Jak zúročit důvěru – nejen v Mountain Trailu III

28. 05. 2021 06:00

Obrázky: 7

Autor: Michaela Zachová Foto: Archiv Michaely Zachové a Mariána Furdeka Rubrika: Neoficiální soutěže Počet přečtení: 433 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

S naší anketou jsme v předchozích dílech oslovili jezdce několika stylů – od hobby parkuru, drezury, přes endurance a western. Jak se však na přínos relativně nové soutěžní disciplíny dívá trenér koní? Je princip Mountain Trailu a jeho terénní překážky pro výcvik koně přínosný?

Zdá se, že ano. Své nám o tom řekl jeden z trenérů jezdců a koní, Marian Furdek. A já jsem si dovolila doplnit své zkušenosti z výcviku mladých jezdců. Protože i zde je Mountain Trail velkým pomocníkem.

Marian Furdek, trenér koní - horsemanship

„Ak hľadáte spôsob ako zlepšiť komunikáciu a vzájomný vzťah s Vašim koňom, je to prvý krok k úspechu. Vykročili ste správnym smerom. Nezáleží na tom, koľko máte skúseností. Dôležité je, že máte chuť na zmenu, chcete napredovať a ďalej sa vzdělávat,“ tato slova najdete v úvodu webových stránek sympatického trenéra Mariana Furdeka. Jeho zkušeností práce s koňmi využívají například v mountaintrailovém areálu Tršice, kde pořádali již několik seminářů pod jeho vedením.

Jaký je Váš styl jízdy na koni a sport (kromě MT), kterému se věnujete nebo jste se věnoval dříve?

Nemám presne vyhranený štýl jazdy. Snažím sa jazdiť tak, aby jazdenie bolo predovšetkým bezpečné a pre koňa nenásilné a zrozumiteľné. Pritom využívam v rôznych situáciách taký jazdecký štýl, ktorý daná chvíľa vyžaduje. Snažím sa jazdiť tak, aby som mal z jazdy radosť ja a rovnako aj kôň, ktorého jazdím.

Čím Vás inspiroval Mountain Trail?

Profesne sa venujem výcviku koní, pričom sa stretávam s koňmi mladými ako aj s koňmi, ktoré už majú čo to za sebou a cestou si nazbierali veľa zlozvykov. Mojim prvým cieľom na začiatku výcviku je pomôcť nájsť koňom vnútorný pokoj. Z praxe mám skúsenosti, že ak mám následne možnosť kone oboznámiť z Mountain Trail prekážkami, kone sa správnym vedením na týchto prekážkach stávajú pozornejšími a získavajú vďaka nim zdravé sebavedomie. Z tohto dôvodu ma Mountain Trail inšpiroval a môžem ho každému len odporučiť.

Co z dosavadních výcvikových zkušeností využíváte v MT, respektive, co je pro Vás nejsnazší?

Ako tréner sa venujem predovšetkým prirodzenej komunikácii. Kone, ktoré majú možnosť prejsť skúsenosťami z takéhoto typu výcviku, to majú pri zvládaní prekážok oproti iným koňom neporovnateľne jednoduchšie. Je to z dôvodu, že než sa kone s prekážkami vôbec stretnú, sú už psychicky vyrovnané a presne rozumejú tomu, čo po nich majiteľ požaduje. Preto sa kôň môže plne sústrediť na prekonanie prekážky a tým pádom je to pre koňa a jeho majiteľa bezpečné. Bezpečnosť to je to, čo by malo byť pri prekonávaní prekážok to najdôležitejšie.

Naopak co nového se s koněm musíte učit, abyste překážky v MT zvládali?

Myslím že na túto otázku nájdete odpoveď v predchádzajúcich vetách. Skôr ako sa do prekonávaní prekážok vôbec pustíte, mal by vám kôň rozumieť a dôverovať vám. Příprava pro MT je založena na důvěře koně a jezdce.

Úročíte tuto důvěru i mimo trať? (na vyjížďce, při běžné manipulaci, v jiném sportu apod...)

Samozrejme! K tomu nie je viac čo dodať.

Mountain Trail jako vodítko pro mladé jezdce (Míša Zachová)

Určitě je mezi vámi mnoho těch, kteří se v jezdeckém odvětví věnují přípravě mládeže. I já do této skupiny již nějaký pátek patřím, byť donedávna tato profese byla jen mojí vedlejší činností. Ráda bych se s vámi podělila o svůj poznatek se zařazením překážek do výcviku dětí a mladých jezdců.

Na úvod jen malé představení – začínala jsem jako pomocný instruktor v Dětské jezdecké škole Řícmanice někdy od roku 2002, asi pět let poté jsem absolvovala cvičitelský kurz westernového jezdectví a cca od roku 2008 se již v okolí Brna věnovala výcviku začátečníků – dospělých i mládeže. Někteří z mých svěřenců mě již jezdecky předběhli a jsou z nich úspěšní závodníci nebo trenéři, případně dále pokračují pod dalšími lektory, se kterými pořádáme kurzy – například dlouhodobě spolupracuji s Esther Weber. Výcvik začínajících jezdců mne však nepřestává fascinovat a neustále mi přivádí nové talentované juniory, ti nejlepší z nich u nás zůstávají a stále se zdokonalují. Na začátku bývá mnohdy strach a nejistota, ale také velká odvaha. Díky ní a díky našim trpělivým školním koním se většina juniorů brzy dostává do relativně bezpečného zvládnutí všech chodů, ovládání koně na jízdárně a částečně v terénu.

Pokročilejší pak na vyjížďce postupně absolvují veškeré nástrahy, ať už jde o kopce, slalom v lese či brodění vody. Mnohým z nich přitom v tréninku „nanečisto“ pomohly právě překážky z Mountain Trailu. Dnes s nimi můžete absolvovat i náročnější vyjížďku v jakémkoli terénu či provozu. Samozřejmě úměrně jejich věku a na prověřených zkušených koních.

Inspirace v Německu i na Vysočině

S  disciplínou Mountain či Extreme Trail jsem se setkala poprvé před devíti lety na známém westernovém veletrhu AMERICANA v německém Augsburgu a posléze v roce 2013 na Beránkově dvorku na Vysočině. Přejezd přes mostek na rybníčku, tunel z plachty a první texas step (schody) na mne zanechaly skvělý dojem. V roce 2015 jsem pak uviděla extremetrailový park v Hoštce a poté jsme začali budovat vlastní trať na ranči nedaleko Brna, kde jsem působila. Již tam jsem si všimla, že pro výcvik jezdců je jízda mezi překážkami skvělým vodítkem. Daleko lépe si zhmotní představu, kam svého koně navést. Znáte to: „Obloučkem změnit směr, udělej si levý kruh, jeď rovně…“, to vše je pro děti poměrně abstraktní pojem.

Často si nedovedou kruh představit a poté jezdí bramboru, trvá jim, než se pořádně rozhlédnou po jízdárně, kudy a kam mají jet. Proto je dobrá kombinace jízdárna nebo kruhovka a trailové překážky, kde dítě rázem pochopí, že ze schodů má jet na můstek a kolem kavalet na houpačku. A najíždět si přitom rovně – což jim jde celkem přirozeně. Navíc se naučí v bezpečném prostředí jízdu do kopce, z kopce, přes klády a mosty. Ve svém domově v Moravském Krumlově mám nyní menší tréninkovou trať a v kombinaci s kruhovkou se mi velmi osvědčila. Děti mají lepší rovnováhu i sed a v terénu si pak mnohem lépe poradí – třeba při couvání mezi stromy. Učí se zkrátka ovládat koně jemně a pomůckami působit na každou jeho končetinu zvlášť.

Začínáme na zemi

Velmi přínosná je pro juniory i práce na ruce. Vždyť manipulace s koněm je úplný základ, než se vyšvihnou do sedla či obecně na koňský hřbet. Práce s koněm ze země na překážkách trailu však může být ve finále těžší než ze sedla. Vodič totiž na koně působí pouze prostřednictvím řeči těla, tedy správným postavením ramen, trupu, natažením ruky apod. Pokud skutečně trénuje podle pravidel Czech mountain trail, pracuje s koněm na relativně volném vodítku, za které netahá, a koně navádí do překážek například i vysláním. Sám přitom stojí mimo překážku. Musí být mnohdy schopen koně zastavit, zacouvat nebo otočit na velmi malém prostoru, zvýšené stupně nevyjímaje. Pro takového juniora je pak mnohem snadnější celkové ovládání koně v běžném provozu, včetně nakládání do koňovleku. Prostě ví, co se stane, když otočí koni hlavu doprava nebo kde budou nohy koně, když mu ustoupí záď.

Na stylu nezáleží, důležitá je souhra

Co se mi na Mountain Trailu nejvíce líbí, je jeho všestrannost z hlediska stylů. Uplatní se zde jak jezdec klasiky, tak westernu a blízký je i milovníkům vyjížděk, tedy jezdcům „lesním“. Důležitá je totiž souhra člověka a koně, chcete-li opět často skloňovaný horsemanship. Aby byl vztah mezi jezdcem a koněm co nejlepší, měli by se oba navzájem posouvat a čelit společně novým výzvám. Nové překážky a situace totiž prověří, jak to s onou dvojicí doopravdy je a na čem je nutné stále pracovat. I pro mladého jezdce je dobré, když se naučí základům více jezdeckých stylů. Z každého má totiž co čerpat. Ať je to drezurní úloha, základy reiningu či trailu. Jezdectví se totiž učíme celý život a univerzální návod neexistuje. Pokud je však na konci každé lekce psychicky spokojený kůň a ještě více namotivovaný jezdec, pak se vzájemné učení může rozvíjet jakýmkoli směrem.

Máte podobnou zkušenost? Podělte se s námi o ni!

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com