Rollkur: I. Jak se dnes trénuje na olympiádu

20. 11. 2009 05:00

Obrázky: 1

Autor: Katka Lipinská Foto: archiv www.sustainabledressage.com Rubrika: Teorie ježdění Počet přečtení: 21391 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Jen málokdo ví, co vlastně rollkur (nebo také ježdění kulatě v hloubce, v originále LDR - low, deep and round) je a proč je používán. Často bývá zaměňován za chůzi za otěží nebo i za chvilkové utečení koně za otěž. Následující soubor tří článků berte jako snahu poskytnout ucelený pohled na jeho problematiku včetně přístupu FEI v češtině.

Německý termín „rollkur", kterým byla tato technika pojmenována jako první, označuje v originále kúru, jíž se kdysi léčily žaludeční potíže. Nemocný pozřel lék, po němž se bolestí kroutil na zemi, což, jak se věřilo, mělo mít léčebné účinky. Pro přehnané ohnutí krku byl tento název zvolen poté, co byla při používání této techniky jako první přistižena (a zdokumentována) německá olympionička Nicole Uphoff. Rollkur má ale zřejmě starší kořeny. Jeho „vynálezcem" je prý François Baucher. Jeho zastánci ale říkají, že Baucher toto 'uvolňující cvičení' prováděl pouze na stojícím koni. Často se v souvislosti s rollkurem zmiňuje i jméno Williama Cavendishe, vévody z Newcastlu, který prý vynalezl i průvlečky.

Jemné dívky, zvládající bujné oře

A „novodobá" historie rollkuru? Oprášil jej v sedmdesátých letech nikoli drezurní, ale skokový jezdec Alwin Schockemöhle, který přehnaného ohnutí dociloval průvlečkami. Navázali drezurní jezdci, první již zmíněná Nicole Uphoff (získala s Rembrandtem zlato na olympiádě v roce 1988), posléze Isabell Werth a další, méně známí. Trenér Nicole, pan Harry Boldt, k používání rollkuru svého času řekl: „Před takovými třiceti lety byste tato mladá děvčata nikdy nemohli vidět na špičce. Vezměte si třeba Gigola, je to ohromný kůň a aby byl plně pod kontrolou, musí být poddajný. Isabell a dr. Schulten-Baumer (její trenér - pozn. překl.) našli způsob, jak jej učinit poddajným. Naše generace jezdila koně stále ve stejném držení. Pro dívku, jako je Isabell Werth, by se tak tento kůň stal příliš silným."(1)

Rollkur byl tedy původně používán proto, aby se mohutní, temperamentní drezurní koně stali poddajnými a jezditelnými i pro méně silově vybavené jezdce. Aby kůň nezůstal ztuhlý a zarolovaný, je třeba mít podle Harryho Boldta velmi jemnou ruku v pravou chvíli.

Virtuozity v používání rollkuru ale dosáhli Holanďané. Anky van Grunsven, úspěšná olympionička se svým partnerem Sjeffem Janssenem tuto metodu šíří mezi své žáky, z nichž je v současnosti nejznámější Edward Gal a Imke Bartels-Schellekens. Již se mluví méně o tom, že přehnané ohnutí krku je potřeba, aby jezdec koně zvládl, ale mluví se o tom, jak velmi zlepšuje atletické schopnosti koně, ohebnost a elasticitu chodů. V knize Joepa a Tineke Bartelsových Ride Horses with Awareness and Feel se dozvídáme, že LDR ježdění pomáhá koni rozvinout svou rovnováhu, protáhnout svaly a maximálně vyklenout hřbet, což má velmi pozitivní vliv na jeho zdraví i výkon. A nezanedbatelný je i přínos psychický: „při ježdění s nižší pozicí hlavy mnoho jezdců učinilo zkušenost, že kůň je uvolněnější a schopný lepší koncentrace na jezdce. K jeho ovládání je zapotřebí méně síly."(2) A samozřejmě, lehkost, jakou koně, v tréningu ježděni touto metodou, ukazují na obdélníku, skutečně bere dech.

Jaký je tedy gymnastický přínos LDR?

Nejprve bych měla definovat rozdíl mezi rollkurem a koněm za otěží. Do pozice LDR se kůň dostává systematickým ohýbáním krku do stran, kdy krk změkne jako guma a odstraní se z něj veškeré napětí, stává se zcela poddajným. Bartelsovi ve své knize popisují, ze do této pozice by se kůň neměl dostat tak, že jej jezdec stahuje silou otěžemi, ale že krk se stává poddajným natolik, že hlava sama klesne dolů. Naproti tomu zarolovaný kůň je kůň tuhý. Jeho krk není vůbec uvolněný a nepoddává se tlaku otěže, naopak před ní utíká. Takového koně je velmi těžké vzpřímit a přimět k následování otěže kamkoli. Ztuhlost krku s sebou pak zpravidla nese i ztuhlost zbytku těla. Naopak, koně v LDR jsou poddajní a velmi elastičtí. Koně za otěží zpravidla snadno poznáme podle zalomení v horní části krku, zatímco koně rollkurovaní jsou ohnutí v celém krku, nejvíce ale ve spodní části blízko nad kohoutkem.

rollkurVliv LDR držení na pohyb koně byl zkoumán na několika univerzitách, profesor van Weeren z univerzity v Utrechtu ve zprávě pro FEI uvedl, že snížená pozice hlavy a krku s nosem za kolmicí ovlivňuje pohyb tak, že se zmenší délka kroků, ale zvýší se elasticita pohybu. Při přehnaně ohnutém krku (rovněž, ale méně razantně i při pozici long&low) je kůň donucen vyklenout hřbet. Je to proto, že šíjový vaz táhne za trnové výběžky obratlů a tím zvedá páteř za kohoutkem.

Kapitola sama pro sebe je rovnováha. Hlava a krk je koňský nástroj, udržující rovnováhu. Při jakémkoli vychýlení (např. zakopnutí, ale i rychlém přechodu nebo obratu) kůň hlavou a krkem balancuje, vyrovnává ztrátu rovnováhy. Podobně jako člověk na kladině upaženýma rukama. Nesení krku prozradí, jak je na tom kůň s rovnováhou a kdy ji ztrácí. Původním ideálem drezurního ježdění bylo procvičit tělo koně tak, aby měl dostatečnou sílu a rovnováhu na provádění cviků, aniž by musel balancovat krkem. Vzadu se shromáždil, tedy snížil a ohnul klouby zadních nohou, a v důsledku toho se vpředu vzpřímil a zakulatil. Protože ale je snazší ovlivnit předek koně, velmi často se jezdci snaží zpracovat předek v iluzi, že pozicí krku ovlivní i záď. Často zůstane u hezky kulatého krku a tím koně (ale spíše jezdci) podvádějí méně zkušené oči.

Tedy, abych se vrátila k rollkuru. Kůň přirozeně prozrazuje vypadávání z rovnováhy zvedáním krku. Při pozici LDR krk zvednout nemůže a učí se tudíž tuto přirozenou tendenci potlačovat. Že aktivně se pohybující kůň s hlavou přitaženou k prsům není v ideální rovnováze, to je myslím natolik evidentní fakt, že jej netřeba více rozebírat. Krk stažený dolů a k prsům zatěžuje předek koně a velmi efektivně posiluje brachiocephalus, tedy ramenní sval, který je zodpovědný za zvedání předních nohou. Pro koně v této pozici je totiž náročné více zvedat přední nohy. Zároveň mu ale nic jiného nezbývá, jelikož mu byl odebrán hlavní balanční nástroj, krk. Takový kůň, když mu potom umožníme vrátit se na kolmici, se najednou cítí nádherně v rovnováze, 'zlehkne' mu předek a nohy mu efektně vystřelují vzhůru lehce jako pírko. Mimoto je odnaučen používat krk pro balancování, takže ani případný chvilkový výpadek z rovnováhy není příliš vidět. Lehkost, poddajnost, elasticita pohybů, efektně kulatý krk a stálé přilnutí... divíte se, že vítězí?


Ukázka tréningu touto metodou samotné Anky van Grunsven (na Bonfireovi): http://www.youtube.com/watch?v=Uz9r9zqGKhE

Celý soubor instruktážních videí o rollkuru od dr. Ulrike Thiel najdete zde: http://www.youtube.com/view_play_list?p=E5F2368118F2B2E0

Asi nejucelenější informace o rollkuru s mnoha fotografiemi najdete na tomto webu: http://www.sustainabledressage.com/rollkur/index.php

Překlad do češtiny od Dominiky Švehlové je k dispozici zde: http://cincily.cz/rollkur/howCZ.php.htm


Citace:

(1) Great Trainers in the World of Dressage: Harry Boldt. http://www.horsemagazine.com/

(2) Bartels, Tineke: Ride Horses with Awareness and Feel: the new dressage training system from the Dutch Olympians at Academy Bartels/Tineke and Joep Bartels. 2008, s. 122


Druhý článek, který se bude trochu blíže věnovat tomu, jak se asi cítí kůň, "zkroucený" v rollkuru a jak to poznamenává jeho existenci v prostoru, můžete čekat zase za týden.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. catba

  Gestion Idool

  19:04 - 20. 11. 2009

  Jen bych ráda upozornila na drobnou chybku. U odkazu k prvnímu videu je nesprávně uvedeno jméno koně, nejde o Bonfira, ale o koně Gestion Idool. Samozřejmě to nic neubírá na nepěkné podívané. Nicméně k Idoolovi seváže poměrně zajímavá historie. Ve dvanácti byl prodán mladé holandské juniorce, která tehdy trénovala s Anky. Pár měsíců po prodeji umřel na pastvě, na náhlé srdeční selhání. Kupující se následně obrátil na soud s žalobou proti Anky a jejímu manželovi. Kladl jim za vinu, že koně neúměrně poškodil jejich trénink. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání, ale otazníky nad jeho smrtí to nikterak nevyřešilo.
  Catba

  http://www.eurodressage.com/news/dressage/holland/2003/idool_rip.html

 • 2. Katka K.

  Re: Gestion..

  21:30 - 20. 11. 2009

  Jezis nojo, omlouvam se! Netusim jak jsem prisla na Bonfirea, vzdyt si ani nejsou nijak podobni, navic jsem na eurodressage o Gestion Idoolovi cetla. Ovsem kdyz uz zminujes jeho "zahadne" umrti, neni nezajimave, ze podobne "zahadne" prisli tito novi majitele Gestion Idoola i o predchoziho drezurniho kone o pet mesicu drive.

 • 3. gamblerka

  napodobovatelé

  12:33 - 21. 11. 2009

  Díky za článek, protože člověk by měl znát své nepřátele, pokud chce proti nim účinně bojovat. Myslím, že Janssen ještě zdůrazňuje, že kůň v této pozici je vždy na otěži a je zachován impuls vpřed, v okamžiku povolení se kůň natahuje za udidlem.
  Mě osobně Anky svým způsobem tréninku až tak neděsí, je natolik dobrá jezdkyně, že dokáže i v tomto - dejme tomu sofistikovaně atletickém tréninku koni zřejmě neubližovat. Co mě děsí, jsou zástupy napodobovatelů, kteří tuto metodu převezmou a koně někde za rohem lámou s vidinou stužky v drezúrní úloze stupně L.

 • 4. Majta

  Novinky z FEI

  14:53 - 21. 11. 2009

  During its meeting in Copenhagen (DEN) on 15 November, the FEI Bureau had extensive discussion on the issue of hyperflexion. The FEI Bureau insists that, with immediate effect, stewards in all disciplines use the disciplinary measures available to them, such as verbal warnings and yellow warning cards *, to prevent any infringement of FEI rules.

  http://www.fei.org/FEI/FEI_Organisation/Pages/summ.aspx?newsName=news-HorseWelfare-17Nov09.aspx&inc=0

 • 5. Majta

  ...

  15:04 - 21. 11. 2009
 • 6. gamblerka

  Novinky z FEI

  21:17 - 21. 11. 2009

  A je to.

 • 7. Katka K.

  Ne, neni to

  14:47 - 22. 11. 2009

  Obavam se, ze nic neni (2 gamblerka). Toto je pouze prvni cast "rollkurove trilogie", rozhodla jsem se to rozdelit, aby se informace snaze vstrebavaly a take aby tohle tema tak rychle nezapadlo. A posledni cast je prave vyhrazena stanovisku FEI, jeho zmenam a pripadum, ktere jim zahybaly. Clanek, na ktery odkazujete je asi poslednim krokem k zahlazeni afery Patricka Kittela, ale jiz drive se o tomhle skandalnim pripadu vyjadril zastupce FEI ze Kittel vlastne neudelal nic spatneho, ani komisar na opracovisti nemel co vytknout. No posudte sami na youtube. Pritom ze FEI s rollkurem nesouhlasi, odsuzuje ho a prislusne vyskoli komisare, bylo jiz vyhlaseno davno. Osobne tedy moc optimisticka nejsem.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com