Pole Bending

11. 5. 2021 Iveta Šedivá

Šest tyčí o minimální výšce 1,8 m postavených v zákrytu za sebou. Stačí mezi nimi co možná nejrychleji prokličkovat. Nic víc, nic míň. Jak to ale provést co nejrychleji? Pole Bending je druhá ze dvou nejpopulárnějších rychlostních disciplín.

Stejně jako Barrel Race by měla být vždy měřena elektronickou časomírou na tisíciny vteřiny (alespoň dle pravidel NBHA), což je vlastně také jediné hledisko hodnocení. Pouze čas a neshodit žádnou ze šesti tyčí. Nic dalšího nehraje roli.

Jedním z úkolů rozhodčího je dohlédnout na to, aby tyče stály v přesném zákrytu za sebou. Jakékoliv vychýlení je nepřípustné.

Rozhodčí v této disciplíně plní spíše funkci kontrolora. Hlídá, zda jsou dodržena pravidla, zda má jezdec a kůň patřičné vybavení a výstroj, zda byl dodržen patern, zda nedochází k nepřiměřenému tlaku na koně a podobně. Z toho vyplývá, že stejně jako Barrel Race je i disciplína Pole Bending k jezdcům a koním vždy stoprocentně spravedlivá, bez špetky subjektivního hodnocení. Co je ale oproti Barrel Racingu rozdílné, Pole Bending má vždy naprosto stejný patern, respektive vzdálenost paternu. Rozmezí mezi tyčemi je přesně dané a nelze ho v žádném případě měnit. Na rozdíl od barelového paternu, kde lze vzdálenost mezi sudy upravit podle velikosti arény. Stejně jako je přísně daná vzdálenost mezi tyčemi, musí se hlídat také vzdálenost mezi první tyčí a časomírou, a mezi poslední tyčí a hrazením arény. V našich podmínkách se často stává, že právě velikost arény je pro Pole Bending limitující, jelikož délka arény není vždy dostatečná pro to, aby se zajistila bezpečná dojezdová vzdálenost za časomírou. Minimální délka arény pro adekvátní pole-bendingový patern je šedesát metrů.

Bez skrupulí lze říci, že disciplína je velmi náročná na pohybový aparát koně. Klade velký důraz na gymnastiku a ohebnost. Představte si, jak provádíte letmý přeskok. Jaké pomůcky a pobídky při tomto cviku použijete? Kolik svalů při provádění letmého přeskoku zapojíte a kolik jich musí zapojit váš kůň? Pokud kůň není dlouhodobě a systematicky připravován, v zásadě není tato disciplína proveditelná. Respektive není možné ji provést technicky správně a bezpečně. K letmým přeskokům je potřeba přičíst maximální rychlost a prudký obrat za každou poslední tyčí. Dráha disciplíny vede totiž nejprve od protnutí časomíry rovně k poslední tyči, za ní následuje rychlý obrat a slalom zpět k první tyči za časomírou, kde je zapotřebí udělat další obrat kolem tyče a slalomem prokličkovat zase k poslední tyči. Po objetí poslední tyče už stačí jen co nejrychleji doběhnout do cíle a protnout časomíru.

Aby pohybový aparát koně zvládl takovou zátěž, je nezbytné, aby byl dlouhodobě a správně připravován.

Pohled na koně, který se s lehkostí a zároveň se zápalem pro věc proplétá mezi tyčemi, je fascinující. Naopak odstrašujícím příkladem jsou dvojice, které se v aréně trápí při každém obratu, natož pak při každém přeskoku či spíše pokusu o něj, kdy dochází k bezcílnému tahání, kopání a podobně. Naštěstí takových případů z našich arén i díky vyšší vůli a chuti jezdců se vzdělávat ubývá, ale stále nejsou úplnou výjimkou. Je potřeba mít na paměti, že ač je Pole Bending v principu jednoduchá disciplína, tak není pro každého. Nároky na její správné provedení v sobě zahrnují fyzickou zdatnost i psychickou odolnost. Tím nemám na mysli jen trému před závodem, kterou cítí většina závodníků v kterémkoliv jezdeckém odvětví. Snaha vynaložit během setiny sekundy maximální rychlost, technickou bezchybnost a posléze se zase dostat do klidu, aby zanedlouho následovalo druhé kolo závodu, je náročné na psychiku a disciplinovanost koně. Je úkolem jezdce, aby koně na takové vypětí a závodní tlak připravil, a tudíž nevyhnutelné, aby jezdec sám byl dobře připraven a mohl být koni oporou.

Ve Spojených státech sdružuje jezdce a koně specializované na tuto disciplínu NPBA (National Pole Benders Association). U nás zatím taková asociace neexistuje, nicméně jezdce specializující se na rychlostní disciplíny, ať už Barrel Race nebo právě Pole Bending, sdružuje v Česku NBHA CZ (National Barrel Horse Association of Czech Republic).

V disciplíně Pole Bending jsou mezi českými jezdci poměrně velké rozdíly. Průměrné časy se pohybují okolo 24–25 vteřin. Ti lepší ji zvládají zajet v průměru kolem 22–23 vteřin, ti nejlepší u nás ji umí zajet za 21–22 vteřin. Podle zveřejněných výsledků asociace NBHA CZ tady hovoříme zhruba o čtyřech závodních jezdcích, kterým se daří takovýchto časů pravidelně dosahovat. Ovšem rekordy této disciplíny se lámou někde kolem 19–20 vteřin. Taková podívaná už opravdu stojí za to!

Podobné články

Czech Quarter Horse Association připravila další ročník Festivalu hřebců amerických plemen. A ani v letošním roce nebudete ochuzeni o předvedení…

Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…