Jak se pohodlně a snadno dostat za koňmi do Banátu

1. 06. 2011 16:00, Aktualizováno 2. 06. 2011 09:45

Obrázky: 7

Autor: Milena Andrlová Foto: archiv autorky Rubrika: Expedice a cestopisy Počet přečtení: 9421 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Možná jste uvažovali o tom jednou se vypravit do českých vesnic v rumunském Banátu, za koňmi i za překrásnou přírodou a životem "jako za starých časů". Z vlastní zkušenosti vím, že mnohé od cesty odradí otázky, které si v souvislosti s Banátem pokládá: Jak se tam bezpečně dostat, jaké jsou třeba peníze, kolik co stojí, kde je možné domluvit si "koňský" program i jídlo a bydlení, co vzít s sebou?

Ne každý má rád organizované zájezdy, navíc ty s koňskou tematikou nejsou nejlevnější...

Pokusím se zodpovědět tyto otázky a pozvat vás "na koně" do Banátu tak, jak jsme to již několikrát vyzkoušeli my.

Jak se do Banátu dostat

Letos je možno využít volná místa v autobusech, které jedou z ČR přímo do Banátu. Je to nejlevnější (zpáteční jízdné stojí 2000 Kč, využívá se doobsazení volných míst v autobuse jiné skupiny), a po cestě využijete všech výhod (řidiči cestu dobře znají, zastávka je i na měnění peněz, takže není třeba shánět rumunské peníze, stačí vzít s sebou české koruny a nějaká eura), pobyt je "tak akorát" dlouhý (aby to zvládli bez vás vaši zvířecí miláčkové doma), cestou se dozvíte mnoho zajímavého (a většinou se staví i v historickém městě Temešváru), dáte si kávu i české pivo a ani nevíte jak, autobus stojí na návsi v banátské české vesničce Svatá Helena...

Autobusy jedou (kromě pravidelné linky viz www.banat.cz:

12.6. večer z ČR, návrat 17.6. ráno do ČR, informace a domluvení míst p. Aleš Brtník, tel.777 777 184, ales.brtnik@seznam.cz
1.7. večer z ČR, návrat 8.7. ráno do ČR, informace a domluvení míst p. Lucie Jakubů, tel. 608 757 677, jakubulucie@volny.cz

Ubytování a program se nejjednodušeji domlouvá až na místě - do Banátu se ne vždy dovoláte, je běžné zajít přímo za místními hospodáři - ať kvůli ubytování s jídlem nebo kvůli koním.

koně v GerníkuNocleh s plnou penzí stojí letos v Banátu 350 českých korun - a je opravdu zbytečné vozit si vlastní zásoby (nebo počítat, že v Banátu zhubnete). Jídlo je výborné a je ho dost, na výlety dostanete svačinu, ochutnáte domácí sýr i místní speciality.

Ve Svaté Heleně bydlívám u Kučerů č.p. 4 (hned u křižovatky, kde staví autobus), letos mě tam překvapila krásná nová koupelna (rodina šetřila na její vybudování všechny své finance po čtyři roky). Pokud by hospodáři neměli volno, pošlou vás jinam, kde volno mají.

Stejné je to s koňmi, s vyjížďkami i s výlety vozem i s ev. dopravou místními auty. Je běžné zeptat se v obchodě/hospodě nebo u domácích, zda nevědí, jestli někdo nejede zítra tam, kam potřebujete, nebo kde bydlí ten, kdo tam jezdívá - a pak se jít přímo zeptat. Je to běžné a stejně postupují i místní, když někam potřebují jet.

I turisté se často dají dohromady až na místě, aby si domluvili mikrobus, loďku... Také již v autobuse doporučuji prozkoumat program skupiny, se kterou se vezete, a co vás zajímá, využít a přidat se.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud nechcete podnikat náročné pěší tůry, ale zajímají vás koně, ev. výlety, není vůbec problém a je to běžné, vypravit se do Banátu i sám/sama.

koně v Banátu

U domácích najdete milou a úžasnou společnost, pokud budete chtít (ubytování je vždy v jiné části domu, než bydlí hostitelé, takže je dost soukromí, ale zároveň pocit, že nejste někde sami), je běžné se vypravit sám i sama do zahrádky před hospodou na dobré místní pivo nebo limonádu, na koních s vámi pojede hospodář, na výlety je možno se domluvit s jinými turisty, a pokud budete chtít, popovídáte si s dalšími místními lidmi na ulici, na poli, kdekoli je potkáte.

A teď moje vyzkoušené "koňské" tipy, co si na pobyt v Banátu naplánovat:

koně v Banátu, mlýnky U PetraSv. Helena (místo, kam přijedete autobusem):

 • vyjížďka na místních koních do okolí Sv. Heleny
 • výlet lodí na ostrov v Dunaji (divocí koně) s pečením ryb
 • z Heleny přesun do Gerníku (místním autem, mikrobusem nebo na voze i s věcmi)

Gerník (toto je hlavní "vesnice koní")

 • vyjížďky na koních - můžete využít značené jezdecké stezky (nevynechejte určitě "Mlýnky")
 • výlet na voze do vesničky Rovenska
 • výlet na voze ke kaňonu řeky Nery
 • návštěva kovárny, ev. trhu v Gerníku nebo v Sikovicích

Pod článkem najdete v přiloženém DOC souboru potřebné informace a kontakty, další naleznete na stránkách www.banat.cz.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Připojené články

31.05. 2009 07:00 Koně v Banátu
04.03. 2010 13:00 Putování na koních v Rumunsku - příběh o splněném snu

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. martym

  Doporučuji

  21:02 - 01. 06. 2011

  Byla jsem před 2 lety, jedna z mých nejlepších dovolených, paní Milena mi dala odkazy a poradila kam se zajít poptat na koně. Krajina je naprosto úžasná. Samozřejmě spoustu věcí vidí člověk jinak, jejich život je v mnohém dost drsný, ale já jsem zvyklá se nedivit a brát věci tak jak jsou. Jely jsme samotné 2 holky a co se týče bezpečnosti tak naprosto bezproblémů (z toho mělo paniku naše okolí když jsme jim sdělily kam jedeme). Doufám že jim to tam vydrží dlouho krásné a turisté se budou chovat s úctou k místním.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com