Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Harlow

29. 10. 2012 Eva Holubcová Autor fotek: © Sporthorse data, Jana Filipská (www.plemenici.cz), Hana Vytopilova, Jana Němečková, Gabriela Jeníčková, Otakar Kroužecký

Harlow nikdy nebyl, není a nebude populární, to je třeba objektivně napsat. Na tomto hřebci se však dá velmi dobře ilustrovat, jakou krev vůbec vyhledávat do teplokrevného chovu, chceme-li, jak zdůrazňuje SCHČT, skutečného sprintera výkonnostně, ale především původově se zárukou kontinuity projevu...

Je otázkou, proč hřebec, který toto vše splňoval, nikdy nebyl cíleně za tímto účelem využit a situace se nijak nezlepšila ani u jeho dcer z vhodných rodin. I přesto dokázal Harlow dát koně jak A 1/1, tak i teplokrevné s vysokou výkonností ve sportu, což při popularitě a využití plnokrevných plemeníků u nás je vlastně výborný výkon. V současné době se u nás hřebec podobných předpokladů (s důrazem na sprinterské geny) nenachází.

Nemůžeme chtít po plemeníkovi, aby požadovanou výbušnost předával dále, pokud disponuje odlišnými genetickými předpoklady, než které ukázal na dráze ve specifických podmínkách. Teplokrevný chov má tu nespornou výhodu, že si mezi A 1/1 hřebci vhodnými pro jeho účely může vybírat na základě určitých, neměnných pravidel. Zvláště když je možné vycházet také ze zahraničních zkušeností, které byly vyzkoušeny v průběhu mnoha generací na nepoměrně větší koňské populaci než zde.

Původ

Harlow pocházel z bílé linie Grey Sovereign a byl jejím jediným A1/1 zástupcem v teplokrevném chovu u nás. Tato linie byla a je vyhlášená produkcí rychlých, raných (a obvykle bílých) koní a především se excelentním způsobem osvědčila v teplokrevném chovu. A zrovna Harlow byl jejím typickým představitelem. Jeho projev na dráze i v chovu byl v rámci linie naprosto odpovídající.

CaroOtec Caro byl prvotřídní kůň, který díky vytrvaleckému původu své matky dokázal prostát i 2400 m, na dráze vyhrál francouzské 2000 Guineas a umístil se třetí v tamním Derby a čtvrtý v Arc. Druhý byl v Eclipse Stakes za v té době fenomenálním Mill Reef. V chovu se stal tak důležitým, že byl zařazen do Chefs-de-Race. Nemá cenu vyjmenovávat všechny výborné dostihové koně a chovné jedince, pro účely tohoto článku musím zdůraznit fakt, že byl schopen dát několik plnokrevných 1.60cm skokanů: Harbor Winds, Kalamezoo alias Ping Pong a Tashilling neboli Tashi Ling (matka z krosu linií Prince Rose x Man O´War) a k tomu velmi zajímavého Loyal Pal. Samozřejmě se jednalo o zvířata primárně odchovaná pro dostihové dráhy... Tashi Ling byl reprezentant na Pan American Games, Ping Pong mezinárodní skokan a Loyal Pal byl naprosto nezničitelný hřebec, který odběhal 124 dostihů (!) a ještě ve svých 8 letech se dokázal umístit ve stakes, načež přešel do sportovního chovu, kde ho prestižní časopis Chronicle of the Horse zvolil „Show Jumping Horse of the Year" a jeho potomstvo bylo populární. Tvrdost v souvislosti se zdravím byla pro produkci Caro typická. Carův syn Turgeon byl a je ve Francii šampiónem překážkových plemeníků a mnoho let se umisťuje na předních pozicích. Když už jsme u překážkového provozu, tak Carův syn Crystal Palace je mat. otcem Nononito, což byl otec dvojnásobné vítězky Grand Steeplechase de Paris Princesse d´Anjou.

Vzhledem k vysoké kvalitě tamního překážkového provozu je jasné, že Caro (a celá ta linie) předává velké skokové vlohy. Tamní chov a příprava překážkových koní jsou jako z jiné vesmírné dimenze ve srovnání s naší realitou. Přeci jenom letošní suverénní vítězka VP Orphee des Blins ve Francii, kde byla odchována, připravena a kde strávila tu nejdůležitější část kariéry, nedosáhla ani na Listed úroveň a patřila k tamnímu slabšímu průměru.

AveburyVelice žádaným v Selle Francais byl Carův syn Kaldoun, který do Selle Francais odeslal více jak 17 synů. Nejvýraznějším byl Smadoun, který má slušné koně ve všestrannosti - Queen de Audoire, jehož nadějný zařazený syn Chichicastanengo bohužel předčasně uhynul. Povahově poněkud problematický Rusticaro (Caro) je zase otcem báby v současné době 23. nejlepšího militaristy na světě dle WBSFH, a to Avebury, u nějž je ještě otcem prabáby syn Sovereign Path, kterého probíráme níž, a to Wolwer Hollow.

Samotný Caro je mat. otcem Mendez, otce Linamixe. Linamix je homozygotní bělouš a svým projevem odpovídá daleko více představiteli linie Grey Sovereign, než své linii, tak silný byl vliv ze strany otcovy matky. Linamix sám, i řada jeho synů je zařazena - jak jinak - do Selle Francais chovu.

Děd Fortino II byl excelentní sprinter, bohužel byl vyvezen do Japonska po pár letech. Přesto v blízké i vzdálené produkci jeho potomstva se pravidelně objevují dobří parkuroví koně. Mezinárodně nejznámější však byl vnuk Silbersee, slavný bílý (jak jinak) 1.60cm skokan zrozený z Silver Matal xx (Fortino II) z Selle Francais klisny z krosu linií Orange Peel a Fra Diavolo... Vítěz hamburského skokového derby a německý Kůň roku Silbersee uspěl velmi výrazně i v chovu. Zajímavé je, že jeho syn Silvester dal nizozemského olympijského reprezentanta v drezuře Silvano N. U nás působil z dcery po Fortino II zrozený Tamerino xx s pot.: D: ST, S: S**, C: T.

Grey SovereignPraděd Grey Sovereign v plné míře podědil všechny zápory (ale i klady) sice geniálního, ale dosti nevyzpytatelného Nasrullaha a bohužel to předával dále. Charakterové nedostatky se u A 1/1 potomstva v rámci této linie pravidelně objevují a někdy se manifestují v až životu nebezpečné podobě při nevhodném (!) zacházení. Ovšem, pro teplokrevný chov výběr plemeníků probíhá jinak a navíc se připouští po mnoho generací i na charakter a jezditelnost prochované teplokrevné klisny, takže se tam možné nebezpečí takového „překvapení" výrazně redukuje. Matka Grey Sovereign Kong dala kromě něj ještě s Nasrullahovým otcem Nimbuse, ¾ bratra Grey Sovereign. Nimbus je v tepl. chovu znám zejména přes KWPN plemeníka Watteau a na mat. straně je k vidění u Blast (německá drezurní linie Black Sky - Bolero - Brentano) či u Heraldika. K rodině jinak patří např. Nashamaa, otec probíraného Tiznita.

Grey Sovereign byl výborný sprinter a byl by ještě lepší, kdyby mu, podobně jako jeho otci, v tom nebránily vlastní názory. V chovu se stal Chefs-de-race v kategorii „Brilliant" (z hlediska projevu potomstva na dráze), tj. zdroj výbušnosti a rychlosti. V souvislosti s charakterem je zajímavé, že ve sportovním prostředí se z hlediska produkce asi nejlépe prosadil Sovereign Path, který sám byl bezproblémový, ale jeho syn Supreme Sovereign (otec báby 1.60cm bílého KWPN skokana Unico a otec matky zde působícího Irish Pride xx) zabil ošetřovatele, který se ho pokusil převychovat. Po Sovereign Path byl v chovu KWPN masivně (a velmi úspěšně) využitý Persian Path S (z matky po Persian Gulf) a jeho pokračovatel Rivaal, oba samozřejmě bílí. Persian Path S je mateřský otec Zuidpool, kterého známe hlavně jako otce populárního Tinka´s Boy (1.60cm skokan a plemeník). Opět platí, že i Sovereign Path byl a je velmi vyhledávaný na mateřské straně původů, kde se objevuje jak přes své syny, tak i dcery. Zdaleka nejpopulárnější syn Sovereign Path však byl Maestose xx, který se nachází na mateřské straně u excelentních koní absolutně nejvyšší úrovně jako Chellano Z, Corrado I (rovněž i famózní plemeník), Carlina IV, Corde Corrado, Nandele, Cassiato a celé řady dalších, mj. také Grand Prix koní v drezuře jako Renoir (OH kůň) či Cato (po Cantus). Přímým pokračovatelem pak byl výborný skokan Maracaibo, po kterém bylo zařazeno asi 5 synů do chovu. Sovereign Path je též prapradědem v plnokrevné linii u 1.50cm skokanky Ruxton Emblem; i dědem v přímé linii Uncle Remus, který je mat. otcem plemeníka Cavallieri xx, který má v trakénském chovu zařazeného First Flight Spirit. Z větve odvozující se od Sovereign Path pochází i Bariatinskij, mat. otec Rubens Delle Sementarecce, mistra Itálie ve všestrannosti a bronzového na Mistrovství světa mladých koní ve všestrannosti.

ZeddaanGrey Sovereign se nemanifestoval ve sportu jen skrze Sovereign Path, klíčovým byl hlavně Zeddaan. Špičkový dvouletek a klasický vítěz Zeddaan v chovu dal celou řadu plemeníků, od nichž se odvíjí rozvětvený vliv jak v dostihovém, tak i sportovním světě. U Scyrise zmiňovaný příklad sprintera projevem i původem - Keltrice je právě ze Zeddaanovy větve, dále vynikající Highest Honor - který má ve Francii ve sportu výborné potomstvo (nejen syn Take Risks a vnuk My Risk), ale i jako mat. otec - z produkce např. špičkový franc. militarista Call Again. Že otcem Call Againa je Marchand de Sable, jehož m.o. je Kenmare, to je třešnička na dortu. Highest Honorův otec Kenmare (vnuk Zeddaana) je původcem více jak 11 plemeníků pro Selle Francais, mezi nimi Adieu de Roie (m.o. je unesený a dodnes nezvěstný derby-vítěz Shergar). Adieu de Roi je otcem např. Cadeau de Roi, militaristy mezinárodní úrovně a vítěze národního finále 6letých koní v Pompadour v r. 2008.

Že Grey Sovereign měl celou plejádu synů, které nalezneme v původech sportovců, je nasnadě. Pěkným příkladem je Opposition Buzz, člen stříbrného britského týmu na OH všestrannosti. Otec jeho báby je Sovereign Bill (vnuk Grey Sovereign).

Exorbitant xxDále se Grey Sovereign nachází na mateřské straně řady zajímavých plemeníků jako Sunlight xx, Exorbitant xx či Cavallieri xx. Ale naprosto přelomový úspěch zaznamenal především Sir Shostakovich xx, zrozený z jeho dcery. Ten se uvedl opravdu mimořádně a navíc se jeho potomstvu daří jak na nejvyšší úrovni ve sportu, tak i v chovu.

Linie je ve Francii natolik rozšířená, široce využívaná a tak oblíbená, že není možné vyjmenovat všechny úspěšné zástupce. Jenom dodáme, že do teplokrevného i A 1/1 chovu odcházejí další a další zástupci, linie každou generaci produkuje všestranné výborné plemeníky, kteří si jsou schopní držet svůj osvědčený standard a pořád dokáže příjemně překvapovat, jako tomu např. bylo u Verglas či nově Kendargent.

Pokud tedy chovatel hledá rychlost a výbušnost, kterou by dodal do svého chovu, chce mít v tomto jistotu a k tomu bonus tvrdosti... Tak vzhledem k tomu, že Harlow je po smrti, mu nezbyde nic jiného, než sáhnout po nějakém francouzském hřebci z linie Grey Sovereign, nebo plemeníkovi s touto krví.

Harlow nepocházel jenom z výborné linie, ale i rodiny, která je zajímavá i ze sportovního hlediska. Je to výjimečné, aby v rámci plnokrevné rodiny u řešeného plemeníka byl blízko přítomný sportovní kůň nejvyšší třídy. Harlowova matka Sensitive Lady je bábou valacha Capital Star (po Mt. Livermore, syn Blushing Groom, viz Egertonův profil), což byl plnokrevný 1.60cm skokan. A bába Haze je prabábou plemeníka Crested Wave (z linie Djebel), který se dožil třiceti let jako šampión plemeník na Novém Zélandu v letech 1990-1991 a kromě toho byl otcem sportovních koní. Haze dala přímo Tri Jet (Jester), slušného Gr.2. koně a ještě lepšího plemeníka (otec koní s více jak 100 starty, dle studie „Losing the iron horse?" měl vysoký počet startů na potomka, zrovna tak jako synové zařazení po něm do chovu), dále dala Sky Gem (z 63 startů např. 2. m. Gr.1.) nebo Tinsley (39 startů). Jak vidno, tvrdost Harlow dostal do vínku z obou stran.

Ze vzdálené rodiny Harlowa je např. Pharis, kterého rozebírat nebudeme, neboť by to bylo na dlouho, perličkou je, že z jedné bočních větví rodiny pochází i Lerche, která u nás založila rodinu, ze které vzešel třeba Lakmus. Ale to už jsme hodně daleko.

Harlow v chovu

Harlow byl k nám importován roku 1990 v porevolučním období, kdy ještě vládla naděje a velká očekávání. V té době sem přišla řada nových plemeníků. V případě Harlowa šlo o hřebce, který již předtím působil v několika zemích, a to v Irsku, Francii a Itálii.

Podle popisu se jednalo o hřebce velkého rámce na vyšší noze, se suchými, zdravými končetinami s pravidelnými kopyty, se silnou kostrou a výraznými klouby. Nejlépe však vypovídá fotografie. Na dráze hřebec odběhal několik sezón, v USA, Francii a Anglii. Z 12 startů na tratích od 1200 do 1600 m 4x vyhrál, 2x byl druhý a 1x třetí. Nejvýraznějším úspěchem bylo vítězství v Gr. 3. dostihu na 1400 m. Že i Grupa 3 ve Francii je pro naše koně obvykle absolutně nedosažitelná meta, není třeba rozvádět.

Harlow

Hřebcovo potomstvo ze zahraniční produkce vynikalo neuvěřitelnou železností, z toho mála potomstva, co mu venku běhalo, určitě nejde opomenout Mar Caspio s 129 starty, Rubattino s 96 starty, asi nejtřídovějšího Landolfiho, který během 7 let dostihové kariéry z 64 startů 16x zvítězil a 23x se umístil, startoval i v Listed a 1x v grupě 2 Premio Ribot (kde vyhrál Alhijaz, A 1/1 plemeník u nás), Don Celotti s 54 starty a Roscaro s 53 starty. Pro teplokrevný chov je tato informace klíčová. U nás se Harlow projevoval jako otec raných, rychlých koní. Ale samozřejmě, jako všem plemeníkům z linie Grey Sovereign mu byla dána schopnost produkovat i vytrvalejší koně z rodokmenově odpovídajících partnerek.

Výsledky nebyly takové, jaké by hřebec jeho třídy mohl mít. Bylo to hlavně tím, že velkou část své chovné kariéry strávil ve Svinčicích, které přeci jenom nejsou a nikdy ani nebyly proslavené chovem výborných dostihových koní. Na Moravě strávil jedinou sezónu a to v Uherském Ostrohu, jinak putoval po různých malých stanicích v Čechách. Nepatřil mezi populární plemeníky a přišel v době, kdy bylo zařazeno mnoho nových plemeníků, a tak se zájem majitelů klisen poněkud rozmělnil. Navíc je třeba nezapomínat, že Napajedla tehdy disponovala vynikající sestavou plemeníků.

VeltonZ potomstva nejvýraznějším synem byl jistě Velton (45 startů), který získal řadu jedničkových umístění, 5 vítězství v II. a III. kat. na sprinterských distancích. Velmi známým byl jedničkový vítěz Grin (46 startů), na dráze jsme tohoto bělouše mohli vídat v letech 1993 - 2001. Do třetice nejlepšího byl otcem velice užitečného Talwera (46 startů), vítěz Gomba handicapu (I., 1212 m) a dále Monte Welshe (38 startů), několikráte umístěný v Gomba handicapu a II. kat. vítěz. Zmíníme koně jako La Scala (jedničkově umístěná jako 2letá), Molekula (30 startů), který byl třetí v Preis vom Marchfeld (L, 1100 m), slušným sprinterem byl Velios (36 startů). Mnoho radosti jistě udělala pravá sestra Talwera - Thálie (31 startů), která se ke konci kariéry umístila v jedničkových dostizích. A nakonec Alwar, III. kat. vítěz a pátý z Ceny zimního favorita. Dlouho diváci vídali i Viki Harlow (43 startů) či Tarlowa (44 startů), nad 20 startů měli i mnozí jiní.

Harlow v ČR potvrdil svými výsledky liniové předpoklady. Z tohoto hlediska je velká škoda, že nebyl v tepl. chovu více využit. Výsledky ve sportu jsou více než zajímavé, ostatně, posuďte raději sami.

Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost
Aquela, nar. 2001 (54/317 Alveta, 2404 Kornett - 13) skoky S**
Dafné, nar. 1994 (SČ 1046 Delta, 71 Quoniam II - 125) skoky ST
Heathrow, nar. 1999 (Harley, Big Walt) skoky S**
Jackjack, nar. 2000 (Jamie, Sectori) military T, skoky S
Julie 1, nar. 1993 (ZČ 1116 Jawa/13, Shagya mimoňský - 4) skoky S, drezura S, military L
Magie, nar. 1994 (SČ 1069 Marion, Quoniam VI) S (v sezóně 2001)
Riskant Grano, nar. 1992 (Rela, Lakmus) skoky S
Rubis, nar. 1996 (Rela, Lakmus) skoky S
Sir Harlow, nar. 1993 (Suplika, Amyndas) skoky L*
Sharon, kl. nar. 1994 (SČ 872 Saša, 30 Quoniam - 118) skoky ST
Sharon, val. nar. 1993 (ZČ 1070 Šarlota, 13 Shagya mimoňský - 4) skoky ST
Týna, nar. 1997 (SČ 915 Temná, 76 Luk žlutavský - 2) skoky S
Vacancy Tramp, nar. 1991 (Valída, Fallada) S
Vehara, nar. 2001 (JM 4015 Vendula, 2180 Przedswit pohořelický) skoky L*

HeathrowKoně s výkonností na úrovni L: Alien, Amant, Harm, Nobody, Reguš, Rigoletto, Větřík, Vlaštovka, ...

Z dcer v chovu jmenujeme primárně Carmen Journal, která je z Lincolnovy dcery z rodiny Coralyse, bohužel je již po smrti. Její hříbata se určitě do budoucna vyplatí sledovat a plnokrevná dcera Carta Blanca (Donegal) by si zasloužila prověřit v tepl. chovu. Dále jsou zajímavé Cohira, Galánka s již 3 dcerami v chovu či výborná Reguš (z matky po zajímavém Gisť z ruské etablované rodiny) se 4 dcerami, a mezi nimi Rebecu 2, nar. 2004 (Armando B) s prozatímní výkonností skoky S**. Snad se i sportovně úspěšným klisnám jako Aquela, Dafné, Týna či Sharon zadaří mít pokračovatelky.

Závěrem...

Harlow je již promeškanou příležitostí, kdy byl k dispozici sprinter s požadovanými vlastnostmi z linie vyhlášené svými úspěchy v teplokrevném chovu a z dobré rodiny. Ale aspoň jeho dcery a vnučky si šanci v chovu zaslouží, některé z nich si vysportovaly pěknou výkonnost. Zejména v kombinaci s francouzskou krví by mohly přijít zajímavé výsledky, ostatně Francie (ale i Německo) nabízí celou škálu ukázkových příkladů, jak používat linii Grey Sovereign.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.