Kořeny moderního teplokrevníka: Phalaris

4. 8. 2021 Eva Holubcová Autor fotek: © archiv

Phalaris byl kdo? Takto pravděpodobně zareaguje většina lidí mimo dostihy a ruku na srdce, i velká část dostihových fanoušků. Na rozdíl od jiných se o něm totiž nevykládají mýty a nejsou o něm publikovány neustále dokola recyklované příběhy. Ale byl to z dostihového hlediska dnes neznámý Phalaris, který způsobil revoluci v chovu plnokrevníka, a je to právě Phalaris, ke kterému se vztahuje většina dnešních plnokrevníků v přímé linii. Z toho vyplývá, že moderní teplokrevník s plnokrevníkem v původu v sobě bude mít s největší pravděpodobností také nějakou tu kapku Phalarise.

Kdo to tedy byl Phalaris?

Phalaris se narodil roku 1913, 16. května na Derby Stud věhlasného Lorda Derbyho. Jeho otcem byl šampión plemeník Polymelus a matkou nevýznamná vítězka Bromus po Sainfoin a z matky po St. Simonovi. Na dráze odběhal během 4 sezón celkem 24 dostihů, z toho 16 vyhrál, včetně dvou walk-overů (dostihů jednoho koně). Běhal ve válečných časech 1915 až 1918 omezeného dostihového provozu během 1. světové války, tudíž hlavně v Newmarketu. Byl koněm stakes úrovně, sice slušným v rámci svého ročníku a vyhlášeným rychlíkem, ale ne mimořádným koněm a bez jeho výsledků v chovu by byl zapomenut poměrně záhy. Phalaris dokázal zvítězit jak na sprinterské distanci, tak na 2000 m, ale nejvýznamnějším počinem je dvojnásobný zásah ve sprinterských Challenge Stakes (1917, 1918).

V chovu svého chovatele Lorda Derbyho začal připouštět roku 1919 a protože byl velice dobře vypadajícím a rychlým koněm, byl pro majitele klisen atraktivní. Výsledky se u plemeníka, požehnaného navíc dobrým charakterem, dostavily záhy, viz níže. Uhynul ve věku pouhých osmnácti let, když padl mrtev po připouštění klisny 28. února 1931.

Phalaris v chovu aneb „phalarisovská revoluce“

Díky výsledkům potomků na dráze byl šampión plemeníkem na Ostrovech v letech 1925 a 1928 a šampiónem mateřských otců v letech 1937, 1941 a 1942. Také byl šampiónem otců dvouletých v letech 1925, 1926 a 1927. Jak se ukázalo, sprinter Phalaris byl schopný předávat svoji rychlost v takové podobě, že koně po něm byli schopní prostát na špičkové úrovni až do 2400 m. Také stál na počátku specializace plnokrevníka.

Jak řekl Varola: „Phalaris je nejvýznamnějším faktorem stojícím mezi plnokrevníkem minulosti a současnosti.“ Plnokrevník před Phalarisem byl plejáda linií, vycházejících samozřejmě ze tří hlavních hřebců (Byerley Turk, Godolphin Arabian a Darley Arabian), v kombinaci s vedlejšími liniemi, ale nástup Phalarise na scénu způsobil, že z jeho linie pochází většina dnešních A 1/1. Proto ten pojem „phalarisovská revoluce“. Během pár dekád vyřadil relativně na dráze bezvýznamný hřebec většinu hlavních linií hlavně na mateřskou stranu pedigree a spíše do role „vedlejších, doplňujících“ a svoji nadvládu plně dotáhl k dokonalosti v 80. a zčásti v 90. letech. Dnes prakticky platí, že: Phalaris = plnokrevník. To je ovšem velmi hrubé zjednodušení navenek, do detailů se pouštět nebudeme. A jak toho Phalaris mohl dosáhnout? Zřejmě šťastnou kombinací genů a objevil se ve správné době.

Významnou charakteristikou této linie je přizpůsobivost, a byla to neskutečná přizpůsobivost, která jí umožnila takový rozkvět. V rámci několika generací je totiž linie v rozvětvení schopná zplodit sprinterskou větev, středotraťařskou i vytrvaleckou; a udržet zároveň rychlost potřebnou na všech distancích. Tato flexibilita je i důvodem nadvlády v chovu plnokrevníka. K tomu je nutné připočíst i to, že v chovu byli schopní se opakovaně prosadit jedinci, kteří nebyli na dráze ti nejlepší, na úkor těch lepších na dráze. Je to takové specifikum linie Phalaris, které u jiných linií nenajdeme. Prakticky všichni byli samozřejmě schopní i dávat skvělé dcery, včetně samotného Phalarise.

K linii Phalaris náleží: většina klíčových A 1/1 plemeníků planety.

Nejlepší potomci Phalarise

Protože potomstvo Phalarise na dráze i v chovu je v podstatě na mnohodílnou publikaci, výčet maximálně zestručníme na ty nejdůležitější syny. Velký úspěch mu přineslo spojování na dcery Chaucera (St. Simon), kterých byl v chovu Lorda Derbyho i jinde dostatek.

 

  • Pharos z matky Scapa Flow po Chaucer – na dráze vítěz Champion Stakes, v chovu šampión plemeník a hlavně otec plemeníků NEARCO, Pharis a dalších ...
  • Fairway z matky Scapa Flow po Chaucer, synu St. Simon – vítěz St. Leger a dalších 11 dostihů, na dráze i v chovu šampión, z nejdůležitějších potomků lze jmenovat Blue Peter (děd Ladykillera – fundamentálního v teplokrevném chovu), Fair Trial či Honeyway
  • Manna – vítěz 2000 Guineas, Derby, v chovu otec Mannamead, Colombo, Manitoba
  • Colorado z Canyon po Chaucer – vítěz 2000 Guineas, Eclipse Stakes a dalších, v chovu jen 2 sezóny, ale v původech k vidění dodnes
  • Pharamond II z Selene po Chaucer – vítěz Middle Park Stakes, klíčový v chovu a otec Menow, z linie vychází např. Buckpasser
  • Sickle z Selene po Chaucer – šampión plemeník v USA, z linie vychází Native Dancer a následně Mr. Prospector

Z dcer vzešli např. klasičtí vítězové Windsor Slipper, Godiva, Mid-day Sun, Brown Betty, Picture Play etc…

V teplokrevném chovu

Jak již bylo řečeno, Phalarisova dominance v plnokrevném chovu znamená téměř jistotu, že moderní teplokrevník s plnokrevníkem v posledních generacích v sobě bude mít kapku Phalarise. V posledních generacích zdůrazňuji i proto, že do procesu vývoje sportovního koně tehdy zasahovala spousta konzervativních plnokrevných linií, kdežto dneska je už prakticky nemožné potkat plnokrevníka bez Phalarise. Čili vliv Phalarise bude v teplokrevném chovu pouze už jenom narůstat, pokud se neobjeví naprosto mimořádný hřebec z jiné linie, který zvrátí vývoj plnokrevníka podobným způsobem jako hřebec narozený roku 1913.

Top 10 nejlepších plemeníků podle WBFSH za rok 2020 ve skocích

Plemeník

Přítomnost Phalarise v 9generačním původu

Chacco-Blue

hřebčí linie Phalaris 3x, samotný Phalaris 1x

Diamant de Semilly

ano, 2x

Toulon

hřebčí linie Phalaris 3x, přímo ne

Mylord Carthago

hřebčí linie Phalaris 4x, přímo ne

Casall

hřebčí linie Phalaris 1x, samotný Phalaris 3x

Berlin (Caspar)

hřebčí linie Phalaris 3x, přímo ne

Kashmir van Schuttershof

1x

Cardento

4x

Nabab de Reve

ne

Diarado

hřebčí linie Phalaris 1x, samotný Phalaris 2x

Top 10 nejlepších plemeníků podle WBFSH za rok 2020 ve všestrannosti

Plemeník

Přítomnost Phalarise v 9generačním původu

Grafenstolz

hřebčí linie Phalaris 2x, přímo ne

Diarado

hřebčí linie Phalaris 1x, samotný Phalaris 2x

Jaguar Mail

přímo z hřebčí linie Phalaris, dále je linie v 9generačním původu 3x přítomna přes Fairway a 2x Pharose, samotný Phalaris také přítomen rovnou 5x (!!!) 

Contendro I

2x

Obos Quality

ne

Diamant de Semilly

2x

Nouma d'Auzay

hřebčí linie Phalaris 2x, přímo ne

Ars Vivendi

hřebčí linie Phalaris 2x, samotný Phalaris 2x

Mighty Magic

ukázkový příklad dominance Phalarise v moderním chovu:
otec přímo z hřebčí linie Phalaris, mateřský otec z linie Phalaris, linie Phalaris přítomna 13x (přes syny Phalarise: Pharos, Colorado, Sickle a Fairway v 9. generaci); a samotný Phalaris přítomen 3x

Landos

přímo z hřebčí linie Phalaris, Phalaris přítomen 2x

Top 10 nejlepších plemeníků podle WBFSH za rok 2020 v drezúře

Plemeník

Přítomnost Phalarise v 9generačním původu

Johnson TN

hřebčí linie Phalaris 2x, přímo ne

Jazz

2x

Sandro Hit

2x

Quaterback

hřebčí linie Phalaris 1x, přímo ne

Florencio

ne

Vivaldi

hřebčí linie Phalaris 3x, přímo přítomen 1x

Fidertanz

ne

Blue Hors Don Schufro

ne

San Amour I

hřebčí linie Phalaris 1x, přímo ne

De Niro

1x

Snad jsme toho moc v 9generačních původech nepřehlédli, toto je ilustrace přítomnosti A 1/1 Phalarise v původech top plemeníků sportovních koní této planety dle WBFSH za 2020.

V dalších dílech si povíme něco o Dark Ronald, Teddy, Djebel, Hyperion, Swynford, Hurry On, Le Sancy a dalších, bez nichž by moderní teplokrevník nebyl.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.