Od hlavy k ocasu: hřbet

24. 10. 2017 Hooves Blog Autor fotek: Archiv autorky

Mnoho zkušených trenérů říká, že hřbet je nejdůležitějším a zároveň nejzranitelnějším místem jezdeckého koně a je pravda, že jen málo koní si ho dokáže zachovat zdravý a pružný i po letech práce pod sedlem. Proto dnes Mercedes podrobně popíše, jak by měl vypadat a být dlouhý správný hřbet, který bude dlouho zdravý.

Jezdec sedí na hřbetě koně a je unášen vpřed. Ale hřbet koně není přirozeně stavěn k nesení váhy a to je důvod, proč mnoho koní chodí s prohnutým a napjatým hřbetem. Proto doporučuji přečíst si nějakou asi tak stostránkovou bichli o anatomii kostry, svalů a vazů, o těžišti, o tom, jak jsou svaly koně mezi sebou propojeny a jak musí být kůň ježděn, aby se vyvážila tato jeho slabost a proč se to tak často pokazí,... Pravda je, že kdyby každý tohle znal, nemuseli bychom si tady povídat o něčem tak prostém, jako je délka hřbetu. Někdy se k tomu vrátíme, ale ne teď.

Pro teď nám stačí vědět, že dlouhý hřbet je u koně vada. Postrádá podélnou sílu a často se pod vahou jezdce prohýbá. Důsledkem je kůň, který hýbe pouze nohama, což sice může být pro jezdce pohodlné, ale jen na úkor koně. Nejvýraznějším příkladem takových koní jsou tzv. „chodoví koně" (mimochodníci, paso fino, apod. - pozn. překl.), kteří zatínají a prohýbají záda, aby mohli dost rychle hýbat nohama v předepsaných chodech. Opakem jsou drezurní koně, kteří dobře pruží hřbetem a bedry. Což ale také vyžaduje jezdce, který má uvolněná bedra a dokáže jít s tímto pohybem a absorbovat ho tak, aby nebyl vyhazován nad sedlo.

A ještě dodatek k podélné síle: Bez ní kůň není schopen udržet shromáždění.

Kůň s dlouhým hřbetem často představuje pro jezdce i větší obtíž v udržení narovnání od týlu po kořen ocasu. Což si ale nepleťte s lepší ohebností do stran. Ve skutečnosti je to kůň s kratším hřbetem, který je často stranově ohebnější. Tomu se budu věnovat v dalším dílu.

Výrazně krátký hřbet je ale také vada. Taková stavba těla neumožňuje dostatek prostoru pro sedlo a jezdcovu váhu, která by měla být nad hrudníkem, posouvá až do oblasti beder. A není dobré sedět koni v bedrech, to je nejslabší část už tak slabé struktury.

  • Dlouhý hřbet: >50 %
  • Střední hřbet: 45-49 % (Poznámka: 45 % je považováno pro jezdeckého koně za ideální; to je perfektní délka, zajišťující jak stranovou ohebnost, tak i podélnou pružnost)
  • Krátký hřbet: < 45 %

Abychom určili délku hřbetu, změříme si délku hřbetu a délku celého těla koně. Délku hřbetu vydělíme délkou koně. Výsledek vynásobíme stem, abychom dostali procento.

  • Délku těla měříme od ramenního hrbolu k sedacímu hrbolu.
  • Délku hřbetu měříme od nejvyššího bodu kohoutku k lumbosakrálnímu kloubu.


Tady je naše stará známá - kostra koně s červeně označenými body. Nejvyšším bodem kohoutku je zpravidla čtvrtý hrudní obratel (T4) a lumbosakrální kloub je umístěn mezi šestým bederním obratlem (L6) a prvním křížovým obratlem (S1). Přikreslila jsem tečku, která označuje nejvyšší bod zádě (křížový hrbol - nejvyšší bod pánevní kosti), aby pomohla v nalezení umístění lumbosakrálního kloubu, který na fotografii není vidět. Nachází se 3-6 centimetrů pod povrchem kůže.

Nejlepší způsob, jak najít lumbosakrální kloub, je prohmatat koňský hřbet. Když podélně prohmatáte hřbet, ucítíte jednotlivé obratle, potom nahmatáte měkčí místo a potom zase obratle. Pod tímto měkčím místem je umístěný lumbosakrální kloub. Nicméně pro naše účely budeme používat nejvyšší bod zádi, který nám pomůže určit lumbosakrální kloub na fotografiích.

gvws

Lumbosakrální kloub je nejdůležitějším znakem, určujícím atletický potenciál a pohyb koně. Celá záď koně se ohýbá v tomto kloubu a jeho umístění vzhledem ke kyčelnímu hrbolu je klíčové pro schopnost koně se aktivně pohybovat odzadu a shromáždit se.

Našim šesti kandidátům jsem přikreslila tečky a můžeme měřit délku hřbetu. Lumbosakrální kloub je označen odlišnou barvou a i když jsem tento bod pro účely měření nakreslila spíše na úrovni kůže, pamatujte, že je o 3-6 centimetrů níže, pod povrchem kůže.

Kůň 1 - desetiletý hřebec quarter horse

Podívejte se na něj nepokresleného. Kde jsou naše body a jak to podle vás vypadá s délkou jeho hřbetu? Představte si na něm sedlo a podívejte se, kolik je místa mezi zadní rozsochou a začátkem kyčle, to někdy pomůže. Pokud je tam místa hodně, pravděpodobně je hřbet dlouhý. Pokud žádné, bude nejspíše krátký.

fva

va

Délka hřbetu tohoto koně je asi 41,5 %. Jedná se tedy jednoznačně o koně s krátkým hřbetem a velkou podélnou silou. Představili jste si na něm westernové sedlo? Kam až sahá jeho okraj?

Kůň 2 - valach quarter horse

Jak vypadá délka hřbetu tohoto koně? Je delší nebo kratší?

v ws

ve
Tento měří téměř 42,5 %, tedy je o celé procento delší, ale stále se jedná o krátký hřbet s velkou podélnou silou. Začněte si všímat také vztahu mezi nejvyšším bodem zádi, kyčelním hrbolem a lumbosakrálním kloubem, a jak se u každého koně liší.

Kůň 3 - čtyřletý quarter horse

Stejně jako bylo minule u tohoto koně obtížné najít ramenní hrbol, je nyní těžké najít nejvyšší bod kohoutku. Má obecně nižší kohoutek, což není vada, ale má ho propadlý, což vada je. A jak vypadá délka jeho hřbetu?

dd

gd

Pokud jste tipovali, že je delší než předchozí dva, máte bod. Tento kůň s délkou zhruba 48 % spadá do střední kategorie.

Kůň 4 - arabský hřebec

Tady vidíme výrazný kohoutek. I když je těžké ho přesně najít kvůli hřívě a pozadí fotografie. Podíváte-li se pozorně po horní linii hřívy, uvidíte před kohoutkem prohlubeň a pak vystupující kohoutek. Prohlubeň před kohoutkem může indikovat několik různých věcí. Porovnejte ji s koněm na fotografii dvě, prokvetlým quarterem. V jeho případě se prohlubeň před kohoutkem snadno ztratí dobrým ježděním a tréninkem, které změní osvalení krku a vyplní ji. Náš arabský hřebec ale má mnohem lepší osvalení krku (především proto, že je to hřebec), a přesto má nad kohoutkem prohlubeň. Žádné ježdění ani trénink ji neodstraní. Takto tvarovaný kohoutek nebude tak dobrý jako ten korektní.

Na chvíli se vraťte ke kostře koně a podívejte se na obratle v oblasti kohoutku, které kohoutek tvoří. Ty se u každého koně liší. Plnokrevníci je obecně mají ve srovnání s quartery mnohem delší.

Ale zpět k našemu arabovi; jak vypadá jeho hřbet?

gd

vs

Se 43,5 % také spadá do kategorie krátkého hřbetu.

Kůň 5 - plnokrevný valach

Nyní jste viděli tři krátké hřbety a jeden střední, máte dost potrénované oko, abyste odhadli, kam spadá tento hřbet? Hříva a pozadí tu také poněkud komplikuje určení nejvyššího bodu kohoutku.

be

vs

Pokud jste odhadli, že tohle je se 49 % nejdelší hřbet ze všech dosud prezentovaných, ale stále se vejde do kategorie střední délky, pak jste se strefili. Co je zde ale důležitější, je pozice jeho lumbosakrálního kloubu. Připomeňme si, že tento kůň má ze všech prezentovaných nejkratší délku pánve, což znamená nejmenší silový potenciál (více zde). Ale také jsem řekla, že tento kůň disponuje dvěma ctnostmi. Tou první je výjimečné umístění lumbosakrálního kloubu, o kterém zde píšu, že je nejdůležitějším znakem, určujícím atletický potenciál a pohyb koně.

A tady vidíme, že lumbosakrální kloub je umístěn co nejvíce vpředu před kyčelním hrbolem. To je výhodné pro každého koně, protože to přidává délku kyčli, a tudíž i sílu. V tomto případě posouvá délku kyčle z krátké do průměrné / dostačující kategorie. Pak je možné, že lumbosakrální kloub umístěný naopak více za kyčelním hrbolem (jako u našeho prokvetlého quartera) může „ubírat" délku a tudíž i silový potenciál kyčle? (Řečnická otázka.) A co je důležitější, lumbosakrální kloub umístěný před kyčelním hrbolem usnadňuje podsazení.

Kůň 6 - klisna paint horse

Poslední možnost pocvičit si oko na koni s nejproblematičtějším určením nejvyššího místa kohoutku. Nejsem si úplně jistá, jestli vůbec jsem ho odhadla správně.

b d

vs

Tak, jak je u této klisny označen, vypovídá o délce hřbetu 50 %. Pokud jsem se strefila, spadá na začátek kategorie dlouhého hřbetu. V každém případě, pokud se na klisnu podíváme tak, jak bychom ji rádi viděli, opravdu bychom preferovali kratší hřbet.

Je tu ještě jedna věc, na kterou bych chtěla vzhledem k síle hřbetu poukázat. Čím dále sahá kohoutek a čím pozvolněji se ztrácí ve hřbetu, tím více síly hřbetu dodává. Z těchto koní má nejhezčí kohoutek, který jen pozvolna mizí ve hřbetu, náš plnokrevník.

A teď můžete vyrazit do stáje, prohmatávat koním hřbety a hledat lumbosakrální klouby a jejich pozici vzhledem ke kyčelnímu hrbolu. Podívejte se na hřbet a odhadujte délku a pak si ho změřte, abyste viděli, jak blízko jste se svým odhadem byli. A podívejte se na kohoutek, zda je výrazný a prudce se svažuje, nebo je nižší a plynule se ztrácí ve hřbetu. Nebo je to něco mezi?

Podobné články

Hlava je pro jezditelnost koně tou nejzásadnější věcí, ovšem v tomto článku se nebudeme zaměřovat na hlavu ve smyslu psychiky, vyrovnanosti, ochoty a…

Pokračujeme v našem výletě stavbou těla koní. Poté, co jsme se v minulé části prokousali stavbou krku koní obecně, je na čase podívat se na naši…