Hospodářův rok - ÚNOR

3. 02. 2010 20:00, Aktualizováno 4. 02. 2010 08:15

Obrázky: 7

Autor: Helena Görnerová Spoluautoři: Dominika Švehlová, Jan Novák Foto: Helena Görnerová, Petra Šanturovová, Dominika Švehlová, Iveta Nádvorníková Rubrika: Počet přečtení: 5490 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vstáváme ráno do bílé tmy. Zase připadlo 15 čísel sněhu, jako včera, jako předevčírem.. Koně ve výběhu si zimu konečně bez extrémního mrazu užívají. A co na to starý hospodář? Co na zimu moderní věda? Máme pro vás tipy ke koním na únor!


dovoz sena a senážeMysleli jste si, že koně v zimě jenom zahálí?

Šikovný hospodář využije koňskou sílu i v zimě, kdy je práce kolem stavení méně než jindy. Dovoz velkých balíků sena, vyvezení hnoje a převoz osob na saních místy, kudy technika neprojede, je obvyklou činností, při níž i jindy "odložení" koně mohou produkovat pohyb.

Přiměřeným - a navíc vysoce lidumilným - pohybem pak je úprava cest plužením koňmo :o) Pluhy za koně bývají rozliné dřevěné konstrukce, sbité z hranolů či kulatiny a vejdou se i tam, kam zrovna technika nemůže.

Také chladnokrevní - pracovní koně nezahálejí, lesní probírky i v únoru poskytují udržení pracovních koní v psychické i fyzické kondici.

Práce pro koně se v mírnějším počasí najde i v sadech, kde se právě v únoru prořezávají suché větve stromů a svážejí větve či celé kmeny na otop.

Hospodářská droboť odvážného založení pak může vyzkoušet například koňské pólo nebo - skijöring! (Případně jeho kreativní varianty :o)

.


nutný je přístup k voděLidové průpovědi

Únor teplý - březen chladný, únor studený - srpen horký.
Mírný, zejména jasný únor jest zlým znamením pro jaro.
Únorová voda - pro pole škoda.
Zelené hromnice (2.), bílé velikonoce.
Tmavé hromnice (2.), sedláka radost, jasno-li ale, sněží ještě dost.
Svítí-li slunce na Hromnice (2.) , hojnost žita i pšenice.
Chumelice na Hromnice (2.) končí zimu tuhou; jestli pak jasný den, očekávej druhou.
Je-li pěkné počasí na svatého Blažeje (3.), zvedou se brambory.
Když na Dorotu (6.) svítí slunce, ponesou hodně slepice.
Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.
Svatá Apolena (9.) bývá v mlze zahalena
O svatém Řehoři (13.) mrazy přituhnou a vše moří.
Na svatého Valentina (14.) nemá hospodyně nasazovat husy na vejce; nebudou prý dobrá housata.
O svaté Juliáně (16.) připrav vůz a schovej sáně.
Když slunce na svatou Juliánu (16.) stromy osvítí, bude mnoho jablek.
O svatém Šimoně (18.) schází sníh ze stráně.
Svatý Matěj (25.) ledy láme, nemá-li jich, nadělá je.
Když záhy taje, dlouho neroztaje.
Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
V noci po Petra nastolení (22.) je-li chladno, mrazy pobudou, je-li teplo, mrazy pominou.
Na svatého Matěje (24.) lidské srdce okřeje, slunce pozře závěje, nad polem si skřivan zapěje.
Jsou-li v masopustě rampouchy, je úrodný rok na mouchy a je dlouhý len.
Jasno na sv. Romana (29.) věští dobrý rok.


.Koňské tipy na únor

Je čas zkontrolovat výživný stav koně. Odpovídá jeho hmotnost jeho velikosti, věku a požadavkům na výkon? Přes zimu člověk snadno přehlédne pohubnutí svého koně, když je jeho tělo maskováno hustou zimní srstí nebo nadýchanou termodekou. Ideálně by kůň měl mít kondici ohodnocenou 5 body (na stupnici 1-9, kdy 1 je vyhublost a 9 obezita), tedy „střední". Znamená to, že jeho hřbet je rovný (páteř ani nevystupuje, ani není utopená v „mase"), tuk okolo kořene ocasu je pružný, kohoutek zakulacený a plece a krk plynule přecházejí v trup. Pokud prohmatáte hrudník, měli byste cítit pod kůží žebra, ale neměli byste je jen tak vidět.

Koně spálí až o 15-20 % více kalorií, aby udrželi svoji tělesnou teplotu na každý pokles okolní teploty o 5°C pod bodem mrazu. Zvláště starší jedinci musí vynaložit více práce na to, aby udrželi během zimních měsíců svoji tělesnou teplotu. Sarah Ralston, VMD, PhD, Dipl. ACVN z oddělení veterinárních věd na Rutgers University v New Jersey doporučuje, aby v chladném počasí byli koně starší 20 let krmeni dávkou zajišťující až 120 % denního přísunu živin doporučeného National Research Council (NRC). „Někteří koně potřebují ještě více," říká. „Zjistila jsem, že u některých to může stoupnout až na 133 % doporučení NRC." To znamená, že v některých případech můžete koni podávat krmivo v dávce přesahující 3 % jeho tělesné hmotnosti denně, aby udržel svůj výživný stav v zimních podmínkách.

Nejlepší způsob, jak koně zahřát, je zvýšit množství píce. Vláknina je trávená ve slepém střevě prostřednictvím bakteriální fermentace, což je proces, který vytváří hodně tepla. Naopak jádro je snadněji tráveno enzymy vlastními koňskému tělu a tolik tepla se přitom neuvolní.

Únorovým úkolem číslo jedna je sundat koni deku, pořádně si šáhnout na jeho tělo a zjistit, v jakém je výživném stavu a ideálně i jakou má hmotnost.

Takže závěrem: Únorovým úkolem číslo jedna je sundat koni deku, pořádně si šáhnout na jeho tělo a zjistit, v jakém je výživném stavu a ideálně i jakou má hmotnost. K tomu možná přijde vhod speciální páska, kterou se měří obvod hrudníku, ale na druhé stupnici se rovnou ukazuje i jeho hmotnost v kilech. Nezapomeňte jen, že ji je třeba pořádně utáhnout.


koně v zimě

O výživě ještě jednou

Hlavním zdrojem k produkci tepla, nezbytným k udržení pohody koně během studených měsíců, je fermentace vlákniny v tlustém střevě. Proto je nutné včas zajistit dostatek kvalitního sena, neboť v průběhu zimy je seno hlavním zdrojem píce a objemového krmiva. Výběr druhu a množství sena závisí na velikosti koně, jeho metabolismu a jeho využití v tomto období. Základní potřeba suché píce je okolo 1,5 až 2 % tělesné hmotnosti koně, tzn. 7-10 kilo sena na den pro koně o hmotnosti 500 kg a jeho dávka stoupá s poklesem teploty prostředí.

Zimní dieta zpravidla obsahuje koncentrovaná krmiva, a to ze dvou důvodů. Prvním je zajištění dostatku živin a druhý pokrytí energetických potřeb. Seno nebo stará tráva na zimní pastvině nemá stejné živinové složení jako čerstvá zelená píce a nedostatek základních živin by měl být dorovnán podáváním koncentrovaných směsí. Koncentráty obsahují mnohem více energie než píce, a i koně, kteří konzumují dostatek kvalitního sena, mohou hubnout a ztrácet svou normální hmotnost, protože v chladném, větrném a vlhkém počasí jim chybí dostatek energie pro udržení základních životních funkcí. Rostlinné oleje, rýžové otruby a ostatní krmné doplňky obsahující tuky podstatně navyšují kalorickou hodnotu krmné dávky. Při podávání koncentrovaných krmiv se nesmí zapomínat, že nejvyšší dávka na jedno krmení je do 2,5 kg koncentrátů a je tedy pro zdraví nezbytné celkovou dávku rozdělit do několika menších porcí předkládaných obvykle 2x nebo 3x během dne.

Koním, kterým je podáváno komerčně neupravené jadrné krmivo, je nezbytné, kromě solného lizu, zajistit i vhodný minerálně vitamínový doplněk.

Ing. Jan Novák
Čerpáno z EQUINE REVIEW N 31

Plužením vpřed!

Koňská přísloví pro každý únorový týden:

  1. Nemoc na koni přijíždí a pěšky odchází.
  2. Koně chval nejprv po měsíci; ženu po roce.
  3. Přesto, že má čtyři nohy, i kůň upadne.
  4. I když kůň pomalu táhne, vyjede na kopec.

Hospodáři pamatuj!

(Historická vsuvka pro zábavu i zamyšlení... Nedoporučujeme slepě následovat!)

V tomto měsíci zima vrcholí, sluníčko však přes den hřeje a je-li mírnější zima, můžeme založit teplé pařeniště. U zahradníka si zajistíme přísadu zeleniny. Za oblevy prohlížíme krechty a zeleninu, uloženou v zahradě. Není-li sníh v lehčích půdách, sázíme česnek a sazečku cibule. Záhon pak kryjeme slamnatým hnojem. Při větrání bytu odstraňujeme z dosahu ledového vzduchu pokojové květiny. Únor je poslední vhodný měsíc pro řezání roubů a přeřezávání bobulovin. Dokončujeme řez ovocných stromů, roubujeme třešně. V korunách starých stromů odstraňujeme chorobné a odumřelé dřevo, vyřezáváme rakovinné rány, způsobené mrazem, odstraňujeme plody, zachvácené moniliosou, prstence vajíček bourovce prstenčitého, kmeny a větve starých stromů čistíme škrabkami a drátěnými kartáči a stříkáme 5% Arborolem nebo 8% Plantasanem.

 

Významná únorová data:

2. 1936 - V kriminalistice byl poprvé použit detektor lži.
2. 1989 - V Československu byla vykonána poslední poprava.
3. 1966 - Na Měsíci přistála Luna 9.
4. 1938 - Adolf Hitler se stal vrchním velitelem ozbrojených sil v Německu.
9. 1911 - bylo naposled v Praze oznámeno poledne výstřelem z děla :o)
11. 1858 - stalo se zjevení Panny Marie v Lurdech
21. 1953 - Francis Crick a James D. Watson objevili strukturu molekuly DNA.
25. 2005 - Byl naklonován kastrovaný kůň Pieraz (světový šampión ve vytrvalostním běhu 1994 a 1996). Klon byl pojmenován Pieraz-Cryozootech-Stallion a byl naklonován z obchodních důvodů.
23. 1918 zrození Rudé armády
26. 1966 - Byla objevena truhla s pozůstalostí Járy Cimrmana (Liptákov).
28. 1914 - Byl zahájen osobní provoz elektrické tramvaje v Košicích. Současně s tímto skončil provoz košické koňky i parní tramvaje.

- Kalendář VINCENTINA - Povídkář, besedník a zpravodaj na rok 1948, Ročník XXVI.
Vydává Vincentinum, dům milosrdenství pod ochranou sv. Vincence a sv. Antonína v Břevnově a ve Smečně, ve prospěch nuzných chovanců tohoto ústavu

- Wikipedie.cz

Připojené obrázky

Připojené články

06.01. 2010 21:00 Hospodářův rok - LEDEN
13.01. 2010 19:00 Pár tipů, jak koním zpříjemnit zimu
04.02. 2010 05:00 Stupnice tělesné kondice koně

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com