Vánoční dárek pro vás: Rozjíždíme poradnu!

22. 12. 2016 EQCH redakce

Lidé o Vánocích víc myslí na své blízké a zpravidla se to snaží dát najevo alespoň milou drobností. Našimi blízkými jste vy, se kterými sdílíme společnou lásku a zálibu, vy, dlouholetí „equichanneláci“, kteří také zůstávají věrní nám i naší myšlence pomáhat lidem, aby se s nimi koním žilo lépe. A protože se pořád snažíme tuhle myšlenku rozvíjet, na letošní Vánoce jsme přišli s malým dárkem.

Prakticky celou dobu trvání EQUICHANNELu nám do redakce nebo autorům osobně lidé zasílají množství dotazů a proseb. Spoustě z nich pomoci neumíme - neumíme zařídit znovuvydání nesehnatelných knížek ani objednání nedostatkového zboží, nemáme kapacity jezdit po celé republice pomáhat s koňmi, ale často se nám podaří pomoci alespoň radou nebo podělením se o vlastní zkušenosti. Nicméně ne vždy máme znalosti na opravdu fundovanou odpověď a kapacitu na to konzultovat s někým v té oblasti zkušenějším.

 Mnohokrát tu zazněla i opakovaná prosba, abychom zřídili veřejnou poradnu, kde budou odpovídat odborníci. Až dosud jsme jí nebyli schopní vyhovět, protože jsme neměli příslušné odborníky k dispozici a také to pro jednoho člověka bylo velmi obtížně realizovatelné. Nyní díky „nakopnutí" a pomoci Pavla Čechovského z Koňské záchranky vám od ledna budeme moci takovou poradnu nabídnout.

Své dotazy nyní můžete zasílat na redakční mail info@equichannel.cz a my je předáme odborníkům, do jejichž oblasti budou spadat. Zajímavé dotazy budeme vybírat také z našeho diskuzního fóra.

Pevně věříme, že naši dlouholetí a již zkušení čtenáři se nebudou cítit dotčeni tím, že některé dotazy budou spíše jednoduššího rázu, nechceme diskriminovat nikoho. Pokusíme se vybírat dotazy, které jsou nejčastější, nejzávažnější a takové, které v diskuzi již nebyly dvacetkrát zodpovězeny. Také se, díky našim odborníkům, pokusíme vyvrátit některé nepravdy, mýty a klišé.

A kdo pro vás bude odpovídat?

 Pavel Čechovský pro vás jako jedna z nejpovolanějších osob bude zpracovávat téma bezpečnosti a přepravy koní. Je profesionálním certifikovaným přepravcem, jeho firma Horse Taxi již přes 20 let brázdí s naloženými koňmi Českou republiku, ale i ostatní evropské země. Kromě běžné přepravy se již mnoho let a se značnými úspěchy zabývá nápravou přepravy problémových jedinců. Většinou se jedná o koně, které nelze naložit. Na rozdíl od ostatních trenérů však koně napravuje na základě precizního rozboru jejich psychologie a řeší i komplikace během cesty. Nejčastěji jde o následek jízdy nezkušeného řidiče nebo jiné trauma prožité v průběhu cesty (autonehoda apod.). Na principech spravedlivé náročnosti předává nepřeberné zkušenosti v rámci nového projektu „Hipotéka přepravy koní". Jde o seriál přednášek a seminářů pro kolektivy, ale i stáží pro jednotlivce, osvětu na internetu ale i v odborných časopisech. Mezi jezdeckou veřejností je znám také jako spoluzakladatel projektu Pet & Horse Emergency a provozovatel Koňské Záchranky.

 Katka Lipinská bude mít na starosti výcvik jezdců a koní, tzv. „problémové koně" pod sedlem, může vám poradit, jak pracovat s mladým nebo pokaženým koněm, jak z bývalého dostihového koně „vyrobit" pohodového par'táka na vyjížďky, jak si nachystat koně do drezurního stupně Z - L nebo co vám váš kůň svým chováním sděluje. Jelikož Katka vystudovala pedagogiku a psychologii, můžete se na ni obracet i s dotazy týkajícími se psychologie jezdce a metodiky výcviku jezdců. S koňmi pracuje už celé čtvrtstoletí, během kterého jí prošly rukama a pod zadkem nejrůznější typy koní, od vyhořelých provozáků, přes dostihové plnokrevníky, mladé koně až po koně sportovní. Své vzory hledá nejen ve sportovní drezuře, ale i v té klasické podle hesla, že není důležité, čemu se věnujete, ale jak a za jakým účelem.

Její sportovní výkonnost je S a měla tu čest se potkat a trénovat s mnoha výbornými trenéry. Aktuálně se realizuje spíš v trénování a přípravě koní své dceři, která se může pyšnit dvojnásobnou účastí a 5. místem na MČR pony a letošním vítězstvím v drezurním šampionátu a Západočeské Dressage tour v kategorii dětí.

 Otázky ohledně bezpečnosti, pojištění nebo výcviku začátečníků (včetně „formalit" s komerčním výcvikem spojených) můžete směřovat na Danu Kusebauchovou, kterou znáte z našich článků o rizicích. Jezdectví se věnuje od roku 1990, 10 let pracovala jako vedoucí výcviku v jezdecké škole, v současnosti se věnuje výcviku koní jako OSVČ. Vždy ji lákali spíše „odepsaní koně", většinou kvůli nevhodnosti pro sport. Nejvíce zkušeností má se začátečníky, díky kterým se naučila srozumitelně vysvětlovat i ty nejsamozřejmější věci a uvědomovat si rizika, která jsou s jezdectvím spojena a předcházet jim. Další oblast, které se věnuje, je hudba. Právě spojením hudby a jezdectví vznikla Danina další aktivita, kterou je výroba hudby na míru pro drezurní küry a show. Vaše dotazy se tedy mohou týkat i této oblasti. A poslední (přesto velmi důležitou) součástí jezdecko-uměleckého spojení je dlouholetá spolupráce s projektem Koně pro Kapku naděje, který moderuje a pomáhá organizovat. Novým, avšak velmi zajímavým oborem jejího zájmu se stalo i pojištění koní.

Odborníkem na práci ze země a horsemanship, přesněji řečeno partnership, bude v poradně Zuzka Prokopová, známá mezi koňskou veřejností jako úspěšná „zaříkávačka koní". V profesionální sféře činnosti má za sebou již více než 10 let praxe. Jejími klienty se stávají majitelé koní, kteří se chtějí svému čtyřnohému příteli stát partnerem nejen ve fyzické, ale především psychické rovině. Motivovat koně do „práce" i komplikovaných situací, ve sportovní sféře přidat nadšení a impuls k lepší spolupráci i uvolnění. V rekreačním ježdění navodit klidnou atmosféru vzájemné důvěry, v práci ze země od úplných základů až po pokročilý výcvik ve volnosti. Zpracování pomůcek na maximální jemnost a dynamiku, nebo i pomoc s problémovým chováním. Zuzka ve své práci postupuje komplexně na principech motivace, vyvážení důvěry i respektu na ideální rovinu pro každou dvojici. Její práce je velmi individuální podle potřeby koně i člověka a jejich cíle. Kromě individuálních lekcí u klientů a kolektivních seminářů, v domovské stáji na Moravě též pracuje s koňmi ve výcviku, připravuje a obsedá mladé koně a pomáhá najít si cestu k sobě majitelům i jejich koním.

 Na problematiku výživy a koňských doplňků máme hned dvě odbornice, Moniku Mechovou a Romanu Babákovou. Moniku Mechovou koně provázejí životem již 20 let a před pár lety se jí staly profesí. Je nezávislou poradkyní pro krmení koní, nepreferuje výrobky žádné značky a bere v úvahu i ekonomickou stránku věci. Kromě ukončeného studia na Mendelově univerzitě (obor krmivářství) se dále vzdělává a drží krok s nejnovějšími trendy ve výživě koní. Absolvovala např. kurz pod záštitou University of Edinburgh v rámci projektu Coursera a navazující seminář „Advanced equine nutrition" pod vedením Dr. Jo-Ann Murray na University of Glasgow.

Prošla několika školami ježdění a horsemanshipu, navštívila mnoho stájí. I proto se její poradenství nezastavuje u krmení, ale díky prožitým zkušenostem ho dává do souvislostí s celkovou péčí o koně. Systém odchovu, ustájení, způsob ježdění i běžné ošetřování totiž mají na koně a jeho metabolismus velký vliv a nelze je proto při sestavování krmného plánu opomenout.

V poslední době se velmi věnuje koním s metabolickými poruchami, jako je inzulinová rezistence, Cushing syndrom, PSSM a jiné. U těchto koní je správná technika krmení a vyvážená krmná dávka základem jejich léčby. Web Moniky Mechové http://krmeni-koni.cz. Máte-li dotazy na toto téma, sem s nimi :-)

V otázkách chovu vám poradí tým složený ze Šárky Dolanské a Martiny Cerhové. Ani jedna sice nejsou v problematice studovanými odbornicemi, ale chovem se zabývají - chovatelské články Martiny Cerhové patří již několik let ke stálicím EQUICHANNELu. Šárka Dolanská je povoláním korektorka českého jazyka, nejen zde na EQUICHANNELu. Koním se věnuje více než 10 let, a to především chovu sportovních teplokrevníků. Počtem vlastních odchovaných koní se rozhodně nemůže řadit mezi zkušené chovatele, aktivně se však chovem zabývá, sleduje aktuální situaci především v českém chovu a stále sbírá zkušenosti, nesmí chybět na žádné větší chovatelské akci. Momentálně vlastní čtyřčlennou koňskou rodinu.

 MVDr. Kamila Retta EEBW, je koňský veterinární lékař se specializací na chiropraxi a fyzioterapii. Společně se svým manželem Adamem Hlinovským, EqDT se také věnuje zubům koní (jistě si je pamatujete z našeho seriálu Koňské zuby). Již během studií na VFU Brno se začala specializovat na péči o pohybový aparát koní a psů a na možnosti celostní léčby. V roce 2012 absolvovala rekvalifikační masérský kurz a udělala si další specializace k této profesi, které začleňuje do péče o zvířata. V únoru 2013 odjela do Anglie studovat sportovní masáže koní v programu Equienergy - the United Kingdom and Brazil division of Equinology, Equinology Equine Body Worker® certification programme. V září 2013 jí byl udělen certifikát s mezinárodní platností opravňující k užívání titulu a vykonávání dané profese kdekoliv po světě. Dále se zúčastnila kurzu Dornovy metody pro zvířata, vystudovala klinickou homeopatii pro lékaře, kterou rozšířila ještě o Bachovy esence. V Anglii absolvovala kurz pasování sedel a dynamického kování. V srpnu 2013 zakoupila jako první v ČR přístrojovou magnetoterapii pro zvířata Biomag Lumina Vet.

V letech 2013-15 absolvovala všechny stupně techniky The Equine Touch. Na Internacional Academy of Veterinary Chiropractic v Německu na podzim roku 2015 úspěšně složila mezinárodní zkoušku specilizace na veterinární chiropraxi koní a psů. Aktuálně je v prvním ročníku čtyřletého studia Tradiční čínské medicíny se zaměřením na akupunkturu. Více informací najdete na jejím webu www.karettabohemia.cz.

Odborné otázky ohledně chování koní, etologie a výchovy hříbat vám zodpoví Doc. Ing. Jitka Bartošová (Víchová), Ph.D. vystudovala obor Obecná zootechnika na MZLU (MENDELU) v Brně. Od roku 1997 pracuje na oddělení etologie ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i., v Praze - Uhříněvsi, kde vede pracovní skupinu pro výzkum chování a welfare koní a koňovitých. Centrem vědeckého zájmu jsou mateřské, reprodukční a sociální chování, welfare a „biologicky logické" pracovní využití koně. Publikuje v renomovaných mezinárodních vědeckých časopisech (32 impaktovaných publikací, průměrný IF 2, h-index 9, 159 citací), řeší grantové projekty (7. RP Evropské komise, GA AV ČR, GA ČR, NAZV). Je docentkou v oboru Obecná zootechnika na ČZU v Praze. Vyučuje etologii a welfare koní (ČZU v Praze, VFU Brno, MENDELU v Brně), vede bakalářské, diplomové a disertační práce studentů biologických oborů ČZU v Praze, UK v Praze a JČU v Českých Budějovicích. Předsedala České a Slovenské etologické společnosti (2011 - 2015). Je členkou ISES (International Society for Equitation Science). Ve snaze o osvětu přednáší a píše o etologii koní, welfare a praktickém využití teorie učení odborné veřejnosti (více než 100 článků pro Jezdectví, EQUICHANNEL.cz, Veterinářství, apod.). Spolupracuje s Českou hiporehabilitační společností. Koně jsou jejím celoživotním koníčkem (momentálně hlavně ten jeden, černý a klabonosý). Více informací: http://www.vuzv.cz/index.php?p=konoviti&site=Etologie

 Budete-li mít dotaz z oblasti závodů a sportu, například k pravidlům, licencím, účasti na závodech či Jezdeckého informačního systému (JIS), bude vám k dispozici Martin Blažek. Možná ho znáte jako člena legislativní komise ČJF (od ledna nejspíš bude členem Výkonného výboru ČJF), my o něm víme ještě to, že je majitelem stáje Rohan, se svou klisnou Cookie má vyskákanou výkonnost S** a je držitelem bronzového výkonnostního odznaku ČJF. Dále je i instruktorem jezdectví a rozhodčím ve skocích.

Protože bez kopyta není koně, Petr Soukup vám poradí s otázkami ohledně úpravy kopyt a péče o ně, i v souvislosti s managementem. Kopyta jsou jeho dlouholetým zájmem a objektem studia, velice rád pomůže, i když úpravy za účelem výdělku neprovádí. Po střední průmyslové škole absolvoval nástavbové studium ve Velké Chuchli (Chov a sportovní využití koní) a v Jaroměři získal kvalifikaci podkováře. Velkou výhodou je jeho „obojživelnost", ví hodně o tom, jak koně dobře okovat (a stále se vzdělává, např. se každoročně účastní Podkovářských dnů), ale také má prostudované různé školy „bosého trimu" - učení Marjorie Smith, Petea Rameyho i dr. Strasser.

Své i několik koní svých přátel má na pastvinách nedaleko Kralup nad Vltavou. Více informací o něm, ale především o kopytech najdete na jeho webu www.kopyta.com.

Veterinární dotazy z jiných oborů, než je zubařina, fyzioterapie a výživa, pro vás budou zodpovídat odborníci z Kliniky chorob koní při Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Jde o prestižní zařízení, jehož cílem je zajištění výuky univerzitních studentů a poskytování veterinárních služeb v oblastech diagnostiky, léčby a prevence onemocnění koní. Jde o referenční pracoviště s celorepublikovou i mezinárodní působností a úzce spolupracuje se zahraničními univerzitami a klinickými pracovišti. Poskytuje služby v oblastech interních onemocnění, chirurgie, ortopedie, stomatologie, anesteziologie, oftalmologie, zobrazovací diagnostiky, neonatologie, porodnictví, intenzivní péče, laboratorní diagnostiky a komplexního vyšetření při koupi. Ve spolupráci s dalšími ústavy a sekcemi VFU Brno zajišťuje mikrobiologické, patomorfologické, histopatologické a jiná požadovaná vyšetření. Informace o klinice najdete zde: http://fvl.vfu.cz/informace-o-fakulte/sekce-ustavy/klinika-chorob-koni/index.html.

Těšíme se na vaše dotazy!

PS.: Předem upozorňujeme, že diskuze pod články bude s ohledem na naše externí spolupracovníky moderovaná.

Podobné články

Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

/data/imgs/00313045l.jpg

Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…