
Česká hiporehabilitační společnost letos slaví 35 let od svého založení. Významné výročí si připomene také během dostihového dne Letní cena města Pardubic. Poprvé v historii ponese jeden z dostihů název Cena České hiporehabilitační společnosti.
Letní dostihový den na Pardubickém závodišti nabídne rovinové dostihy i dostihy přes proutěné překážky. Hlavním dostihem dne bude tradiční Letní cena města Pardubic. Jeden z dalších dostihů však tentokrát připomene také jinou roli koní – jejich jedinečné místo v hiporehabilitaci.
„Koně obdivujeme pro jejich sílu, rychlost a krásu. V hiporehabilitaci nám ale ukazují ještě mnohem víc. Dokáží být citlivými partnery, kteří pomáhají dětem i dospělým v oblasti zdraví, psychiky, vzdělávání a sociálních dovedností. Velmi si vážíme toho, že právě v roce našeho 35. výročí ponese jeden z dostihů jméno České hiporehabilitační společnosti,“ říká Bc. Monika Šťastná Kohoutová, DiS., předsedkyně České hiporehabilitační společnosti.
Česká hiporehabilitační společnost vznikla 28. srpna 1991. Dnes jako střešní organizace sdružuje přibližně 100 hiporehabilitačních středisek a desítky individuálních členů z celé České republiky a dlouhodobě podporuje kvalitní, odbornou a bezpečnou hiporehabilitační praxi.
Vytváří metodiky a standardy, vzdělává odborníky, poskytuje podporu členským organizacím a posuzuje způsobilost koní zařazovaných do hiporehabilitace. Důležitou součástí její činnosti je také welfare koní a prosazování přístupu založeného na respektu k jejich přirozeným potřebám.
Hiporehabilitace využívá působení koně a kontaktu s ním v oblasti fyzioterapie a ergoterapie, psychologie a psychiatrie, pedagogické a sociální praxe i kontaktní terapie či parasportu. Nejde přitom pouze o jízdu na koni. Podoba jednotlivých lekcí vždy vychází z potřeb klienta a pracuje s pohybem koně, jeho přítomností, péčí o něj i vztahem, který mezi člověkem a koněm vzniká.
„Výročí pro nás není jen příležitostí ohlédnout se za tím, co se za 35 let podařilo. Je především poděkováním všem lidem a koním, kteří ČHS společně tvoří a posouvají dál,“ doplňuje Bc. Monika Šťastná Kohoutová, DiS.
Historicky první Cena České hiporehabilitační společnosti tak nebude jen připomínkou jejího 35. výročí, ale také příležitostí ukázat, že kůň může být nejen obdivovaným sportovcem, ale i důležitým partnerem člověka. Dekorování vítězů se ujme patron ČHS, herec a tanečník Jan Révai. Návštěvníci se mohou během dostihového dne zastavit také u stánku ČHS, kde se dozvědí více o hiporehabilitaci. Pro děti budou připraveny tvořivé dílničky a další aktivity. Zájemci zde mohou různými způsoby podpořit činnost společnosti. Těšíme se na společný dostihový den a na všechny, kteří s námi přijdou oslavit 35 let ČHS.
| 8:00 – 13:00 | dílničky ČHS pro děti (ve stánku ČHS před vchodem do tribuny D) |
| 8:00 – 13:00 | prodej obrazů z limitované edice Svatavy Hueberové (ve stánku ČHS před vchodem do tribuny D) |
| Edice vznikla výhradně pro Českou hiporehabilitační společnost. K dispozici je 50 ručně signovaných exemplářů jednoho motivu. Každý z nich je propojen s jedním z 50 důvodů, proč podpořit ČHS. Zájemce si zvolí důvod, který je mu nejbližší, a získá obraz s odpovídajícím číslem a certifikátem. | |
| 10:15 | autogramiáda knihy Historie hiporehabilitace a ČHS s patrony ČHS (vestibul tribuny D) |
| Unikátní publikace mapuje třicet let historie ČHS a hiporehabilitace v České republice. Obsahuje zajímavosti z historie hiporehabilitace i jednotlivých členských středisek a doplňují ji vyprávění osobností, které se významně podílely na rozvoji hiporehabilitace v ČR. | |
| 11:05 | start dostihu Cena České hiporehabilitační společnosti, z.s. / vítěze dekoruje patron ČHS Jan Révai |
| 12:30 | dražba obrazu z limitované edice Svatavy Hueberové za účasti patronů ČHS (vestibul tribuny D) |

