Krakonoš Vladimír Pechan

25. 02. 2021 10:00, Aktualizováno 11. 03. 2021 11:16

Obrázky: 2

Autor: Lenka Gotthardová Foto: archiv autorky Rubrika: Kdo je kdo Počet přečtení: 112 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V prvním měsíci každého roku slaví pan Vladimír Pechan z Vlčic u Trutnova čím dál významnější narozeniny, letos již osmdesáté sedmé. Stále se však sám každodenní aktivní prací udržuje v dobré kondici, kterou by mu mohli mnozí závidět. Každý den se stará o své hospodářství, o koně, krávy i slepice. Práce ho celoživotně těší, a hlavně je za ním vidět.

Vlčice – hory, pestré stráně a louky, v létě vůně sena a večerních stájí, v zimě bílá romantika a zaváté silnice. Na dohled Krkonoše a mnoho podhorských vesniček. Takový malý ráj na zemi, který si musíte vysnít, najít ho ještě dříve, než ho objeví ostatní a potom ho kousek po kousku zvelebovat podle svých představ. To je práce na celý život.

A k tomu pan Pechan sděluje: „Ještě musím vyčistit tady tu louku před domem, je tam hodně keřů a náletů, ale už tam je vidět skála. Krásná skála a pod ní se pasou naše koně. To je přece pohled. A když zapadá slunce, tak ona se celá rozsvítí a září dlouho do večera a ty koně, ty se tam spokojeně pasou a já se na to všechno mohu dívat. A na druhé straně máme údolí, takové světle zelené, lemované tmavým lesem. Tady se taky pasou koně, děti tam mají i překážky, ještě níž je naše nádrž a za ní stáje. Hned od začátku jsem tu měl koně. Bez nich si nedovedu život vůbec představit. To jsou kamarádi. A tahle bělka nevidí. No zachránil jsem ji a ona mi náramně důvěřuje…“

Pan Vladimír Pechan je osobností, kterou zná celý široký kraj i mnoho koňařů od Aše po Břeclav. To je ten s těmi koníky, zapřaženými do vozu s plachtou, který na Velké pardubické, na jezdeckých dnech v Kladrubech, na výstavě v Lysé nad Labem a na mnoha a mnoha dalších akcích ukazoval své jezdecké umění a také rozhazoval sáčky se zrnkovou či mletou kávou. A když někdo tuto kávu chytil, dvojnásobně si na ní pochutnal.

Mnoho lidí ho rozpozná na tisícovkách fotografií v roli nadpozemského vládce našich nejvyšších hor Krkonoš – Krakonoše. Můžete ho vidět nejenom na pohledech, ale i na krabičkách lázeňských krkonošských oplatek, na hořických trubičkách a mnoha dalších dobrotách.

Také si o něm můžete číst v novinách, a to zpravidla při výročích souvisejících s panem prezidentem Václavem Havlem, neboť byl na Hrádečku jeho nejbližším sousedem, který mu vždycky vyšel vstříc, a vzájemně se navštěvovali. Oba našli místo, do kterého se zamilovali na většinu svého života.

A protože bydlí ve Vlčicích, nad nimiž je díky panu prezidentovi Havlovi známý Hrádeček, můžeme si říkat, kolikrát jel touto cestou nejenom Vladimír Pechan, ale i pan prezident Václav Havel, Olga či Dagmar Havlovy, nebo Andrej Krob, Jan Tříska, Karla Chadimová, Vlasta Chramostová a mnoho a mnoho dalších. Víme určitě, že jednou sem přijela dokonce i americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová a generální tajemník OSN Kofi Annan nebo velvyslankyně USA v naší zemi, Shirley Temple Blacková.

Vladimíra Pechana však velice těší, že koním, které nad Vlčicemi chová již řadu desítek let, se stále daří. Už sice s nimi nevystupuje na mnoha jezdeckých či dostihových akcích, ale díky svým aktivitám k nim přivedl velké množství mladých lidí, včetně některých svých vnuček. Nejúspěšnější je bezesporu Vladimíra Pechanová, která závodí již od svých dětských let ve všech jezdeckých olympijských disciplínách a v kategorii juniorů byla vyhodnocena jako nejlepší jezdkyně roku 2017 ve všestrannosti. Jejími nejúspěšnějšími koňmi byla RivaRiva, Rosa P a Corlana. Ježdění a jezdeckému výcviku se věnuje vnučka Martina Šlégrová, která v letních měsících pořádá i prázdninové jezdecké tábory. Také její sestra Pavlína Nováková pečuje o svého koně a ráda se zúčastňuje skokových závodů. Ve skokových soutěžích byla úspěšná také Martina Nováková, která se dlouhodobě věnuje výcviku mladých jezdců a pořádání prázdninových jezdeckých kurzů na Hrádečku u Vlčic.

O koních, panu Pechanovi, jeho vnučkách a dalších jezdkyních by se dalo ještě dlouho vyprávět, ale to si necháme na další narozeninové příležitosti. Každopádně panu Pechanovi i všem ostatním přejeme hodně zdraví a chovatelských či jezdeckých úspěchů.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com