Skijöring: jediná sportovní disciplína letošní zimní sezony?

11. 2. 2021 Zorka Horká Autor fotek: Zenon Kisza, Martina Burianová

V prosinci se sice objevil první sníh, ale zároveň s ním přišel téměř ve všech evropských zemích zákaz provozu lanovek a vleků pro lyžaře. Většinu nadšenců však tento zákaz neodradil od pobytu na horském čerstvém vzduchu. Vynalézavost v podstatě nemá hranic a kromě běžkování, jízdy na saních a výletech na skialpech nebo na sněžnicích se objevila i řada alternativních nápadů spojených s lyžováním. V Dolomitech například tahá sjezdaře do kopce spřežení chladnokrevníků – na dvou lanech tažených za saněmi se najednou vyveze nahoru až 50 lyžařů. Hodně populární disciplínou se letos v zimě stal i skijöring.

Skijöring patrně vznikl ve Skandinávii jako dopravní prostředek pro rolníky a řemeslníky, kteří na lyžích tažených sobem, psem nebo později i koněm překonávali velké vzdálenosti. Tento dopravní prostředek se zhruba ve 30. letech dvacátého století stal postupně spíše volnočasovou aktivitou, ale i soutěžním sportem – v roce 1924 se skijöring za koněm představil jako soutěžní disciplína na Mezinárodních zimních sportovních hrách v Chamonix. V roce 1928 se dokonce objevil jako ukázková disciplína na zimních olympijských hrách v St. Moritz. 

Comeback skijöringu

Ve Francii upadl skijöring na dlouhou dobu do zapomnění. V 90. letech však začal jeho návrat. Jacques Fillietroz, záchranář ve středisku Les Arcs a majitel jezdeckého centra v Bourg Saint-Maurice, je první, kdo tuto disciplínu znovu vzkřísil. „Nápad se zrodil, když jsem objevil starou pohlednici ze závodu skijöringu,“ říká.

Poté začal Jacques v Les Arcs rozvíjet a propagovat skijöring jako sport a navrhl i nové vybavení, které má patentováno u francouzského úřadu průmyslového vlastnictví (INPI). „Zorganizoval jsem několik neoficiálních soutěží, poté mě kontaktovala francouzská jezdecká federace (FFE) a navrhla skijöring zařadit mezi oficiální jezdecké disciplíny,“ vysvětluje.

Od té doby je tato disciplína vedena jako oficiální a má i své francouzské mistrovství. Platná pravidla disciplíny navrhl samotný Jacques Fillietroz ve spolupráci s Francouzskou jezdeckou federací (FFE). Součástí soutěže je slalom, rychlostní zkouška a zkouška ovladatelnosti, podobně jako u vozatajců. Jacques Fillietroz je nejznámějším francouzským trenérem disciplíny a pořádá školení a kurzy pro ostatní trenéry z celé Francie.

Svoboda ve skluzu

Skijöring, který kombinuje skluz a jízdu na koni, je dostupný všem, kteří umí alespoň stát na lyžích. Na svém ranči El Colorado umožňuje Jacques Fillietroz každému objevit tento sport svým vlastním tempem, v srdci krásné přírody. Po krátkém úvodním školení se mohou ti, kteří umí koně ovládat, zdokonalovat sami. Nejezdci spolupracují s instruktorem, který jim vede nebo pomáhá vést koně. Letos přijelo k Jacquesovi Fillietrozovi podstatně více nejezdců, kteří tento způsob lyžování díky zákazům sjezdového lyžování objevili. Někteří tomuto sportu propadli i s ohledem na pouto s koněm, které si při tom vytvořili. Řadu z nich to přivedlo k tomu, aby začali jezdit na koni. Jacques Fillietroz říká: „To, co na této disciplíně miluji, je svoboda. Miluji koně ve volnosti. Tady koně nenesou váhu jezdce, který by narušoval jejich rovnováhu. Koně jsou prostě při tomto sportu šťastní a milují sníh! Tato svoboda však vyžaduje důkladnou přípravu a správnou výchovu koní. Při skijöringu se často potkáváme s běžkaři, chodci i sněžnými skútry. Jednak je třeba brát na ně ohledy a neohrožovat je a jednak je třeba trochu předvídat jejich chování tak, aby nevyděsili koně. Všichni koně mohou být při správném výcviku používáni pro skijöring,“ říká Jacques Fillietroz. „Vyžaduje to ale postupnou desenzibilizační práci přizpůsobenou dané disciplíně.“

Kůň lepší než lanovky a vleky?

Návrat v čase zažívá letos v zimě i alpské lyžařské středisko Saint-Léger-Les-Mélèzes. Stejně jako na začátku historie sjezdového lyžování se tuto zimu mohou lyžaři svést s „koňským vlekem“. Ve spolupráci francouzské lyžařské federace (ESF) s majiteli Ecuries des Ecrins se podařilo spustit projekt pro dětské lyžařské skupiny, které na kopec vyváží pracovní koně. Jeden kůň táhne nahoru vždy tucet lyžařů. „Potom s ním sejdu dolů a vyměním za druhého koně a zase do kopce… Funguje to skvěle a dělá to děti šťastné. Řada lidí teď jezdí do Saint-Légeru jen proto, aby vyzkoušela koňský vlek,“ říká Anthony Samadet. „Tuto zimu je kůň opět na chvíli králem zimních letovisek.“

Parada Gazdowska v Polsku

V zimních měsících se za našimi hranicemi, konkrétně v Polsku, pořádají pravidelné závody ve skijöringu. Tyto závody se skrývají pod názvem Parada Gazdowska i Kumoterki. Během události se na trati nejprve předvedou všichni účastníci závodu a následně odstartují jednotlivé týmy na trať, kdy je jim měřen čas, za který celou trať zdolají. Vítězem se stává ten tým, který se dostane do cíle nejrychleji. Nejpoutavější skutečností na celých závodech je, že jsou všichni jezdci oblečeni v klasických polských krojích, což je divácky velmi atraktivní.

White Turf ve Švýcarsku

První tři únorové neděle hostí zamrzlé jezero v lázeňském městečku Svatém Mořici prestižní závody známé jako White Turf. Jedná se již o dlouholetou tradici, která odstartovala 1. března roku 1906 v Champfèr. Tehdy se závodníci na lyžích poprvé postavili za koně na trati o délce 9 950 metrů. Závod byl pro diváky natolik poutavý, že se v nadcházejícím roce všichni sešli na zdejším zamrzlém jezeru, kde odstartovali na připravené dráze stejný závod. Každoroční pořádání závodů však zažilo své první přerušení, a to kvůli druhé světové válce. Na svůj návrat si tedy nadšenci této zimní události museli počkat do roku 1952. V roce 1990 si pak závody vysloužily svůj oficiální název, a to White Turf.

Další zajímavé články najdete v únorovém Jezdectví, které si nyní můžete koupit i v online verzi.

 
Podobné články
Velikonoční obřadní jízda v Nebelschützu

Velikonoce představují zlomové období ročního cyklu, v němž končí zima a přichází jaro. Lze je tak chápat jako svátky obnovy života, příchodu nového…

Velký pátek je vrcholem křesťanského liturgického roku. Je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista a proto se nese ve znamení smutku,…