Voltiž

 • Česká voltiž v Ermelu ve finále

  30. 07. 2019 10:00 − Zveřejněn před 912 dny

  Česká voltiž v Ermelu ve finále Čeští voltižéři bojovali o víkendu v holandském Ermelu o medaile na ME a na MS. Junioři finišovali v sobotu a v neděli vrcholily mistrovské soutěže seniorů.

  Autor: Tisková informace Voltiž Přečteno: 993x

 • S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

  6. 03. 2019 14:00 − Zveřejněn před 1057 dny

  iDNES.cz Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve svých dvanácti letech dokáže na neosedlaném koni vystřihnout cviky, nad nimiž se tají dech.

  Autor: Ivana Karásková Voltiž Přečteno: 1246x

 • ME juniorů ve voltiži Dvanácté místo obsadila Tereza Czyžová mezi ženami na juniorském mistrovství Evropy ve voltiži, jezdecké disciplíně, v níž závodníci předvádějí za hudebního doprovodu gymnastickou akrobacii na cválajícím koni. České družstvo skončilo v kategorii skupin na šesté pozici.

  Autor: Tisková informace Voltiž Přečteno: 1445x

 • Dvanáctiletá Tereza Czyžová provozuje velmi nebezpečný sport zvaný voltiž. Spočívá v gymnastických a akrobatických prvcích na cválajícím koni. Dotaz, jak se může třeba po přemetu vzad trefit zpět na koně ve cvalu, ji rozesměje. Prostě se trefí. Strach má, ale touha dělat stále náročnější prvky je zkrátka silnější.

  Autor: Zuzana Hronová Voltiž Přečteno: 2657x

 • Lukáš Klouda staronovým mistrem ČR ve voltiži

  6. 07. 2015 22:00 − Zveřejněn před 2397 dny

  Lukáš Klouda V neděli 5. července vyvrcholilo ve Frenštátu pod Radhoštěm dvoudenní mistrovství České republiky ve voltiži. Závodníci se museli tentokrát vypořádat nejen s náročností samotného závodu, ale také s tropickými teplotami. Ty byly v neklimatizované hale podstatně vyšší než venku.

  Autor: Tisková informace Voltiž Přečteno: 4000x

 • Mistrovské medaile ve voltiži se rozdají ve Frenštátu

  2. 07. 2015 09:00 − Zveřejněn před 2401 dny

  Lukáš Klouda Nejlepší čeští voltižní jezdci změří své síly od 4. do 5. července ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde se uskuteční mistrovství České republiky v této disciplíně přirovnávané ke gymnastice na cválajícím koni. Proběhne celkem sedm soutěžních kategorií.

  Autor: Tisková informace Voltiž Přečteno: 3614x

 • Klouda pátý ve finále Světového poháru 2014‒2015

  22. 02. 2015 20:00 − Zveřejněn před 2530 dny

  Lukáš Klouda (foto Tomáš Holcbecher) Český reprezentant Lukáš Klouda startoval ve dnech 20. a 21. února ve finále voltižního Světového poháru 2014/2015, v němž nakonec obsadil po dvou kolech pátou příčku, byť dosáhl téměř na totožný výsledek, jako čtvrtý Lukas Heppler ze Švýcarska.

  Autor: Tisková informace Voltiž Přečteno: 4194x

1 2 3 8

7 důvodů, proč voltiž zlepší vaše ježdění

Voltiž je náročný sport spojující eleganci gymnastiky s elegancí koně a s hudbou. Na nižší úrovni je voltiž navíc vhodnou průpravou pro získání lepších jezdeckých dovedností. A jaké jsou jezdecké benefity voltiže?

 1. povinné cviky i rozcvičky jsou toho typu, který buduje svaly jádra, tak potřebné k nezávislému sedu jezdce, což je zásadní předpoklad korektního ježdění.
 2. voltiž vyžaduje stoprocentní rovnováhu, když stojíte na cválajícím koni bez držení, provádíte obraty, holubičky, váhy. Rovnováha je další nezbytný atribut dobrého jezdce.
 3. cvičením na koni a odvahou získáte sebejistotu, protože díky voltižním cvikům se na hřbetě koně cítíte jako doma a naučíte se rychle reagovat, pokud se vychýlíte z rovnováhy. Svou jistotu oceníte i v sedle, protože vám umožní uvolnit se a soustředit se na koně.
 4. voltiž se neliší od ježdění v základním sedu – rameno, kyčel a pata jsou v jedné linii. Tento sed prohubujete tím, že sedíte na hřbetě koně bez třmenů – a bez držení.
 5. důvěra. Při voltiži musíte věřit koni, že vás podrží, neuskočí – a věřit lonžérovi, že má koně plně pod kontrolou. I při ježdění se vám vyplatí, když budete svému koni a trenérovi důvěřovat.
 6. Schopnost spolupracovat v týmu, společně cvičit, pečovat o koně, spoléhat při skupinových sestavách jeden na druhého, je šestým bonusem voltiže, který si můžete přenést i do své kariéry v sedle.
 7. naučíte se pracovat v harmonii s koněm a číst nuance jeho pohybu svým tělem. Všechny voltižní cviky jsou koncipované pro co největší ohleduplnost ke koni, voltižéři nesmí koni vadit, rýpat do něj špičkami nohou nebo mu drncat do hřbetu.


V dobře vedených jezdeckých školách je voltiž stále běžnou součástí přípravy nových adeptů jezdectví.

Nejčtenější články