Jak si nevybírat sedlo

14. 04. 2015 06:00

Obrázky: 5

Autor: Jane Clothier Foto: archiv autorky Rubrika: Výstroj jezdce a koně Zdroj: The Horse's Back Překladatel: Kateřina Lipinská Počet přečtení: 17638 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Jane Clothier si možná pamatujete z článku o zdravotních problémech plnokrevníků. Nyní se tato fyzioterapeutka zaměří na sedla – nemůže na dálku a bez znalosti situace radit, jaké sedlo si vybrat, ale upozorňuje na to, co všechno je potřeba při výběru zohlednit a naopak čím se při výběru nenechat ovlivnit. A také na úskalí výměnných komor syntetických sedel.

...koupit sedlo není jako koupit si ponožky

Některé věci se dají rychle vybrat a koupit, ale sedlo mezi ně nepatří. Přitom jeho správný výběr je klíčový - správně zvolené sedlo je koni pohodlné, neomezuje ho, dobře rozkládá naši váhu a pomáhá ji koni nést. Přesto mnoho koní chodí i dlouhodobě s nepadnoucími sedly, která jim působí bolest a poškození.

*Nad čím vším je potřeba se zamyslet při výběru sedla? Málokterý kůň je zcela „konfekční", takže nejčastěji udávané údaje - šířka komory a velikost posedlí - nestačí. Pojďme se zamyslet na variabilitou koňského hřbetu.

 • Kůň může mít vysoký kohoutek, střední, nebo být prakticky bez kohoutku. Vysoký kohoutek může (ale nemusí) být zároveň i dlouhý, což významně ovlivňuje požadovaný tvar sedla.
 • Hřbet z pohledu ze strany může být prohnutý, rovný nebo vyklenutý.
 • Hřbet z podélného pohledu může být střechovitý, rovný, nebo štěpený (svaly nad úrovní obratlových výběžků).
 • Kůň může být stavěný „do kopce" nebo „z kopce".
 • Není asi potřeba zmiňovat krátký a dlouhý hřbet (nebo, přesněji řečeno, když mluvíme o pasování sedla, krátký a dlouhý hrudník)
 • Sama páteř může mít úzké nebo široké výběžky (na které nesmějí tlačit sedlové polštáře).
 • Dále široký, kulatý nebo naopak úzký, plochý hrudník a cokoli mezi tím?
 • A to nemluvím o poškozených hřbetech starších koní, asymetrických lopatkách, křivosti a dalších všemožných fyzických zvláštnostech koně nebo jezdce.

Koně zpravidla různým způsobem kombinují výše uvedené charakteristiky. Mnoho jich má jedno nebo více zvláštností, které napasování sedla komplikují. Někteří jsou kombinací takových zvláštností, že najít na ně padnoucí sedlo se stává noční můrou.

Text je vlastnictvím autorky Jane Clothier a žádná jeho část nesmí být reprodukována bez svolení. Originál se nachází na http://thehorsesback.com, sdílení odkazu je v pořádku. V případě zájmu o další informace nebo další použití textu kontaktujte autorku: jane@thehorsesback.com

vsZachrání to výměnná komora?

Jednou z nejpřevratnějších novinek ve světě sedlářství byl vynález výměnné komory u syntetických sedel. Nápad je to geniální - povolením několika šroubů si za pár minut každý majitel může upravit sedlo na míru svému koni. Výhody jsou zřejmé. Sedí většině koní. Můžete ho přizpůsobit vyvíjejícímu se hřbetu mladého koně, sezónnímu kolísání kondice koně na pastvině nebo změnám v osvalení v důsledku tréninku. Tak co je za problém?

Nejde obecně o problém s výměnnou komorou, ale o zavádějící tvrzení prodejců, kteří touží prodat. Zejména o tvrzení, že tato sedla sedí každému koni. Ne jednomu koni, u kterého kolísá váha nebo osvalení, ne několika koním ve stáji, ale každému koni. Nesedí, nemohou. Není to pravda.

Pohled na koňský hřbet

Existuje zcela jistě mnoho koní, kteří jsou bolaví, protože špatně padnoucí sedlo má příliš úzkou nebo širokou komoru. Většina lidí má zkušenost s koňmi, kteří mají buďto bílé skvrny na kohoutku, nebo dokonce úbytek svalů v oblasti za kohoutkem. Komora vyhovující kohoutkovému profilu je tedy velmi důležitým předpokladem padnoucího sedla. Jak je ale patrné z výčtu na začátku článku, bohužel ne jediným. Koně jsou živí a jedineční tvorové a jejich stavba se liší v celé oblasti, kde sedlo sedí.

Výměnné komory nejsou patentované jedním výrobcem a využívá je více firem. Jak jsem již řekla, pokud kostra vyhovuje hřbetu koně a sedlo dobře sedí, je to skvělá věc. Ale kdo to určí? To je těžké, když některé firmy stále nepřesně tvrdí, že jejich sedlo sedí všem koním.

fsMarketing je to nejhorší. Není jen zavádějící, je to zkrátka nepravda. A co víc, je to záměrné matení majitelů koní, které je vede k mylné víře, že pokud mají správnou velikost komory, sedlo sedí a koně nemůže nic bolet. Vadí mi, že jsou lidé klamáni. Vadí mi mnohem víc, že koně musejí tiše snášet problém, který může vést k bolesti hřbetu. (A pracovala jsem s takovými koňmi.) Pokud sedlo sedí, je výměnná komora skvělá věc. Pokud nesedí, je to kůň, kdo trpí, bez ohledu na to, kolik odborníků řekne, že černá je vlastně bílá a sedlo s výměnnou komorou může padnout každému koni.
Nemůže.

Obr: Nejde jen o šířku komory. Kohoutek se může lišit také výškou a délkou. A nejen kohoutek, ale i tvar hřbetu. Oblast páteře. Tvar hřbetu v zadní části sedlových polštářů u posledních žeber. I zde se hřbety různých koní liší délkou i úhly.

A co docpání?

Docpání sedla znamená přidat (nebo ubrat) materiál na určitých místech sedlových polštářů. Může vcelku dobře padnoucí sedlo doladit. Přizpůsobí tvar polštářů specifikům konkrétního koně. Neudělá ale z nepadnoucího sedla padnoucí. Docpání sedla, které je pro daného koně špatně tvarované, je asi jako udělat si další dírku na opasku ve snaze udělat z nepadnoucích džínů padnoucí bez ohledu na to, že pas je příliš úzký a nohavice o 20 centimetrů kratší.

Docpání funguje pouze tehdy, pokud kostra v zásadě dobře padne. Totéž platí o jakékoli alternativě docpání, beráncích, podložkách nebo klínech pod sedlové polštáře. Mohou pomoci, ale pokud kostra nemá správný tvar, nestačí to na správné padnutí sedla.

O autorce: Jane Clothier je fyzioterapeutkou, praktikující bodywork, myofasciální masáže a osteopatii. Během své praxe zjistila, že velká většina problémů je způsobena nevhodnou a nepadnoucí výstrojí, proto se specializuje na výběr a pasování sedel a také na hledání příčin problémů koní - svalové tenze, dysbalance a bolestivosti. Věří, že pouhá rehabilitace bez porozumění příčině je nedostatečná a nepřinese pozitivní změnu. Proto se snaží pomáhat lidem k sebevzdělání, pořádá kurzy bodywork a výběru sedel pro majitele koní. Zároveň na univerzitě v Nové Anglii (v Austrálii) provádí postgraduální výzkum zabývající se rehabilitací předčasně narozených hříbat.

10 způsobů, jak nevybírat nové sedlo

Není to tak dávno, co jsem přemýšlela nad důvody, proč si lidé kupují sedla, která tak zjevně jejich koním nevyhovují. Tahle záhada mi vrtá hlavou vždy, když pracuji s koňmi, jejichž problémy se hřbetem pramení z nepadnoucího sedla. Přitom to, aby sedlo koni vyhovovalo, je při koupi dost zásadní věc, mluvíme přece o živém zvířeti. Přesto je pořád mnoho lidí, kteří si koupí sedlo, a až poté zjišťují, zda jejich koni sedí nebo ne. A to je trochu ruská ruleta - v sázce jsou nejen jejich peníze, ale také pohodlí a zdraví koně.

Proč to probůh dělají?

Dobrá otázka. Buď vůbec netuší nic o tom, že sedlo musí sedět, nebo tuší, ale řídí se při výběru něčím jiným, co je v tu chvíli přesvědčí. Abych to pochopila, rozhodla jsem se na koupi sedla aplikovat psychologii nakupování.

Zjednodušeně řečeno, koupě má pět fází:

 • uvědomění si potřeby (cítíme potřebu nového sedla)
 • průzkum trhu (zjišťujeme, co je k mání)
 • hodnocení (třídíme a zvažujeme informace, které jsme získali v předchozí fázi)
 • výběr (pečlivě vybíráme nejvhodnější sedlo)
 • zpětné zhodnocení (vnímáme svou volbu jako dobrou nebo špatnou)

Jasné a logické. Problém je, že když jde o nakupování, nechováme se logicky. Necháme se ovlivňovat svými osobními předsudky. Například:

 • Informace vybíráme selektivně.
 • Ustupujeme tlaku ostatních.
 • Upřednostňujeme něco proto, že se nám to líbí (i když to třeba blíže neznáme - na tomto principu fungují celebrity v reklamách).
 • Podporujeme svou image.

A proto jsme ve svém jednání zcela nekonzistentní. Jakmile jsou ve hře emoce, přeskočíme bod „hodnocení" a přistupujeme rovnou k rychlé koupi.

Tady je 10 důvodů, které nejsou logické, nýbrž emocionální, a mohou negativně ovlivnit výběr vašeho sedla:

1. Váš trenér ho doporučil.
A vy máte pocit, že s tímto sedlem se mu přiblížíte. Možná zná dobře vás i vašeho koně a jeho doporučení je správné... možná. Bohužel trenéři nemusejí vždycky vědět všechno o pasování sedel, i když vědí mnoho o ježdění a tréninku. Někteří trenéři také používají svá sedla na koně klientů. Některá z nich mohou koni vadit a klienti to nemusejí včas zjistit.

2. Váš zkušenější přítel tohle sedlo má a je s ním spokojený.
Mezi přáteli se sdílí hodně informací. Někdy jsou dobré, ale mohou být i špatné. Bez ohledu na to, jak máte svého přítele rádi, je pravděpodobné, že jeho kůň bude jiný než váš. I vaše postava se může lišit od vašeho přítele. A asi i jinak jezdí. Na to nezapomínejte.

3. Tohle sedlo vyrábí váš známý sedlář.
Sedlář, který se učil od svého otce, který se učil od... žije blízko, je známý, sympatický a hezky vypráví... je ale otázka, zda zná také koňskou anatomii. A je rozdíl mezi výrobcem sedla a člověkem, který ho umí napasovat, i když dobří sedláři to často umějí výborně. Pozná to kupec? Často ne, protože jinak by nebylo tolik lidí, kteří si nechají ušít drahé sedlo na míru od sedláře, které nesedí a které mají problém vrátit.

vs4. Sedlo je pojmenované po jezdci, kterého obdivujete.
To, že se sedlo jmenuje po známém jezdci, neznamená, že bude vyhovovat zrovna vašemu koni, i kdybyste tohoto jezdce obdivovali sebevíc. A koupí tohoto sedla se mu nepřiblížíte. Přesto je s podivem, jak tato psychologie funguje a najdou se kupci, kteří se domnívají, že s novým sedlem se povznesou do nebeských výšin.

5. Váš známý má toto sedlo na koně stejného plemene.
„Tohle sedlo arabům sedí." Jistě, koně stejného plemene mohou mít podobnou stavbu těla, ale není to pravidlem. Nedejte na doporučení pouze na základě plemenné příslušnosti a to ani tehdy, pokud je váš známý závodně úspěšný. Raději zkontrolujte stavbu těla vašeho koně.

6. Zaujala vás fotografie v časopise.
Bylo na ní tohle sedlo na krásném koni ... snový obrázek. Takhle byste chtěli vypadat... a psychologie opět funguje. Ne, jen koupě tohoto sedla vás takto nezmění, nezkrášlí vašeho koně, ani od základu nepředělá váš sed.

7. Tohle sedlo mi doporučili na internetové diskuzi.
A doporučoval ho uznávaný guru diskuzní komunity, takže určitě nebude špatné. A vy názor tohoto guru považujete za názor experta. (Což možná i může být, ale určitě by neměl mít jeho úsudek větší váhu, než někoho, kdo skutečně stojí vedle vašeho koně a sedlo mu zkouší.)

8. Odmala jste toužili po této značce.
Tahle značka bývala skvělá, ale časy se mění, technologie také a otevírají se nové možnosti. To, co bývalo skvělé, už být nemusí. Kdysi skvělé výrobky mohou klesnout na průměr, pokud se výrobce přestane vzdělávat a sledovat nové trendy. Být loajální k určité značce je jistě výhodné pro prodejce, ale je to výhodné i pro vás a vašeho koně?

9. Zkusili jste to a váš kůň pod tímto sedlem chodil lépe.
Půjčili jste si sedlo a váš kůň pod ním chodil lépe než pod svým původním. To znamená, že mu dobře sedí, že? Nemusí. Je to známkou, že to staré tlačí. A nyní polevil tlak na místech, kde mu byl dlouhodobě nepříjemný. Znamená to okamžitou úlevu. Neznamená to ale, že se nemůžou vyskytnout nové problémy, pokud sedlo nesedí, ale trochu jiným způsobem než to původní. Podobně jako namožený sval - problémy se projeví až po nějaké době nepřiměřené námahy.

10. Nikdy jste neviděli tohle sedlo za takovou cenu.
Při brouzdání internetem můžete najít opravdu skvělé nabídky. Pokud se podaří narazit na zvlášť výhodnou koupi, je mnohem pravděpodobnější, že po takové nabídce sáhnete, i když si nejste jisti. Zejména pokud je časově omezená jako v případě on-line aukcí. Po internetu ale sedlo nevyzkoušíte.

Rozum nad emocemi

fwsJak tedy neudělat zbytečnou chybu? Snažte se uvažovat racionálně, povýšit rozum nad emoce. Vím, je to těžké. Nikdy se při nakupování zcela neoprostíme od emocionální stránky, obzvlášť v případě sedel. Čím dražší nákup, tím větší emocionální angažovanost. Nepřeskakujte fázi výběru, nerozhodujte se zkratkovitě na základě neúplných informací. Čím více informací budete mít, tím větší pravděpodobnost, že vyberete správně. Jaké informace potřebujete? Měli byste se orientovat v tom, co je na trhu. Znát značky sedel, vědět, co je „indie" a co již může být kvalitní sedlo. Dále byste měli mít představu o tom, jaké sedlo zhruba chcete. Podstatné je také umět posoudit svého koně, jeho specifika a vhodnost daného sedla.

K tomu je nejlepší konzultace s odborníkem. Není snadné poznat, zda je člověk, který vám pasuje sedlo, skutečně dobrý, ale pokud ve svém výběru využijete služeb profesionála, určitě snížíte riziko zásadní chyby, která vašemu koni způsobí bolest a poškození. A/nebo máte další možnost: na internetu najdete výborně zpracovaná videa od profesionálních sedlářů, popisující, jak by sedlo mělo sedět.
Koně naštěstí netuší nic o našich nákupních dilematech. Pouze sedlo, které sedí, jim pomáhá nést naši váhu. Měli bychom se jim tedy odvděčit tím, že budeme činit dobře informovaná a uvážená rozhodnutí.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com