Jaká byla 130. Velká pardubická

12. 10. 2020 07:00

Obrázky: 11

Autor: Monika Suchánková Foto: Bohumil Křižan, Tomáš Kubelka Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 786 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

O osudu jubilejního 130. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, která byla v plánu na neděli 11. října, nebylo vinou pandemie dlouho jasno. Nakonec se rozhodlo. Poběží se. Se sníženou dotací, bez sobotních dostihů a především bez diváků. Na jezdce a koně čekal smutný pohled prázdných tribun.

Přestože byl sobotní mítink před Velkou pardubickou zrušen, byly dva dostihy přesunuty na další den. V neděli tedy na diváky před televizní obrazovkou čekal dostihový maraton deseti dostihů. Na dostihové závodiště měli umožněn vstup pouze trenéři, ošetřovatelé, majitelé koní, kteří startovali ve Velké pardubické, a nezbytné osoby pro uspořádání vrcholu dostihové sezony.

Vše odstartovalo již v 10:30 Zlatou sponou tříletých – Cena holdingu BICZ (proutky, I. kat, 3 200 m, pro 3leté koně). Hned na prvním skoku ztratila jezdce Shehrezada. Na čelo se mezitím usadila Show Me The Money a Giorgione. Na protilehlé rovině se již posunul do čela favorit Roncal (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát) a naprosto bez potíží zvítězil. Druhý dokončil Dark Sun před  Čaryjape, Jacqueline a Show Me The Money.

Dalším dostihem byl Křišťálový pohár města Pardubic (proutky, NL. kat, 3 400 m, pro 4leté a starší koně). Po startu se do čela vydal Silver Seam před Saul. Hodně chtivá v průběhu dostihu byla favoritka Cheminée, která již do cílové roviny točila na prvním místě. V cílové rovině se ale skvěle rozhýbal Aztek (ž. Marek Stromský, tr. Váňa Tomáš, Dr. Charvát) a přetlačil Cheminée. Třetí dokončil Saul před Godfrey a Silver Seam.

Dostih určený pouze klisnám byla Cena společnosti STRABAG a.s. – Cena Laty Brandisové (Stchcc, I. kat, 4 200 m, pro 4leté a starší klisny). Po startu šla do vedení Dallina, ale na čele vydržela pouze za třetí skok. Startovní pole poté mělo točit doprava za točný bod. Bohužel Dallina se za točný bod nevešla a strhla také Caline de Juilley a Alegorii. O tempo se poté starala Rozina, kde vydržela téměř až k cílovému sloupku. Lepší byla pouze trochu překvapivě Engele (ž. Ondřej Velek, tr. Jirátová Petra, Jaroslav Bouček Buc-Film). Třetí dokončila Saint Shine před Libuška a Apas Rocka.

Do Stříbrné trofeje – Cena pivovarů Staropramen (Stch, I. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně) nastupoval jako největší favorit Anaking. Start se povedl až na třetí pokus a ihned šel do čela Dusigrosz, kterého po chvíli vystřídal Wotan. Na protilehlé rovince přešel opět do vedení Dusigrosz (ž. Jan Kratochvíl, tr. Váňa st. Josef, Joly), kde zůstal až k cílovému sloupku. Druhý dokončil Skins Rock před Dragon, Anaking a Wotan.

Pátým dostihem byla Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH (Stchcc, I. kat, 4 200 m, pro 4leté koně). Po startu se nikomu příliš do čela nechtělo, nakonec to na sebe vzal Dundee. Nepříjemný moment se zrodil ve druhé půli dostihu, kdy spadl Mohan a jezdce ztratila Ztracenka. Jak se blížil závěr dostihu, přešel do vedení favorit Chelmsfort (ž. Jan Kratochvíl, tr. Váňa st. Josef, Javor) a naprosto deklasoval zbytek startovního pole. Druhý s odstupem dokončil Dundee před Hamis, La Coral a Nikeandnemesis.

Hodně zběsilé tempo bylo po startu v Poplerově memoriálu – Cena Radiožurnálu – Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic (Stchcc, NL. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně). Na čele se postupně vystřídali Medic, Albe Back a Lad In. V cílové rovině ale měla nejvíce sil Dajuka (ž. Lukáš Matuský, tr. Holčák Radek, K-K Metal), která byla po většinu dostihu schovaná na konci pole. Druhý dokončil trochu překvapivě Lad In před Usockem, Chrystal Cross a Albe Back.

Druhým nejdelším dostihem byla Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena Labe (Stchcc, L. kat, 5 200 m, pro 6leté a starší koně). Před Irskou lavicí, která se překonávala z opačné strany, celé startovní pole zpomalilo, ale naštěstí ji všichni překonali. Naopak obrovské problémy měl Sacamiro na Hadím příkopu, kde úplně zabrzdil, ale pokračoval dál. Poslední skok do cílové roviny skákali vedle sebe Lombargini a Evžen (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Englicovi a Kulhánkovi), který si uhlídal minimální náskok. Třetí dokončil Sweet Red Wine před Imphal a Kaiserwalzer.

Osmým dostihem byla Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (Stchcc, NL. kat, 4 500 m pro 5leté a starší koně). Po startu podle očekávání šel do čela tempař Bridgeur. Velké problémy přišly na Irské lavici, kde skončil Niktiger a také favorit Mustamir. Mezitím se do vedení dostal společně s Bridgeurem také Laverno. Před náběhem do cílové roviny se na čelo začal propracovávat Buonarroti (ž. Jan Kratochvíl, tr. Váňa st. Josef, Jasna) a zvítězil. Druhý dokončil Laverno před Apple´s Kamikaze, Bridgeur a Mr.Spex.

Dalším dostihem byl Pohár BICZ holding 2020 (Stchcc, III. kat, 4 600 m, pro 5leté a starší koně). Po třetím skoku ztratil svého jezdce Mobilization, který se poté chvíli motal na čele a znepříjemňoval ostatním dostih. Naštěstí se to obešlo bez karambolu. Na čele se mezitím pohyboval Stigris před Del Rey. V poslední oranici se na čelo dostal Shent, ale v cílové rovině se nakonec našli dva lepší soupeři, kdy byl první v cíli Del Rey (ž. Pavel Složil, tr. Mimra Zdeněk, D.+ P. Kopálek, CZ) před Stigris. Čtvrtý dokončil Valtz před Personal Coach.

Posledním dostihem odpoledne byla již 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (Stchcc, L. kat, 6 900 m, pro 6leté a starší koně). Favoritem byl obhájce loňského vítězství Theophilos, kterého místo zraněného jezdce Bartoše sedlal Jan Odložil. Zatopit mu měl další svěřenec trenéra Váni, Sottovento, kterého si vybral do Velké pardubické Jan Kratochvíl místo No Time To Lose. Největší soupeři této dvojice měli být především Stretton, Hegnus či Tzigane du Berlais.

Na startu panovala nervozita a start se podařil až na druhý pokus. Odmávnutí startovního praporku a všech osmnáct koní a jezdců se vydalo na trať. Nejrychleji odstartovali Player, Hegnus a Stretton. Naopak hodně laxně pojal start Lodgian Whistle a odstartoval jako poslední. První tři skoky bez problému a nyní se již mířilo na Taxis. Místo burácení davů fanoušků se rozléhal po závodišti pouze hlas komentátora. Velký Taxisův příkop. Skok, který se skáče jednou do roka. Letos na něm skončili No Time To Lose a také Sottovento, pro kterého to bylo bohužel fatální.

Startovní pole mířilo dál. Na řadě byla Irská lavice. Tam vyklopil ze sedla jedinou jezdkyni All Scater. O skok později skončily naděje pro Catch Life. Na čele se mezitím usadil Stretton před Vandualem a Playerem. Přibližně v polovině trati se do vedení dostal Lodgian Whistle. Naopak vítěz VP z roku 2018 Tzigane du Berlais se pohyboval na konci pole. V průběhu dostihu byl zastaven Mahony. Před poslední oranicí si vypracovali menší náskok Vandual a Player. Na travnatém oválu se k vedoucí dvojici začali přibližovat Hegnus a Talent. Poslední skok tato čtveřice skákala téměř současně. Hegnus (ž. Lukáš Matuský, tr. Holčák Radek, Ševců) přešel do vedení a nikoho před sebe již nepustil.

Druhý dokončil Player těsně před výborně běžícím Vandualem a Talentem. Se ztrátou na pátém místě dokončil Tzigane du Berlais před Casper a Lodgian Whistle. Dále ještě dokončili Stretton, Theophilos, Bugsie Malone, Dulcar de Sivola, Mazhilis a Ribelino. Vítězný jezdec Lukáš Matuský věnoval vítězství své nedávno zesnulé mamince.

130. Velká pardubická je minulostí. Napsala další kapitolu své bohaté historie, ve které se najde spoustu radosti, ale také smutku.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: