičkových soutěžích s Michaelem Jungem v sedle.

Ale také musíme dodat, že nejlepším potomkem Grafenstolze je Lordships Graffalo (z matky po Rock King), který není zrovna typickým vlajkonošem, když je v žebříčku koní na 45. místě a jeho nejlepší výsledek je loňské třetí místo v tříhvězdičkové soutěži v Gatecombe s Tomem McEwanem. Jeho původ je zajímavý, jeho bába byla čtyřhvězdičková militaristka Cornish Faer po jednom z prvních velkých plemeníků pro všestrannost, plnokrevném Ben Faeire a prabába byla po dalším plnokrevníku Four Barrow.

Druhým nejlépe hodnoceným plemeníkem v žebříčku top deseti plemeníků ve všestrannosti je Diarado. Ten si polepšil z loňského šestého místa. Diarado byl prvních několik sezón hot plemeníkem v holštýnské PK a jeho semeno bylo široce distribuováno po Evropě. Jeho top potomek je QC Diamantaire, který sdílí 45. pozici s výše zmíněným Lordships Graffalo. QC Diamantaire je registrovaný v oldenburské plemenné knize a je z matky po Sandro Hit. Čtyři z Diaradových šesti top potomků jsou holštýni a jsem přesvědčený, že ani jeden z jejich chovatelů necílil na to odchovat koně do všestrannosti, ačkoliv v posledních letech roste počet jezdců, kteří si kupují holštýnské teplokrevníky do všestrannosti.

Třetím nejlépe hodnoceným plemeníkem byl Jaguar Mail (Hand in Glove xx x Laudanum xx), který je sice z kombinace plnokrevných hřebců, ale na to navazují Almé a Gotthard, takže jsem si jistý, že jeho chovatel Bernard le Courtois cílil na parkúrové skákání. Jaguar Mail reprezentoval Švédsko na olympijských hrách v Pekingu ve skokovém týmu, ale v chovu se lépe osvědčil jako otec koní do všestrannosti. Jaguar Mail si udržel třetí místo z loňska. Jeho dva top potomci jsou oba z angloarabských klisen po Jalienny. Nejúspěšnějším z nich pak byl Cadet de Beliard, ježděný Thomasem Carlilem, který vyhrál tříhvězdičkovou soutěž ve věku osmi let.

Druhým nejlepším je Vassily de Lassos, kterého jezdil ze začátku Thomas Carlile, ale později předvedl skvělý výkon na WEG v Tryonu, kde mu jen o vlásek unikl bronz.

Contendro I (Contender x Reichsgraf), který vedl žebříček posledních pět let na základě široké základny potomků z německých partnerek, si letos „pohoršil“ na čtvrté místo. Když se přesunul do Francie na konci roku 2013, přemýšlel jsem, jestli s francouzskými klisnami si sedne taky tak dobře jako s německými. Zatím to nevypadá, ale jeho potomstvo je stále příliš mladé.

Páté místo získal již 28letý oldenburský hřebec Obos Quality (Quick Star x Domino), který loni dal vítěze z Burghley MGH Grafton Street a letos si k němu přidal umístěné z Mistrovství světa mladých koní v Lion d’Angers v kategorii šestiletých.

Šestým je pak skvělý skokový plemeník Diamant de Sémilly, který si polepšil takto z loňského 11. místa.

Pak tu máme dva nováčky v žebříčku: Nouma d’Auzay, který je po Carthago z matky po Quidam de Revel a sám chodil soutěže 155 cm; druhým nováčkem pak je Ars Vivendi, který je sice registrovaný jako holštýnský teplokrevník, ale je to mix Selle Francais s holštýnem. Jeho otec Accord II je vnukem Almé z klisny po Calypso I, zatímco matka Ars Vivendi je po jiném Almého synu, Aloube Z, a z matky po Landgraf. Ars Vivendi skákal 160 cm soutěže.

Z loňského 21. místa si značně polepšil Mighty Magic, od kterého jsme to očekávali. Letos byl devátý v hodnocení plemeníků. Podobně jako Grafenstolz byl sám skvělý ve všestrannosti. Byl světovým vicešampiónem šestiletých a šampiónem jako sedmiletý. Je po plnokrevném Mytens, který stál v chovu skvělého chovatele skokových koní Jana Greve a z matky, která je po jednom z nejlepších plemeníků všestrannosti vůbec, Heraldikovi. To znamená, že má 88,87 % plnokrevné krve.

Desátým plemeníkem je pak holštýnský plemeník Landos, který se na tuto pozici vyšvihl z loňského 22. místa. Landos byl otcem Leonidase II, koně Marka Todda mezinárodně soutěžícího ve všestrannosti a letos dal vítěze z Pau – Londona. Landos je po Lord z matky po Calypso a nese v sobě 57,23 % plnokrevné krve.

Statistiky ve všestrannosti

Není překvapivé, že plemeníci ve všestrannosti mají vysoké procento krve, průměrně je to 52,6 %, což je navýšení oproti loňským 46,8 %. Nejvíce krve v sobě má Mighty Magic, a to 88, 9 %, následován Jaguar Mailem s 81,8 %. Nejméně krve z top deseti plemeníků pak má OBOS Quality s 27,5 %.

Když se podíváme na celkové počty potomků top deseti plemeníků ve všestrannosti, není překvapivé, že ti, kteří absolutně dominují z hlediska počtu, jsou skokoví plemeníci: Diamant de Sémilly (4554), Contendro I (2164) a Diarado (2019). Dost působivě v tomto světle vypadají výsledky Nouma d’Auzay, který se v top desítce umístil s pouhými 59 registrovanými potomky! A s ohledem na to, že se letos uskutečnila pouze jediná pětihvězdičková akce, jsme do nejlepšího skóre plemeníků ve smyslu počet potomstva vs. počet nejlepších potomků započetli jenom koně soutěžící od tříhvězdiček dál.

Nejlepší poměr měl OBOS Quality s 7,5 %, následovaný Grafenstolzem (7,3 %), ARS Vivendi (5,8 %), Mighty Magic (4,6 %) a Jaguar Mail (2,3 %).

V příštím díle se podíváme na výsledky plemeníků v drezuře.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.