Aktuality na téma koňské etologie

 • Kůň a pes jako partneři? Proč ne!

  1. 02. 2021 06:00 − Zveřejněn před 74 dny

  Kůň a pes jsou schopni efektivním způsobem komunikovat Většina z nás, koňáků, má i psího parťáka a nejspíš také měla to štěstí, že viděla tyto naše dva mazánky si spolu hrát. Jsou si predátor a jeho kořist schopni navzájem porozumět? Mohou z nich být kámoši jak hrom, anebo jsou slučitelní právě tak obtížně jako voda a oheň? Překvapivé závěry přinesla jedna ze studií!

  Autor: Gabriela Rotová Etologie koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 831x

 • Je libo kobyla, nebo přece jen raději valach?

  13. 11. 2020 06:00 − Zveřejněn před 154 dny

  Nepřehlédněte kvůli předsudkům diamant! Naše společenství je, tak jako i jiná společenství, plné všelikých předsudků a povídaček, které se s námi vytrvale táhnou po celá staletí. Neúspěchy jsme si zvykli svalovat tu na barvu, tu na odznaky a jindy zas na pohlaví svých koní. Je libo kobyla, nebo valach? Ne, kobylu ne, všemi deseti raději valacha! Takže jak? Je pravda, že kobyla pod sedlem je náladový...

  Autor: Gabriela Rotová Etologie koní Přečteno: 1441x

 • Proč chtít, aby naši koně frkali

  25. 09. 2020 06:00 − Zveřejněn před 203 dny

  Frkáním koně vyjadřují svůj pozitivní emoční stav Koně komunikují za pomoci poměrně široké plejády výrazových prostředků. Informace si vzájemně předávají prostřednictvím vizuálních, akustických, somatosenzorických i chemických signálů, přičemž všechny tyto signály mohou různým způsobem kombinovat a některé z nich – například mimické výrazy tváře – jsou často tak specifické či minimalistické, že...

  Autor: Gabriela Rotová Etologie koní 1 Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 2045x

 • Výcvik hříbat? Jednoznačně ano!

  4. 08. 2020 06:00 − Zveřejněn před 255 dny

  Nuceného kontaktu se není třeba obávat O tom, jaký management mají mít malá hříbata a odstávčata, se vždy živě diskutovalo a zřejmě i diskutovat bude. I v této souvislosti totiž platí, že někdo rád vdolky, jiný zase holky. Některým prastarým chovatelským postupům ale dnes dává za pravdu i moderní věda... Zdá se totiž, že pokud necháme odstávčata růst jako dříví v lese, což se dnes v mnoha...

  Autor: Gabriela Rotová Etologie koní Přečteno: 1981x

 • Taťka na hraní: jací jsou hřebci vlastně otci?

  16. 06. 2020 13:00 − Zveřejněn před 304 dny

  Kontakt nos-nos s klapaním čelistí Otcovské schopnosti hřebců jsou často přehlíženy nebo přímo znevažovány. V našich končinách je navíc minimum chovatelů, jež chtějí a zároveň mohou chovat kompletní stádo. Tedy nejen klisny s hříbaty, ale i s hřebcem.

  Autor: Kateřina Šandlová, Martina Komárková Etologie koní Přečteno: 734x

 • Nasedáte na koně z levé strany a proč?

  16. 06. 2020 06:00 − Zveřejněn před 304 dny

  Nasedání gentlemana před tavernou Většina lidí nasedá na koně z levé strany. Pro jezdce zažitá a praktická záležitost, koně si zvyknou na všechno. Kdyby si však mohli vybrat, možná by někteří preferovali mít člověka po pravé straně a vlastně by se jim líbilo, aby jim vůbec nelezl na hřbet. Má to cenu vůbec řešit? Mnoho začátečníků se ptá, proč z levé strany. Nějak jim odpovědět musíme.

  Autor: Michaela Burdová Etologie koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 4984x

 • R+, P-, R-, P+… jde vám z toho hlava kolem?

  1. 06. 2020 10:00 − Zveřejněn před 319 dny

  Proces učení probíhá neustále jako přirozený následek interakce živočicha s prostředím Možná, že se kolem koní pohybujete už řadu let. Zvykli jste si s nimi určitým způsobem pracovat, tréninkové postupy a cviky nějak pojmenovávat. Jenže poslední dobou máte pocit, že je to kolem vás samé „R+“ a „R-“ a že někdy vlastně máte problém se v tom vyznat… Co to vůbec znamená? Potřebujete tyto zkratky vůbec znát, když chcete jen „normálně...

  Autor: Kateřina Junghansová Etologie koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 3271x

 • Jak je na tom váš kůň? Poradí si bez vás v obtížné situaci?

  18. 05. 2020 06:00 − Zveřejněn před 333 dny

  Nabízíme koním dostatek podmětů k tomu, aby se rozvíjely jejich kognitivní schopnosti? Jak jsou na tom naši koně, když dojde na řešení náročných rébusů? Jsou dostatečně inteligentní na to, aby byli schopni inovovat své praxí ověřené postupy? Inteligenci dnes již koním neupíráme. V popředí našeho zájmu je spíše otázka, na jaké úrovni jejich kognitivní schopnosti jsou...

  Autor: Gabriela Rotová Etologie koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 2237x

 • Když se koně zlobí, vztekají a žárlí

  14. 04. 2020 06:00 − Zveřejněn před 367 dny

  Když se koně zlobí Valach žárlí. Když se ke mně přiblíží jiný kůň, tak ho odežene. Tohle už jsem nejednou slyšela i zažila. Lidé běžně připisují koním komplexní emoce a zvlášť ti, kteří se svými koňmi tráví mnoho let. Co na to vědci, fotograf divokých zvířat a trenérka kaskadérských koní? A co kdyby se výraz – mimika koně při sportu stal součástí hodnocení výkonu?

  Autor: Natalie Steinmann Etologie koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 6726x

 • Ve víru koňských emocí

  31. 03. 2020 06:00 − Zveřejněn před 381 dny

  Vyhazování ve volnosti je projev čisté radosti Radost, náklonnost, smutek, hněv, žárlivost – ponořte se s námi do oceánu koňských emocí. Co o nich víme, na to jsme se zeptali různých odborníků - od vědce přes fotografa divokých zvířat po trenérku kaskadérských koní.

  Autor: Natalie Steinmann Etologie koní Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 3307x

1 2 3 7

Etologie jako vědní obor vznikla na přelomu 19. a 20. století. Etologie se zabývá studiem chování živočichů a snaží se rozkrývat smysl a význam ontogeneticky a fylogeneticky formovaných vzorců chování a vrozených a naučených modelů chování živočichů. Přestože se etologie zaměřuje především na studium chování zvířat v jejich přirozeném prostředí, u domestikovaných druhů zvířat se tento vědní obor zaměřuje i na výzkum chování zvířat žijících v zajetí či člověkem nastavených podmínkách.

Etologie koní jako samostatný obor

Etologie zvířat jako specializovaný obor se začala rozvíjet až v šedesátých letech dvacátého století. Etologové specializující se na výzkum chování koní koňští etologové se tehdy zaměřili na výzkum chování koní žijících bez kontaktu s člověkem a předmětem jejich zájmu se tedy stali v přírodních rezervacích žijící američtí mustangové a koně Převalského. Až koncem dvacátého století se koňská etologie zaměřila i na výzkum chování domestikovaných plemen koní.

Etologie koní se dnes primárně zaměřuje na pochopení modelů chování koní žijících v zajetí a úzkém kontaktu s člověkem. Cílem etologie koní je aplikace poznatků z pozorování a experimentů do praxe. Koně jsou chováni člověkem za různými účely, cvičeni různými metodami a ustajováni v různých podmínkách. Koňská etologie se snaží převádět vědecké poznatky do praxe tak, aby se zvýšila efektivita výcviku koní a byly zachovány požadavky na jejich dobré welfare.

Nejčtenější články