Narovnání (2)

25. 06. 2012 05:00

Obrázky: 1

Autor: Sue Morris Seriál: Zápisník klasického ježdění Zdroj: ClassicalDressage.co.uk Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 6872 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V klasickém (jakémkoli...) jezdectví všechno souvisí se vším. Chcete mít sbaleného koně? Narovnejte ho! Chcete koně narovnat? Jezděte ho odzadu! Sue Morris vysvětluje, proč to tak je a jak lze vlastně koně narovnat.

Jedete svého koně podél stěny na levou ruku a zdá se vám, jako by chtěl stále stáčet svoji hlavu ven (doprava). Skončíte s bolavou levou paží od snahy udržet ho v obratech vlevo na stopě. V těchto obratech hodně padá dovnitř, a když ho požádáte o klus, budete mít jeho hlavou na svém obličeji!

Váš kůň je typicky laterálně a podélně nevybalancovaný. To znamená, že nese příliš hodně váhy na levé straně a zároveň příliš hodně váhy na předku. Z toho vyplývá, že bude přetížená jeho levá přední končetina, což se projevuje tím, že vám těžce leží v levé otěži. Když je jeho levá přední končetina přetížená, pravá zadní utíká doprava ve snaze vybalancovat zatížení. Toto není způsobeno jezdcem - ale může to s ním souviset - je to vrozená koňská křivost, což může být fajn při bloumání ve stádě, ale při ježdění to nepřidá na pohodlí jezdci ani koni. Musíme rovnováhu koně upravit směrem k „získanému narovnání", aby pro něho bylo snadnější nést zátěž. Díky tomu neskončí s předčasným opotřebováním.

Problém není pouze to, že levá přední nese příliš mnoho váhy a pravá zadní utíká doprava; levá zadní nedošlapuje dopředu pod koně, aby přebrala zatížení. To znamená, že se zadní končetiny pohybují do dvou různých směrů a levá zadní svými krátkými krůčky ještě přikládá více váhy do levé otěže.

A je toho mnohem více; tím, že se zadní končetiny pohybují každá trochu jiným směrem, kyčle koně jsou postavené v určitém úhlu šikmo na směr pohybu. Pravá kyčel je více vepředu (a doprava) než levá kyčel. To také ovlivní pozici plecí, které se posouvají doleva a způsobí, že kůň padá do levé otěže. Kůň pak utíká z obratů vpravo ven a může být celkově obtížné ho doprava vůbec otočit.

Výše popsaný seznam chyb má za výsledek to, že pravá strana hřbetu koně je neustále více či méně výrazně níž. Projevuje se to na sedu jezdce, který jakoby sedí na svahu skloněném vpravo. Pravá sedací kost má svoji základnu níž než levá. Pokud je jezdec pravák a tím méně šikovný na levou stranu, nemusí být schopen natáhnout levou nohu dolů, aby ohnul levou zadní končetinu koně a tím udržel pánev v rovině. Místo toho bude klouzat „dolů svahem", který představuje hřbet koně. Aby nespadl z koně doprava, bude kompenzovat tuto nerovnou základnu tím, že nakloní ramena doleva a vznikne známé zalomení v kyčlích (pase) doleva.

Nyní vidíte, že ježdění není o tom, jak má kůň „sbalenou" hlavu a proč dobrý trenér vždy začne řešit problematiku narovnání dřív, než držení hlavy koně. Dobrý trenér bude koně posuzovat zezadu dopředu a to je možná důvod, proč neuvidíte koně hned pracovat v dobrém držení těla. Takový trenér cítí nerovnováhu koně i to, kde je nutné pracovat; nevynucuje si jen špatné - pro toto stádium tréninku a vývoje - „držení těla". To, že kůň nenese hlavu korektně, je příznak, ale křivost je příčina a jako s takovou je třeba s ní pracovat metodicky během delší doby, aby se zcela vyrovnala, nelze jen natvrdo zasádrovat hlavu koně v požadované pozici.

Takže začneme tím, že získáme kontrolu nad zadními končetinami koně. Pravou zadní je třeba dostat zpět pod tělo a levou zadní podpořit v tom, aby došlapovala více dopředu. Pokud použijete levou holeň, kůň se může pokusit zrychlit, aby se vyhnul delším krokům levé zadní končetiny a jejímu většímu zatížení. Připravte se pečlivě na to, že použijete poloviční zádrž, abyste kontrolovali tempo koně. Pokud se mu nepodaří zrychlit, může se pokusit posunout záď doprava. Zachyťte to vaší vnější holení a přesměrujte jeho pravou zadní končetinu zpět pod tělo. Kůň se také může pokusit posunout plece doleva. Musíte je zachytit levým kolenem a stehnem a podpořit jako základnu krku a kohoutek levou otěží. Možná budete muset trochu více zatížit pravou sedací kost a třmen, abyste působili proti těmto jeho snahám uniknout.

Když se podaří upravit laterální rovnováhu koně, podaří se srovnat i podélnou. Váš kůň bude méně na předku, což také zlepší kvalitu přechodů. Kůň se může prohnout pouze tehdy, když obě své zadní končetiny „táhne za sebou". Pokud ale pobízíte jeho vnitřní zadní končetinu pod tělo a přimějete ji, aby se ohnula pod vaši váhu, kůň ohne nejen zadní končetinu, ale také podsadí pánev, zvedne hřbet, vyroste v kohoutku a vyklene krk s uvolněným týlem.

To vše ale předpokládá, že vy jako jezdec máte potřebné nástroje ve své jezdecké brašničce, abyste mohli řešit všechny tyto výkyvy. Někdy to bude vyžadovat pevný sed a pomůcky holení, které zabrání koni, aby vás jednoduše odstrčil ze své cesty. A pokud si chcete vypracovat pevný sed, podívejte se pár tipů na těchto stránkách:
Usaďme se na koni
Pomůcky váhou
Jak vysedět klus
Aby se jezdec uvolnil

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. shari

    Prosím o radu

    21:32 - 03. 07. 2012

    Dobrý den, jezdím svěřenou klisnu a hrozně se spolu trápíme. Klisna je rovná, ohebná, přistavitelná v okamžiku k čemukoli, jenže problém, hrozně spěchá, nemohu se na ní ani pohnout, aby mi neutekla "pod zadkem" vím, že je někde chyba ve mně, ale momentálně jsme bez trenéra, snažím se v ní sedět pevně z 80% nám to jde dobře kobylka je uvolněná příjemně na otěži, ale stačí. Ale pak najednou i když nic neudělám ji něco rozruší začne spěchat a když se jí snažím zklidnit na sed nereaguje vůbec. Obsedala jsem ji sama před dvěma lety a pracujeme na stupni Z. Je to drezurně netradiční plemeno irský kob, ale je šikovná ve volnosti i v práci ze země se na ní hrozně krásně kouká, ale teda mnohem hůře sedí. Poraďte prosím jak jí sklidnit a jak zůstat sedět Další problém byl chybně zvolený trenér který mne učil nesmyslné zádrže rukou (práce celou paží v rytmu chodu v podstatě rozkývat koni hlavu) a i když teď nepracuji tímto způsobem, a ruku nechávám klidnou až pasivní klisna dál kývá hlavou (protože jsem jí to naučila) tak i toto potřebuji odbourat

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com