Hospodářův rok - LEDEN

6. 01. 2010 21:00, Aktualizováno 4. 02. 2010 08:16

Obrázky: 11

Autor: Helena Görnerová Spoluautoři: Dominika Švehlová Foto: ilustrace Emil Kotrba, foto Martin Blažek Rubrika: Počet přečtení: 5233 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Opatrně našlapují mezi hrboly zmrzlé země, pobílené popraškem čerstvého sněhu. Hlavy vztyčené, nozdrami nasávají čerstvý lednový sněhovír. Počátkem roku nemají vcelku moc co jiného na práci – alespoň dokud sněhová přikrývka nezíská dostatečnou sílu a jejich pánům se nebude chtít znovu do sedel či za opratě. Naše krátké tipy i „moudra starých hospodářů“ vás letos každou první středu v měsíci provedou celým koňským rokem.

Lidové průpovědi

Na Nový rok déšť - o Velikonocích sníh.
Jsou-li červánky v novoroční den, přinesou jistě samou slotu jen.
Na svatého Hygina (11.) pravá zima začíná.
V lednu-li je mnoho sněhu, bude mnoho sena, ale málo zrna.
Leden drsný prospívá obilí.
Lednové mlhy věští mokré jaro.
V den obrácení sv. Pavla (25.) když je voda v koleji, šetřte v žlabě ojedí (píci, neboť nastane nová zima).
Když zimní chlad, tu každý mlád.


Lednovým úkolem číslo jedna je ujistit se, že kůň má stále přístup k čerstvé tekuté vodě.

Koňské tipy na leden

V lednu vrcholí zima, přestože počasí může kolísat od mírného blátivého až po třeskuté mrazy. A především v mrazech je třeba myslet na hydrataci svého koně; zvláště pak v případě, že žije režimem 24/7, tráví velkou část dne ve výběhu či žije ve stáji kde nelze zajistit nepřetržitý přívod běžné vodovodní vody. Velmi často se totiž stává, že když okolní teplota klesne k nule nebo pod nulu, koně pijí méně; pokud pak voda zamrzne nebo se její teplota blíží nule, hrozí dokonce dehydratace a zácpa.

Lednovým úkolem číslo jedna je ujistit se, že kůň má stále přístup k čerstvé tekuté vodě. Nejlepším řešením jsou venkovní nebo vnitřní "ohřívačky" napáječek nebo nádob na vodu. Bohužel ne každý má k dispozici takový luxus, takže je dobré venkovní nádobu na vodu dobře izolovat, chránit ji (a s ní i pijící koně) před extrémním počasím a několikrát denně prolamovat škraloup ledu. Rozhodně se neutěšujte představou, že koně budou místo vody lízat sníh! Ten totiž není vhodnou náhradou vody, zdaleka nestačí pokrýt jejich potřeby tekutiny. A především koně, který má nonstop přístup k senu - protože seno je výborný prostředek k "zahřátí" ve studeném počasí.

Výzkumy ukázaly, že koně v zimě pijí výrazně více vody, pokud je vlažná a ne ledově studená. Obecně platí, že nejvhodnější je voda o teplotě 10°C nebo kousek nad. Přilijte před krmením do nádoby teplou vodu, to koně podnítí k pořádnému napití. Hydrataci koně můžete také zajistit namáčením sena nebo pelet, řezanky či tím, že koni do krmné dávky přidáte namočené řepné řízky.

Spoustu dalších tipů na toto téma najdete v diskuzi našich čtenářů: „Voda v zimě - jak máte řešené nezamrzání?"

 

ilustrace Emil KotrbaKoňská přísloví pro každý lednový týden:

1. Koně nebij, čeledína netup, ženy nepopouzej, chceš-li z nich užitek míti.
2. Není koně bez kopyt.
3. Zle koňovi, kolem něhož osli hýkají.
4. Koně poznáš v horách, přítele v nouzi.
5. Síla koně se pozná na dlouhé cestě; vůle člověka ve zdlouhavé záležitosti.

Z babiččina kapsáře:

7.1. začíná období Masopustu
V lednu baštit kyselé zelí. Krmit ptáčky.
Když se potřebujete pořádně prohřát, udělejte si ZÁZVOROVÝ ČAJ. Necháme lehce přejít varem 3 plátky čerstvého zázvoru na každého, vařit toliko do minutky! Naléváme do vyhřátého hrnku, sladíme medem nebo karamelem.


Hospodáři pamatuj!

(Historická vsuvka pro zábavu i zamyšlení... Nedoporučujeme slepě následovat!)

Zima. Krátké, často jen hodinové denní zaměstnání, na příklad dovoz výpalků z blízkého lihovaru, odvoz dětí do školy nebo obilí do mlýna, považujeme za tréning v zájmu zdravotního stavu koní. Vyskytne-li se v zimním údobí nutnost těžšího nebo těžkého zaměstnání koní, jako je svážení stavebního dříví ze vzdálených lesů nebo namáhavé vyvážení bahna z letněných rybníků, je ovšem koním takto zaměstnaným krmné dávky přiměřeně zvýšit, zejména přídavky sena a jadrné píce. Vyskytne-li se přechodně nucený pracovní klid v době těžké nebo středně těžké práce, na příklad za deštivých dní, nedoporučuje se pak vydatné krmné dávky příliš snižovat.
- Prof. Ing. Dr Josef Řechka, Koně v hospodářství. Rádce zemědělce, 40. Praha 1948.

Leden. Poněvadž v tomto měsíci bývá obyčejně tuhá zima a v přírodě se povětšinu nedá pracovat, sestavujeme osevní plán s ohledem na předchozí hnojení. Zajišťujeme a obstaráváme si hnojiva přirozená i strojená, při mírnějším počasí prohlížíme nářadí, menší opravy provádíme sami, větší předáme ke správě řemeslníkovi. Tupé motyčky, rýče, lopaty nabrousíme. Uloženou zeleninu prohlížíme a za mírného počasí místnosti větráme. Přehlížíme uložené ovoce. Staré mrazové trhliny na kmenech stromů zamazujeme ovocným dehtem, když jsme rány ořezali do zdravého dřeva. Prohlížíme ploty u zahrad a případné závěje u plotů odstraňujeme, aby zajíci nevnikli do zahrad.

A jakéže tehdy byly zajímavé daňové povinnosti?

Například nepřímé daně se odváděly každý poslední den měsíce za měsíc předcházející, a to:
Daň z cukru, daň z droždí, daň z kyseliny octové, daň z minerálních olejů, daň z piva, dávka ze šumivého vína, daň ze zapalovadel u zápalek, daň z elektrických zdrojů záření, daň z vína, moštu a ovocných šťáv a daň z cigaretového papíru.

- Kalendář VINCENTINA - Povídkář, besedník a zpravodaj na rok 1948, Ročník XXVI.
Vydává Vincentinum, dům milosrdenství pod ochranou sv. Vincence a sv. Antonína v Břevnově a ve Smečně, ve prospěch nuzných chovanců tohoto ústavu

Připojené obrázky

Připojené články

31.12. 2002 00:00 Koně v příslovích celého světa
03.02. 2010 20:00 Hospodářův rok - ÚNOR
04.02. 2010 05:00 Stupnice tělesné kondice koně

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com