Navštívili jsme... koňské wellness

21. 5. 2015 Tereza Kucharská Autor fotek: Tereza Kucharská, archiv Adély Liškové

Po hodině jízdy z hlavního města vystupuji z auta před menším areálem v Hrobicích u Pardubic. Konečně uvidím na živo to, o čem jsem slyšela, nevěřícně zkoumala snímky na internetu a spekulovala nad skutečností, že se takový objekt zrodil právě v Česku. Jako bych se ocitla mnohem dále na západě, kráčím po dřevěné dlažbě vstříc rehabilitačnímu zařízení pro koně, klinice Equiwell.

Zajímavá myšlenka

Pohled zvenčíNa nápad nabídnout v naší zemičce podobné služby přišla při svém několikaletém působení u koní paní Adéla Lišková, která si tak splnila svůj sen. Nápad zrealizovala, zúročila své zkušenosti a poznatky nabyté na obdobných střediscích po Evropě a dala tak vzniknout tomuto jedinečnému místu. Právě tato milá osoba mne po příjezdu vítá u jízdárny, kde se zrovna pohybuje teplokrevná klisna. Na pohled je zvíře uvolněné, hezky osvalené, ochotně kluše pod svým jezdcem a já se vzápětí dozvídám, že se jedná o pacientku po léčbě mezikostního svalu, která se zde rehabilituje a vrací do pracovní zátěže. Je proto bedlivě sledována jezdcem a ošetřovateli, taktéž je pod pravidelnou kontrolou veterinárního týmu, který se svým vybavením potvrzuje účinky a průběh léčby „zevnitř".

Právě takové případy využívají zdejší procedury nejčastěji, jak se dozvídám o něco později.
Prostředí kliniky, která je součástí areálu se stájemi a jezdeckým zázemím Martina Šoupala, je příjemné jak pro samotné pacienty, kteří mi to dokázali při účasti v jednotlivých procedurách, tak pro ošetřovatele, návštěvníky či majitele, na které zapůsobí čistota, moderní vzhled a vkusné vyvedení ze dřeva a cihel.

Kdo jsou pacienti

První dvacítku klientely, která se za rok působení podrobila zdejším procedurám, tvoří různorodé případy. Aktivně sportující kůň, kterému byl pobyt dopřán coby obohacení a změna tréninku. Rekreační miláček, který jednoduše relaxoval. Sportovní kobyla po hříběti, které se usnadnil návrat do práce po delší pauze. Koně s bolavými zády, trpící na občasné nečistoty chodu nebo kulhající koně, kterým se dostalo diagnostiky a odpovídajícího programu péče.

Účastníci procedurKonkrétněji zdejšími procedurami prošli koně parkuroví, drezurní, dostihoví i westernoví, mezi nimi koně po operaci, kteří zde rehabilitovali a hojili své rány. Případ s diagnostikovanými kissing spines, kdy se správným nasvalením zmírnily projevy a kůň se stal jezditelným. Kůň po úpravě zubů, který v mezidobí bez udidla nestál, ale aktivně se pohyboval. Poník v přípravě na MČR, který zde zlepšoval kondici. Od narození křivý kůň, který se naposilováním chybějících svalů při pohybu na vodním pásu výrazně srovnal i zlepšil. Prodaný jedinec, který se rehabilitoval před odletem do Ameriky, a další. Dojíždění například jedenkrát v týdnu coby součást tréninku je také doporučené a občas aplikované.

Po příjezdu na místo se nový koňský návštěvník podrobí komplexnímu vyšetření veterinárním týmem (ve stylu předkupní prohlídky), dle kterého je stanoven postup terapie a po celou dobu jejího trvání kontrolován vývoj. Fakt, že se zde pravidelně vyskytuje koňský chiropraktik, zmíněný veterinární tým a téměř za humny je veterinární klinika Heřmanův Městec, která sem i sama doporučuje některé pacienty, zaručuje komplexní a odborný přístup.

Wellness procedury

Celé wellness kolečko mi dnes předvádí teplokrevný valach, který na podzim nebyl daleko od smrti kvůli dlouhotrvajícím horečkám z neznámých příčin. Po hospitalizaci na veterinární klinice mu byl dopřán pobyt právě zde, který ho zocelil natolik, že mi příběh přijde docela vzdálený - na zvířeti není cokoli znát. Po příchodu do prostor kliniky je důkladně vyčištěn, následuje zahřátí zádového svalstva v soláriu současně se sprchou dolních končetin a kopyt.

Zahřát svalstvo v soláriu

Na vibrační descePoté krátký pobyt na vibrační desce (vynálezu kosmonautů), která působí pozitivně mimo jiné na kvalitu kopytní rohoviny, podporuje cirkulaci krve a lymfy a působí prý i na pevnost kostí. Překvapuje mě ledový klid, s nímž kůň přechází mezi stanovišti, a v myšlenkách si představuji, jak asi probíhá navykání a jak na tyto vymoženosti reagují například plnokrevníci. Odpověď mne překvapila, prý ani citlivější koně neměli doposud problém - jediná zprvu cizí a nepříjemná věc je pro ně právě vibrační deska, na kterou si zvykají postupně zvyšováním intenzity.

Šlapat voduCo je naopak vysloveně oblíbené, je vodní pás. Ve vodě je prý pohyb koni přirozenější a jasnější než na pásu venkovním - klasickém, který někteří zpočátku řeší. Zde je k dispozici až šest kubíků vody s příměsí tymiánu, který dezinfikuje, blahodárně působí na kůži a uvolňuje svalstvo (a dle frkání a spokojeného výrazu i psychiku). Kůň se pohybuje na páse různou rychlostí, stejně jako v různé hladině vody. Vše je přizpůsobeno jeho stavu, kondici a aktivitě, případným zraněním a také zamýšlenému cíli terapie. Jiný proces čeká pacienta po operaci, jiná legrace je k dispozici pro koně zlepšující zde svou kondici jakožto součást tréninku. Pohyb ve vodě je však nejpřínosnější díky rovnoměrnému zatěžování svalstva, voda vytváří tlak a zároveň nadnáší.

Následný odpočinek v soláriu Summerwind (které regeneruje svým ultrafialovým a infračerveným zářením) je určitě vítanou změnou v lehké únavě po dvaceti pěti minutách zdravého pohybu v nádrži.

K dispozici jsou ještě deky s magnety - Viofor a Activomed, které také vlněním podporují regeneraci, ulevují od bolesti a detoxikují. Ty ale spolu s infračervenou saunou přijdou na řadu v dalších dnech.

Kdyby snad valach potřeboval úpravu zubů nebo jeho majitel vyžadoval lonžování či pohybování pod sedlem, i to je možné a provedené na úrovni (na zuby dohlíží paní Lišková, práci pod sedlem má pak na starosti pan Šoupal). Fungující spolupráce je podstatou faktu, že se zde maximálně snaží vyjít vstříc požadavkům klientely a pobyt napasovat na míru koni i majiteli/trenérovi individuálně.

Zaměřeno na detaily

Vidět celý proces naživo je zážitek. Spokojený výraz koní, klid, pohodová atmosféra. Propracovanost lze spatřit i na úrovni péče, v čistotě, výživovém stavu koní, kvalitním jezdeckém zázemí s dobrým povrchem, ale i v prostorách tvořící výběhy (mají zde jak klasicky travnaté, tak písčité pro koně s nutností pohybu po nekluzkém povrchu).

Očista na úvodVyprávění nad kartami jednotlivých pacientů, kteří si již terapiemi v centru prošli, i o výsledcích jejich léčby, je optimistické. Jako člověk nakloněný celostnímu přístupu a alternativní medicíně zdejší přístup a nabídku široké veřejnosti vítám. Ve spojení s opravdovým nadšencem, který se v oboru dlouho vzdělával a ve finále poznatky dokázal proměnit ve skutečnost, považuji tento projekt za přínos koňskému světu. V dnešní době, kdy po našich čtyřnohých partnerech požadujeme obdivuhodné výkony, je tohle jedna z možností, jak je odměnit. Příjemná pomoc od bolesti, šance na úspěch v případech, kde klasická veterinární medicína nestačí, podpůrná terapie.

Tři týdny pobytu, které jsou vypozorované jako prokazatelně efektivní, může majitel koně pojmout jako společnou dovolenou a sám relaxovat ve vířivce a sauně přilehlého penzionu.

Budoucnost víří?

A jaká je vize do budoucna? V ideálním případě by majitelka kliniky chtěla pečovat o deset koní denně. Řady zaměstnanců, které nyní tvoří jedna ošetřovatelka na hlavní pracovní poměr a jedna brigádnice, by tak doplnila ještě jedna odborná síla a v nejlepším případě by prostory kliniky obohatila ještě koňská vířivka, která by působením ledové slané vody pomáhala léčit nejen pooperační rány a masírovat svalstvo. Ukáže čas, jak se k těmto metodám postaví širší veřejnost, většina majitelů, jezdců, trenérů a hlavně veterinářů. Kdo ví, třeba se v budoucnu zrodí i další pobočky tohoto jedinečného projektu pro blaho koní.


EquiwellAdéla Lišková je zakladatelka a majitelka Equiwellu, magistra v oboru právo. U koní se pohybuje od roku 1990 a vystřídala pozici jezdce, majitele i ošetřovatele. V USA absolvovala stáže v různých oblastech péče o koně (úprava zubů koní, masáže, akupunktura, chiropraxe, elektroterapie, aromaterapie, atd.). Po 14 letech praxe a řadě mezinárodních školení a kurzů se stala uznávanou koňskou zubařkou. Od roku 2010 se zaměřuje na oblast rehabilitace koní. Klinika Equiwell bude zanedlouho slavit rok od svého otevření.

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…