Kořeny moderního teplokrevníka: Diamant de Semilly

19. 11. 2021 06:00

Obrázky: 16

Autor: Kateřina Hanušová Foto: archiv Horse Magazine, sporthorse-data.com Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 894 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V parkurovém mistrovství světa při Světových jezdeckých hrách v Jerezu de la Frontera 2002 suverénně zvítězilo francouzské družstvo, složené pouze z plemenných hřebců Selle Français, což obrátilo pozornost světových chovatelů k plemenné knize Selle Français a jejich chovu zejména v oblasti Normandie. Ze čtyř vítězných hřebců se jako plemeník nejvýraznější měrou zapsal Diamant de Semilly.

V jednotlivcích téhož MS obsadil 9. příčku, o rok později byl stříbrný s francouzským týmem na ME a do svých plemenných knih ho postupně zapsaly snad všechny evropské chovatelské svazy šlechtící sportovní koně. Nyní se již osm let pohybuje mezi nejlepšími 3 producenty skokových koní na světě a 2 roky žebříčku WBFSH vévodil. Diamant de Semilly letos oslavil 30. narozeniny, je doposud žijícím a aktivním plemeníkem, ale už dnes patří k legendám, jakými se zabývá naše série.

Hřebčí linie Ultimate xx

Diamant de Semilly náleží k hřebčí linii plnokrevníka Ultimate xx, narozeného v roce 1941. Tento plnokrevník sbíral v minulosti slávu zejména na mateřské straně rodokmenu, protože z jeho dcery Girondine se narodil věhlasný Almé Z, z jeho vnučky pak další velikán francouzského chovu Quastor. Po roce 2000 se ukázalo, že se více než úspěšně udrží také Ultimatova hřebčí linie.

Mezi předky Amour du Bois a Grand Veneur

Ultimatův pravnuk Amour du Bois dosáhl věhlasu zejména díky svému slavnému synovi Grand Veneurovi, v Čechách se pozitivně zapsal prostřednictvím dalšího syna, importovaného francouzského hřebce Mykonos, který dal celou řadu plemeníků, kvalitních chovných klisen i sportovních koní.

Dnes pozitivně vnímaný Grand Veneur (nar. 1972) se narodil Tanagře G po plnokrevníku Le Mioche xx. Grand Veneur byl sám prověřen ve sportu a ve francouzském chovu ho hojně využívali, dal přes 70 plemeníků. 14 potomků skákalo mezinárodní soutěže a Grand Veneur celá léta vedl francouzský žebříček plemeníků založený zejména na výsledcích mladých sportovních koní ve Fontainebleau. Přesto mu mnozí vytýkali, že nepatřil k nejkrásnějším a předával měkčí hřbet a špatné klouby. V Z-Magazine se ho v dubnu 2000 zastal Germain Levallois: „Grand Veneur byl hodně kritizován. Přesto ho využili všichni velcí chovatelé. Nesnažím se bránit konkrétně Grand Veneura. Zastal bych se každého dobrého koně bez ohledu na jeho rodokmen. I když Grand Veneur předával některé nežádoucí vlastnosti, proč na něj stále všude narážíme?“ A právě Germain Levallois se zasloužil o nesmazatelný zápis Grand Veneura do historie, protože stál za zrozením jeho syna Le Tot de Semilly.

Le Tot de Semilly

Germainovu slovu totiž chovatelé v normandské oblasti kolem Saint-Lô hodně naslouchali, a když si Jules Mesnildrey hledal vhodnou chovnou klisnu, Germain mu doporučil Venue du Thot. Klisna měla v rodokmenu kros na plnokrevníka Ultimate xx, její otec byl jeho synem a její matka jeho vnučkou. Když si následně Jules Mesnildrey vybral jako partnera pro klisnu tehdy mladého Grand Veneura, Germain Levallois narozené hříbě koupil, pojmenoval ho Le Tot de Semilly a dal ho jezdit svému synovi Ericovi.

Ve výše zmíněném článku v Z-Magazine uvedl: „Když se na to podívám zpětně, byl na takového koně moc mladý. Le Tot byl silný kůň, ale vyrostli spolu. Od jejich první společné sezony se hřebce snažil koupit celý svět, francouzská federace, Američani… Měl skvělou techniku předních nohou. Nepřetržitě se rozvíjel prací, bez jakýchkoli výkyvů.“ Eric Levallois si s hřebcem vybojoval své místo na výsluní. V letech 1988–91 společně vyhráli 22 mezinárodních a 63 národních GP, v přepočtu na dnešní měnu téměř 200 tisíc eur. Le Tot byl prvním koněm sponzorovaným francouzskou federací. Již jako 7letý dopomohl Ericovi ke zlatu v týmové soutěži ME mladých jezdců.

Diamant de Semilly: nejvýznačnější potomek svého otce

Navzdory celé řadě vynikajících sportovních koní (např. Itot du Chateau) i kvalitních plemeníků (např. Je T’Aime Flamenco), které Le Tot de Semilly zplodil, zůstává nesporným faktem, že se jeho zdaleka nejvýznamnějším synem stal Diamant de Semilly. I za jeho zrozením a pozdějšími úspěchy stojí výše zmíněná jména – rodina Levalloisových a Jules Mesnildrey. Chovatel sháněl další klisnu, tentokrát s odlišným původem, a opět se obrátil na Germaina Levalloise. Ten mu vybral Venise de Crescels, která měla v původu opět plnokrevníka Ultimate xx, ale především byla přes svého otce Elfa III vnučkou slavného Ibrahima. Germain současně chovateli nabídl připuštění Le Totem zdarma.

Klisna však bohužel při porodu prvního hříběte uhynula a Jules Mesnildrey požádal Germaina Levalloise, aby se postaral o utracení hříběte. Levalloisovi se však již v té době o jedno sirotčí hříbě starali, a tak si vzali do péče další. S pomocí obou synů Richarda a Erica je odchovali „na flašce“ a hříbata za nimi běhala po dvoře jako pejsci. Hřebce z Venise de Crescels pojmenovali Diamant de Semilly a ten pak svým zachráncům péči mnohonásobně vrátil.

V roce 2002 se Diamant s Ericem stali mistry Francie, aby se následně podíleli na zlatě z MS a o rok později přivezli týmové stříbro z ME. OH 2004 jim bohužel unikly jen vinou zánětu šlachy. V roce 2005 i 2006 však nasbírali řadu vítězství i umístění včetně triumfu v GP v belgickém Liege.

Do chovu až v 8 letech

V chovu začal Diamant de Semilly pořádně působit až jako osmiletý, což byla Ericova podmínka – aby hřebec mentálně dozrál a naučil se rozlišovat sportovní a chovatelské požadavky a nepřestal se v parkuru soustředit. To se plně zdařilo a vzhledem k tomu, že mu příroda do vínku nadělila obrovskou plodnost, má dnes ve světových PK registrováno kolem 4900 hříbat, a přestože letos oslavil 30. narozeniny, je stále aktivní.

Dal přes 700 (!) potomků s výkonností 145 cm a vyšší, z toho 271 s mezinárodní výkonností 160 cm a vyšší. K největším hvězdám ve sportu patřili Emerald N.O.P. a Don VHP Z, které oba jezdil Harrie Smolders a dnes úspěšně působí v chovu, stejně jako další hvězda Quickly de Kreisker, hřebec úspěšný v marockých barvách s Abdelkebirem Quaddarem. Nelze nezmínit další skvělé skokany jako Utamaro d’Ecausinnes (Joe Clee, W.Whitaker), Deauville S (L. Kraut) či loňskou mistryni Německa Asathir (P. Weishaupt). Aktuálně jsou velkými sportovními nadějemi Mumbai (Ch. Kukuk), Dominator Z (Ch. Ahlmann), Ilex VP (N. Delmotte), Elzas (Giulia Martinengo) či Darshan (Mohammed Talaat) a potomkem Diamanta je také veleschopný Silverstone G Anny Kellnerové.

Elvis ter Putte

Ve Francii se Diamant jako producent plemeníků zpočátku moc neprosazoval, potomstvo bylo silné, těžké a v jiném typu, než se při výběrech mladých hřebců požadovalo. Zlomovým okamžikem bylo pro Diamanta přesvědčivé vítězství krásného syna – Diarada – na holštýnském körungu 2007. Diarado ukázal, že Diamant skvěle navazuje na ušlechtilé, krevné holštýnské klisny. Dnes můžeme konstatovat, že bylo do chovu zařazeno přes 230 Diamantových synů, a to po celé Evropě i v USA. Z těch starších si již renomé vybudovali například již zmíněný Emerald a také Elvis ter Putte (z matky po Darco x Quidam de Revel), který skákal parkury 160 s Karline de Brabander. Má v chovu již 31 synů a z více než 890 potomků zatím 79 dosáhlo na výkonnost 145 cm a vyšší, ovšem jen za poslední sezonu mu toto číslo stouplo o neuvěřitelných 42 koní!

Absolutní hvězdou byl na letošním ME v Riesenbecku jeho syn Levis de Muze s Řekyní Loli Mytilineou. Jen pověstná kapka štěstí totiž tento stylově se prezentující pár dělila od medaile v jednotlivcích. Na listopadovém holštýnském körungu v Neumünsteru už měl Elvis ter Putte dokonce v lotu i vnuka, potomka svého v Bavorsku působícího syna Manchester van’t Paradise. A tento vnuk jménem Mortimer byl po skvělém výkonu ve volnosti také körován a následně na aukci prodán do Nizozemí.

Emerald van’t Ruytershof

Velmi podobně je na tom s potomstvem Emerald van’t Ruytershof (z matky po Carthago Z), který má přes 1330 potomků a 102 dosáhlo T* a vyšší, přičemž jak Elvis ter Putte, tak Emerald mají nejstarší ročník hříbat z roku 2008 a stejně jako u Elvise došlo u Emeralda v poslední sezoně k obrovskému nárůstu koní v T parkurech – Emeraldovi jich přibylo celkem 50! Emeralda již v nejvyšších sportovních sférách skvěle reprezentuje valach Igor s J. Verlooyem, na americkém kontinentu září s McLainem Wardem hřebec Kasper vh Hellehof, který třetí příčkou v „milionové“ GP Spruce Meadows dosáhl výkonnosti 170 cm.

Diarado nade všemi

Z Diamantových synů se dobře jeví také pravý bratr Elvise ter Putte, Favorit ASK, působící ve švédském a dánském chovu. V chovu na území ČR působili Diamantovi synové Noowanda Semilly a také Dařbuján, odchovaný ing. Müllerem. Všechny syny Diamanta však počtem potomstva a doposud zcela jistě i jeho výkonností překonává již zmíněný bezkonkurenční vítěz holštýnského körungu 2007, Diarado z matky po Corrado I. Dokazuje to nejen žebříček WBSFH, ale i procento koní v parkurech 145 cm a vyšších, které má Diarado, přestože jeho nejstarší potomci jsou až z roku 2009, vyšší než 10 procent!

Tehdy nutná spolupráce tří majitelů hřebců – holštýnského svazu, Paula Schockemöhleho a Nizozemce van Uyterta, kteří černého hnědáka společně zakoupili, vedla k vynikajícímu managementu Diarada, jenž se dnes může chlubit více než 2200 potomky, 233 v parkurech 145 cm a vyšších a samozřejmě neutuchajícím zájmem chovatelů. K největším hvězdám po Diaradovi samozřejmě patří Tebbelův Don Diarado, dále pak Dicas nestárnoucí Američanky Margie Engle-Goldstein, Donatello 141 Izraelky Ashlee Bond a také Chacco Dia, kterou jsme znali s Emmou de Moussac a která nyní reprezentuje švédské barvy.

Bohatá účast potomstva na šampionátech

Na letošních OH a ME měl Diamant de Semilly celkem 3 přímé potomky a 5 vnuků přes své syny Elvis ter Putte, Pacino, Open Up Semilly a Diarado. Jeho belgický syn Mumbai vybojoval stříbro na ME pro německý tým s Christianem Kukukem v sedle.

Diamant de Semilly má v chovu kromě výše zmíněných plemeníků obrovské množství doposud neprověřených nebo jen málo vyzkoušených a přesto velmi nadějných dalších synů, takže do budoucna lze očekávat, že se mu podaří hřebčí linii fenomenálního plnokrevníka Ultimate xx nejen udržet, ale důkladně rozšířit.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com