Rezervace divokých koní získala prestižní cenu za udržitelnost SDGs v kategorii Změna klimatu

29. 09. 2020 09:00

Obrázky: 1

Autor: Tisková informace Foto: Běla Dostálová Rubrika: Počet přečtení: 406 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Prestižní Cenu SDGs v kategorii Změna klimatu převzal ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál za projekt rezervace divokých koní ve středočeských Milovicích. První místo v národním kole soutěže v této kategorii obdržel na slavnostním vyhlášení v zahradách Ministerstva zahraničních věcí České republiky v Praze.

V průběhu posledního roku a půl jde o třetí významné ocenění pro tuto unikátní rezervaci. Nesmírně si vážíme toho, že ochrana přírody prováděná prostřednictvím velkých kopytníků takovým způsobem zaujala odborníky i veřejnost,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015. V současné době se rozkládá na ploše zhruba 230 hektarů. V péči o otevřenou, savanovitou krajinu využívá původní druhy velkých kopytníků Evropy: zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. Pastva velkých kopytníků totiž potlačuje agresivní druhy trav a náletové křoviny a umožňuje udržovat vhodné biotopy pro vzácné druhy květin, motýlů, ptáků a dalších organismů. Využití původních druhů divokých kopytníků je navíc na velkých plochách výrazně efektivnější a levnější než kosení luk nebo jejich udržování prostřednictvím pastvy domácích zvířat.

Právě ochrana biodiverzity byla od počátku hlavním cílem projektu. V prvních letech jeho realizace se však ukázalo, že působí velmi pozitivně také v oblasti ochrany klimatu. Trus velkých kopytníků totiž výrazně pomáhá s obnovou organické hmoty v půdě. Ta pak lépe váže uhlík a zároveň výrazně více vsakuje vodu. Pastva velkých kopytníků tak napomáhá k adaptaci krajiny na změny klimatu a zároveň pozitivně působí na zadržování vody v krajině.

Nejnovější ocenění rezervace velkých kopytníků pomůže upozornit na to, že se změnou klimatu se dá bojovat nejen prostřednictvím populárního sázení stromů, ale také péčí o otevřenou krajinu s pomocí velkých kopytníků. Odborníci stále více upozorňují na to, že právě zdravá půda je důležitým klíčem k zastavení klimatických změn. Velcí kopytníci přitom s obnovou půdy pomáhají zásadním způsobem,“ doplnil Dalibor Dostál a navázal: „Otevřená krajina spásaná velkými býložravci tak působí pozitivně nejenom na obnovu biologické rozmanitosti, ale pomáhá i s adaptací krajiny na klimatické změny.“

Za projekt rezervace velkých kopytníků loni společnost Česká krajina obdržela také nejprestižnější tuzemské ocenění v oblasti ochrany životního prostředí, Cenu Josefa Vavrouška. Ve stejném roce získala dokument o zubrech z milovické rezervace na 45. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm cenu prezidenta festivalu Ladislava Mika.

Dokončení rezervace ve středočeských Milovicích pomůže nejenom se záchranou vzácných kopytníků, ale především zajistí přežití mnoha ohrožených druhů rostlin, motýlů a jiných drobných organismů. Právě pastva velkých kopytníků je nástrojem, který umožňuje efektivní a navíc přirozenou péči o velké plochy otevřené krajiny.

Cíle udržitelného rozvoje – Sustainable Development Goals (SDGs) – představují společný plán pro lepší svět, ke kterému se zavázaly všechny členské státy OSN včetně České republiky. Ceny SDGs jsou prestižním oceněním aktivit a projektů směřujících k naplňování globálních cílů OSN. V Česku je od roku 2017 vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí a Radou kvality ČR. Byznys partnery letošního ročníku jsou společnosti Unilever a Google.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com