Jaká byla sezona 2020 v Mountain Trailu?

16. 02. 2021 18:00, Aktualizováno 17. 02. 2021 10:43

Obrázky: 5

Autor: Michaela Zachová Foto: Archiv Czech Mountain Trail Rubrika: Neoficiální soutěže Počet přečtení: 396 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Loňská sezona byla z důvodu epidemie pro pořádání akcí velmi náročná pro všechny organizátory. Přesto se nám podařilo udržet se členy našeho spolku Czech Mountain Trail aktivní kontakt a uspořádat několik důležitých akcí – školení, kurzů i samotných závodů.

Začátek sezony se posunul na květen, kdy nás čekalo úvodní školení nových pravidel Mountain Trailu, jak pro rozhodčí, tak pro samotné jezdce a účastníky soutěží. Školení, které vedli nejzkušenější členové vedení našeho spolku, se konalo v areálu Ranč Rybárna Vlksice (Milevsko). Na místě se sešli jak pokročilí jezdci, tak noví členové – zástupci mládeže i dospělých z různých míst ČR. Školení probíhalo formou teoretické výuky (pravidla, výstroj) i praktických ukázek v Mountain Trail parku s následným cvičným hodnocením výkonů koní a jezdců. V červnu na tuto aktivitu navázalo školení speciálně zaměřené na mladé nové účastníky a členy – příprava Mountain Trail v Nové Říši u Telče. Zde byl výklad pravidel zjednodušen s ohledem na věkovou skupinu 7–18 let a praktická část obsahovala trénink v Mountain Trail parku s okamžitou zpětnou vazbou rozhodčího.

Práce na ruce je dobrý základ nejen pro koně, ale také pro mladého nebo začínajícího jezdce. Učí se koně správně navigovat do překážek, aniž by šel před ním. (Nová Říše)

V průběhu roku naši členové uspořádali také kurzy, několik z nich proběhlo v areálu Vlksice pod vedením trenérky a rozhodčí Pavly Cihlové, individuální kurzy a výcvikové lekce se konaly pod vedením rozhodčí Veroniky Wagnerové v Nové Říši. V Mountain Trail parku Paddock Paradise Tršice (Olomoucko) letos navázali spolupráci s trenérem Marianem Furdekem a přes omezení se zde podařilo uspořádat dva kurzy přirozené komunikace a Mountain Trailu.

 

Některé překážky jsou pro disciplíny na ruce náročné, jako třeba tento Texas Step. Často bývá na vrchu předepsán obrat. Rozhodčí zde při školení názorně ukazuje, jak překážku překonat. (Vlksice)

Přes nepříznivou situaci se podařilo uspořádat tři oficiální a jeden hobby závod, tedy cca polovinu původně plánovaných soutěží. Všechny měly velkou podporu jezdců i diváků a příznivé mediální ohlasy. První ze soutěží se konala v areálu Nová Říše v červenci a mezi početnými startujícími byli významně zastoupeni nově proškolení junioři. Soutěž výborně probíhala i přes nepřízeň počasí a prověřila charakter koní trénovaných na tuto disciplínu i houževnatost jejich jezdců. 

Často bývá součástí akcí CMT doprovodný program s kostýmovými jízdami - free style. Na slavnostním nástupu není pak o zajímavé modely nouze. :)

Dva rovněž velmi dobře obsazené závody se konaly v areálu Vlksice, a to v srpnu a v říjnu. V nově vybudované části parku se pokročilí jezdci potýkali i s náročnějšími terénními překážkami, které odpovídaly nejtěžší úrovni soutěží CMT. Díky přilehlé jízdárně se podařilo zpestřit soutěže divácky atraktivními pasážemi zaměřenými na rychlost a dovednost. V září se poprvé uskutečnily hobby závody CMT konané v příjemném areálu Konírny Doloplazy. Přesto, že se jednalo o hobby závody, byla úroveň soutěžících vysoká a četné výborné výkony by si v příští sezoně zasloužily vypsání dalších soutěžních kategorií, včetně Bridleless (bez uzdění).

V Mountain Trailu nacházejí zálibu i jezdci westernoví, kteří preferují horsemanship. Na překážkách totiž mohou jet i bezudidlově a skvěle zúročí schopnosti svého dobře přiježděného koně.

Věnovali jsme se také online komunikaci, tréninkovým postupům pro inspiraci i diskuzím nad videi s výzvami, které natočili příznivci Mountain Trailu. Každý využil svých možností na jízdárně i v okolním terénu, aby se opět se svým koněm posunul dál. Všechny akce a aktivity podpořily zájem členů o Mountain Trail jako sport, ale i způsob výcviku koně, který je o vzájemné důvěře a respektu, s nimiž lze překonat i nejnáročnější překážky.

Pro mládež je disciplína Mountain Trail lákavá, ale seznámení s pravidly se nesmí podcenit. Tomu napomáhají školení, soustředění a kurzy. (Nová Říše)

Nový kalendář akcí pro rok 2021 najdete na úvodní stránce https://www.mountaintrail.cz/

Proč právě Mountain Trail? Zeptali jsme se nových členů…

„Proč jsme si vybraly Mountain Trail? Máme každá dva koně a jsou pro nás splněným snem. Naši koně jsou naši přátelé. Trávíme s nimi denně veškerý volný čas. Hrajeme si s nimi, couráme po lese a občas nás svezou. Není pro nás prioritou jezdit a bičovat sebe i koně k nějakým sportovním výkonům. A to je důvod, proč jsme zvolily Mountain Trail. V této disciplíně vidíme především hru, trpělivost, vzájemné porozumění a souznění s koňmi. Dovednosti zde získané využíváme i při toulkách po lesích, kde zdoláváme přírodní překážky s klidem a důvěrou. Obě doufáme, že je Mountain Trail pro naše koně stejnou zábavou jako pro nás dvě.“ – Káťa a Lucie Šufnerovy

„Na Mountain Trailu se mi líbí, jak si mezi sebou musí kůň a člověk vzájemně důvěřovat, aby spolu mohli překonávat těžší i lehčí překážky. Mám ráda přátelskou atmosféru, která na závodech nikdy nechybí.“ – Lucie Třetinová

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com