Slunce, horko a jezdecké „high-tech“

26. 6. 2012 Dominika Švehlová Autor fotek: archiv Jezdecké potřeby DULKAJ

Byly doby, kdy jezdcům i jejich koním musela v létě k ochraně před sluncem a vedrem stačit chladná stáj, kšiltovka a voda z hadice. Ale pokrok jde sedmimílovými kroky kupředu a dnes – naštěstí pro pohodlí lidí a jejich zvířat a naneštěstí pro naše peněženky – se lze chránit naprosto jinak. Spolehlivěji a po celý den i noc, ve výběhu, ve stáji i při ježdění.

Jezdecké potřeby DULKAJZajímalo nás, co vlastně existuje na (především českém) trhu, co by nám a našim koním v létě zpříjemnilo život mimo chladnou stáj a přijatelně teplou noc bez obtížného hmyzu. Společně s Lenkou Röschovou a Martinem Dulkajem, představiteli sympatického lanškrounského krámku a e-shopu „Jezdecké potřeby DULKAJ", jsme proto prohrábli současnou nabídku různých firem i své či zprostředkované zkušenosti a poznatky a můžeme vám nabídnout krátký přehled dostupných výrobků a vychytávek pro letní horka.

Mouchy, z hlavy pryč!

Mouchy sedající si okolo očí koní jsou častou příčinou nepříjemných a někdy velmi dramatických zánětů spojivek či dokonce rohovky. Repelenty nemívají spolehlivý účinek, zato osvědčená je mechanická ochrana; prostě něco, co jim zabrání na oči sedat. V nabídce si můžeme vybírat dva typy těchto výrobků: čelenky s třásněmi a síťované masky.

Čelenky s třásněmi lze najít v několika velikostech a různých barevných provedeních, nejvíce výrobků je nylonových, ale najdeme mezi nimi i bavlněné nebo kožené, takže fajnšmekři, kteří rádi ladí tyto drobnosti s jinými součástmi výstroje, si skutečně mohou vybrat.

třásně používané při ježděníTřásně na čelenkách spadají vlastní váhou koním přes oči a mají za úkol svým pohybem odhánět mouchy z očí. Nejčastěji se proto používají během pobytu koně ve výběhu nebo na pastvině a svůj úkol výborně plní zejména ve chvíli, kdy mají koně skloněnou hlavu a pasou se. V těchto případech je mají koně připnuté ke stájovým ohlávkám, a to pomocí suchého zipu, zavazování nebo - u kožených výrobků - přezek či „cvočků". Není žádný problém je připnout i k uzdečce a využít během ježdění, pokud byste si tedy nekoupili rovnou španělskou uzdečku či čelenku s „moskytiérou" nebo speciálně jezdecké čabraky s dlouhými třásněmi. Existují i třásně z PVC, ze zkušeností však bohužel dlouho nevydrží a trhají se.

Tip:
Asi nejčastější provedení je se zapínáním na suchý zip, který se ale velmi rád časem opotřebuje, zanese trávou a hlínou při válení a přestává držet. Kdo nechce každý den prohledávat pastvinu, může čelenku jednoduše k ohlávce přišít nebo třeba přivázat krajními třásněmi.

různé čelenky s třásněmi proti mouchám

síťované masky na oči a ušiNěkterým lidem či jejich koním čelenky s třásněmi z různých důvodů nevyhovují, takže raději sáhnou po některé z mnoha síťovaných masek na hlavu. Ty mají několik výhod i nevýhod: kromě ochrany před mouchami také trochu stíní ostré sluneční světlo a většina z nich chrání také uši. Najdeme dokonce i výrobky, které zasahují i na nozdry, ať už třásněmi, nebo prodlouženou síťkou. Určitou nevýhodou může být to, že je nutné důkladně vybírat vhodný tvar a velikost a často i materiál, aby koně nikde nic netlačilo, nedřelo oči, netahalo řasy nebo aby naopak někde nebyla příliš velká díra, kudy se mouchy dostanou pod síť. Velmi oblíbené jsou tvarované masky z pevné síťoviny, která u očí „odstává". Někteří koně ale dobře snášejí i jemnou a lehkou síťovinu, která sice nedrží tvar, ale očím nijak nevadí.

pružná jemná maska, která se přes hlavu přetahujeVětšina masek má pevné okraje a zapíná se pod krkem na suchý zip, některé se musí připínat k ohlávce, existují i masky z pružného materiálu, které se přes hlavu přetahují. Pokud koním tento úkon nevadí, velmi dobře chrání před obtížným hmyzem i jejich mezisaničí.

Tip:
Pokud si kupujete výrobky chránící uši koně, dobře vybírejte vhodné rozměry. Změřte délku vnější i vnitřní hrany ucha i vzdálenost mezi ušima. Především malé výrobky se mohou samovolně svlékat nebo budou koně tísnit a tlačit, což mu rozhodně nepřidá na pohodě.

síťka na nosMnoho masek má tmavou barvu, předpokládá se, že koně přes ně vidí jasněji. Některé jsou světlé a jakoby „stříbřitě lesklé" a jejich dalším úkolem by mělo být odrážení slunečních paprsků. Najdeme i masky kárované či jinak vzorované, například s namalovanýma očičkama...

Především headshakeři mohou ocenit síťku na nos, která se připíná k ohlávce či nánosníku uzdečky a má za úkol dotýkat se kůže nozder a mírnit tím nepříjemné brnivé pocity, které tito koně pravděpodobně mají. Skutečně mnoho z nich přestává díky těmto síťkám házet hlavou.

masky chránicí oči, uši i nozdry

Starým dobrým ochráncem koňských uší během ježdění jsou takzvané čabraky, známé také jako náušáky. Svého času bývaly opatřené třásněmi a chránily i oči koní, dnes se většinou prodávají bez třásní a tím o tuto cennou funkci přicházejí.

Koně ve skafandru

bavlněná síťovaná deka s velkými okyPřed nemnoha lety bylo možné chránit těla koní před běžným hmyzem jen nedokonalými bavlněnými síťovanými dekami s velkými oky. Ochrana nebyla příliš dokonalá, protože hmyz oky snadno prolezl na kůži. Dnešní letní síťované deky jsou převážně polyesterové, jejich otvory jsou skutečně malé a mnohé výrobky navíc nabízejí celou řadu dalších důležitých vylepšení.

lehké síťované dekyNapříklad zapínání pod břichem už není jen na křížové popruhy, které nedostatečně chrání spodinu těla a citlivé mezinoží a hodí se spíš do stáje, než ven - dnes je běžné vidět výběhové letní deky s laclem, s prodloužením na ocas a dokonalým krytím prsou. Některé tyto deky mají možnost připnout i chránič krku nebo jsou rovnou prodloužené na krk či dokonce až na hlavu; navázat lze na ně síťovanou maskou a kůň je jako ve skafandru. Nicméně pro pohodu na pastvině to vůbec nevadí!

moderní síťované deky do výběhu

Tip:
Pokud se rozhodnete koupit zvlášť deku a zvlášť její krční nástavec, určitě nekombinujte různé značky; výrobci záměrně dělají rozdílná uchycení, aby „cizí" krční díl k jejich dece nepasoval.

jezdecká síťovaná dekasíťovaná deka s fleecem na hřbetě a zádiExistuje dokonce i jezdecká varianta síťované deky, uzpůsobená sedlu a holením jezdce, nebo síťovaná deka s fleecovým hřbetem, která se však hodí spíše do stáje pro koně citlivé na průvan nebo náhlé vychladnutí.

Zvláště pro koně, kteří trpí alergií na hmyz, jsou určeny velmi pružné letní deky, které jeho tělo dokonale obepnou a nepustí ke kůži ani jednoho komára.

Síťované deky se vyrábějí v různých barvách, oblíbené jsou ale ty světlé se stříbřitým efektem, protože lépe odrážejí sluneční paprsky a je pravděpodobné, že budou na koně působit „chladněji". V zahraničí, především v oblasti Austrálie a Nového Zélandu, kde se každoročně objevuje velká ozonová díra, jsou běžně dostupné lehké deky s UV filtry. Najít tam můžeme i speciální kamaše, které v létě chrání bílé končetiny koní před spálením od sluníčka; u nás se tato nabídka zatím nevyskytuje.

letní deky pro koně trpící alergií na hmyz

Tip:
Pokud nechcete pořizovat svému koni přecitlivělému na hmyz speciální deku, možná mu bude stačit chránit tělo tzv. „triky" - pružnými návleky, které jsou původně určeny pod deky a mají chránit koně před odřením, nebo se na koně dávají před závody, aby předešli jeho umazání od bláta či hnoje.

odpocovací deka odvádějící teplo od těla koněspeciální chladící dekaDeky ale mohou koně chránit nejen před hmyzem, ale i před horkem. K tomu jsou určené „chladící" deky ze speciální třívrstvé tkaniny, která po namočení do vody až 8 hodin chladí. O této látce si můžete více přečíst na stránce Chladící textilie Cool Medics. Slibně zní i popis „high-tech" odpocovací deky, která má schopnost vstřebat nadbytečné horko koně vzniklé například po práci, a vrátit ho jeho tělu ve chvíli, kdy se už ochladilo, aby naopak neprochladlo...

Abychom se nepotili

Ale léto není jen o hmyzu a horku, je taky o potu. A potí se koně hlavně při práci a hlavně pod sedlem. Dá se říct, že „profláknutý" sympatex, který má za úkol chránit kůži koně před zapařením a otlačením či odřením, je už dostatečně známý a často používaný v podobě podsedlových deček, nicméně do popředí se dostávají jiné funkční materiály, které nevypadají tak „uměle": příkladem je Coolmax, polyesterové vlákno utkané do speciální sítě, jejímž účelem je odvádět vlhko od těla (více o Coolmax například zde) nebo jemu podobné materiály. Velkým hitem je také český produkt Manmat, který se vyznačuje nenasákavostí a rychlým vysycháním; například pod těmito dečkami se podle výrobce netvoří známá pěna našlehaného potu. Výrobky výše uvedených značek a vlastností už lze sehnat v různých tvarech, barvách, tloušťkách a úpravách, doporučují se pro parkury, vytrvalost, ale existují i westernové verze.

různé letní podsedlové dečky z funkčních materiálů

letní rajtky s Coolmaxem nebo bambusovými vláknyAle mysleme i trochu na sebe! Protože i jezdcům je v létě horko, potí se a zapařují, výrobci nabízejí nerůznější letní oblečení a pomůcky. Například rajtky; rozumný člověk si na léto nevybere žádný silon, ale šáhne pro kalhotách obsahujících vyšší procento příjemné a vlhko odvádějící bavlny. Zatím je osvědčená kombinace bavlny, mikrovlákna a elastanu (asi 66 : 26 : 8 %). Nebo je libo něco skutečně funkčního? I rajtky mohou být s Coolmaxem, který velmi dobře odvádí teplo a slibuje mnohem větší pohodlí při ježdění v horku. Dokonce existují letní rajtky s bambusovými vlákny, které mají mít až 5x vyšší absorpční vlastnosti než bavlna.

chapsy na létoLetní podobu mají i některé chapsy; mohou být klasicky kožené s neklasickou podšívkou z Coolmaxu, nebo třeba budou síťované a pouze vnitřní plocha bude vyztužená kůží. Síťované lze koupit i rukavice; některé mají takto prodyšnou pouze horní část, jiné jsou „dírkované" celé kromě míst držících se otěží.

Takže jak? Vybírat je z čeho a přestože tipů zde najdete dost, zcela jistě jsme nepokryli zdaleka vše, co český (nedej bože zahraniční!) trh pro koně a jezdce nabízí.

Pokud máte i vy zkušenosti s některými letními výrobky či vychytávkami, podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem. Možná zpříjemníte léto i někomu jinému!

Podobné články
Závody spřežení jsou adrenalinovou záležitostí a jedinečnou podívanou

Další tři zcela odlišná a naprosto jedinečná jezdecká odvětví, která obohacují jezdecký sport a činí ho naprosto výjimečným. Od klasického ježdění se…

V předchozím článku jsme nakousli poněkud lifestylovější téma týkající se oblečení a vzhledu jezdců. Jeho smyslem bylo připomenout, že ježdění je…