Savvy Day Pata Parreliho, Paderborn 2001 - I. díl

2. 11. 2001 EQCH redakce Autor fotek: Dana Eiseltová

Poslední zářijovou sobotu bylo v jezdeckém centru na okraji německého Paderbornu rušno od časného rána. Sjížděly se stovky příznivců PNH (Parreli Natural Horse-Man-Ship), aby se zúčastnily Savvy Day - demonstračního vystoupení P. Parreliho a jeho studentů. Tentokrát se zúčastnila i silná skupina Čechů. Kromě autobusu dorazily i dva mikrobusy a několik osobních aut, téměř 70 diváků z České republiky! Ovšem Česká republika byla tentokrát zastoupena i mezi vystupujícími. Honza Bláha se svým českým teplokrevníkem Gastonem získal po půlročním pobytu v USA již svůj Level 3 a svým excelentním vystoupením se stal hvězdou dne!

Již se vám možná stalo, že jste odcházeli z cirkusového nebo jiného vystoupení s koňmi a v duchu se zabývali myšlenkou, jak by bylo pěkné něco podobného umět.

Ovládat koně bez uzd, uzdeček, lonží a podobných pomůcek, nasednout na koně jen tak, nepotřebovat otěže, lonž ani ohlávku, abyste mohli koně poslat požadovaným směrem, přivolat ho k sobě a dělat spoustu dalších věcí, které závisejí jen na vaší fantazii.

Nikdo se však nebyl ochoten o své umění podělit. Návštěvníci vystoupení Pata Parreliho a jeho týmu mohli odcházet s vědomím: Když budu chtít, můžu se to naučit.

Ačkoliv jsme dorazili asi hodinu před plánovaným začátkem, před vstupem se již vytvořila velká fronta. Zájem byl tak velký, že se dokonce musel odložit plánovaný začátek, aby se všichni zájemci dostali dovnitř. Pořadatelé z německé agentury měli plné ruce práce, ale i díky disciplinovanosti návštěvníků se podařilo nápor zvládnout. Hala s více než 1 000 místy k sezení byla zcela zaplněna, kapacita byla rozšířena ještě o přidané lavice v prostoru jízdárny a ještě spousta lidí stála na ochozech.

Čekání zpestřovali členové německého Savvy Teamu se svými koňmi a o půl jedenácté zahájil Birger Gieseke program. Seznámil diváky s programem a představil Pata. Znají se osm let, v té době pozval Birger Parreliho do Německa, stal se jeho pilným studentem a dnes je prvním pětihvězdičkovým instruktorem PNH v Evropě.

Pat byl přijat bouřlivým potleskem. Během svého úvodního vystoupení seznámil diváky s principy PNH, se základy přirozené komunikace a vše hned demonstroval na koni, kterého si vypůjčil od jedné ze studentek.

Znovu všechny přesvědčil o tom, že nejenže dokáže věci srozumitelně vysvětlit, ale že to umí i velice zábavným způsobem, takže se halou kromě potlesku každou chvíli ozývaly i salvy smíchu.

"Koně jsou hravá zvířata", říká Pat. "Hrají i s lidmi svoje oblíbené hry: nenechat se chytit, nenastoupit do přívěsu, nepostát při nasedání, atd." Pokud se lidé naučí jejich řeči, tj. řeči těla, mohou začít hry vyhrávat a přesvědčit tak koně, že oni jsou těmi lepšími, výše postavenými jedinci ve stádě a kůň je začne respektovat. Nikoliv se jich bát, ale respektovat je, což je velký rozdíl.

A proto koně pak člověka následují, ačkoliv nejsou na vodítku, ustupují, couvají, skáčí přes překážky a dělají spoustu jiných věcí jen za pomoci signálů svých majitelů. Člověk má jistý handicap, co se týče stavby těla. Kůň má oproti člověku dlouhé tělo, proto se požívá hůlka. Je tak dlouhá, že pokud stojíme na úrovni plecí koně, umožní nám působit jak na hlavu, tak na zadek koně a pomáhá nám tento handicap odstranit.

Pat popisuje i jednotlié zóny koně a jak na ně působit, abychom dostali požadovanou reakci. Viděli jste již mladého koně, kterého se člověk pokouší lonžovat, pobízí ho bičem na zadek a kůň se točí zadkem ven z kruhu a staví se ke člověku čelem? Dělá přesně to, co mu člověk říká, aby udělal, ale většinou za to jen dostane výprask.

Základem systému PNH je 7 her. První tři jsou základní, ty ostatní jsou vlastně kombinací těch předchozích. Pokud zvládneme všech sedm her (všechny jsou stejně důležité), získáme respekt svého koně a můžeme pokračovat se svým koněm dál, pracovat s ním ve volnosti, získat jeho ochotu ke spolupráci, ke zdokonalování v další komunikaci. Podstatným krokem vpřed v možnosti samostudia pro zájemce, kteří nemají příliš možností zúčastnit se osobně kurzů, je vydání studijních materiálů ve formě souboru, který obsahuje videokazetu, audiokazetu, sešit s teorií a 10 malých sešitků s jednotlivými lekcemi, které se vám díky formátu vejdou do kapsy a můžete si je vzít s sebou, až půjdete ke svému koni. Tyto soubory jsou k dispozici pro Level 1, Level 2 a Level 3. Soubory doplňuje řada dalších videokazet, které podrobněji osvětlují jednotlivá témata a samozřejmě Parreliho kniha.

Levely (stupně) tvoří jakýsi řebříček znalostí. Je jich 10 a studenti skládají zkoušky, na kterých musí předvést své umění a teprve po úspěšném složení zkoušek se jim otevírá možnost zúčastnit se kurzů vyššího stupně. Ačkoliv to někdo může brát jako určité omezování, je to pro dobro věci. Těžko můžete řešit rovnice, pokud jste se nenaučili sčítat a odečítat.

Levely 1 až 3 jsou základem. Držitelé Levelu 3 se mohou ucházet o možnost stát se instruktorem, nebo se dále vzdělávat ve vybraném oboru (např. práce s mladými koňmi, problémoví koně, užití PNH v jednotlivých sportovních disciplínách, apod.)

Ale vraťme se zpět k programu. Po asi hodinovém výkladu přivádějí mladého arabského hřebce. Čeká ho obsednutí. Parreli jej přebírá, pokračuje ve výkladu, ale zároveň si hraje s hřebcem. Využívá jeho poněkud bouřlivější reakce na potlesk, aby vysvětlil, jak koně učit pomocí metody pohodlí - nepohodlí. Koně milují pohodlí, je to pro ně nejdůležitější věc hned po pocitu bezpečí. Pokud jim pohodlí POZVOLNA odebíráme, ale RYCHLE jim ho vrátíme v okamžiku požadované reakce, máme velice efektivní způsob, jak koně motivovat, aby udělali to, co po nich chceme.

Chceme, aby koně používali levou polovinu mozku. Používají-li pravou, nepřemýšlejí, jednají instinktivně. Většinou jsou ve stavu "utéci nebo bojovat", prostě přežít, v tu chvíli nemají čas na přemýšlení. Pomocí sedmi her učíme koně více používat levou polovinu mozku, získáváme jejich důvěru a oni pak jednají méně instinktivně, stávají se spolehlivějšími partnery.

Pat sundává koni ohlávku a odhání ho od sebe. To co následuje, znáte mnozí pod pojmem napojení a je spojováno s jménem Monthyho Robertse. Pravděpodobně z důvodu, že většinou je u nás PNH známo na úrovni Levelu 1. Málokdo ví, že napojení se v PNH běžně používá, ale až ve vyšších stupních. Kdo viděl nebo osobně zažil, jaký je to pocit, když se kůň postaví na zadní a zaútočí na vás předníma nohama, ví, že to není nejvhodnější metoda pro začátečníky a kdo si není stoprocentně jistý, že dokáže v takovéto situaci vhodně zareagovat, neměl by se do toho vůbec pouštět! V PNH je postup poněkud odlišný než popisuje Roberts. Pokud je od vás kůň odvrácený hlavou, odháníme ho, vidíme-li jednou oko, tlak se zmenšuje. Pokud se na nás kůň podívá oběma očima, zaujmeme pozici "pojď ke mně" a rychle zacouváme.

Patovi trvalo 4 minuty, než kůň k němu běžel přes celou halu! Dvakrát se ještě rozeběhl pryč, ale během několika vteřin byl zase zpátky. Pak dostal kůň opět ohlávku, následovala ještě chvilka znecitlivění (hra na opilého kovboje, poskakování vedle koně, naskakování) a po necelé čtvrt hodině seděl Pat hřebci na zádech. Chvíli se nejistě vyrovnával s vahou jezdce, ale po chvíli si už vykračoval docela statečně. V jednu chvíli si poskočil, ale obsedání bez sedla má obrovskou výhodu, Pat se svezl z koňského hřbetu na nohy a ihned na něj zase vyskočil. A nyní měl přijít na řadu Honza.

Vezměte 200-litrový sud a postavte ho na výšku někam do středu jízdárny. Pak sundejte z koně sedlo, uzdečku, ohlávku, nebo co by ještě na něm mohlo být, na koně nasedněte a ten sud přeskočte. To dokáže se svým koněm Honza.

Celé jeho vystoupení bylo velice působivé. Vše předváděl ve volnosti, bez vodítka, bez ohlávky a samozřejmě bez sedla. Bylo to nádherné vidět, jak radostně k němu jeho kůň Gaston běží, když ho zavolá, jak si vesele pohazuje hlavou.

Honza pravou nohu dopředu, Gaston pravou nohu dopředu, Honza pravou nohu dozadu, Gaston pravou nohu dozadu. Honza pomalý "cval" v malém kroužku, Gaston pomalý cval v kroužku kolem něho. Obraty, ustupování, boční cval od Honzy i k Honzovi, couvání zadkem k Honzovi, ovládání koně ze země zezadu, přeskoky přes sud naležato i na výšku - jak to popisovat, když to se musí vidět!

Pak si Gaston na pokyn Honzy lehne, Honza si na něj stoupne a práská bičem. Vezme ho za nohy, převrátí ho na druhý bok, pak si Gaston sedne jako pes, Honza na něj nasedne, Gaston vstane a pokračuje se. Překroky v klusu, letmé přeskoky ve cvalu, přeskoky sudu naležato i nastojato. Po zásluze sklízejí oba bouřlivý potlesk. Honza Bláha získal svůj Level 1 v roce 1999. V roce 2000 již získal Level 2. Letos strávil půl roku v USA a tam získal Level 3. Byl tam bez koně a tak ho Parelli viděl s Gastonem právě až zde při tomto vystoupení. Zapůsobilo to na něj tak, že pozval Honzu na příští rok znovu do USA, s tím, že uhradí i přepravu Gastona.

Následovala přestávka, po které měla vystoupit talentovaná mládež...

Dana Eiseltová
 

Podobné články

Ti, kdo se zajímají o horsemanship, určitě znají Lenku Koziorek, která se „snaží naučit lidi pochopit koně“. Videa, která Lenka zveřejňuje na své…

Join-Up - napojení, Follow-Up - následování, jazyk Equus ... to jsou termíny, s nimiž pracuje i u nás dobře zavedená metoda, jejímž otcem je…