Odyssea mého koně: Příběh sportovce Peruna

11. 5. 2010 Lucie Hradecká Autor fotek: archiv autorky

Dnes se, netradičně ve čtvrtek, vydáme po stopách zdravotních potíží sportovce Peruna. Všechny příběhy přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

Peruna jsem koupila 11. ledna 2007 od jedné paní z Olomouce. Ta jej koupila od chovatelů 8. října 2005 a prodávala jej, jelikož šla na mateřskou a neměla na koníka čas. Byl takové „ošklivé káčátko" - vysoký, úzký, kostnatý, trochu rozmazlený, každé kopyto jiné (pravé přední a levé zadní špalkové, levé přední ploché a noha vytočená ve spěnkovém kloubu směrem dovnitř). Začali jsme lonžováním, lehkou prací na jízdárně, vycházkami do terénu. Od října 2007 jsme začali Béďu připravovat do skokových soutěží. Sportovat začal na jaro roku 2008 (závody, kterých se účastnil, včetně výsledků celé sezóny 2008 i 2009 najdete na www.perun.estranky.cz). Perun na závodech v květnu 2009

Jelikož jeho jezdec Pavel Niščák pracuje v ERC Mnětice jako pracovní jezdec, přestěhovali jsme Béďu do Mnětic, kde se mu denně věnoval, zpravidla hodinu pod sedlem, která byla zaměřena na přiježdění, skákali 1-2x týdně, kdy se jednalo především o skokovou gymnastiku, skoky do výšky cca 110 cm. Doma většinou neskáčou moc vysoko, koník nemá problém s vyššími překážkami, ale spíše s technikou, proto se více věnují přiježdění.

Na letní (červenec - srpen) a zimní (prosinec - únor) „prázdniny" si koníka beru do Brna, kde střídáme jízdárenskou práci, vyjížďky do terénu, přes zimu 1x týdně skok ve volnosti, 1x týdně skok pod sedlem (do cca 90 cm, gymnastika na kavaletách), lonžování na chambonu cca 2x týdně. V letošní sezóně bychom se chtěli i nadále účastnit skokových závodů stupně L a S. Závody zpravidla vybíráme podle povrchu, raději jedeme dál, ale vyhýbáme se hlubokým, tvrdým nebo klouzajícím povrchům. Nyní je koník ustájen ve Vestci (u Chrudimi), pracovní vytížení je stejné, jako výše popsané.

Perun v srpnu 2009 Popis problému:
V květnu 2009 začaly koníkovi otékat nohy, hůř žral, občas se objevily průjmy, více se potil, poměrně dost v krátké době zhubnul. Také jsme si všimli svalové ztuhlosti, především v oblasti zad, a snížené ochoty k práci. Otoky nohou se zlepšily poté, co jsme začali stlát pilinami místo slámy. Nechali jsme zkontrolovat a přebrousit zuby, ale jelikož se stav nijak zásadně nezlepšoval, rozhodli jsme se odebrat krev na rozbor, při kterém byly zjištěny vyšší hodnoty kreatininu, jaterní a svalové parametry (přesné výsledky bohužel nemám k dispozici).

Proto jsme se domluvili, že si koníka odvezu na léto do Brna, kde bude mít jen lehčí práci a dietu, která spočívala v krmení Cavalor Strucomix (0,5 kg denně), mrkve (3 kg denně), vitamínového doplňku Premin Sport (cca 50 g denně), lžíce jedlé sody (doporučeno v souvislosti s vyššími hodnotami jaterních parametrů) a samozřejmě dostatku sena. Dopoledne byl koník 3-5 hodin ve výběhu spolu s kamarádčinou klisnou ČT, odpoledne pak lehce pracoval hodinu pod sedlem (tak, aby se moc nezpotil, bylo nám doporučeno pracovat raději 2x denně v kratších intervalech) na jízdárně nebo pískové dostihové dráze nebo asi půl hodiny na lonži s chambonem nebo v kruhovce. 1-2x týdně jsme šli na procházku do terénu.

Na konci srpna jsem koníka převezla zpátky do Mnětic, kde jsme v září opět odebrali krev na biochemický rozbor. Ve výsledcích však i nadále zůstávaly zvýšené hodnoty některých jaterních (AST, ALP) a ledvinových (kreatinin) parametrů, parametry svaloviny (LDH, laktát) a nízká hladina minerálních látek (fosforu a hořčíku).

V listopadu jsem tedy převezla opět Béďu do Brna a objednala jej na vyšetření na Klinice chorob koní VFU v Brně. 10. listopadu kolem 9. hodiny ráno jsme tedy dorazili na kliniku, kde se nám hned věnovala doktorka Ludvíková a několik studentek. Béďa si jejich pozornost náramně užíval a tvářil se jako slušně vychovaný pacient. Při odběrech krve trpělivě stál a jen koutkem oka sledoval, co se děje. Paní doktorka si ještě nechala předvést koně v kroku a klusu, zakroutila hlavou nad jeho „extravagantními" kopýtky a pak už jsme čekali na první výsledky laboratorních rozborů. Hned první výsledky rozboru krve paní doktorku vyděsily a jelikož se jí tomu nechtělo věřit, volala do laboratoře a ptala se, jestli nemohlo dojít k nějaké chybě a zda by jí mohli udělat rozbor ještě jednou. Nové výsledky se ale od těch prvních téměř nelišily - kreatinin 246,4, celkový bilirubin 52,7.

Druhý den tedy odebrali koníkovi krev znovu a poslali ji na rozbor do jiné laboratoře, nicméně výsledky zůstávaly pořád stejné. Zároveň byl proveden zátěžový test, který však nepotvrdil naše obavy z nějakého zdravotního problému souvisejícího se svaly. Dále byl proveden rozbor moči a koník byl napájen ze kbelíku pro stanovení spotřeby vody, která byla cca 80 litrů/den. Při rozboru moči byla zjištěna nízká hmotnost (hustota). Po čtyřech dnech jsem si koníka odvážela s tím, že nemá úplně v pořádku ledviny, ale pokud nemá jiný problém, tak jej mám nechat pracovat běžným způsobem, a bylo mi doporučeno nekrmit krmiva s vyšším obsahem bílkovin (např. vojtěškové seno).

V polovině ledna jsme odebrali vzorek krve na kontrolní rozbor, ve kterém byly všechny parametry v normě, pouze hodnota hořčíku byl na spodní hranici. Koníkovi občas natekly nohy, stále se nám jej však nedaří „vykrmit", přestože „sežere za dva", tak nijak nepřibírá, stále se nepravidelně objevují průjmy.

Ve výběhu loni v létě

Souhrn k březnu 2010:

V únoru 2009Jméno: Perun (Béďa)
Plemeno: český teplokrevník
Datum narození: 26. 6. 2002
Pohlaví: valach
Kkohoutková výška hůlková: 186 cm
Hmotnost: 680 kg (při odjezdu z KCHK VFU Brno dne 13. listopadu 2009, od té doby mírně přibral)
Obvod hrudníku: 212 cm (měřeno 9. 2. 2010)

Krmení: seno 2x denně (hóóódně sena :-)) odhadem tak 18-20 kg, jelikož nekrmím sama, tak množství záleží také na tom, kdo ze stájníků má zrovna službu, jeden dá víc, druhý míň..., 3 hrsti Speedi-Beet + cca 120 g extrudovaného lněného semínka zalité vroucí vodou v poměru 1:5 + cca 1,5 kg musli Cavalor Pianissimo - rozděleno v poměru ¼ (ráno) - ¼ (poledne) - ½ (večer), lžíce jablečného octu do každého krmení, v poledne 15 ml Equistro Kerabol, večer cca 30 g Equistro MegaBase
Od 28. února 2010 (samozřejmě s postupným přechodem na nové krmivo): 6 hrstí Speedi-Beet zalité vodou v poměru 1:5 + cca 120 g extrudovaného lněného semínka + cca 3 kg Energys Standard + 60 g Equistro MegaBase rozděleno do dvou denních dávek, večer + 15 ml Equistro Kerabol, krmení senem 3x denně
Ustájení: Brno - Panská lícha (přes zimu z důvodu možnosti každodenního využití haly - prosinec - únor) - box 4,20 x 3,50 m, výška stropu 3 m, výběh cca 2x týdně na 2 hodiny s dalšíma dvěma valachama; Brno - Dvorska (přes léto 2009 - červenec - srpen) - box cca 3 x 3 m, výška stropu cca 3,50 m, výběh denně dopoledne na cca 4 hodiny spolu s dalšími koníky; ERC Mnětice (přes sezónu 2009 březen - červen, září - listopad) - box cca 3 x 3 m, výška stropu odhadem 4 m, výběh cca 2x týdně na 2 hodiny samostatně, Vestec (od března 2010) - box cca 3 x 3 m, výška stropu odhadem 3,5 m, výběh jen občas, 1x týdně možnost pastvy (0,5-1 h)
Využití koně: v loňské sezóně skokové soutěže stupně L, S, v období „prázdnin" rekreační ježdění (terén, přiježdění, lehčí skoková práce).
Denní režim: 7:00 ranní krmení, místování, 12:00 polední krmení, 17:00 místování, 18:00 večerní krmení,
pracovní využití nyní většinou 2x denně - např. dopoledne lonžování nebo vycházka do terénu, odpoledne jízdárenská práce nebo skoky.

Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

Odyssea aoutěž Equichannel Dibaq

Podobné články

V roku 2017 sa ťažko schvátila moja kobyla Salta (a to v krátkom časovom slede už druhý raz). Tentoraz mala postihnuté všetky štyri kopytá. Hrozivo…

Jarní vrchol porodů je za námi, letošní nové životy jsou ve velké většině již na světě a vesele si užívají zelené travičky v pastvinách a především…