Statistika, jedna z největších otázek chovu skokových koní

2. 06. 2021 06:00

Obrázky: 15

Autor: The Horse Magazine Foto: © archiv Horse Magazine Rubrika: Plemeníci Zdroj: Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Martina Cerhová Počet přečtení: 369 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Víte, že Quaid z Mustangu je otcem plemeníka, který je jedničkou v hodnocení otců mladých koní? Co více prozradilo hannoverské hodnocení roku 2020? A co zajímavého se Chris Hector dozvěděl na KWPN licentaci 2021?

Tento rok jsme o letošních výsledcích WBFSH žebříčku skokových plemeníků už psali, ale WBFSH není nadále jediným hráčem. Webová stránka Hippomundo nově vyladila svůj vzorec a dívá se ve svých žebříčcích na plemeníky jiným pohledem, ve snaze zachytit tep chovu teplokrevníka.

Je zarážející, že i když Hippomundo používá ve své statistice výdělky potomstva a WBFSH je založené na bodech, výsledky jsou téměř stejné. První tři jsou stejní Chacco-Blue, Diamant de Semilly a Toulon, zatímco Casall je u Hippomundo čtvrtý, ale pátý u WBFSH, kde si prohodili místa s Mylord Carthago.

Šesté místo je jediné, kde se ukazuje podstatný rozdíl. WBFSH na 6. místě disponuje hřebcem Berlin, zatímco Hippomundo tam má Numero Uno. Sedmé až desáté místo je u obou statistik podobné, s malými obměnami. Hipomundo Eldorado van de Zeshoek, Kashmir van Schuttershof, Diarado a Cardento; zatímco WBFSH s Kashmir van Schuttershof, Cardento, Nabab de Rêve a Diarado.

Kromě žebříčků generovaných WBFSH a Hippomundo je ještě jiný způsob, jak cítit tep doby. A to jsou výsledky licentace plemeníků a další chovatelské hodnocení. Pojďme se na to podívat.

Licentace KWPN hřebců 2021 očima Jenneke Schmit a Egberta Schepa

Napřed si řekneme, že prémiovanými hřebci letos byli jmenovitě Nouri W (Cohinoor VDL x Carrera VDL, odchovaný panem K. J. van Weperen z Oosterwoldu a vlastněný VDL), dále odchovanec VDL Night Life VDL (Erco van’t Roosakker x Arezzo VDL), Saltador ter Putte (For Pleasure x Diamant de Semilly, odchovaný rodinou De Maertelaere, vlastněný Egbert Schepem), ZA La Minute Z (A La Carte NRW x Libero H) chovatele Jacoba Stud, jehož spolumajitelem je Reinie Tewis; Niwyruso H (Baltic VDL x Corland) odchovanec Anne Jan Hazenberg, vlastněný VDL Stud; Nirvana V&V (Farfan M x Fuego du Prelet) chovatele Hermana Voort of Den Ham.

První dotaz směřoval na Jenneke Schmit, chodící encyklopedii KPWN chovu.

Jaké byly Vaše dojmy z letošního ročníku?

„Rodiny byly skutečně zajímavé a hřebci byli po různých plemenících. Dvanáct z vybraných 48 hřebců bylo v majetku VDL Stud, který dost využívá belgické plemeníky v chovu; např. Erco vaan’t Roosakker (prémiovaný plemeník) a Thunder vd Zuuthoeve. Apardi byl prezentován zajímavými syny z jeho druhého ročníku – tři jeho potomci byli vybráni, a uspěl i Quabri de l’Isle, po němž byli schváleni dva hřebci v majetku Egberta Schepa. Dalším hřebcem s více syny v testaci byl Baltic VDL.“

Právě na Quabri de l’Isle (Kannan) směroval náš další dotaz, přímo na chovatele, který ho využíval, Egberta Schepa. Ale zeptali jsme se ho na mnohem více!

Proč jste využil Quabri de l’Isle (Kannan) pro Vaše klisny, co na něm vidíte?

„Na něm se mi líbí vše. Je to krásný kůň a skáče na nejvyšší úrovni – také byl na olympijských hrách. Protože je po Kannan, musíte ho používat se správnými klisnami.“

Vám se líbí i proto, že oproti jiným potomkům Kannana je i hezký, že?

„Přesně. Kannan nedává zrovna nejhezčí koně, ale on sám je fantastický a velmi pěkný kůň. Ale co je také důležité, měl dobrou hlavu a to je to, co mám rád.“

Hledal jste pro Quabri de l’Isle (Kannan) konkrétní klisny?

„Samozřejmě, ale to je už umění chovu. Vždy se bavíme jen o plemenících, ale měli bychom mluvit i o klisnách. Obě klisny, které byly matkami hřebců na licentaci, jsou starší. Obě jsou své a dávají svébytné koně, a já mám rád charakter Quabri de l’Isle, protože je to povahově velmi stabilní kůň, jednoduše jezditelný, a to byl důvod, proč byl vybrán pro tyto klisny.“

Co si myslíte o úspěchu belgického chovu na licentaci? Konkrétně jeden z vašich pěti licentovaných hřebců Saltador ter Putte (For Pleasure x Diamant de Sémilly) je belgického původu – jak se to stane, že belgický teplokrevník, kdysi chudý příbuzný KWPN, je dnes tak úspěšný?

„V současné době nemáme národní chov, ale evropský chov. Všichni používáme tu stejnou krev v celé Evropě. Je to pouze otázka kombinací. Pokud znáte dobře svoji klisnu, poté můžete vybrat vhodného plemeníka.“

Ale proč si myslíte, že je belgický chov tak úspěšný?

„Možná je, ale podle statistik zatím ne, tam vede KWPN, ta je dle statistik číslo jedna. Ale je pravdou, že belgický chov je silný. A je to proto, že začali vybírat jen na základě skokového projevu a nestarali se o exteriér koně. Pokud vybíráte pouze na základě jediného kritéria, dostanete rychlejší výsledky.“

KWPN mladí plemeníci 2021 a % krve belgického teplokrevníka v generacích

% belgické krve u mladých skokových plemeníků KWPN 2021

% belgické krve u mladých skokových plemeníků KWPN 2021

Hannoverské hodnocení 2020 a český Quaid očima Ludwiga Christmanna

Výsledky hodnocení mladých koní byly skvělé. Prvních devět plemeníků byli hannoveráni, z toho pět z nich patřilo státnímu hřebčinci Celle.

Na vysvětlenou, výsledky hodnocení klisen, výkonnostních zkoušek hřebců a skokových koní byly sloučeny do jednoho chovatelského zhodnocení mladých koní. Proč? Cíl tohoto hodnocení je zřejmý: chceme co nejdříve zjistit dědičnost. Skákání ve volnosti je důležitou součástí. Je ale pravdou, že ne každý kůň, který skáče skvěle ve volnosti, naplní očekávání pod sedlem, a naopak ne každý top skokan byl úspěšný ve volnosti, ale je neoddiskutovatelné a vědecky prověřené, že je to důležitá součást hodnocení mladých skokových koní.

Syn Quaida vede hodnocení otců mladých koní!

Docela překvapením byl výsledek Qualita s chovatelskou hodnotou 160, který se narodil roku 2011 po Quaidovi. Qualito vede hodnocení mladých koní a objevil se v čele prakticky okamžitě, jakmile začala být hodnocení publikována. Bohužel tento hřebec uhynul už roku 2018 a jeho otec, velmi úspěšný Quaid, uhynul minulý rok. Qualito byl odchován Helmutem Habermannem ze státem prémiované klisny Starlight (Salito x Calypso II).

Pochází ze skvělé rodiny, která působí v chovu Habermannových již sto let. Z této rodiny lze jmenovat např. mezinárodně úspěšné sportovní koně jako Elwood (Esprit) – vítěze Grand Prix of Neumuenster roku 2003 nebo Firth of Lorne (For Pleasure), vítěze Grand Prix of Hamburg roku 2017 s jezdkyní Katrin Eckermann.

Jeho matka, roku 2006 narozená Starlight, obdržela optimální skóre 10 za skokové schopnosti v testu klisen. Dala zatím celkem sedm hříbat, včetně Qualibro a IB Qualita (oba po Quaid). Ti úspěšně sportovali již jako mladí koně na S úrovni. Qualibro je nyní ve stáji světové šampiónky Simone Blum a sportuje na mezinárodní úrovni. I IB Qualita je v top stáji. Vyhrála mezinárodní soutěž s Timem Rieskamp-Goedekingem a umístila se velmi dobře v Grand Prix of Opglabbeek v Belgii a v Grand Prix of Oldenburg 2020.

Zde je nutné poznamenat, že výkonnost jak jedince, tak jeho příbuzných je zahrnuta v chovatelském zhodnocení. Qualito sám získal vynikající hodnocení v 30denním testu 2014 (celkové skóre za skákání bylo 9,58). A k tomu zvítězil v celkem 10 soutěžích M úrovně s Heiko Tietze v sedle.

Jeho licencovaný syn Quudo Boe, narozený roku 2017 z matky po Embassy, kterého odchoval Helmut Böttcher, obdržel nadprůměrné skóre za prezentaci na skocích při 14denním testu. Celkem 13 dcer Qualita z let 2015 a 2016 obdrželo prémii. Deset z nich dokončilo zkoušky klisen, a rovnou osm z nich obdrželo skokové skóre devět nebo vyšší. Nejlepší skóre 10 obdržely tři z nich. Celkem 26 hříbat Qualita, hlavně z ročníku 2016, již jsou úspěšnými skokovými koňmi v třídách pro mladé koně, kde se často dobře umístí nebo zvítězí. To jsou tedy výsledky, které mu vynesly první místo v chovatelském hodnocení mladých koní.

Podívejme se i na jeho úspěšného otce Quaida, šampióna roku 2009, odchovance Friedhelma Vehlbera, který byl i v majetku stáje Mustang (článek o hřebci naleznete zde). Sám vyhrál čtyři soutěže do 155 cm a výše. Bohužel nebyl pro roky 2020 a 2021 registrovaný, jinak by mu jeho chovatelské hodnoty za skoky 144 a za výkonnost potomstva 127 vynesly přední pozici v hodnocení. Ročenka k němu říká, že má celkem 33 potomků na S úrovni.

Jeho nejúspěšnějším potomkem je IB Querido s výhrami 37 153 EUR z matky Gräfin Sponeck po Graf Sponeck a z báby Marquesa, která dala také Lissaro van de Helle. IB Querido stojí ve stáji Tima Rieskamp-Goedekinga a již má působivé výsledky z mezinárodních klání. V lednu 2020 byl teprve devítiletý, když zvítězil v Holandsku v Grand Prix of Kronenberg a později přidal druhá místa v belgickém Opglabbeeku a v Grand Prix of Braunschweig.

Druhý plemeník v pořadí v hodnocení mladých koní hannoverské PK: Diacontinus

Qualito získal vedoucí pozici na úkor Diacontinuse (Diarado x Argentinus), který má celkem 156 bodů v hodnocení. Odchovanec Klause Jürgense a v majetku Sehnde-Bolzum je jedním z nejvyhledávanějších skokových plemeníků v uplynulých letech. Je spolehlivým producentem, jeho potomci jsou velkého rámce s dobrými mírami, talentovaní a jezditelní.

Jeho nejstarší ročník je narozený roku 2014. 35 jeho hříbat se již úspěšně účastní soutěží až na M úrovni a lze předpokládat, že velký počet potomků přejde na S úroveň tuto sezónu. Nejvýše vidíme jeho syna Damaskuse z matky po Alexis Z, odchovance dr. Joerna Bramstedta. Damaskus s jezdcem Eikenem Sato se úspěšně účastnil národního šampionátu pro pětileté koně, který dokončil na excelentním pátém místě. Dodáme, že i jiné Diacontinusovy výsledky jsou impozantní. Z 129 registrovaných dcer jich rovnou 58 získalo prémii hannoverské PK a 10 synů bylo licentováno.

Stakkato

Výsledky žebříčku otců mladých koní znovu ukázaly jedinečnost a význam Stakkata v hannoverském chovu skokových koní. On sám je na čtvrtém místě, zarámovaný svými syny Stanley (3. m.), Stakkato Gold (5. m.) a Sampras (6. m.). Stakkato je dále mateřským otcem 7. Perigueux a 9. Chacco Chacco. Již loni byli tito plemeníci v první desítce.

K málo známému Samprasovi, letos dvanáctiletému hřebci, bych rád dodal pár slov. Má prvotřídní původ. Jeho matka Asulina (Libero H) již dala mezinárodně úspěšného skokana a plemeníka Wallenberg (Stakkato). Sampras byl užit v německém chovu krátce, než byl vyvezen do Jihoafrické republiky, kde stojí na známé farmě Callaho.

Sampras během výkonnostního testu dosáhl takových výsledků, že obdržel speciální Stakkato-Prize a jeho potomci jsou velmi slibní. Nejstarší byli loni sedmiletí a dva z nich již soutěží na mezinárodní úrovni. Swedish Dynamite z matky po Quality již zvítězil na S úrovni s jezdcem Rikke Haastrup Kristensenem, dalším takovým potomkem je Sunny Boy z matky po Acorado, kterého jezdí Jens Baackmann.

Stakkato Gold (Stakkato x Werther) je odchovanec Arenda Kamphorsta a hannoverským plemeníkem s nejvyšším HEK hodnocením. Je k dispozici chovatelům v Gestüt Sprehe. Hannoverský plemeník roku 2015 je vzorovým příkladem hannoverského skokového chovu. Má celkem 222 potomků, kteří skáčou, a z toho 58 chodí soutěže úrovně S a výše. Z toho 22 uspělo na 150 cm a výše.

Pět potomků je úspěšných na 160cm úrovni. Z nich je z hlediska výher nejúspěšnější světový šampión mladých koní 2018 jménem Solid Gold (z matky po Calvin), kterého jezdí Christian Ahlmann. Loni jako devítiletý chodil úspěšně parkury do 160. Dále musíme zmínit hannoverského Solero, odchovance Gestüt Sprehe z matky po Graf Grannus, který si vydělal 124 777 EUR a Jörne Sprehe s ním získala 20 soutěží na S úrovni.

Grey Top a Chacco Chacco

Potomci plemeníků Grey Top a Chacco Chacco, kteří se oba narodili roku 2007, byli loni osmiletí. Tj. byli ve věku, kdy první přichází do soutěží S úrovně.

Grey Top (Graf Top x Singular Joter) stojí v hřebčinci Celle a je u chovatelů velmi populární. Tento odchovanec Itala Emiliana Lonzi má již devatenáct potomků s úspěchy na S úrovni a dva z nich již skáčou do úrovně 150 cm.

Jedním z nich je roku 2012 narozený Geronimo, odchovanec Hans-Heinricha Schmidta, kterého jezdí Sven Fehnl. Spolu již sportují na mezinárodní úrovni a zvítězili na S úrovni. Geronimův původ je čistě o G linii, křížem krážem. Mateřský otec Glückpilz a bába je Grandlage, pravá sestra úspěšných plemeníků Grundstein I a II. Má tak pevné krevní vazby na Grande a Gotthard.

No a samotný jeho otec Grey Top je jedním z nejnadějnějších zástupců G-linie. Jeho potomstvo čítá úžasné klisny, licentované plemeníky a populární aukční koně. Vše mluví pro to, že potomstvo přinese úspěch pro svého otce i na nejvyšší úrovni.

Chacco Chacco je synem nepřekonatelného Chacco-Blue, který je plemeníkem číslo jedna v hodnocení WBFSH, a z matky po Stakkato. Chacco Chacco je odchovanec Klause Jürgense a vlastněný chovnou farmou Tannehof, která se nachází blízko Wiesbadenu. Chacco Chacco již v devíti letech byl velmi úspěšný na 150cm skocích s jezdcem Andreasem Knipplingem. Má 42 potomků, kteří chodili skokové soutěže.

Jak hodnotné jsou chovatelské hodnoty stanovené z výsledků mladých koní? Je možné na jejich základě predikovat budoucí úspěšnost potomstva na vyšší nebo dokonce mezinárodní úrovni? Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, musíme se podívat na starší plemeníky.

To jsou hřebci jako Stakkato, Stakkato Gold, Perigueux, Catoki, Heartbreaker či Cornet Obolensky. Mají vysoké hodnoty v třídě mladých koní a jsou zároveň producenti koní soutěžících na mezinárodní úrovni.

Pokud se podíváme na chovatelskou hodnotu HEK (highest reached level), tak Perigueux je s hodnotou 139 mezi top plemeníky 10%, zatímco Stakkato (BV 145), Stakkato Gold (BV 162) a Catoki (BV 148) jsou v 5 %. Nu a mezi 1% těch nejlepších plemeníků jsou Heartbreaker (BV 177) a Cornet Obolensky (BV 175) s jejich produkcí mezinárodních top potomků.

Je tedy dost pravděpodobné, že hřebec s vysokým hodnocením v třídě mladých koní se stane producentem koní i pro vyšší úroveň.

Dalšími hannoverskými nebo rýnskými plemeníky, kteří patří do top 5 % plemeníků na základě jejich HEK hodnocení, jsou např. For Pleasure (BV 159), Zandor (Zeus) (BV 159), Grandilot (Grandeur) (BV 151), Lux Z (Lord Calando) (BV 150), Stakkato (BV 145) a Ucato (Stakkato) (BV 144).

Dodáme, že Cornet Obolensky a Chacco Blue jsou jedinými top plemeníky z HEK hodnocení, jejich většina produkce byla odchována v Německu, ostatní mají hodnocení na základě výkonů potomstva převážně odchovaného mimo Německo.

Jak tedy hodnotit v německých hodnoceních plemeníky, kteří působí jinde?

Tato otázka byla na pořadu dne kvůli tomu, aby nedocházelo k hodnocení plemeníků pouze na základě jejich importovaného staršího potomstva. Jejich hodnocení tedy zahrnuje i výsledky z tříd mladých koní. Je tedy pak možné srovnávat plemeníky mezi sebou i na základě „normálních“ koní v nižších soutěžích, ne jen pouze na základě top importů.

 

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com