Vysezený klus ještě trochu jinak

2. 04. 2012 12:00

Obrázky: 3

Autor: Sue Morris Foto: archiv autorky Seriál: Zápisník klasického ježdění Zdroj: ClassicalDressage.co.uk Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 15291 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Zůstaňme ještě u vysezeného klusu, často označovaného "pracovní" klus. Není snadné se ho naučit, proto vás možná zaujme a pomůže vám pár dalších rad a postřehů Sue Morris, jak se s tímto pohybem koňského hřbetu vyrovnat. Nebo spíš jak se mu dobře přizpůsobit.

Nejčastější otázkou, kterou mi lidé prostřednictvím e-mailů kladou, je to, jak se naučit vysedět klus.

Dosud jsem jim jako odpověď posílala odkazy na články Pomůcky váhou a Jak vysedět klus. Přestože ty pomohou uvědomit si mnoho správných poznatků, stále jsem cítila, že tu něco chybí. Stále dokola se musím ptát na jednu otázku, a to...

Máte správně dlouhé třmeny?

Příliš krátké nebo dlouhé třmeny mají zhoubný vliv na schopnost jezdce sedět na koni. Kolik znáte jezdců (jste jedním z nich), kteří tvrdí, že dokážou vysedět klus lépe bez třmenů, než s nimi?

Pokud máte příliš krátké třmeny, vaše kolena a kotníky jsou příliš „stlačené" a vás to bude vyhazovat ze hřbetu sedla. Příliš dlouhé třmeny zase neumožní kolenům a kotníkům se ohnout s pohybem koně.

Začněme krokem

pohyby kyčlí jezdce na koniV kroku kůň hýbe sedem jezdce nahoru a dopředu (ano, jde to nejdříve nahoru/dopředu, než se stočí dozadu - myslete na to) nejdříve na jedné straně a pak nahoru a dopředu na druhé straně. Takže cítíte, jako by vaše kyčel byla vynesená nahoru a pohnulo „to" s ní dopředu. To je proto, že i kyčel koně jde přes podepírající zadní končetinu. Když sed dojde na konec fáze posouvání dozadu, je to cítit jako pokles. To se děje zase proto, že kůň zvedne tuto zadní končetinu ze země a je to ten správný čas pro pobídku dopředu (obr. 1).

Zatímco povolujete svůj kyčelní kloub, musíte povolit i svá bedra, abyste umožnili, že vaše váha bude působit přímo dolů do vašeho sedu. Možná si uvědomíte, že tento pohyb je zablokován někde na úrovni dolního konce vašeho hrudníku, protože se „snažíte" sedět klidně. Tímto zároveň držíte své těžiště příliš vysoko. Dávejte si také pozor, aby byl váš trup během této fáze stále „podepírán", tedy abyste se nezhroutili nebo nevyhrbili. Je možné, že zpočátku budete potřebovat, aby kompetentní cvičitel ukázal, jak to vše provést, ale jakmile se vám tento „podepřený" pocit, s nohama uvolněnýma z kyčlí a pažemi uvolněnými z ramen, vtiskne do podvědomí, budete schopni ho velmi lehce vycítit.

Lehký klus

Pamatujete si na cvičení v lehkém klusu? Že to není pouze pohyb nahoru a dolů, ale spíš takové převalování se dopředu nad přední rozsochu? To je pocit, který máte v lehkém klusu mít. Znovu zopakuji, že kůň dělá práci, se kterou vy se máte synchronizovat. Vy můžete ovlivnit líného koně, aby vykračoval mnohem živěji tím, že dáte více energie do své pánve, když se zvedáte, a naopak utlumíte příliš utíkajícího koně tím, že zpomalíte zvedání a klesání své pánve.

Abyste koně pobídli dopředu, musíte pomůcku načasovat s chvílí, kdy se vnitřní zadní končetina koně zvedá ze země. V lehkém klusu se to ve skutečnosti děje tehdy, kdy jezdec opouští sedlo, aby se zvedl, tedy ne ve chvíli, jak si jezdci většinou myslí, když si sedá zpět do sedla. Když se zvedáte nahoru, dovolíte své hmotnosti, aby klesla dolů skrze vaše stehna - díky tomu měkce prošlápnete paty, což vám pomůže zjemnit pobídku.

pohyb kyčlí jezdce v klusu< Obr. 2.: Jezdec jde s pohybem koně v momentu, kdy „stojí ve třmenech".

Konečně vysezený klus!

Pro přihlížející to možná bude vypadat trochu ledabyle, nepořádně, možná se budete cítit trochu hloupě, ale pamatujte si, že se učíte něco nového a že to chce praxi!

Takže tady jste, stojíte ve třmenech, jdete doleva/doprava s pohybem koně a vše, co nyní máte udělat, je ohnout kolena, sednout si a stále udržovat tento pohyb ze strany ‒ do strany. Pokud se z toho nestal skvělý vysezený klus, je možné, že jste provedli špatně jednu ze tří věcí:

1. Nedostali jste svá ramena dostatečně dozadu, abyste se narovnali nad svým sedem, čili základnou (možná jste se v ramenou nahrbili a tím jste dovolili, aby se váš trup příliš kymácel).

2. Možná jste zatnuli svá bedra v očekávání klusového pohybu koně. Umožněte své váze, aby proudila dolů do vašich chodidel, skrze podepíraný trup (viz obr. 1).

3. Neúmyslně jste se chytili koleny anebo stehny, abyste kompenzovali to, že nemáte trup správně uspořádaný nad sedem, a to vás vyhazuje ze sedla (viz obr. 1 a 2).

Vynikající způsob, jak projít vším, co popisuje tento článek, je cvičení „7-7-7". V klusu jeďte sedm kroků v lehkém klusu, pak sedm kroků ve stehenním sedu a nakonec sedm kroků v plném sedu.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com