Jarní desatero pro lepší náladu

22. 03. 2021 06:00

Obrázky: 8

Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Foto: archív autorky, Pixabay Rubrika: Péče o koně a Ustájení Počet přečtení: 782 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V březnu si už můžeme směle namlouvat, že to nejhorší ze zimy je za námi. A tak slíbit sobě i svým koním, že zase začneme makat (ať už na společné kondici, nebo jen na odbourání zimní lenosti), by s přibývajícím světlem neměl být problém. Slibem totiž nezarmoutíš! A když už budeme v tom slibování, zkusíme sliby dokonce i dodržovat. :-)

Sliby-chyby!

Říká se, že každý vyplněný slib je stupínkem do nebe – nebo do pekla. Slibujme tedy pozitivní věci, slibům typu „ještě jednou vyhodíš a vlastnoručně tě odtáhnu k řezníkovi!“ se pro jistotu vyhněte. :) A určitě si neberte příklad z mé maličkosti: Na konci února jsem koním i sobě svatosvatě slíbila, že od března začneme jezdit častěji a hlavně na delší dobu – zimní půlhodinovky že budou naprostou, zapomenutou minulostí. No… Tak minulostí jsou. Se skříplým nervem v zádech opravdu naprostou a dokonalou, když se mi bez slziček v očích nedaří odložit se ani do křesla, natož do sedla… Ale vy jste na tom určitě skvěle, báječně a naježděno už máte víc, než já nasezeno. A aby se vám do sedel ještě víc chtělo, zkuste malou jarní fintu: vyhlaste ve stáji barevný týden. Po bok a na hřbet odpočatých miláčků se vracejte v pestrých barvičkách. Společné lekce a vyjížďky dostanou jarnější (a veselejší) nádech. Nadávky po pádech taky… :)

„Sliby jsou lacinější než dary, přitom mají větší cenu.“

Anatole France

Slib je mrak – splnění slibu je déšť.

arabské přísloví

Jarní splín zažeňme výsadbou kolem koní!

Aby vám to u koní vonělo, krásnělo a jarně dýchalo, krom samozřejmého úklidu si vysaďte květinový kout nebo rovnou celý záhon. Propojit prostory určené k chovu koní a zahradní architekturu nemusí být jen práce pro profesionála. Trochu květin, keřů a stromů zvládne vnést do svého koňo-areálu naprosto každý. Zelená je totiž barva jara a přírody.

Bylinky? Bylinky!

Záhon okolo výběhu zaplněný bylinami slouží jak potěše oka, tak k užitku. Až si budete chtít posedět na jarním sluníčku s limonádou, utrhněte si do ní lístek máty z vlastního záhonku.

Není nad rozkvetlé lavičky!

Vysejte brzy zjara kolem všech posezení v areálu kvetoucí keře, jarní cibuloviny (využijte i květináče) a pestrou zeleň ozdobnou listem.

„Laskavý pohled přehlíží rozbitá okna, protože za nimi vidí květiny.“

holandské přísloví

Jarní paprsky mají sílu – pozor na to!

Nejjistější probuzení umí zajistit sluníčko. Aby se vám jeho jarní síla po bezslunečných zimních dnech nevymstila, začněte používat krémy s ochranným faktorem jak pro sebe, tak pro koně náchylné na spálené čumáky a odznaky na končetinách. Některým stačí máznout bílé a růžové okrsky kůže jen párkrát – hned zjara, abychom jemné kůžičce umožnili přivykat si na prudkou změnu porce paprsků pomaleji. A po zbytek roku už o nich nevíte i bez krémů. Háklivkám přidejte masku a mazejte poctivě každý den.

Šťastní majitelé, kteří o spálených čumáčcích a punčoškách slyší poprvé! Mohou se bezstarostně divit, co je to za zbytečný výmysl! :-)

Nezapomeňte na očistné kúry!

Super probuzení nastartuje jarní detoxikační kúra. Univerzální „čističe“ pro všechny koně jsou například lněné a ostropestřecové semínko a sladkovodní řasa spirulina. Yucca schidigera je skvělá pro artrotické koně. Pro prevenci schvácení na jarní pastviny určitě nezapomeňte na jablečný ocet (článek o něm zde) a na zelený jíl. Při nákupu bylinných kúr vhodných pro jarní detox si v případě očekávání přírůstků ve stájích nezapomeňte ověřit, zda směs neobsahuje bylinky nevhodné či dokonce nebezpečné pro březí klisny!

V březnu sedlák stromy osekává, ale kabát ještě nesundává.

*

Duben je napůl březen a napůl květen.

*

Je-li duben pěkný, bude květen ještě lepší.

lidová pranostika

Pupeny a mladé lístky na jídelníček!

V sítích na krmení nemusí být jen seno. Brzkým jarem probuzené větvičky keřů a stromů, které potřebujete prostříhat a dosud jste to nestihli, poslouží právě teď, v době pučení. A rozhodně nejsou k zahození! Nejedlé koním určitě nepodávejte – ty nadrťte a použijte jako mulč na záhony. Ale jabloň, hrušeň, třešeň, lísku, habr, břízu, lípu, topol, olši nebo třeba hloh koním určitě zkuste nabídnout. Pupeny a mladé lístečky obsahují největší koncentrace hodnotných fytolátek. A nezapomeňte na zavadlé mladé kopřivy!

Jarní generálka na výbězích – když gruntovat, tak zgruntu!

Stáje na jaro naklidí, vyvápní (a tedy vydezinfikuje) nebo jen vydrhne a vydezinfikuje snad každý. Ale už málokdo stejný generální úklid dopřeje i zimním výběhům. Nespokojte se pouhým shrnutím (odbagrováním) nánosů bláta smíchaného se zbytky sena, slámy a trusu nahromaděnými v průběhu dlouhé zimy. Zpevněné plochy a přístřešky se minimálně jednou ročně dezinfikují také – výbornou zkušenost mám s tekutou zdravotnickou dezinfekcí Incidur. Do postřikovače nařeďte koncentrát podle návodu a nezapomeňte vystříkat i vyprázdněné krmelce.

A když už budete v tom mega-úklidu, zapojte i chlapy a rovnou se vrhněte do zpevňovacích vymožeností doby moderní. Následný komfort (váš i koní) stojí skutečně za to! Na fotkách vidíte, jak to vypadalo u Evy Buschacher PŘED… a PO… Palec nahoru! :-)

„Největší zisk ze svatby mají šéfové manželů – ženatí zaměstnanci chodí do práce raději.“

autor neznámý

Udělejme si radost motorovým pomocníkem!

Zametací stroje za vás udělají hromadu otravné, každodenní práce. Nejen v okolí stájí, ale i na základních výbězích, které chceme mít, když už jsme je pracně a draze vybudovali a zpevnili, přece jen ve větším pořádku než seník a hnojiště. (… i když mnozí mají i ten hnojník vzorový!)

Rozhodnete-li se zainvestovat do zametacího stroje, vězte, že na výběr máte mezi typy pro chodící obsluhu a typy pro sedícího řidiče. Cena je, samozřejmě, značně rozdílná. :-)

Mnohé zametací mašinky jsou deklarovány coby multifunkční – většinou poslouží jako rotační kartáč, shrnovač nebo sněhová fréza v jednom – ty doporučuju!

Zametací stroje dělíme na:

  • mechanické
  • bateriové
  • benzínové

Vĕtšina zametacích strojů je vybavena trakčním motorem pojezdu a vždy mají sací turbínu. Odsávané nečistoty jdou od zametacího válce přes filtraci s oklepem do odpadní nádoby. Mechanické zametací stroje filtraci nemají.

„Na nic lidé nevynakládají tolik práce jako na to, aby donutili jiné pracovat za sebe.“

Gabriel Laub

 

Tak krásné a smysluplně propracované jaro s haldou pomocníků!

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com