V barvách královny

19. 10. 2021 06:00

Obrázky: 12

Autor: Eva Holubcová Foto: © archiv Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 1001 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Britská královna je známá svojí láskou pro koně a speciálně pro dostihové koně, které chová a vlastní prakticky celý svůj dospělý život. V dnešním článku se na tuto její vášeň koukneme podrobněji.

V barvách královny

Královská dynastie v Anglii je s dostihovými koňmi spjata tak či onak. Byla to politika králů a královen, která ovlivňovala plnokrevníka, a byli to plnokrevníci, kteří ovlivňovali do nějaké míry jejich osudy. Tehdy to ale bylo vlastně společensky žádoucí, vysoká šlechta byla spojená s ušlechtilými koňmi téměř neodlučně. Jenže přišlo 20. století a věk motorů. Zdálo by se, že koně jsou záležitostí minulosti, ale není tomu tak. Alespoň v Anglii i ve Francii či v USA patří stále k dobrému bontonu být v nějakém spojení s koňmi, lépe řečeno s dostihovými koňmi, neboť to byl sport králů a královen.

V našem případě sport jedné milované královny.

Královna

Její veličenstvo královna Alžběta II. se narodila roku 1926 a dnes se píše rok 2021. Slaví tedy 95 let. Královna zažila velkou hospodářskou krizi v 30. letech, Hitlera, druhou světovou válku, nástup studené války, veškeré myslitelné krize, vč. velké ropné krize v 70. letech, konec opony a novodobou éru. V její osobě se ztělesňuje posun dějin od psacích strojů k chytrým mobilům a turistickým cestám do vesmíru. A také definitivní rozpad někdejšího britského celoplanetárního impéria v jednu chvíli děsivě osamocený boj Ostrovů v druhé světové až do dnešního brexitu. Ale jedna věc u ní zůstala nezměněna. Královna podědila vášeň pro koně a dostihy ze své rodiny a odmala byla pro ně nadchnutá. Dodnes denně bedlivě čte Racing Post a sleduje veškeré dostihové dění jak na dráze, tak i v chovu.

Královna samozřejmě od dětského věku jezdila i na koni, začínala ve čtyřech letech na malých ponících, postupně přešla na velké koně. Jezdila je rekreačně i při různých oficiálních ceremoniích, např. svoji černou klisnu Burmese od Královské jízdní policie jezdila plných osmnáct let při takových příležitostech. Ještě vloni v jejích 94 letech fotky zachycovaly, jak jezdí na fellské klisně. Královna byla velice dobrý jezdec, ale my ji známe především v roli majitelky a chovatelky.

Královna a dostihy

Královna podědila chov koní a stáje po svém otci roku 1952 a od té doby v jejích barvách bylo vyhráno více než 1 800 dostihů, tak alespoň letmo představíme některé mimořádné jedince, které vlastnila a některé z nich i odchovala na svém Royal Stud v Norfolku.

Devon Loch (Devonian – Coolaleen, Loch Lomond) tm. hnědák nar. 1946

 • již navždy znám jako „Ten, který upadl v pozici vítěze Velké národní 1956“

Devon Lochův příběh byl dostatečně zpopularizován a i dnes zůstává velkou záhadou, proč tehdy upadl, ale nejlépe na to vzpomíná samotný Dick Francis v knize Sport královen: „Dvacet yardů před poslední překážkou jsem věděl, že na ni Devon Loch jde dokonale. Skočil ji tak elegantně, jako by to byla první a ne poslední ze všech třiceti. To byl můj veliký okamžik. Zažil jsem, jaké to je, zvítězit ve Velké národní, přestože jsem nezvítězil.“ Jak to vzala královna? Dick pokračuje: „V královské lóži bylo ticho. Jako kdyby ozvěna nadšeného křiku povzbuzujícího Devon Locha, křiku, který zazníval z miliónů hrdel po celé Anglii, vrhala stín mlčení a ticha. O čem také mluvit. Jejich Veličenstva se pokoušela mne utěšit. Říkaly, že Devon Loch zaběhl krásně. Já se zase snažil říct, jak strašlivě mne mrzí právě kvůli nim, že jsme těch posledních rozhodujících čtyřicet pět metrů nepřekonali. Její Veličenstvo královna matka poznamenala odevzdaně: Co se dá dělat, dostihy jsou dostihy. Viděl jsem ale, že jak ona, tak královna jsou opravdu zarmoucené.“ Dick Francis si myslí, že Devon Locha doslova srazil k zemi řev diváků podporující koně milované královny, v momentě, kdy vztyčil uši, jist si vítězstvím.

Aureole (Hyperion – Angelola, Donatello II), ryzák nar. 1950

 • Coronation Cup
 • 2. místo Derby
 • 2. místo King George VI & Queen Elizabeth Stakes 
 • 3. místo St. Leger
 • 3. místo Eclipse Stakes
 • Šampión plemeník 1960 a 1961
 • Chefs-de-race

Hřebce odchoval její otec, na dráze běhal už vlastněn jeho dcerou. Aureole byl asi největší nadějí královny na zisk Derby a to se nezměnilo doposud. Královna vyhrála na Ostrovech se svými koňmi všechny klasiky až na jednu. Derby. Mnohokrát v Derby startovali její koně, ale… A co se tedy stalo, že Aureole Derby prohrál? V tomto roce 1953 stáli na startu dva mimořádní koně a veřejnost byla rozdělená. Hlavním favoritem dne však byl Pinza, který dostih i vyhrál. Aureole přišel druhý. Vše si vynahradil jako čtyřletý a později v chovu, kde se stal význačným plemeníkem.

Agreement (Persian Gulf – Northern Hope, Borealis), nar. 1954

 • 2x 1. místo Doncaster Cup

Odchován a vlastněn královnou, v jejíchž barvách odběhal 33 dostihů. Dnes ho hlavně připomíná kultovní snímek s královnou v sedle během vyjížďky.

Doutelle (Prince Chevalier – Above Board, Straight Deal), ryzák nar. 1954

 • 1. Ormonde Stakes nad Ballymoss
 • 1. John Porter Stakes nad Court Harwell
 • 2. Dewhurst Stakes za Crepello
 • 3. King George VI & Queen Elizabeth Stakes za Ballymoss a Almeria
 • 3. Ascot Gold Cup za Gladness a Hornbeam
 • v chovu otec Pretendre, který dal vítěze Kentucky Derby a Preakness Canonero II

První mimořádné zvíře, u kterého je královna zároveň chovatelem i majitelem. Dalším v řadě byl Pall Mall.

Pall Mall (Palestine – Malapert, Portlaw), ryzák nar. 1955

 • 1. místo Lockinge Stakes 1958 a 1959
 • 1. místo 2000 Guineas
 • 2. místo July Stakes
 • 2. místo Champagne Stakes
 • dobrý plemeník

Hopeful Venture (Aureole – White House, Supreme Court), hnědák nar. 1964

 • 1. místo Hardwicke Stakes
 • 1. místo Ormonde Stakes nad Park Top
 • 1. místo Grand Prix de St Cloud nad Minamoto a Vaguely Noble
 • 2. místo St. Leger za Ribocco

Highclere (Queen´s Hussar – Highlight, Borealis), hnědka nar. 1971

 • 1. místo 1000 Guineas
 • 1. místo Prix de Diane
 • 2. místo King George VI & Queen Elizabeth Stakes za mimořádnou Dahlií
 • matka šampiónky Height of Fashion

V pařížské Prix de Diane vyhrála za mohutných ovací davu, který skandoval „ať žije královna!“.

Dunfermline (Royal Palace – Strathcona, St Paddy), hnědka nar. 1974

 • 1. místo Oaks
 • 1. místo St. Leger nad Alleged

Carlton House (Street Cry – Talented, Bustino), hnědák nar. 2008

 • 1. místo Dante Stakes
 • 2. místo Prince of Wales S.
 • 3. místo Derby

Carlton House byl roku 2011 horkým favoritem Derby po vítězství v největší předzkoušce Dante Stakes. Od dob Aureole se také stal prvním vážným kandidátem ze stáje královny, protože od té doby se v barvách královny zúčastnilo derby jen několik koní a nikdo úspěšně. Královna z toho byla absolutně nadšená, ale bohužel se ani tehdy nezadařilo. Carlton House přišel na krásném třetím místě, ale co naplat, výhra to nebyla.   

Estimate (Monsun – Ebaziya, Darshaan), hnědka nar. 2009

 • Ascot Gold Cup

Estimate byla mimořádně úspěšným supervytrvalcem  a milovaným koněm královny a absolutního vrcholu její kariéra dosáhla, když vyhrála Ascot Gold Cup 2013.

Také se v souvislosti s ní objevil velmi zřídka se vyskytující „skandál kolem královny“, protože byla kvůli kontaminaci krmiva nepatrnou nežádoucí směsí diskvalifikována z druhého místa v Ascot Gold Cup 2014, ve kterémžto dostihu aspirovala na druhé vítězství v řadě a prohrála až po velkém boji. Estimate lze považovat za zatím poslední velké zvíře běhající v barvách královny.

Návštěvy  

Královna je nefalšovaný fanoušek dostihových koní do morku kostí, takže při jakékoliv příležitosti velice ráda navštěvovala chovy koní a nejrůznější akce spojené s nimi a samozřejmě dostihové dráhy po celém světě. Potkala tak největší plnokrevné velikány té doby, např. při jedné takové tour v USA, kde byla na státní návštěvě, si zajela do Kentucky a potkala koně jako Secretariat, Nijinsky II, Round Table, Raise A Native atd.

O chov se vždy aktivně zajímala a zajímá, takže bylo vcelku logické, že chtěla vidět největší plemeníky a chovy. Největší radost jí ostatně přináší její vlastní chov koní, jak říká její poradce pro chov koní John Warren: „Královna miluje dobrodružství chovu dostihových koní.“ Jak je jejím zvykem, každý rok pozoruje svá nová hříbata a ročky.

Královna a dostihy v současné době  

Jak všichni víme, letos jí odešel celoživotní partner, princ Philip, a tak její návštěva na Royal Ascot byla dlouho otázkou. Nakonec to byla první velká veřejná příležitost od pohřbu, kde se královna objevila. Kde ostatně jinde než na svých milovaných dostizích. Její celoživotní vášeň a propagace dostihů byla letos korunována uvedením do britské dostihové Síně slávy.  

Kromě toho v letošním roce v jejích barvách běhá v rovinových dostizích přes 40 koní, kteří jsou připravováni různými trenéry. Nejlépe z nich vypadá třídový dvouletek Reach for the Moon, který je vážným kandidátem do klasik v příštím roce. A kdo ví, třeba konečně splní poslední přání královny, a to vyhrát Derby.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com