Jak vysedět klus

19. 03. 2012 05:00, Aktualizováno 20. 03. 2012 12:02

Obrázky: 1

Autor: Sue Morris Foto: Dominika Švehlová (videa) Seriál: Zápisník klasického ježdění Zdroj: ClassicalDressage.co.uk Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 43009 Počet komentářů: 12 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

Zůstat sedět v sedle jak přilepený, když kůň kluše, je často nedostižným snem mnoha jezdců. Něco prostě dělají špatně - jenže co? Přinášíme vám pár tipů, na co myslet a co dělat, abyste byli i v těžkém sedu s koněm v harmonii. PS: Výukový materiál pro cvičitele ;-)

Nemůžete se naučit vysedět klus na koni, který vám nedal svůj hřbet!

Vysedět klus se nenaučíte nekonečným vyklusáváním bez třmenů pod záminkou, že „to je jediný způsob, jak získat dobrý sed". Kůň se musí sám korektně nést, abyste byli schopni ho usedět, a vy se musíte sami nést korektně, aby byl on schopen to udělat.

Když vám kůň dá svůj hřbet, seďte v plném sedu - ale jen tak dlouho, dokud je to pohodlné pro vás oba. Kterýkoli z vás může tuto spolupráci přerušit; kůň tím, že se prohne, nebo vy tím, že ve svém sedu/kyčlích ztratíte rytmus pohybu koně. Jakmile ucítíte, že je soulad plného sedu z jakékoli strany narušen, přejděte do lehkého klusu, dokud vám kůň zase nedá hřbet. Zpočátku možná vysedíte pouze 3 kroky a budete muset přejít do lehkého klusu. Pracujte však na tom, abyste zlepšili sílu svoji a svého koně, aniž byste přitom ztuhli, a velmi brzy usedíte 6, 10, 20 kroků!

Naučit se vysedět klus je jednou z nejtěžších věcí, protože musíte pro sebe objevit přesnou svalovou práci, které je k tomu potřebná. Nejedná se o obyčejné uvolnění, protože pokud byste se pouze uvolnili, jen byste bouchali do zadní rozsochy sedla!

Většina lidí myslí na to, že má pohyb vysedět dolů, do koně. Abyste ale byli schopni správně vysedět klus, musíte nechat koně přijít nahoru ke každé jedné sedací kosti a pohnout odpovídající kyčlí nahoru a dopředu. Druhá kyčel jako by pak šla dolů a dozadu. Právě špatné načasování těchto pohybů jednotlivých kyčlí nahoru/dolů vede k bouchání a poskakování jezdce. Když kůň dosáhne vrcholku fáze, kdy jde hřbetem nahoru, musíte vědomě myslet na to, že půjdete zpátky dolů do sedla. Čekat na gravitaci by bylo příliš pozdě! Jak říkám, musíte dovolit, aby se toto stalo, ale zároveň musíte sladit svůj pohyb s pohybem koně vpřed.

Tento dopředný pohyb musíte vyvinout každý krok, ve dvoudobém rytmu. Problémy začnou, když zapomenete jít druhou sedací kostí dolů se sedlem. Snaha „sedět klidně" skončí neodvratným pleskáním zadku do zadní rozsochy sedla! Vy naopak potřebujete, aby svaly okolo kyčlí a v bedrech byly pružné - většina jezdců má tendenci je naopak znehybnit. Musíte být schopni stahovat a povolovat tyto svaly vědomě. Navíc musíte svaly nacházejícími se uprostřed těla podpořit svůj trup, takže budete sedět vybalancovaně na sedacích kostech s kyčlemi (kyčelními klouby) uspořádanými svisle pod rameny. Pouze z tohoto klasického držení těla, kdy má páteř neutrálně uspořádané obratle, může vaše tělo absorbovat pohyb korektně, a to skrze kyčle a páteř.

Ti jezdci, kteří s každým krokem kývají hlavou, se obvykle prohřešují tím, že sedí příiš na zadku, mají zvednutá kolena a uzamčené kyčelní klouby. „Náraz" pak není absorbován a vystupuje ven končetinami v podobě nehezkého kývání a/nebo poskakujícíma rukama, nebo břichy kroutícími se jako u břišních tanečnic.

Myslete na to, aby váš trup zaujal tvar velkého písmene „D", ne nějakého hrozného „C", které je tak běžné. Vaše záda budou rovnou čárou „D" (nesmíte je zatínat) a váš předek se lehce vyklene dopředu, aby se kulatil do bříška. Tvar „C", který je tak často vidět, je výsledkem ježdění těch jezdců, kteří se snaží absorbovat pohyb zkolabováním břicha dovnitř - je to ošklivé a neúčinné.

Pokud i vy v plném klusu a cvalu „poskakujete", dost možná neúmyslně používáte ruce k tomu, abyste se udrželi „s" koněm. To je jedna ze dvou věcí, které musíte odstranit. Pro mě to znamená, že kůň vede a vy ho následujete. Myslete spíš na to, že vy ho povedete, a to ze svého středu těla - nechcete se stát jeho hlavou - ale chcete sladit svůj pohyb s jeho pohybem tak, abyste tvořili jednu jednotku.

Stejné principy použijte ve cvalu. Dejte své kyčelní klouby koni; dovolte mu, aby s nimi pohyboval. Není vůbec žádná potřeba něco někam tlačit, žďuchat, mačkat nebo nějak řídit. Pohyb koně bude podle potřeby otevírat a zavírat vaše klouby a bude hýbat vaší pánví. Pokud se pokoušíte „sedět v klidu", zablokujete jeho zadní končetiny a ty nebudou moct došlapovat pod tělo. Váš trup má zůstat měkce vzpřímený (žádné veslování rameny), udržuje si tvar velkého „D".

Možná vám pomůže, když si budete představovat, že sedíte vysoko - výš - nejvýš ve chvíli, kdy pohyb cvalového skoku vytlačí váš sed dopředu. Toto pomyšlení znovu zaktivuje ty svaly vašeho trupu/pánve/beder, které stabilizují horní část vašeho trupu, zatímco pánev a kyčle budou mít možnost sladit se se cvalovým rytmem pohybu koně.

Vynikající analogie vysezení cvalu a klusu je pomyslet si na to, co se stane, když driblujete míčem o zem. Jakmile jde míč nahoru, zvedáte s ním i svoji ruku, dokud nedosáhne vrcholku své cesty nahoru, a pak ho znovu začnete tlačit dolů k zemi. Pokud byste míč rukou zachytili ještě během fáze, kdy jde nahoru, vyrobili byste ono „bouchnutí".


Příště se ještě k vysezenému klusu vrátíme, a to prostřednictvím otázek a odpovědí i dalších postřehů samotné autorky. A nebude chybět ani pár vět k lehkému klusu.

Připojené obrázky

Připojená videa

Nácvik vysezeného klusu

- jezdkyně má nadměrně uvolněné svaly, nemá potřebně stabilní trup, proto se snaží udržet v sedle tím, že má zatnuté kyčle; výsledek je, že příliš na koni "poskakuje".

Nácvik vysezeného klusu 2

- jezdkyně má dobře stabilní trup a přitom správně uvolněně-aktivní svaly břicha a beder, které ji drží pěkně v sedle, aniž by házela rukama či hlavou. Chybí jí jen lepší uvolnění kyčlí, aby byly i její holeně "přilepené" k tělu koně.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. karol

  postup výcviku

  07:11 - 19. 03. 2012

  (...) stejné principy použijte ve cvalu(...) Ja to robím naopak, Najprv učím vysedieť v plnom sede cval, kde sa adept naučí pracovať aktívne s krížami a potom plný sed v kluse. Ľahký klus učím až keď vie jazdec plný sed ako v cvale tak i v kluse. Práca panvou sa dá ťažko vysvetliť. Prímerov je mnoho, aj tak je to pre každého jazdca "aha" zážitok, ktorý sa objaví a potom ho treba iba rozvíjať. Čím nepohodlnejšie kôň kluše tým je to ťažšie. Nezávisí to iba od toho či kôň zoberie jazdca na chrbát alebo nie, ale aj od jeho biomechaniky zadaných nôh. Dobrý jazdec usedí aj taký kus, kedy ho kôň na chrbát nezoberie a naopak svojim pružným sedom podporí v koňovi tendeciu vziať ho na chrbát.

 • 2. Ivetashena

  vysezení klusu

  07:33 - 19. 03. 2012

  Reaguje na 1.

  Ano, podstatou je naučit se kvalitní pohyb koně si "vyrábět".
  Začátečník netuší, jak onen pocit vypadá, co vlastně by měl (a jak) "vyrábět", takže jako základ pro úplný začátek vidím koně, který se na lonži i pod nejezdcem pohybuje příjemně a je snadno vyseditelný. Takový kůň je poklad k nezaplacení. Jakmile už jezdec ví, oč kráčí, snáz se naučí i u hůře vyseditelného koně "hledat" a podporovat vzorce pohybu, které již poznal jako příjemné.

 • 3. Simka

  Pracovní-lehký

  12:50 - 19. 03. 2012

  Souhlasí s Karolem i Ivetou...ono je dost ošidné klusat lehkým klusem a vysedět pár kroků a zase lehkým klusem, vede to k tomu, že jezdec (i kůň) těch pár pracovních kroků "vydrží" a spíš se zatne a užuž odsedává, aby si ulevil..taky vidím postup opačně a nebo s přechody do kroku - tedy pracovní klus, když neusedím, krok a znovu klus...princip lehkého klusu je nechat se odhodit a pracovního nechat se zhoupnout, začínající jezdec v tom vidí jen nechat se odhodit a bojovat proti tomu :)...ale jistě je to na každém cvičiteli, jak své svěřence klusu učí..:D

 • 4. karol

  IKJ

  14:42 - 19. 03. 2012

  Už mnoh rokov poriadam intenzívne kurzy jazdenia v trvaní 1 týždňa (6 hodín lonže, 6 hodín jazdiareň 2 hodiny terén) a moja skúsenosť hovorí, že úplný začiatočník sa za ten týždeň naučí vysedieť klus (lebo začínm cvalom), kým pokročilejší, teda ten, ktorého naučili niekde ľahkému klusu, to za ten týždeň dosiahne iba ťažko. Tiež sa mi osvedčil postup: Najprv prilepiť zadok na sedlo v každom chode a vôbec ma nezaujíma kde ten človek má hlavu, ruky, nohy. To spraví vyhadzovanie lopty nad hlavu. Potom trénujem pokojnú ruku v každom chode a obyčajne sa tým človek dostane do pozície, ktorá je správna. Doladiť treba držanie hlavy a špičiek nohy. To všetko na lonži. Najprv na madlách, potom v sedle bez strmeňov a nakoniec v sedle so strmeňmi.

 • 5. naideen

  z pohledu trénovaného :)

  15:01 - 19. 03. 2012

  Dříve jsem jezdila na klusákách a ani na jednom jsem nebyla schopná zasednout do prac. klusu,což jak si zpětně uvědomuji,bylo nejspíš mojí strnulostí a prostým zvykem vysedávat. Teď jezdím cca půl roku pod vedením někoho jiného na fríské kobyle a moje vysezení se znatelně zlepšilo a na jízdárně daleko raději jezdím v pracovním klusu :) i na fotkách už to vypadá o dost lépe,ale co je asi to nejhlavnější...prostě se na tom koni skvěle cítím...zasednu,pracuju břichem a kyčlema a prostě se ,,vozim" :)

 • 6. Zdeněk.Trutnovacek. Horsky

  Práce kyčlí

  17:35 - 19. 03. 2012

  k popisovanému postupu...abych si to nějak dokázal představit....pracovat kyčlemi podobně jako když se pádluje na kajaku???
  ....že to přirovnávám zrovna takhle...
  Díky...

 • 7. gamblerka

  začínat cvalem ano i ne

  19:31 - 19. 03. 2012

  Léta jsem vyučovala v intenzivních kurzech podobně jako Karol, prakticky se v ničem nelišíme kromě toho cvalu, začínala jsem na lonži nejdříve v klusu, protože jsem jednak měla koně s klusem a´la křeslo pro hosta a navíc v pomalejším chodu (za předpokladu toho měkkého klusu - nikoliv však příliš mělkého) se cítli jistěji. Ke cvalu jsem přistoupila co nejdříve a to i přes bariéry. U dětí dáváme přednost už po dvou lekcích na lonži učit rovnováhu v klusu na ruce v terénu. Takže stejně je třeba volit individuální přístup a nejdůležitější je kůň s odpovídajícími chody pro začátečníky. Pak to jde samo.

 • 8. naideen

  Práce kyčlí

  22:01 - 19. 03. 2012

  Reaguje na 6.

  nevím jak se pádluje na kajaku :) spíš bych řekla,že to je když sedíte uvolněně a kopírujete pohyb koně a najednou si všimnete že kyčle a sedací kosti kopírujou pohyb koně měkce jakoby dolů...

 • 9. Katka K.

  Cval nebo klus?

  07:26 - 20. 03. 2012

  Myslím, že to, zda začínat klusem nebo cvalem závisí na koni. Pokud je kůň plochý a "kanape", pak klus není problém a jezdec se cítí lépe, protože je pomalejší a kontrolovanější. Pokud klus úplné kanape není a je pohodlnější cval, pak je pochopitelné začít cvalem. Z koní které mám teď k dispozici: starší plnokrevník, který moc nezvedá nohy - jednoznačně klus, cval je plochý a na lonži ne moc příjemný. Polokrevník, už ne takové kanape, ale opět lepší klus než cval. Můj drezurní vznosný valach - jednoznačně nejprve cval, klus je velmi náročné vysedět. Poníci - většina poníků s drobivými chody je pohodlnějších v klusu, to je kadence tak rychlá, že se dítě ani nestačí zvednout, zato ve cvalu "kopou do zadku". Takže já bych nepaušalizovala.

 • 10. EBoB

  moc dekuju

  11:09 - 20. 03. 2012

  .

 • 11. Radka Kašpárková

  "aha"

  22:31 - 20. 03. 2012

  stále si pamatuju svůj "aha" zážitek s vyseděným cvalem... takže naprosto souhlasím se začínáním ve cvalu, i když vím, že se cvalu mnoho začátečníků bojí... ale pokud je to na lonži a s madlama není se čeho bát... vždycky všem říkám že cval je jako houpačka - ostatně odtud určitě pochází houpací kůň ;)

  To karol je možné se nějak přihlásit na ten intenzivní kurz? Bych si tím strašně přála projít...

 • 12. karol

  To snakywolf

  13:34 - 21. 03. 2012

  Neviem či už nie je plno. Eviduje to moja žena. KOntkat je na http://www.pnh.sk, horná lišta CK-Aesculap, bočná lišta Prázdniny v sedle. T.č. je nie k dispozícii až od pondelka.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com